Alintata sau speriata ?!

Alintata sau speriata ?! | Autor: Danelutza

Link direct la acest mesaj

Fetitza mea are 8 luni jumatate, iar de vreo saptamina ma omoara cu plinsul. Inainte o puneam in patutz, adormea fara nici o problema, acum urlaaa, da, efectiv urla si pina n-o iau in bratze nu tace.
Noaptea ma trezeste de vreo 3-4 ori, inainte ii dadeam biberonul, acum vrea in bratze.

Vin si va intreb:
1) o fi prea alintata ? N-ar avea de ce pentru ca n-o iau mai deloc in bratze si nici nu o alint prea tare, bineintzeles ca o iubesc ca pe ochii din cap, dar incerc sa nu-i intru prea mult in voie
2) se sperie ? E posibil sa-i fie frica sa doarma singura ? A dormit in patutzul ei de cind am adus-o de la maternitate, singurica in camera, niciodata n-a dormit cu noi.
3) viseaza ? S-ar putea sa viseze urit, nu stiu daca copiii asha de mici viseaza.

Nu mai stiu ce o fi cu ea, dintr-un copil linistit care dormea aproape toata noaptea, acum plinge si chiar daca adoarme, cind o pun in patutz se trezeste si incepe sa tzipe. Nu cred ca sint nici dintzishorii, are doi iepurashi jos, dar nu cred ca e de la dintzi.

Multzumesc anticipat celor care ma pot ajuta cu raspunsuri la intrebarile mele ?!



Daniela si principesa ISABELLA (5 iunie 2005)

http://community.webshots.com/user/danielaaddario

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Si al meu a dormit bine pina la 9 luni si dupa au inceput spectacolele. La noi e sigur de la dintisori, il vad cum se linisteste dupa ce iese cite unul, dupa care o luam de la capat! Ne sculam si de 10 ori pe noapte, cu siguranta dormeam mai bine cind avea citeva zile :) (acum are un an si doua luni si dintisorii au inceput sa dea pe la 9 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Danelutza, eu as zice ca nici una nici alta din cele 3 scenarii.
Verifica daca nu are febra si daca nu o dor urechile sau altceva (asta ca sa fii tu linistita).

Se poate ca puicuta ta sa inceapa o noua etapa de dezvoltare psihologica cind descopera cit de importanta este mama. Ca sa o linistesti, lasa putin usa intredeschisa la camera ei si vorbeste-i intii daca incepe sa plinga fara sa intri in camera.

Curaj ca o sa treaca repede.



Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra2005 spune:

Danelutza , si eu am patit la fel cu puiul meu (atunci avea 1 an) in perioada de dupa Revelion cind s-a speriat de pocnitorile puse in noaptea de 31 . La fel,plingea cind il culcam,in conditiile in care el adoarme singur de cind era mic.Ca sa te linistesc iti spun ca in scurt timp problema s-a rezolvat de la sine,adica l-am mai lasat si eu sa plinga si daca vedeam ca dupa citeva min nu se linistea,ma duceam la el si il luam in brate.Pina la urma a uitat de sperietura de la pocnitori si artificii.
Parerea mea este ca fetita ta s-a speriat de ceva - un zgomot(poate ceva care pentru tine n-a fost iesit din comun) sau vreo schimbare care a aparut in viata ei.

Succes sa depasiti cit mai repede momentul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delixa007 spune:

Bebelusa mea are 11 luni si 17 zile; si noi am trecut si mai trecem prin faze de urlete, plansete, mataieli, fara un motiv aparent sau bine intemeiat; dupa 6 luni, cand isi dau mai bine seama der lumea din jur incep sa se teama sa nu ramana singuri, sa se agite... Diana ma urmareste pas cu pas, nu pot sa fac nimic fara sa stie ea, deci umbla cu premergatorul toata ziua dupa mine... eu zic sa stai linistita, ca urletele astea o sa treaca, o sa vina altele si mai si! E perioada de plina dezvoltare, in care au atata nevoie de mama! O sa treaca de la sine, cu blandete si dragoste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Daniela, pentru ca spuneai ca nu o prea ei in brate, s-ar putea sa fi ajuns in etapa in care sa aiba mare nevoie de mai mult contact fizic ccc cu tine. Incearca, inainte de a o culca, sa aveti macar o jumatate de ora de dragaleli, imbratisari, pupaceli si mici joculete care sa implice contactul fizic. Probabil ca are uneori golita "cupa dragostei" si asta e motivul pentru care te cere noaptea atat de des langa ea.

