Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (19)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ank si bb spune:

buna bbi si mamici!

multumesc pt primire! sunteti niste dragutze!
sunt pe listuta! sunt pe listuta! mamica noiembrie, cum sa ma supar? vroiam doar sa fie si puiul meu trecut acolo... eu am intrat pe forum dar am stat de vorba mult cu fetele de la ian-feb, pt ca mi s-a parut ca sunt mai apropiata cu DPN-ul de ele, cand eram gravi, acum va citesc mai mult pe voi, asa aflu mult mai multe despre ce ma asteapta...
multam mumos pt ca m-ati trecut pe listuta...
daca imi dati si mie contul comun o sa fac si eu un album cu poze acolo
am vrut sa intru de la 8 pe forum, dar nu a vrut sa mearga... vorbeam pe mess cu madau si imi spunea ca ea poate intra si eu tot incercam... dar degeaba....

Noki_Lara, eu i-am pus karinei cercelusii inca din spital. m-am dus la asitenta sefa cu cerceii si i-am strecurat 100 in buzunar. ideea e ca mi-a spus cand s-a intors ca din pacate ei fac asta dar este un serviciu platit si ca ma costa 250.000 lei... nu mai imi pasa pt ca urma sa plec in cateva minute acasa si eram supernerabdatoare. i-am dat 300 (nu aveam de 50) si am fost super-multumita.
sper sa nu dai si tu peste un spital ca al meu...

rasfatata mea de cateva zile a inceput sa vada bine. o pun in pat si se converseaza cu calutzii de la caruselul patutului... doar ca uneori ajung sa se certe, si atunci fi-mea, sensibila din fire, sfarseste prin a plange... si atunci vine ma-sa si o ia in brate... si evident ca o pun la san ca incepe sa se manance de manute... si apoi urmeaza joucul cu tzatzanu', pupa-l, scuipa-l, trage-l si intinde-l si tot asa...
am sfarcurile varza, garmastanul sa traisca!

fug la bb, ca iar au suparat-o calutzii..
pupici!

albumul meu: http://pg.photos.yahoo.com/ph/channnah/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank si bb spune:

quote:
Originally posted by teo_banu

Fetelor, ati vazut in josul paginii ca sunt cateva linkuri recomandate, printre care e unul cu "batista bebelusului" - e vorba de aspirator nazal. Va uitati putin si va da-ti avizul in privintza asta? Va rog frumos! Noi suntem mai mucioase de fel....si tare ne mai chinuim cu ser fiziologic si pompitza.



am citit si eu posturile de la batista. am intrat si pe site-ul unde era prezentata. eu sunt mai simandicoasa din fire si nici pt mine nu as folosi o pompa legat la un aspirator, daramite pt un bb de 2 luni!
sfatul meu e sa ii pui mai mult ser, nu stiu cat ii pui de obicei, dar eu la inceput ii puneam o picatura si era infundata si nu scoteam nimic. nu, teo, pune-i 1 ml, poate kiar 2 sa vezi ce bine o curata! ai grija ca atunci cand ii injectezi (pui cu pipeta) sa fie pe o parte, ca daac e pe spate il inghite si nu are efect. deci, pe partea stanga, ii pui in nara stanga si pe dr, in nara dr.
dupa cateva mainute aspirai mucisorii sau agata-i cu un betisor de ureche.

albumul meu: http://pg.photos.yahoo.com/ph/channnah/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Teomultumesc ptr sfat. Stiam eu ceva de diaree facuta de la fier si din cauza asta am si intrebat ca sa mai vad si alte pareri. Se pare ca am avut dreptate. Cred ca o sa aman si vitaminele pana pe 15 luna viitoare, iar cu fierul mai vedem.

Camelia si Miruna mea a avut bubite pe fata, au aparut ca niste pete rosii iar apoi s-au facut ca varful acului, muulte si mici, de culoarea pielii. Doc zicea ca s-ar putea sa fie din cauza taticului care a pupat-o si nu era barbierit sau sa fie vreo alergie la ceva. Eu i-am dat cu FUCIDIN unguent si ZYRTEC (asta e ptr alergii) si acuma s-au uscat toate. I-au mai ramas niste cojite de care ne chinuim acum sa scapam, ca am dat cu crema cu galbenele si mai rau am facut. Mai poti incerca cu Bepanthen sau cu o crema cu oxid de Zn.
Poate cu ocazia asta mai imi dati si mie sugestii cum putem scapa de cojite

Angi bine ai venit printre noi, la cat mai multe postari!

