Sarcina si alimentatia (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinaghita spune:

Dragelor, eu cred ca ma asez cumintica langa inaioana pe ultimul loc
Eu n-am prea tinut cont, mananc normal, de vreo cateva zile in schimb mi se cam umfla mainile si picioarele si am inceput sa cam evit mezelurile si cam ce contine sare (pe cat posibil). Fara ceva dulce nu pot sa stau.. Nu beau sucuri, beau numai apa plata si lapte, uneori o gurita-doua de cafeluta cu lapte.
Si chiar ma gandesc ca e mai bine pentru bebe sa guste din ce mananc eu si sa fie cat mai diversificate, pentru ca va fi mai obisnuit cu toate. Daca eu acum mananc cat mai sanatos, fructe, legume si chestii sanatoase, cand o da de e-urile din orice ce va zice saracutul, ca nu va stii ce e aia. Ca si cu imunitatea, cu cat e invatat in conditii normale, va fi mai putin sensibil ... asa ma gandesc eu.
Va pupicesc si va felicit pe cele care reusiti sa mancati sanatosi. Va admir dar eu nu reusesc sa ma inscriu in randurile voastre.


Irina 23+ cu Radu Gabriel

poze nunta http://photos.yahoo.com/irina_v10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

DA CAM ASA E !NU ARE CUM SA MA VERIFICE NIMENI CE MANANC SI CAT MANANC!LYLY HAI SA FIM TARI SI SA TRECEM PESTE ASTA!EU MA TREZESC NOAPTEA SA MERG LA WC SI MA GANDESC LA "EA"!SI MA ROG PT BEBELUSUL EI!EU IMI FAC RAU DACA MA GANDESC!HAI SA PAPAM NOI SANATOS SI SA NE RUGAM SA FIE BINE!SUNT SIGURA CA CINEVA VA AVEA GRIJA DE NOI!

RAALUCUTZA26+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

irinaghita
ref la retinutul sarii - nu este recomandat sa elimini sarea ci sa consumi multe lichide pentru ca asa se elimina apa din tesuturi.

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Irinaghita, la inot cu tine Asta am citit din cartea dr. Spock, asta recomanda toti doctorii ca nu-i periculos ( daca n-ai vreo restrictie din parte doctorului tau curant), asta am inceput sa fac si eu incepand de azi (am abonament), asta recomand mai departe.

Eu am mancat azi piept de pui la gratar cu salata de varza cruda, un iaurt cu painica neagra, iar seara, hamesita din cauza balacelii in apa, paine prajita cu branza si smantana. Nu e Monti, dar nici nesanatos nu e!

Sa va spun care cred eu ca-i psihologia cu mancatul asta Monti. Pai, cand tineam Monti si nu eram gravida, o faceam benevol, nu era nepermis, era un moft pentru mentinerea siluetei (la fel de bine puteam sa mananc la greu si sa merg la sala extrem de des) acu' e chiar interzis, adica fructul oprit, nu mai e vorba de moft, stiti?
Pe de alta parte, am inteles si teoria cu e-urile care ar fi o "noutate" pentru bebe cand va face cunostinta cu ele, numai ca, acum, cand este in pantece, este alta treaba, eu cred ca e mult mai sensibil. Dar mancati ce poftiti pana la urma, numa' nu exagerati. Vorba Bulinutei, totul in viata trebuie sa fie ECHILIBRU.
Cristina Ioana, distractie placuta la munte. O sa ne cunoastem noi alta data.

Va pup si va doresc o seara placuta,
Lacri 25 fix

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaghita spune:

quote:
Originally posted by adelapop

irinaghita
ref la retinutul sarii - nu este recomandat sa elimini sarea ci sa consumi multe lichide pentru ca asa se elimina apa din tesuturi.