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia_alx spune:

si fetita mea trece prin exact acceasi etapa de la 9 luni(acum are aproape10)adoarme in carucior dupa 10 min. o mut in patutul ei (si ea doarme singurica in camera), si de cateva ori pe noapte se trezeste plangand. Pana ajung eu la ea este deja in picioare pe marginea patului. Se linisteste la mine in brate de cele mai multe ori adoarme imediat dar sunt momente cand nu se linisteste din urlat sub nici o forma si atunci o iau la noi in pat o adorm si o duc inapoi la ea in patut. Am citit ca la varsta asta incep sa le fie teama de intuneric sau se sperie daca se trezesc singuri.Eu sper sa nu se invete sa doarma cu noi pana va trece de aceasta etapa, dar nici nu pot s-o las sa tipe asa! Nu stiu daca sunt de vina dintii, sperieturi sau altceva eu consider ca este o etapa in dezvoltarea ei si nu ma stresez prea tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Buna dimineatza si va multzumesc pentru raspunsuri.

Mik nu are febra, ca eu sint obsedata, tot timpul controlez cu termometru sa vad daca are sau nu. Usa de la camera ei e deschisa tot timpul, ii vorbesc, dar nimic, cind ma simte plinge mai tare.

andra2005 e posibil sa se fi speriat, am vazut-o intr-o seara cind ii dadeam lapte ca s-a speriat cind a auzit ciinele vecinei, dar dupa nu l-am mai auzit latrind, asha ca cine stie...

Delixa007 nici eu n-o las pe Isabella singura ca nu sta, o mai las in camera ei in tarcul cu jucarii, dar dupa cinci minute incepe sa bodoganeasca ca si cum m-ar chema s-o iau de acolo, asha ca e mai mult cu mine pe linga ea.


denizel avem programul nostru de joaca cind se lipseste de mine foarte tare. Intr-o seara s-a dus sotzul si a luat-o in bratze, dar dupa ce l-a pipait si a simtzit ca are barba a inceput sa plinga mai tare, a tacut doar cind am luat-o eu in bratze. De fapt am vazut ca tace daca ii tzin obrajorul alaturi de fatza mea, sau cind e in patutz daca tzin mina pe fatza ei.

Delia_alx tot timpul a adormit cu lumina aprinsa in camera ei, dar acum am observat ca plinge cu ochii inchisi si cind aprind lumina deschide ochii si se mai linisteste.

Va multzumesc inca o data pentru raspunsuri, cred ca e din toate cite un pic.


Daniela si principesa I
SABELLA (5 iunie 2005)

http://community.webshots.com/user/danielaaddario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Danelutza
Daca spui ca e putin obisnuita cu lumina ti-as sugera solutia urmatoare : o veioza cu baterii care se aprinde si incepe sa cinte cind bebe plinge. Am sa o caut pe a mea in casa sa-ti spun ce marca e si cum se numeste. Noi am folosit asa ceva pentru cea mica si a fost foarte eficient.

Pupici tie si Isabelei (tre' sa fug caci a mea puicuta imi trage de mouse).


Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Nu cumva ii ies dintii?

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Mik numai pentru adormit aprind lumina, cind era mai mica avea probleme ca trebuia sa las jaluzelele si ziua ca altfel nu dormea. Multzumesc pentru ...

Stitzi ce am facut azi dimineatza ?!
Afara-i urit tare, ploua si e un pic de ceatza si cum nu aveam chef de nimic, am petrecut dimineatza cu Isabella. Voi avetzi dreptate, are nevoie de multa dragoste, s-a jucat cu mine, m-a muscat cind de un obraz, cind de celalalt. E scumpa tare.
Va trimit... la toate pentru sfaturi, avetzi grija de voi si de bebelushii mai mari sau mai mici.

Daniela si principesa I
SABELLA (5 iunie 2005)

http://community.webshots.com/user/danielaaddario

Mergi la inceput