Cat de sigur e ca...e fata?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen_ardelean spune:

Multumesc de raspunsuri desi...m-au ametit si mai rau.Aveam 19 saptamani si 5 zile, iar ecografia era 2d...acum despre experienta lui..ce sa zic? E conferentier universitar si are cam 40 de ani..asa ca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

buna, fetelor!
Carmen,eu am fost la eco morfo la 14 sapt si 3 zile si mi-a zis ca e fetita, mi-a si facut poza cu labiile, acuma sper sa nu fie altceva in locul lor, nu de alta dar vreau sa stiu sigur, indiferent ce va fi;


anasia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroti_5 spune:

Buna Carmen!
Eu citisem undeva ca un ecografist bun vede de la 12saptamini ce are bb acolo, dar ca de la 18saptamini deja sigur poate sa-ti zica.
Uite aici vezi evolutia bb in burtik si la un moment e explicat anume cum se formeaza organele ginitale http://health.discovery.com/centers/pregnancy/video/video.html
Asa ca daca ti-a zis ca posibil e fetita, poate asa si este.
Eu am facut eco la 18 saptamini si mi-a zis ca e fetita, apoi la 23 iarasi, si asa credem si noi ca este, am fost la diferiti si asta de la 23 a zis ca se vede foarte bine ca e fata.
DAr cum ziceau fetele, sanatos sa fie bb, dar ca e fetita sau baietel nu cred ca o sa-l iubesti mai mult sau mai putin.
Nastere usoara!


doroti_5 27+ si Natalita-Elena
evolutia bebe
foto mami pina la bb si dupa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by Kittycat

quote:
Originally posted by try

Pt. ca, daca gresesc, pacientele nu sunt prea bucuroase sa-l vada adoua oara.
Cum ti-ar fi sa-ti spuna ca e fetita si la nastere sa constati ca e baiat? Nu ti-ar pica bine (indiferent cat de putin conteaza sexul copilului pt tine).


Ba bine ca nu. Mie nu mi-ar pica de nici un fel. Chiar nu vad de ce sa-ti pice prost ca la nastere iese altfel decat ti-a spus in timpul sarcinii. Ca doar tot copilul tau e, indiferent daca te asteptai la o putza si a iesit fara ea... Mie mi-a zis ca voi avea o fetitza, dar pana s-a nascut n-am fost 100% sigura; si sincera sa fiu, chiar nu ma deranja in nici un fel daca iesea asa cum mi-a zis doctorul sau nu. Doar sanatoasa (sau sanatos) cont pt mien sa fie.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)




Ei, tu esti unul din cazurile care ti-ai pastrat o rezerva pana ai nascut (caci ai spus ca nu ai fost 100% sigura pan ai nascut), dar sunt mamici care se ataseaza foarte tare de ideea de baietel/fetita dupa ce afla de la medic. Isi caleaza mintea pe aceast idee si psihicul construieste in jurul ideii de fetita sau baietel. E total diferit fatza de situatiile cand nu stii ce este pana cand nasti.
Eu la aceste situatii ma refeream, cand esti convins ca e fetita/baietel si nu te astepti la "surprize". Normal ca n-are nici o important in final, insa poti sa-ti simti asteptarile inselate.

.......in 6+ sapt.
Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

eu am fost ieri la eco si am aflat ca e fetita!.si imi doream tare tare un baietel!dar am 90% sanse ca medicul sa nu se fii inselat!chiar ea mi-a spus asta!asa ca deja imi iubesc fetita tare de tot!

RAALUCUTZA25+ http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ardelean spune:

Sa va traiasca bebelusii si sa cresca mari in burticile voastre...Normal ca l-as iubi sau as iubi-o la fel...chestia e ca taticul isi doreste tare de tot o fetitza si mai avem un baietel de 1 an si 10 luni care mi-a zis de cand am aflat de bebe 2 ca e..TITZA si mai nou o striga..DELIA(EL E ANDREI)..deci e mai mult o curiozitate data de bebe 1...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

carmen,
noi tocmai ne-am intors de la eco, si ni s-a confirmat ca e sigur-sigur fetita :) deci n-au dat gres nici in sapt 18 nici in sapt 24.
daca mai adaug ca atunci cind eram insarcinata in prima luna am visat ca o sa am o fetita, iata ca totul se leaga :)

bafta multa si sper sa aveti si voi fetita, daca intr-adevar asta va doriti


30+3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ardelean spune:

Aida, sa va traiasca fetitza...chestia e ca m-au zapacit la cap barbatii astia ai mei ca e fetitza....eu le mai zic, asa, ca sa-i necajesc ca poate e tudor, nu miruna( sau delia???).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns araboaica spune:

Urmaresc de mult timp acest forumu dar nu stiu ce m-a oprit sa scriu pana acum.Subiectul chiar mi se pare interesant dar vad ca nu se mai raspunde de mult la el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns for2nity spune:

quote:
Originally posted by araboaica

Urmaresc de mult timp acest forumu dar nu stiu ce m-a oprit sa scriu pana acum.Subiectul chiar mi se pare interesant dar vad ca nu se mai raspunde de mult la el

Andreia



poate pentru ca deja samburelul din burtica are cam 7-8 luni...?
P.S. e o discutie veche de exact un an.



eu si printesa mea Alexia Cristina (6.11.2004)

Mergi la inceput