17+




Lichide oricum beau multe. Cu toate astea am sesizat ca dupa ce mananc ceva mai sarat mi se umfla mainile imediat. Asa ca pe langa lichide multe, mi-e mai bine cand sunt un pic mai atenta la ce mananc.

Lily, cat despre piscina ... nu avem piscina acoperita in Rm. Valcea ca ce m-as mai fi dus eu... Au stricat-o astia nu stiu ce vor sa faca acolo. Asta e!

Va pupicesc


Irina 23+ cu Radu Gabriel

poze nunta http://photos.yahoo.com/irina_v10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

Treceti-ma si pe mine la sfarsitul listei!! Ca numai sanatos nu mananc!Eu sarcina asta am mancat numai ce am vrut si numai ce am simtit nevoia sau mi-a fost pofta!Nu am tinut cont nici de sarat,nici de picant,nici de dulce..am mancat de toate!
io 30+ cu Seby Poze mami si bebe
Poze noi burtica si hainute Seby Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Irinaghita, imi pare rau ca n-aveti piscina. Macar nu e cald afara, ca mergeai in imprejurimi, la Govora, Ocne sau Calimanesti... Dar nu are nici hotelul de la voi piscina? ( bine, cu preturi rezonabile...) Dar la Calimanesti nu exista piscine in afara de aceea de afara, cu apa termala? Vezi ca stiu si eu cate ceva, sotul meu e din Rm. Valcea
Ama, iubita, daca tii mortis, te trecem in coada listei, vad ca va bateti pe ultimul loc, hahaha... Avem candidate NUMAI pentru primul si ultimul loc

Lacri 25+

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivighe spune:

Io vreau la mijloc.

Prima luna (ca io m-am prins repede ca sunt insarcinata...din a 3-a zi de intarziere) am papat bine,dar m-am cam stresat ca aveam de dat licentza,stateam noptile si invatam + stresul de la cele 3 probe.

Lunile 2-3 m-au apucat gretzurile si nici nu stiu cu ce am reusit sa traiesc atunci...nici apa nu puteam sa beau,carnea era scarboasa rau,salatele,fructele si alte verdeturi imi accentuau aciditatea groaznica pe care o aveam si implicit si greata...asa ca papam doar laptic,pate si eugenii.D-aia am si slabit atunci...Am luat totusi vitamine.

Apoi...a inceput sa-mi fie foame...si am revenit la vechile mele preferintze:carnitza si lapticul(pe asta de fapt nu l-am parasit niciodata).Mi-am revenit adik si pot sa pap orice.Ceea ce incerc sa nu-mi lipseasca in nici o zi:1 ou,carne(sub diverse forme),0.5 l lapte+alte lactate,1 fruct(portocala,kiwi,mar...ce se gaseste prin casa).In rest manac si io ce se ofera(tata lucreaza in Buc. si face naveta saptamanal-io sunt din Targoviste de fapt-si mama imi trimite mai mereu papa,si cand se termina ma mai apuca si pe mine gatitul...rar)

Incerc sa manac cu masura painea si dulciurile ca stiu ca astea ingrasa si nici nu aduc cine stie ce beneficii.

Cam atat despre regimul meu.Merit sa fiu la mijloc,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

eu tocmai am terminat de mancat mult!si mamaliga cu branza si smantana si niste mazare!si azi am mancat un sandwich pe munte-ca am fost la plimbare-si o portocala!aaaaaaaaaaa si lapte si multe dulciuri!cu exceptia dulciurilor unde stau acum?

RAALUCUTZA26+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaghita spune:

Lylysor, la hotelurile din Calimanesti ar fi ceva, dar nu stiu daca e piscina obisnuita sau numai din alea pentru tratamente. Si acelea abia luna asta le dau drumul ca au fost inchise centrele de tratament pana acum. Sa ma mai interesez daca nu au pe acolo vreuna. Mersi pentru idee!



Irina 23+ cu Radu Gabriel

poze nunta http://photos.yahoo.com/irina_v10

Mergi la inceput