Crema de ciocolata pt. tort?

Crema de ciocolata pt. tort? | Autor: mirela alina

Link direct la acest mesaj

As vrea si eu o reteta de crema de ciocolata pt. tort.Am incercat cate ceva dar nu am gasit una gustoasa si fina.De aici de la voi am mai incercat retete si au fost super .Va multumesc.

mamica lui Mateut 11.09.2003

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Mirela, pot sa-ti propun o crema de ciocolata cu frisca, e de la tortul cu trufe, reteta caruia am dat-o mai demult in alt subiect. E foarte simplu de facut si e buna, buna la gust. Uite reteta:
* 150 g ciocolata, data prin razatoare
* 2 pahare frisca lichida (minim 30% grasime, eu am folosit La Dorna, cutie rosie, 32%), adica 500 ml in total.
E mai bine sa se inceapa pregatirea ei cu o zi inainte de asamblarea tortului. Se incalzeste frisca pina aproape de fierbere si se toarna peste ciocolata rasa. Se amesteca bine pina se topeste ciocolata si se lasa la racit. Se tine la rece citeva ore bune. Inainte de asamblarea tortului, se bate crema cu mixerul pina se intareste. Se poate adauga lichior de ciocolata pentru aroma, 1 lingura.


------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

si eu zic la fel ca Natasa - crema scrisa de ea este super simpla si super gustoasa, fara complicatii. incearc-o fara indoiala!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Natalia, la ce fel de frisca lichida te referi? Este vorba despre smanatana La Dorna?!
N-am vazut nicaieri frisca lichida La Dorna, de asta sunt nedumerita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Ca o alternativa la crema Nataliei (care pare foarte simpla si buna), poti arunca un ochi si aici:
http://www.desprecopii.com/forum/portal.asp?ContentID=639&CategoryID=157
Tortul acesta (postat de adi69)l-am incercat si a iesit foarte bun, inclusiv crema de ciocolata. ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by adda

Natalia, la ce fel de frisca lichida te referi? Este vorba despre smanatana La Dorna?!
N-am vazut nicaieri frisca lichida La Dorna, de asta sunt nedumerita.


adda, ma refer la "smintina dulce La Dorna" (aia de 32% grasime). Acestui tip de smintina i se mai spune si frisca lichida, datorita consistentei ei.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Reteta pusa de Balbina este super gustoasa si usoara si ciocolatoasa :-)
Cand nu tre` sa fac ceva pretentios, prepar o budinca de ciocolata in care pun cioco de lapte rasa inainte de final si amestec pana se topeste sa aiba gust de cioco :-)



Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela alina spune:

Natalia, dupa ce las crema la rece 1 zi, inainte sa asamblez tortul o bat cu mixerul, am inteles bine?
Sunt sigura ca o sa fie buna pt. ca de la tine, Natalia, am incercat si Brownies Cappuccino si .....nu trebuie sa-ti mai spun cum a fost .
Multam frumos fetelor.
Am sa o fac in wk si am sa va spun cum mi-a iesit.


mamica lui Mateut 11.09.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by mirela alina

Natalia, dupa ce las crema la rece 1 zi, inainte sa asamblez tortul o bat cu mixerul, am inteles bine?
Sunt sigura ca o sa fie buna pt. ca de la tine, Natalia, am incercat si Brownies Cappuccino si .....nu trebuie sa-ti mai spun cum a fost .


Mirela, ai inteles perfect. Poti sa amesteci ciocolata cu frisca dimineata, iar seara sa asamblezi deja tortul. Sau sa lasi peste noapte. Ideea este sa stea crema macar 5-6 ore la rece.
De brownies imi pare tare bine ca ti-au cazut cu tronc, sint o minune.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

[quote]Originally posted by Balbina

Mirela, pot sa-ti propun o crema de ciocolata cu frisca, e de la tortul cu trufe, reteta caruia am dat-o mai demult in alt subiect. E foarte simplu de facut si e buna, buna la gust. Uite reteta:
* 150 g ciocolata, data prin razatoare
* 2 pahare frisca lichida (minim 30% grasime, eu am folosit La Dorna, cutie rosie, 32%), adica 500 ml in total.
E mai bine sa se inceapa pregatirea ei cu o zi inainte de asamblarea tortului. Se incalzeste frisca pina aproape de fierbere si se toarna peste ciocolata rasa. Se amesteca bine pina se topeste ciocolata si se lasa la racit. Se tine la rece citeva ore bune. Inainte de asamblarea tortului, se bate crema cu mixerul pina se intareste. Se poate adauga lichior de ciocolata pentru aroma, 1 lingura.


------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!
[/quote Cam cita crema va iesi?Imi ajunge sa umplu un tort din 6 oua?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Balbina m-ai omorat cu prajiturile tale foarte apetisante. Daca eram gravida pierdeam
Spune-mi te rog frumos si mie reteta de la Cheese cake imi ploua in gura de in fata calculatorului.

Mirela uite si de la mine o reteta tare faina si usoara de crema pt tort cu ciocolata.
10 linguri de apa
1 casa si ceva de zahar
4 linguri cacao
1 pachet jumate de margarina (EU PUN CUB RAMA)
Toate se pun intr-o cratita direct pe foc pana se ingroasa si se pune asa fierbinte pe tort.
Reteta o am de la soacra lui sorela mea care e nemtoaica si face niste prajituri de mori incet

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre
http://community.webshots.com/user/gonghy
Poze cu noi
Laura si bebe Maya 19.09.2006

Mergi la inceput