Ureaplasma- sarcina in pericol

Ureaplasma- sarcina in pericol | Autor: mirelamea

Link direct la acest mesaj

VA PUP BURTICI MICI,
[b] O mare bucurie,dar si un mare semn de intrebare .
Am aflat recent ca sint insarcinata ,ne doream demult acest copil sint la 4 incercare si nici nu mai sint foarte tinara .Problema mea este alta si una destul de complicata adica:dupa ce am pierdut sarcina in luna iunie anul trecut am descoperit dupa mai multe analize
ca am un microb denumit UREAPLASMA. Am facut tratament si eu si sotulin luna decembrie, si luna ianuarie 2006 am repetat tratamentul chiar marind doza de antibiotic (SUMAMED).
Ccnceptia sa realizat la 3 zile de la intreruperea tratamentului OARE AFECTEZA SARCINA ce stitii despre acest lucru , mai grav este ca am repetat analiza si imi arata in continuare ca exista UREAPLASMA ba chiAr mai rau a crescut .
SFATUITI-MA CE SA FAC I-MI DORESC ENORM DE MULT ACEST COPIL



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Nu stiu din ce categorie face parte Sunamed-ul, intreaba dr., posibil sa nu fie nici o problema..
In ceea ce priveste ureaplasma, povestea mea se potriveste cu a ta, am pierdut o sarcina la 18 sapt din cauza ei(tot asa, am aflat DUPA).Sarcina urmatoare, am "convietuit" cu ureaplasma, adika am luat serii intregi de antibiotice, din sapt 5 pina in 33, cind, ca prin minune a disparut si culmea, la prima analiza de dupa nastere, nici urma de "lighioana"..Deci, fuga la dr si stai pe tratament, daca mai ai ureapl. cu siguranta o sa-ti dea, repeta analizele periodic, eu le faceam la o sapt dupa fiecare tura de antibiotic, ai sanse optime sa duci cu bine la capat sarcina! Sanatate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelamea spune:

DODO,
esti salvare mea din punctde vedere mental,sint foarte stresata de problema mea,incerc sa depasesc aceasta stare ,tu mi-a mai dat putine sperante .
Miercuri sint programata la doctor,merg la BUCURESTI sint pacienta de 2 ani a prof. dr.Bogdan Marinescu .Daca nu ma interneaza mai vorbim noi
Tot ce iti doresti sa se inplineasca,te pup .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Si stai linistita, tratamentul cu antibiotice este safe, mi se pare ca numai tetraciclina, dixicilina sint nocive, fatul nu va fi afectat, chiar daca vei avea nevoie sa repeti tratamentul, e posibil sa ai nevoie de cerclaj, se stie ca ureapl. declanseaza pierderea sarcinii prin ruperea membranelor, de aceea eu am avut cerclaj preventiv, cerclaj pe care mi l-a scos in sapt 38, cind am avut si cezariana, bb fiind mare iar placenta cam jos. Dar numai dr. isi poate face o idee concreta, ceea ce iti spun eu ia-o ca o informatie, nu vreau sa te sperii degeaba..
Multa sanatate si sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelamea spune:

In timp ce tu mi-aiscris eu ma uitam sa vad ce mi_au scris fetele,dar separe ca acest subiect nu prea este cunoscut, si cit rau face .
M-ar place sa-mi spui ce antibiotice ai luat ,cum,..si pe ce perioada .Eventual si in ce luna ai facut serclaj .
De citeva zile ma doare spatele rau,stii ceva o fii normal .As dori
sa fac curat in casa dar mie frica si stau in pat s/ar pute nici asa sa nu fie bine .
O zi buna .Sanatate la intrega familie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeko spune:

Mirela, aceasi problema a avut-o si eu.Dupa o sarcina pierduta in luna mare nici un doctor nu a stiut sa-mi spuna cauza.S-a deschis colul, s-au fisurat membranele ...au urmat zeci de analize ,toate bune mai putin ureaplasma.Am urmat tratament timp de 6 luni cu toate antibioticele din antibiograma si in final m-am vindecat dupa doua doze de SUMMAMED.Eram disperata ...nu credeam ca mai reusesc sa scap de ea.Acum sint insarcinata in 8 luni si am facut (preventiv)cerclaj din luna 3,ceea ce s-a dovedit un plus de siguranta .Am vorbit cu cei mai buni doctori din tara si parerile au fost impartite:ureaplasma provoaca avort doar in primele luni,sau duce la fisurarea membranelor in lunile mari...si chiar ideea ca nu se pierde o sarcina din aceasta cauza.Ce vreau sa intelegi este ca antibioticul sigur nu iti va influenta sarcina, iar daca medicul iti recomanda sa-l repeti, trateaza-te acum ,in primele luni.Vei scapa de emotii si sarcina va fi protejata.Iti doresc sa reusesti si ai un bebe frumos ...care te va face sa uiti te toate temerile de acum!
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Mirelamea,

Io nu stiu de "lighioana" cu care te lupti...dar sunt o gravida care a luat Summamed in sarcina (la recomandarea medicului, evident). Mai cunosc alte gravide care au luat acest antibiotic, se pare ca nu are efecte negative, e safe ...Totusi poate treci pe alta gama de antibiotic, dar fiind faptul ca pe mine summamedul m-a cam terminat dpdv al stomacului..

Maggcu Nichita 25s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelamea spune:

Magg,
stirea ta ma facut sa visez la ca voi ajunge si eu ca tine,daca nasti in luna iunietau va fii in zodie cu mine .
In ce luna de sarcina ai luat sumammed si pe ce perioada ...asta daca nu te deranjeza sa spui .
Eu sint mamica de sept. -octombrie si le scriu sifetelor de acoolo,
dar in wkendul acesta cred ca au fost c-am somnoroase .
Sanatate multa
Miine este ziua sotului meu si mai am cite ceva de facut...te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

In primul rind, LMA sotului! Sa fiti fericiti si cu bb in brate curind!
Dupa cum vezi, mai sint si alte "patite" ca noi..Asa ca fii barbata, Zoe! Eu am luat Amoxicilina, are spectrul cel mai larg si nu mai stiu ce, parca Cephaclor(???), anyway tot din familia amoxicilinei, dr. mi le-a dat ca fiind cele mai safe de pe lista de antibiotice care ar putea ucide "lighioana".
Sa stii ca am gasit link-uri pe DC despre lighioana, insa prin 2003, asa am aflat ce si cum, ca dr de la acea vreme nu mi-a dat nici un fel de amanunte, mi-a spus ca a iesit lighioana la analize si trebuie sa iau antibiotice. Evident ca intre timp mi-am facut temele si am schimbat dr, am dat peste o dr romanca cu care am putut discuta pe larg si care m-a ajutat cum a putut mai bine.
Las-o mai moale cu efortul fizic, nici sa stai la pat dar nici sa faci curatenia de primavara, trebuie sa te protejezi sa poti duce dulcea povara la termen si, in acelasi timp sa te bucuri si de zilele nepretuite ale graviditatii si maternitatii. Durerile de care zici pot fi si de la fixarea sarcinii in uter, deci vor trece in scurt timp, uneori apar si usoare scurgeri maro, insa daca dau spre roz-rosu, fuga la dr!
Cerclajul l-am facut in sapt 21, dupa ecografia intravaginala (aici nu se fac ecografii decit in sapt 12-13 si 20-21 iar la cea din sapt 13 totul era normal, la cea din sapt 20 am cerut eu examinare intravaginala, sa fiu sigura ca e totul OK si au vazut ca de scurtase colul, de la 3cm la 1,5, normal pt. sapt 20 este cam 2,5cm, asa ca m-au internat pe loc si am facut cerclajul sub anestezie generala, nu a fost nici o probl. cu bb, pt. ca anestezia a durat mai putin de 1/2 ore, mi-au dat "trezirea" imediat ce au facut "lucrarea", sa nu se ameteasca bb) si mi l-au scos in sapt. 38 cum ti-am mai spus, am nascut cu cezariana cu epidurala, nu am avut nevoie de ganarala.
Sanatate si ai grija de tine in primul rind!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Mirelamea,
Summamed am luat in saptamana 7 de sarcina. Cred ca toate prietenele mele au luat antibioticul in primul semestru, motivatiile fiind de altfel diverse, e un antibiotic cu spectru larg. Stiu ca luam 2 /zi, pauza o zi iar 2/zi etc. Cred ca 6 zile a durat tratamentul (ma lasa neuronul plus ca de atunci am trecut prin multe alte peripetii, asat s-a sters). IO l-am luat din cauza unui hematom care se putea infecta si il putea astfel afecta pe bb. Sincer,99% cred ca l-am luat degeaba (antibioticul)caci hematomul a rezistat mult si bine, desi ma amuzam dupa aia gandindu-ma ca prea mi-ai iesit restul de analize fara lighioane, cred ca a omorat Summamedul tot ce misca ...evident, glumesc, dar cine stie...
Asa ca mai usor cu stresul, ca te simte bb...O sa fie bine, ai sa vezi!
Magg cu bb Nichita 25s+
Bb se naste la final de mai inceput de iunie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelamea spune:

Va pup pe toate si va multumesc pt. urarile de la multi ani trimise sotului meu care a facut azi o suma rotunda , ar fi trebuit sa sarbatorim cu prieteni cain fiecare an dar ... cum eu nu ma simt prea bine am decis sa fim doar noi 3 eu ,tati si bb .nu stiu ce este cu mine dar spatele persista sa ma doara iau no-spa si nu fac nimic sotul ma protejeza la maxim .
Abia astept sa vina ziua de miercuri sa ajung la doctor,si sa va scriu ce va urma , oare daca ii spun doctorului sa nu ma controleze si sa nu faca eco intravaginal se va supara ( am 4 sapt ) .

Miine nu intru pe forum tinem doliu pentru Andreea si ne rugam pentru fetita ei MARIA cu mamicile de sept- octombrie .

Ave-ti grija de voi , ma icuraja-ti pe mine dar pe voicine....EU .


Mergi la inceput