Mastodynon - Vitex Agnus Castus - (3)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

quote:
Originally posted by happy33

Buna fetelor, revin cu intrebarea despre Vitex. Endocrinologul mi a dat Utrogestan 10 zile pe luna. Am citit la Vitex fruit de la Nature's Way ca este bun pt. reglare hormonala si as vrea sa stiu daca l pot lua avand in vedere ca iau si acest Utrogestan intravaginal. Va rog din suflet, naturistele cu experienta, sa ma sfatuiti si pe mine ce sa fac. PUP



Nu sunt o naturista cu experienta, dar nu vad care ar fi problema dak iei. De ce nu incerci mai bine sa iei Mastodynon, din cate stiu e un produs homeopat.In luna cand am luat,am avut niste foliculi si un endometru de toata frumusetea.Iar dupa ovulatie, puneam utrogestan vaginal. Acum iar m-am apucat sa iau k nu am mai gasit intr-un timp la farmacii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy33 spune:

Draga Ysa66, am inteles ca Mastodynon ul nu se mai gaseste pe piata (cel din Germania), oricum el contine tot Vitex, iar la Vitex fruit zice ca echilibreaza hormonal prin secretia de progesteron, reduce secretia de prolactina, a mea nu stiu cum este dar imi voi face o analiza. Si ma gandeam ca producand si el progesteron sa nu fie prea mult. Ar fi grozav acest Vitex fruit pt. probl. mele, va rog mult sa mi spune ti ce parere aveti. M au omorat sanii astia, s au ingreunat si nu mai pot sa i duc. Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Happy Mastodynonul se gaseste din nou in farmacii si este foarte indicat pentru mastoza, am luat si eu luni intregi. Il iei toata luna iar utrogestanul dupa ovulatie. bafta multa

Alexia si minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Fetele am o cutie de VITEX sigilata cu termen pana in sept. 2011;pt. cine este interesat...da-ti cu PM!

Anto
"Stau pe DC si asta imi ocupa tot timpul!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Buna fetelor! Vroiam doar sa va impartasesc experienta mea cu Agnus Castus, iau de aproximativ 5 luni si nu se vede nici o imbunatatire, am ovare polichistice care sunt tot acolo, cm vine tot ff dereglat (50-80 zile).

A mai trecut cineva prin aceeasi situatie, sa nu aiba efect atata timp dar sa aiba mai tarziu?



--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

Happy anul trecut prin septembrie aveam la fel ca tine dureri groaznice de sani, erau umflati, grei, parca aveam rani in ei. Mi-am facut prolactina si era putin marita si mi s-a administrat bromcriptina, dar vreau sa-ti spun k nu a avut nici un efect. Pe zi ce trecea ma dureau mai rau. Apoi am citit pe forum de mastodynon si am inceput sa-l iau. In mai putin de o saptamana nu mai stiam ce sunt durerile de san, la ovulatie aveam valori mult mai bune. L-am luat vreo 2 luni si apoi nu am gasit in farmacii. Ma asteptam sa inceapa din nou durerile de san, dar nu a fost asa. Intr-adevar nici analiza prolactinei nu am mai facut-o sa vad cum mai e.
Acum de 2 saptamani am inceput sa iau din nou, am gasit in farmacie la un pret de 28 lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy33 spune:

Va multumesc mult fetelor pentru raspunsuri, voi lua Mastodynon daca zice ti ca se gaseste din nou in farmacii, poate si revin la forma initiala si sanii mei si se regleaza ciclul. Va pup si va doresc multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Saso spune:

la recomandarea medicului, dupa ce facusem o laparascopie si am aflat ca am endometrioza
am luat mastodinon din 2001-2002..pina am ramas insarcinata si atunci am oprit. cm venea si atunci ..cu 3-4 zile ..mai repede sau devreme nu era fix dar am continuat
in afara de tratament hormonal nu stiu ce sa mai fie care sa tine macar numarul chisturilor pe loc.. nici nu visam sa le scada sau sa dispara DOAR SA NU MAI APARA ALTELE NOI


am ramas insarcinata in 2002. am nascut in 2003 si .. pina in 2006 n-a aprut nimic
de un an n-am mai fost la control...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

vin si eu cu propria-mi experienta.
aceeasi problema, sani extrem de tensionati si durerosi, prolactina usor marita.Am luat vitex fruit din ianuarie pana acum vreo luna(s-a terminat, si nu am mai paucat sa fac din nou comanda),dar am luat Donavital.In comparatie cu Vitex fruit as zice ca e cam "slabutz". Cat am luat Vitex fruit am uitat cu desavarsire de durerile de sani,dupa ce am intrerupt, durerile au reaparut la ovulatie si cu aprox. o saptamana inainte de menstra.
deci la mine a functionat foarte bine Vitex fruit si cred ca o sa ma intorc la el.luam 2 buc./zi

din cate stiu io si mastodynonul si donavital sunt ambele in dilutii homeopate,deci efectele negative(daca ar fi sa fie) sunt aproape de zero.

sanatate maxima tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:



E ceva timp de cand n-am mai scris aici, drept pt care salut fetele care ma stiu si sper sa primesc ceva lamuriri.

Am facut mastita dupa nastere, am fost incizata la un san ( ca facusem abces) si a trebuit sa renunt la alaptat. Sanii mei s-au pleostit acum, dar tot am senzatia cateodata ca mai am cate-un punct tare cand ma palpez. Pt mastoza m-am tratat cu succes cu Mastodynon si Tinctura de zmeur, dar pt mastita si ca sa nu raman cu noduli or fi la fel de bune? nu mai gasesc prospectul la Mastodynon si nici nu am luat inca, sa nu-l cumpar degeaba.

Pls, dati-mi un sfat!
si sanatate multa!



Andicu mami dewww.flickr.com/photos/9457501@N02/840607630/in/set-72157600689970094/" target="_blank">Poze noi Bebe Filip(27 iunie 2007)
www.flickr.com/photos/9457501@N02/966511192/in/set-72157600554981095/" target="_blank">Ultimele poze cu burtica
Cum crestem noi

Mergi la inceput