Sarcina si alimentatia (4)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

vivi tardyferonul are 80mg Fe. io 37+ cu Seby Poze cu noi,bebe si burtica Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Lyly voi lua si eu ferro de la farmacie de azi.Ieri am avut o zi super am papat ce am vrut eu, legume cu peste super bun.Si am facut si gym acasa.Nu-mi vine sa cred ce stare aiurea am avut de la Materna.Am ajuns si la dr. de gastro si credea ca am ulcer si nu se poate face nimic acum in sarcina.Le-am lasat.Am energie si pap ce vreau.
Ai rabdare Cris-Ioana! Trece timpul.Mai stii cind erai in luna a 2 ? Ai terminat cu molozul?
Va pup

[link=http://www.TickerFactory.com/]
[image noborder]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20732;28/st/20060722/dt/7/k/3117/preg.png[/image]
[/link]


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Lyly, iubita, stiu ca nu putem da timpul inainte, asa ca ne ramane doar sa ne rugam sa fie bb bine si sa ajungem cu bine la final
Imi pare rau ca ai pb, sper sa nu te stresezi prea tare cu nimicurile de zi cu zi, ca stii ce rau ii fac lui bebelin.
Ma stii tu bine neastamparata, dar in ultima vreme chiar am stat cuminte, din motive de contractii...poate si de-asta mi se pare ca trece greu timpul, neavand prea multa activitate.
Treaba nasoala cu kg alea este ca eu una am inceput sa ma simt grea, obosesc si gafai ca o baba...
Angelli, din pacate nu am terminat ca santierul, e un mare dezastru in casa, sper sa terminam soon...

Cristina 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

Dragele mele,

Sunt si eu noua pe acest forum, sunt o gravidutza proaspata, de vreo 3 saptamani ( sa nu radeti de mine, veteranelor) si cu toate ca si inainte de sarcina ma alimentam destul de sanatos si in afara de faptul ca m-am lasat subit si de tigari, mi-am propus ca toate alimentele pe care le manancsa fie sanatoase: fructe multe, legume: broccoli, conopida, fasole-chiar si alimentele congelate, verziturile de pe piata gen spanac, urzici,salata-mananc in dementa, chiar si salata de varza ma omor dupa ea
nu trebuie neglijata carnea-dar nu mananc decat peste alb si carne de vitzel, fiarta, bine facuta, cu putina sare si atat
mi-am propus sa beau cel putin 3 litri de apa pe zi si un litru jumate de laptic-pentru calciul bebeului, si deocamdata merge bine-sper sa nu mi se faca sila de lapte prea curand
aa, am uitat sa specific un bol mare de cereale dimineata cu lapte fierbinte
inainte de bol sau seara la culcare doua linguri mari de miere de albine amestecata cu coaja de lamaie...
ce spuneti? ce ii poate lipsi bebelusului meu cu o asemena dieta?
NO CIGARETTE, OF COURSE
un singur pacat am: am incercat azi fara cafea si m-au luat niste migrene de am alergat direct la automatul de cafea al biroului --in fine, ala e mai mult un ceai subtiat decat cafea, dar e bine
o cescuta nu face rau nu?

pup si sa fiti vesele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

am gasit subiectul cam greu fetelor
sa stiti ca si eu am inceput sa respir mai greu desi nu m-am mai ingrasat mult
cel putin in ultima luna nu am luat decat un kg............maxim
deci acum am +8 kg la 27 + saptamani
ma declar multumita.....cam bulanoasa dar multumita
acum oricum nu mai am ce face - din pacate
legume prospete mananc in cantitati limitate si nu mai ma balonez si nici arsuri nu prea mai am, am mai invatat ce imi face bine si ce nu
in continuare merg la inot si ma simt bine
desiree bine ai venit printre noi - sarcina usoara si un bebe sanatos si mancacios
sa nu te stresezi totusi prea tare cu alimentatia sa nu devina frustrant - daca ai chef de ceva anume poti sa gusti chiar daca nu e din grua ta de alimenye
lista pe care scris-o tu aici este foarte buna - continua asa si nu te stresa de cafea pentru ca o cescuta pe zi nu face nici un rau, dar sa eviti sa bei si cola etc sa nu agiti bebele prea tare
si eu mai beau dar ocazional ca pofteeesc
inearca sa divesifici lactatele ca sa nu te saturi prea repede de lapte si sa renunti la el: mananca si iaurt, cascaval etc ce iti place tie si bei si lapte

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

salutari!
Mai fetelor au aparut capsunile! Mie imi plac la nebunie! Imi plac cu multa smantana, iar pentru ca astea grecesti sunt imense si acrisoare...pun si zahar .
Am totusi o intrebare! Capsunile astea sunt foarte mari! Sunt modificate genetic? sau ce? stiu ca sunt din Grecia dar cat poate sa creasca o capsuna? Asta imi da intrebari legate de cat sunt ele de sanatoase...
Voi ce ziceti?

Sau mai bine le incercati intai?

Va pup!
32w

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

amiss eu le-am incercat si mi-au placut fff mult, insa sunt sigura ca sunt si modificate genetic
am cumparat si le-am bagat in frigider iar a doua zi erau mucegaite desi aratau impecabil in ziua cumpararii
29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Eu cumpar de vreo saptamana fructe din Crangasi, de la casutele din lemn de la gura de metrou, vis-a-vis de mag. Plus.

Imaginati-va ca un ananas este 5 ron fata de 10 ron cat e in Cora, Billa sau Carrefour. Mai cumpar pepene rosu, galben si capsuni. Dar, daca va surade, mergeti sa la cumparati in prima parte a zilei!

Lacri 36+5


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Nu mai scrie nimeni aici? Era foarte interesant subiectul.
noi, voi ce mancati sanatos?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaBianca spune:

Ce bine, chiar vroiam sa intreb, hreanul este interzis in sarcina?
Ca imi place de mor sa rad niste hrean in salate. Am vazut si pe paginile anterioare niste retete cu hrean dar am citit ca nu ar fi recomandat in sarcina :(.

Mergi la inceput