Dr. Denisa Protopopescu

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Cecilia normal ca nu ne certam si asa cum spune si Tia ne spunem parerile personale. Eu am fost prevazatoare ptr ca mi s-au intamplat nenumarate ciudatenii pe acest forum adica sa primesc PM de la diverse persoane care ma luau la rost pe diverse pareri expuse asa ca fiind patita suflu de la inceput si in iaurt.

Am uitat sa va spun la Marinescu am avut parte de tratament cu nurofen ptr infertilitate iar la Ancar de 4 luni de stimulari cu puregon fara nici un fel d emonitorizare sa vada cum reactionez.

Astea au fost pataniile mele si nu este musai sa imi impartaseasca cineva parerea sau sa pateasca ce am patit eu. Ma rog va doresc la toate sa patiti in final ce am patit eu adica s ava tineti puiul in brate dar nu dupa 11 ani ca mine cui mult mai repede.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliuta spune:

Si eu sunt pacienta d-nei Protopopescu.Am fost de 2 ori la dumneaei si mi-a placut ff mult. Nu m-a lasat sa ies din cabinet pana ce nu m-a lamurit, m-a ascultat. Si pe mine ma enerveaza chestia cu programarea, dar mi-a dat nr ei de mobil si al asistentei si am sunat-o de vreo cateva ori si mi-a raspuns de fiecare data, m-a ascultat si m-a lamurit. Mi-a zis ca in momentul in care voi scapa de Clamydia o sun si vin direct la clinica fara programare si incepem stimularea. A zis ca intelege ca sunt din provincie.
Singurul lucru de care mi-e un pic teama e ca inca nu mi-a facut nici un eco(doar m-a intrebat daca am uterul si daca e bine) si am emotii ca.........daca Doamne fereste e rau....iar tratament .....
In rest clinica mi s-a parut super. Am fost si cu sotul meu si a donat sperma pt a i-o congela, si s-au comportat toti ff frumos cu noi.
Deocamdata e bine, vom vedea mai departe.Eu cred ca daca D-zeu da sa am un copil, il voi avea.....
Monica Elena ai mai schimbat pozele cu Mihnea? Pupici pt el din partea mea.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Mihaela F - MULTUMESC MULT MULT DE TOT pentru oferta. M-ai impresionat pana la lacrimi. Din fire sunt mai cinica si nu ma astept la astfel de lucruri - forumul asta l-am descoperit cu cateva luni in urma si mi-a placut de la inceput cum fiecare isi spune povestea, da sfaturi si ajuta cum poate si se bucura de reusitele celorlalte. Pare un efort comun pentru rezultatul pe care ni-l dorm cu toate. Si totusi nu pot sa nu fiu impresionata de gestul tau - mai ales ca vad ca nu esti nici din Bucuresti.

Eu ma duc la dr. la Centrul Medical International nu la Medsana - nu am nevoie sa merg in fiecare saptamana dar daca voi avea vreo urgenta in acest interval voi apela la tine - multumesc inca o data- Sa-ti dea Dumnezeu sanatate sa-ti duci sarcina cu bine pana la sfarsit si sa-ti aduci pe lume ingerasul.


In rest fetelor, observ ca parerile voastre sunt impartite si e normal sa fie asa, pana una alta eu concluzionez ca am ajuns la o doctorita buna, care-si cunoaste meseria - poate nu este intotdeauna atat de atenta si buna psiholoaga, dar pana una alta nu asta este scopul principal si in definitiv toti avem zilele noastre proaste, asa incat o sa continuu cu dansa. Abia astept sa ma duc pe 24 la control, sa vedem ce-i de facut. Am o multime de intrebari pentru dansa si vreau sa o abordez si cu FIV.

Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicol78 spune:

Salutare! si eu sunt pacienta dr. Protop. cam de 1 an si jumatate, deocamdata fara atingerea scopului dorit, dar parerea mea este un buna.Pe toate ne supara ca dansa este foarte ocupata, dar de.., este bine ca totusi se ocupa de noi. Pe mine ma deranja uneori ca parca nu prea ma lua in seama, mereu imi spunea ca nu trebuie sa ma grabesc asa, ca sunt tanara, etc. Luna viitoare o sa fac cu dansa prima mea inseminare, eu am inca multa incredere in ea.
Va doresc la toate sa vi se implineasca visul cel mare!


Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela.f spune:



Miramar,

nu fii mirata; sunt sigura ca mai sunt si alte fete(gravidute sau aspirante) dornice sa iti acorde o mana de ajutor.

Ai dreptate, important este scopul!!
Deci ai retinut, daca ai nevoie pls shoot!

Bafta multa si multumim pentru urari!

