povestea pseudo-nasterii mele

povestea pseudo-nasterii mele | Autor: miri_mik

Link direct la acest mesaj

dragile mele fete... ce sa va spun... n-a fost sa fie. se pare ca puiul meu e capricios si incapatanat ca maica-sa si nu vrea sa vina pe lume:)
dupa cum ammai spus... trebuia sa am parte de un travaliu declansat, care sa finalizeze cu o nastere fericita, ca in povesti, intr-un mediu medical civilizat. si a fost extraordinar si de civilizat si de profesinist, doar ca bb... nu s-a nascut.
pe scurt, ca sunt epuizata de raspuns la telefoane si de explicat la toata lumea.., ieri seara, 15feb, ne-am prezentat frumos la sala de nasteri conform programarii. m-au investigat, mi-ai prgatit o sala de travaliu si impreuna cu sotul ne-am petrecut noaptea acolo. la ora 9 seara urma sa iau un comprimat intravaginal, la 3 dimineata un al doilea. intre timp monitoring de km.
bon, zis si facut. stam cuminti, si eu si sotul sia steptam. ne uitam la tv, la filme, radem, suntem increzatori. o asistenta imi sugereaza ca ar fi bine s aincerc sa dorm. eu... insomniac in continuare. intre timp o caldura infernala in salon. pana la vreo 2.30 n-am simtit nimic, decat niste crampe lejere. imi zic: trebuie sa merg la toaleta. ma fatsai, ma batsai in pat, nu imi trebuia de fapt la toaleta. la 4 fara un pic, al doilea comprimat. la 6.37..; contractii. nu eram sigura, dar avand in vedere cat erau de puternice si dureroase, nu se mai punea problema unor dereglari de tranzit intestinal. ne uitam pe ceas... 3 minute interval, 40 de secunde durata. gata, zic, poate ca asta en nasc repede, norocoasa de mine. vise! vine moasa, ma consulta, dilatatie aproape zero. "e intradeschis si atat. asteptam pana la 12 sa se maturizeze si sa luam o decizie." la 10 jumatate, vine mediculsi-mi aduce aminte ca s-ar putea sa nu dea roade finale declansarea, dar ca luam decizia finala la 12. dilatatie "un deget". intre timp simt cum literalmente ma lasa balamalele. imi aduc de mancare, nu pot baga o inghititura in gura. incerc sa ma plimb, sunt ca paralizata, vreau sa ma intind, parca m-as rupe in doua. ma pun in lotus, inchid ochii si zic, fie ce-o fi... meditez; cam pretentios exprimat pt ca n-am meditat asa in viata mea, dar am impus un ritm al respiratiei care mi-a facut viata mai usoara:) sotul, care stie despre ce e vorba a inteles ce fac si mi-a lasat spatiu. am gasit miscarea ideala d emasaj, asa ca cu respiratie si masaj, am ajuns la ora 12. verdict: col neschimbat. solutia: ne intoarcem acasa, revenim in cazurile clasice, sau in 21 feb, sa reluam procedura. nu vroiau sa forteze pt ca nu aveam nici macar 3cm de dilatatie, si deci m-ar fi chinuit inutil. in plus bb era super bine la monitoring, tensiune de pilot de avion de vanatoare, deci nu exista nici un motiv sa intervina chirurgical.
asa ca, iata-ne la ora 13, in drum spre casa, contractii regulate la 5 minute, care s-au intetit la 2 minute in masina din cauza drumului, care au revneit la 5 minute dupa o baie fierbinte si care, in culmea disperarii si epuizarii mele, au disparut pe la ora 16 de la sine, intr-un somn chinuit, lipita cu spatele de sotul meu.
acu sunt fresh, dezamagita -as fi vrut sa se termine intr-un fel sau altul - cu ceaiul de frunze de zmeura in fata mea incercand sa ma hotarasc daca sa-l beau sau nu...

miri_mik, viitor mamik

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Hihi,lasa ca pana la urma se nasc toti :)))
Exact asa am patit si eu, m-am internat joi, gel pe col pentru declansarea contractiilor,contractiile s-au declansat si tot asa spre seara s-au si oprit. Col inchis si lung (3,5 cm lungime dupa 12 ore de contractii).A doua zi am luat-o de la capat. Acelasi scenariu.A treia zi,sambata au zis ca daca pana luni nu ma apuca nascarea ma taie ca e copilul prea mare si deja intrasem in 41 de sapt. Si asa a fost,luni m-au operat, 4150g avea pisica, cum sa iese prin gaura cheii :)))))))))))))

Mama de Lara Celine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

haleluiah!
nu sunt singura dezesperata pe lumea asta. drept ca acu nu mai am nici o contractie. ba ma gandesc ca poate am sa si dorm.in 21 reluam procedura:)
sa dea domnu s aiasa inainte, natural, nu prea bondoc si fara s ama chinui atat.:)

quote:
Originally posted by Lauraa

Hihi,lasa ca pana la urma se nasc toti :)))
Exact asa am patit si eu, m-am internat joi, gel pe col pentru declansarea contractiilor,contractiile s-au declansat si tot asa spre seara s-au si oprit. Col inchis si lung (3,5 cm lungime dupa 12 ore de contractii).A doua zi am luat-o de la capat. Acelasi scenariu.A treia zi,sambata au zis ca daca pana luni nu ma apuca nascarea ma taie ca e copilul prea mare si deja intrasem in 41 de sapt. Si asa a fost,luni m-au operat, 4150g avea pisica, cum sa iese prin gaura cheii :)))))))))))))

Mama de Lara Celine




miri_mik, viitor mamik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

ceva asemanator am patit si eu numai ca la mine colul era deschis.De la 4 luni si jumatate de sarcina am avut cerclaj.
La 4 zile de la desfacerea cerclajului mi s-a provocat nasterea.Aveam contractii dureroase si dese.M-am chinuit asa pana seara, cand au incetat brusc.Am nascut abia dupa o saptamana.....prin cezariana.

Stai linistita ca tot la nastere ajungi.Iti doresc un bebe sanatos!


Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

quote:
Initial creeata de miri_mik

dragile mele fete... ce sa va spun... n-a fost sa fie. se pare ca puiul meu e capricios si incapatanat ca maica-sa si nu vrea sa vina pe lume:)
dupa cum ammai spus... trebuia sa am parte de un travaliu declansat, care sa finalizeze cu o nastere fericita, ca in povesti, intr-un mediu medical civilizat. si a fost extraordinar si de civilizat si de profesinist, doar ca bb... nu s-a nascut.
pe scurt, ca sunt epuizata de raspuns la telefoane si de explicat la toata lumea.., ieri seara, 15feb, ne-am prezentat frumos la sala de nasteri conform programarii. m-au investigat, mi-ai prgatit o sala de travaliu si impreuna cu sotul ne-am petrecut noaptea acolo. la ora 9 seara urma sa iau un comprimat intravaginal, la 3 dimineata un al doilea. intre timp monitoring de km.
bon, zis si facut. stam cuminti, si eu si sotul sia steptam. ne uitam la tv, la filme, radem, suntem increzatori. o asistenta imi sugereaza ca ar fi bine s aincerc sa dorm. eu... insomniac in continuare. intre timp o caldura infernala in salon. pana la vreo 2.30 n-am simtit nimic, decat niste crampe lejere. imi zic: trebuie sa merg la toaleta. ma fatsai, ma batsai in pat, nu imi trebuia de fapt la toaleta. la 4 fara un pic, al doilea comprimat. la 6.37..; contractii. nu eram sigura, dar avand in vedere cat erau de puternice si dureroase, nu se mai punea problema unor dereglari de tranzit intestinal. ne uitam pe ceas... 3 minute interval, 40 de secunde durata. gata, zic, poate ca asta en nasc repede, norocoasa de mine. vise! vine moasa, ma consulta, dilatatie aproape zero. "e intradeschis si atat. asteptam pana la 12 sa se maturizeze si sa luam o decizie." la 10 jumatate, vine mediculsi-mi aduce aminte ca s-ar putea sa nu dea roade finale declansarea, dar ca luam decizia finala la 12. dilatatie "un deget". intre timp simt cum literalmente ma lasa balamalele. imi aduc de mancare, nu pot baga o inghititura in gura. incerc sa ma plimb, sunt ca paralizata, vreau sa ma intind, parca m-as rupe in doua. ma pun in lotus, inchid ochii si zic, fie ce-o fi... meditez; cam pretentios exprimat pt ca n-am meditat asa in viata mea, dar am impus un ritm al respiratiei care mi-a facut viata mai usoara:) sotul, care stie despre ce e vorba a inteles ce fac si mi-a lasat spatiu. am gasit miscarea ideala d emasaj, asa ca cu respiratie si masaj, am ajuns la ora 12. verdict: col neschimbat. solutia: ne intoarcem acasa, revenim in cazurile clasice, sau in 21 feb, sa reluam procedura. nu vroiau sa forteze pt ca nu aveam nici macar 3cm de dilatatie, si deci m-ar fi chinuit inutil. in plus bb era super bine la monitoring, tensiune de pilot de avion de vanatoare, deci nu exista nici un motiv sa intervina chirurgical.
asa ca, iata-ne la ora 13, in drum spre casa, contractii regulate la 5 minute, care s-au intetit la 2 minute in masina din cauza drumului, care au revneit la 5 minute dupa o baie fierbinte si care, in culmea disperarii si epuizarii mele, au disparut pe la ora 16 de la sine, intr-un somn chinuit, lipita cu spatele de sotul meu.
acu sunt fresh, dezamagita -as fi vrut sa se termine intr-un fel sau altul - cu ceaiul de frunze de zmeura in fata mea incercand sa ma hotarasc daca sa-l beau sau nu...

miri_mik, viitor mamik



nastere usoara, iti tinem pumnii!!!!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Si eu am patit cam la fel. Cu exceptia durerilor.
La 40 sapt. si 2 zile mi-a recomandat medicul sa iau ulei de ricin pentru declansarea contractiilor. in 6-12 ore trebuia sa se declanseze. Le-am luat la 3 ziua si asteptam. Aiurea, a doua zi la 5 dimineata, cand mi-era clar ca nu se mai declanseaza nimic, eram treaza si plina de nervi.
La 41 sapt. si 2 zile m-a internat pentru declansare. Mi s-au facut intai niste injectii pentru o declansare usoara. Nimic. Ma plimbam pe holul spitalului de nebuna. Apoi o perfuzie care m-a imobilizat la pat vreo 3 ore. Nimic. Nici o durere. Si contractiile erau mici si neregulate.
Asa ca la 41 sapt. si 3 zile am nascut prin cezariana un baietel sanatos si frumos. Nu a facut nici icter si nu a avut nici cine stie ce colici. Poate si pentru ca a stat mai mult in burtica.

Nastere usoara si un bb sanatos!


Tudor zice TA-TA!


Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Draga de tine
sa ne tii la curent cum ati petrecut momentul intalnirii cu bb.


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Lasa ca e tare bine ca bebe e hotarat si-si stie prioritatile. Unde e mai bine ca la mami in burtica? Iti doresc NASTERE USOARA SI RAPIDA si BEBE SANATOS SI FRUMOS !!!! Sa intri aici sa ne spui ce mai face burticuta!!!!!! Azi, maine si desigur cand bebica cel hotarat va fi afara-n lumea noastra... Te pupic duuuulce de tot pe buric!

Who looks outside, dreams; who looks inside, awakes - Carl G. Jung www.andora.bravehost.com/" target="_blank">
site,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64304&whichpage=2" target="_blank">nunta,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Asa am patit si eu. M-a chemat doctorita sa imi provoace nasterea. Dupa calculele ei trecusem de termen. N-a tinut cont cand ii spuneam ca aveam cicluri neregulate si deci mai putine saptamani decat socotea ea. M-am prezentat la spital. Bb statea foarte bine unde era. Mi-au facut mai multe injectii. Dupa 2 zile am zis ca vreau acasa nu aveam nici macar o contractie. Asa ca am plecat si am revenit dupa o saptamana ca incepusera contractiile si am nascut.
Nastere usoara.

Nicoleta si Bia Ciocarlia
Delta + Mare Toamna 2005www.dropshots.com/tnicoleta" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Uite o pentru tine! Stai linistita...peste ceva timp o sa-ti amintesti de eveniment si o sa razi...
Lasa ca vine bb pe lume cand vrea el, nu cand vreti voi! Nastere usoara iti doresc!!

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea


Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cinta spune:

stai linistita, Miri-mik

O prietena buna tot cu nastere indusa a incheiat epopeea sarcinii. Si tot suficient peste 40 sapt. Si a adus pe lume un baietzel de 4.5 kg si 58 cm de toata frumusetea care are acum 3 saptamani implinite deci, se pare ca sunt cazuri destul de des intalnite cand bebeii vor sa se mai lafaie puntzi la mamica in burtica.

cinta

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;19;47/st/20060809/dt/7/k/080b/preg.png

Mergi la inceput