Ank bine ai revenit! Noi ne-am mai conversat pe alte forumuri dar habar nu aveam ca tu esti sub nick-ul asta Pupici Karinei

Ca tot veni vb de bataie cu jucariile, fimea o tot cearta si o bate pe Mida (omida) de vreo 5 ore. Ce-o fi facut saraca omida de-a suparat-o asa, ea stie . Noi stam pe langa ea si ne amuzam copios

Poop

Madau si Miruna (15 dec 2005)
POZICI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">ASA S-A NASCUT MIRUNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

salut.

chiar ca eram suparata raaaau, zau asa ...
multumesc celor care s-au gandit la mine (in sensul bun), si invers celor care s-au gandit la mine in sensul rau, ca m-am lovit in piciorul de la pat de era sa scap lucuta din brate si cred ca imi cade si o unghie. bine ca mai am destule.

gandacel - motivele pentru care eram suparata sunt foarte legitime, stai linistita, si valorile cu care am fost crescuta in familie nu se indeparteaza de ceea ce descri si tu; in primul rand eu si sor-mea suntem femei foarte puternice si destul de vulcanice; ne iubim mult si ne sprijinim, dar ne respectam reciproc teritoriul si suntem perfect capabile sa ne facem fata singure urmarilor actiunilor noastre; deci nu suntem nici handicapate si nici vitregite emotional sa stam sa ne plangem de mila una alteia.
si noi ne respectam parintii, dar la noi in familie mai e si democratie - adica de dimineata cand m-a sunat mama am cam tavalit-o nitelus, a aflat si presa, s-au cam facut valuri in opozitie, si m-a sunat tata pe la 4, sa ma asculte de ce sunt suparata. ceea ce a si facut, iar acum ma simt mult mai bine, mai ales ca am aflat si ca facea si el nitele fite, ca si el era suparat pe mine. deci, toate bune, cand se termina cu bine.

joy - happy sunt mai ieftini decat pampersii; sunt vreo 375.000 parca 76 de buc.

ma uimeste cate mamici dau suculet la bebei, si nu zic nimic; de ce oare ? sper ca nu sta nimeni cu frica de a spune ca a trecut de la alaptarea exclusiva la diversificare ca sa nu fie tinta celor care dau "lap-lap" pana la 6 luni ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Buna seara,

din nefericire pentru anumite mamici de noiembrie, iarasi postez dupa Dienutza, dar o fac cu PLACERE... O sa postez din nou mesajul pt Mada pentru ca am senzatia ca nu a apucat sa il vada: Mada, si eu i-am dat Sanasol. Nu-mi aduc aminte sa fi avut ceva efecte neplacute, singurul lucru pe care mi-l amintesc e ce mia- zis barbatu'meu ( el nu da copilului nimic nou inainte sa nu guste el, rad eu de el ca sunt reminescente de cand "familia lui princiara" avea degustator ): asta nu trebuia sa se numesca Sanasol, ci Sa Nasol...

In alta ordine de idei, ai am cam exagerat cu mesajele... sa zicem ca e ziua mea.
Bai, fetelor, am vazut si eu aspiratorul... imi cer scuze, dar sunteti sigure?!... seamana a aspirator de creier, nu de mucisori !!!

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo_banu spune:

abia acum am vazut si eu filmuletul de la aspirator...da-o-ncolo de treaba! Imi parre rau ca am mentionat , ati mai pierdut si timpul!
Diana, eu am zis ca ii dau suculet, noi oricum suntem pe lapte praf exclusiv aproape de la inceput. Stiu ca inainte sa incep am intrebat de stocatoare si cum se face cu sucu'.
Deocamdata am oprit suculetul pana terminam tratamentul de diaree, care e de durata.