Mihaela



http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10054;101/st/20060618/k/e328/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Fetelor ... e ultima postare a mea la acest subiect.... eu vreau sa va spun ca pe mine efectiv m-a cucerit aceasta femeie; mi s-a parut sufletista, sensibila, profesionista, preocupata de paciente. apoi, pe parcursul tratamentului pentru fiv, cand am vazut ca nu-mi raspunde la nici un telefon si ca eu practic trebuie sa comunic cu ea exclusiv prin asistenta sa de la Medsana am inceput sa imi pun semne de intrebare. Ok nu a fost un capat de tara...la ET embriologul ii tot spunea unde sa-mi puna embrionii iar ea raspundea ca nu vede din cauza piciorului meu si pana la urma i-a pus asa bine ca in cateva ore au iesit embrionii cu tot cu mediul de cultura in care au fost transferati! Nu a recunoscut niciodata ca ce am eliminat eu la cateva ore de la ET a fost mediul de cultura cu embrionii... dar ma rog, nu sunt suficient de cretina sa nu-mi dau seama ce se intampla cu corpul meu si nu-s venita nici de la coada vacii ca sa nu am de unde sa ma informez (mama fiind biolog si avand o gramada de cunostinte in mediul medical)... asta e am lasat-o asa ca oricum nu mai aveam cum repara ceva. Si punctul culminant a fost cand m-am dus la control dupa fiv si imi spune cu o seninatate obraznica de-a dreptul: "pai da doamna, dar Dvs. aveti si ovare polichistice si progesteronul foarte mic.... de aceea nu s-au prins... dar lasati ca o sa reusim pana la urma! O pacienta de a mea a reusit la al 7-lea fiv!"
Imi venea sa o dau cu capul de pareti, dar bineinteles ca nu am facut-o ci m-am rezumat la a-i spune ca eu n-am avut in viata mea nici un chist pe nici un ovar si ca cu progesteronul am stat bine mereu! am rugat-o sa se uite in dosar, dar cu spunea si Cecilia, bineinteles ca dosarul nu era acolo; consultatia era facuta doar ca sa bifeze actiunea!
A urmat ecografia, unde bineinteles ii dicta asistentei ca ovarele mele sunt ok, fara chisturi, tisular normale.... pentru ca asa si sunt! Eu am incheiat capitolul cu aceasta doamna agreabila si placuta si daca voi mai face vreun fiv nu o sa ma mai orientez dupa prezenta placuta a doctorului, ca doar nu ma marit cu el! O sa caut un medic responsabil in primul rand si care sa nu considere pacienta ca un simplu numar dintr-un lot! Pentru ca eu una asa m-am simtit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

quote:
Originally posted by ceciserban

Miramar eu scriu acum pt. tine si pt. toate fetele care cer pareri despre medici,indiferent despre cine e vorba.
Eu cred ffffff. tare in Dumnezeu si cred ca nimic in lume nu e intamplator.Dupan cum a zis si Monica parerile vor fi mereu impartite pro si contra,in functie de rezultatele obtinute.Cele care au reusit sa aiba bebele mult dorit ii divinizeaza pe acei medici iar celelalte sufera ffffff.mult si le vad numai defectele.
Eu am facut anul trecut FIV+ICSI cu dr. Protopopescu si desi s-a comportat f.bine cu mine pana la ET si oribil dupa esec,eu cred ca norocul meu de a avea bebe nu e la ea ci cu siguranta la alt medic.
Cred ca in toata suferinta mea am reusit sa exprim destul de obiectiv ce cred despre ea:ffff. buna ca medic-profesional vorbind,dar muuuuulttt prea ocupata si muuuuulllt prea dezinteresata de cazul persoanei dupa un esec.Eu am mers de la Cluj la Buc. la control dupa FIV si nu avea nici macar dosarul meu in fata cand discutam,deci habar n-avea despre ce vom discuta si scurt m-a programat la alt FIV,pe care il poate face ea cu bunica-sa ca eu pe la Medsana numai trec in veci.Am platit mult si pt. o clinica privata lasa mult de dorit,mai ales dupa ce achiti toata suma si EXACT cand ar trebui sa se ocupe mai mult,adica la PUNCTIE si ET.
Miramar eu cred ca cel mai bine e ca inainte de FIV orice cuplu sa ia in calcul mai multe optiunisi sa vada mai multi medici si apoi sa hotarasca unde cred ei de cuvinta,NU SA SE IA DUPA UNII SI ALTII,pt. e normal ca oamenii sa fie subiectivi.
Te pupic si multa bafta indiferent cu cine vei face FIV!

cecilia



Servus,


Cecilia, cu mesajul . m-ai provocat si pe mine....
Poate eu o sa ma abat putin de la topic...si o sa vorbesc de Medsana.
Da, preturile sunt imense la ei, eu am avut parte de comportamente mizerabile ale celor 2 asistente, de deficiente , de "tratare cu curu"...si asta contribuie la imaginea pe care o ai despre un dr.
Datorita "neprezentarii"medicului la care eram, la Et, am facut ET-ul cu Denisa Protopopescu...am incercat pe urma, pt. al 2-lea FIV, sa ma transfer la ea, dar nu am avut sanse...
Oricum, regret nespus ca am facut atatea incercari la Medsana, in conditiile si la costurile acelea.( nu financiare , ci in primul rand fizice si psihice)
Prin comparatie tabelara, din punctul meu de vedere, Denisa Protopopescu are mai multe + DECAT -, fata de medicul cu care am facut eu FIV....
Ca exemplu, daca nu a iesit testul pozitiv, acel medic nici nu s-a obosit sa mai sune, sa-mi spuna, dar sa mai faca si consultul de dupa ( cu dosar sau fara)...
Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca eu am vrut sa-mi obtin dosarul de la Medsana ...cred ca nici macar nu exista, ca s-au produs multe valuri cand l-am cerut...si nu am obtinut nimic...
Denisa P., macar monitorizarea de FIV, o face unde platesti, la Medsana, in conditiile de la Medsana...ci nu in infectia de la Pantelimon, pe un ecograf de acum 20 de ani si o masa de consultatie de acum 50 de ani...
+ si -...chestie de feeling...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Ileana eu mi-am exprimat doar o parere,in urma a ceea ce am trait la Medsana si cu dr. Protopopescu, si nu am de gand sa provoc pe nimeni cu nimic.
Eu cred ca am recunoscut ca este buna ca medic profesional vorbind,dar poate ca eu sunt mai sensibila si chiar am nevoie si de PSIHOLOG,dar as fi vrut sa va vad pe voi in locul meu cand in momentul cel mai important ET,dr. imi zice scurt ca din zece ovocite mi-au rezultat doar 3 embrioni cu ICSI,asta in conditiile in care ea imi daduse fffffff. mari sanse de reusita ca aveam doar 29 de ani si ca uterul e ok si totul pt. ca problema e a sotului.Pentru mine a fost un mare soc sa aflu atunci cand urma sa aiba loc ET ca s-ar putea sa nu mai am ce pune acolo.Mi s-ar fi parut normal ca cineva de acolo,nu neaparat dr.,sa ma sune sa-mi zica macar in seara dinainte de ET care-i situatia pentru ca ei stiu ce mult conteaza psihicul in reusita FIV.
Oricum numai are rost sa comentam experienta mea la Medsana cu dr.D.P.,caci e inutil.E clar ca parerile vor fi mereu impartite.
Ceea ce nu inteleg eu e DE CE AI MAI CREAT ACEST SUBIECT MIRAMAR DACA TU DEJA STII CE VREI?Pentru ca vad ca deja dinainte ai ales.SA nu ma intelegi gresit ITI RESPECT ALEGEREA,dar pur si simplu nu mai inteleg nimic.
Ca incheiere RESPECT ALEGEREA FIECAREIA DINTRE VOI!Fiecare stie ce e mai bine pt. ea.Mesajele sunt doar simple ^pareri!
MULT SUCCES TUTUROR!
PS.Desi sincer de la MONICA-ELENA de ff. mult nu am mai auzit de vreo reusita pe forum la DR. D.P.

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Cecilia, atunci cand am creat subiectul - nu stiam exact ce si cum. Voi m-ati convins. Daca nu mi-ar fi scris nimeni, s-au mi-ar fi scris numai de rau clar incercam sa schimb doctorul. altfel am pobtinut o polemica, pareri pro si contra din care mie mi-a rezultat asa - este clar ca este specializata pe astfel de probleme, a avut si reusite si nereusite, lucreaza intr-un mediu in care se poate conculta si cu alti profesionisti, are acces la o aparatura si tehnologie performanta. Da poate nu e intotdeauna foarte sensibila la psihicul nostru, da poate nu e bun psiholog, da poate nu e intotdeauna atat de atenta pe cat ar trebui - dar n-ai ce sa faci, suntem toti oameni. Exista vreun doctor care sa indeplineasca toate absolut toate conditiile noastre pentru absolut toata lumea. Ma indoiesc. In plus majoritatea vad ca ati facut FIV-uri. Eu nu am facut inca si nici nu mi-a recomandat doctorita sa fac inca. Inca mai sper sa rezolv fara.

Te-am lamurit. De aia am deschis subiectul - si mie cel putin mi-a folosit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Buna Miramar si tuturor fetelor,
Am ezitat foarte mult daca e cazul sa scriu la acest subiect! S-au implinit mai mult de 6 ani de zile, de cand sunt pacienta dumneaei si nu mi-am imaginat vreodata ca voi fi atat de DEZAMAGITA!
Din pacate este destul de mult de scris si acum nu am timp ... nu este nici urgenta maxima si ma refer la faptul ca deja Miramar a putut sa ia o hotarare ... si in afara de asta nu vreau ca, prin cele ce voi spune, sa influientez pe cineva sau sa dau sfaturi.
Daca spiritele nu se vor incinge prea tare si acest subiect nu va fi inchis intre timp si mai ales daca intereseaza pe cineva experienta mea, voi scrie mai multe luni, intrucat pana atunci nu pot.
tuturor si sa aveti o zi buna,

Cami

Mergi la inceput