Teo si bb Stefania Iulia (2.11.'05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gogolos spune:

Teo, baby monitorul meu e Canpol, e polonez, nu stiu exact cat costa ca e cadou, dar in jur de 1 milion, nu e super scump. . Eu sunt foarte multumita de el, cred ca e la fel de bun ca cele mai scumpe (Chicco, etc.), am mai multe produse de la firma asta si sub raportul calitate/pret sunt foarte bune (chiar asa, ati observat ca majoritatea lucrurilor de bebe sunt poloneze? cel putin aici asa e).
Nu mai tin exact minte cine zicea ca nu vrea sa auda toate zgomotele bebeului, ci numai cand plange de foame (eu vreau sa ii aud toate zgomotele pentru ca al meu se inneaca des), ei bine, are 2 pozitii, una mai sensibila care transmite zgomotele fine (pe asta o folosesc eu) si alta car transmite numai zgomotele mai puternice.
Noi ne-am plimbat azi vreo 40 de minute cu caruciorul in ninsoare si a fost tare bine! Nu stiu daca e bine sau nu sa iesim afara cand ninge, dar mie pediatra mi-a zis sa ies in fiecare zi, chiar si cand sunt -10 grade, asa ca m-am conformat! Chiar asa, voi cand iesiti cu bebeii afara (la ce ora?) si cat timp ii tineti?
Gogolos si piciu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

semnam si noi condica, asta dupa ce m-am chinuit ceva sa parcurg mesajele de azi... deja m-a luat ameteala cand am deschis si am vazut 12 pagini...

am fost la control, am luat 950 g luna asta si 2 cm. aratam f bine, mai ales ca suntem pe mami-milka exclusiv de cand ne-am nascut.
ce-am mai intrebat...
kk pastos(adica apos) si cu niscai seminte... e normal, mai ales cat nu primeste decat san.
kk rar... iar normal, de la calciul pe care il ia zilnic (si care tocmai il terminam, 3 sapt. de administrare)
si ne-am luat reteta de lapte, tot 3 cutii (mari, de 900g)

uite ca am pana de memorie... nu-mi mai amintesc ce-am mai intrebat... daca isi revine neuronul va zic.



Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Buna seara mamici!!!

Nu am intrat azi ca am avut net-ul pikat si am vazut cat ati scrisssss!!! Imi pare rau ca am iscat polemici, nu era intentia mea si cred ca ati inteles gresit ce am vrut sa spun. De fapt nu m-am exprimat eu bine. Ceea ce am vrut sa spun este ca mamicile cu 2 sau 3 copii au mai multa experienta si normal sa dea sfaturi aproape la toate problemele noastre. Din acest motiv eu citesc cu interes postarile lor. Asta nu inseamna ca nu citesc si postarile celorlalte !!! Imi pare rau ca v-am suparat!!!

Nimeni nu mi-a raspuns in afara de Cristina la problema mea. Sa inteleg ca nu stiti!!! Offffffff. Si eu care speram sa ma luminati!!!

La multe luni doresc puilor lui Proadelina si Meems si sa fie sanatosi si voiosi!!!

Tania sa sti ca si noi avem problema cu foit la tzatza dar si cu plans dar nu cred ca e de la suzi!

Acum tb sa las loc sotului si mai vb maine daca nu pika net-ul

Inca o data imi cer scuze daca nu am fost inteleasa!!Zau ca nu a fost cu intentie de cearta!!

Va pup dulce!!!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

dienutagraviduta, asa te vreau, plina de umor si voie buna! Ma bucur ca ti-a trecut si ca toate s-au terminat cu bine. Si eu cu sora mea suntem tot ca voi, pana la urma. De asta as cam vrea si eu sa mai fac inca un bebe, daca o mai fi timp si vom avea spor.

Gogolos, eu eram cea care nu vrea sa auda prea multe sunete de la bebe, ca eu de aia m-am mutat din camera lui, ca sa pot dormi, iar ziua il am langa mine. E buna treaba cu cele doua trepte. Ce spui tu de preturi insa, pe mine m-a derutat. N-am gasit nimic sub 2 milioane!

Noi ne pregatim de baita acum, asa ca va lasam pe voi aici. Sa nu umpleti prea multe pagini pana maine! Noapte buna!

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput