Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (48)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

La multi ani pt sarbatoriti de azi Maya ,Matei,Alexandru,Radu,Darius

SI in special LA multi ani pt PETRICICA nostra care azi face 6 lunite,pupici de la noi

poze
DanaAntoine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Eu am uitat sa va zic ca am caiet cu ce mananca copilul din 8 octombrie 2005, la inceput pe minute si mai tarziu in gr cand am trecut pe proba suptului care nu se mai termina .

Deci Tonia am inceput antibioticul pe 30 noiembrie si manca circa 600 ml si in 27 decembrie a inceput sa manance circa 750 ml. Cam in 4 saptamani. Acum dupa ziua de luni in care a mancat iar 600 fata de 850 cat manca inainte, azi l-am urcat iar la 780 dar nu ma intreba cu ce eforturi. Mama2 a zis ca am o rabdare de fier... am observat ca cel mai bine mananca cand e un pic adormit asa ca il tin in brate si ii fac culcus si cand il vad ca picoteste pac cu bibe pe gat.

Ina da-ne si traducerile la fondu ala ca noi suntem mai simplutze asa, ignora coneoseorii si explica si la peizantzi . Glumesc, mancam orice, sa ne fi vazut gravide!

Irina81 acum ca ai luat examenul, sa ne povestesti ce vrei sa te faci cand o sa fii mare !

Acum fetele de cunosc ele ca nimeni altele, stiti cumva daca doza de augmentin e prea mare? 2.5 ml de 2 ori pe zi! Mersic anticipat de raspuns!

Unde e Raluca?

Deni & Vlad 28 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

Irina bravo pt examene si sa o ti tot asa ,numai bafta sa fie
Le doresc multa sanatate bebelusilor care au probleme de sanatate Vlad,Dinu ,Victor(fratele Ancutei) si Andrew de la noi pupici si pt mamici mult curaj



poze
DanaAntoine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Petra - LA MULTI ANI! Avem prima juma' de an. Voi va dati seama ce repede a trecut timpul?!

La multi ani si pentru Maya, Matei, Alexandru, Radu si Darius.

Denine pare rau ca Vladutz e iar bolnavior. Tinem pumnii sa se termine repede si definitiv de data asta. Ti-a zis doctoritza cum se explica faptul ca iar are infectia?!
RalucaN,1) cand vezi ca se satura copilul, eu asa fac.Oricum, avand in vedere ca poti sa-i dai pana la 200 ml supa de zarzavat, nu cred ca la cantitatea asta mai vrea si lapte 2)vreo 15 dupa cate stiu eu, dar depinde de linguritza. mai bine iti iei o canutza gradata 3)se poate face si cu lapte de vaca - Dorna albastru foloseste majoritatea cunostintelor mele.


Nadina, mama de Serban (20 aug 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Bonsoir frumoaselor,

LA MULTI ANI sarbatoritilor de azi: Clara Maria, Maria, Alexia Maria, Antoine Nicolas si bineinteles un pupic in plus Ilincai, si noua ne e dor de voi.

Tangerine, am admirat-o si eu pe Maria la botez, e dulce foc, sa-ti traiasca micutza crestina. Si ce hainute frumoase, foooarte eleganta fata mamii.


Noi azi am fost la mall cu o prietena cu masina ei (ca eu inca nu am permis de conducere, e pe "to do list" de anul acesta) si Victor a fost tare cumintel, dragul de el, nu a plans deloc chiar daca i-am intarziat masa cu o ora, ce sa-i faci, cand scapa gaina in gramada...

Va las acum, ma duc sa ma hotarasc daca in noaptea asta ma mulg sau nu (ce bizar suna...).

Pupici,

Anto siVictor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Jadi, nu e mult, nici putin, e doza medie, deci e bine. Vezi ca se da imediat inainte de masa, e f. important, altfel nu se asimileaza maxim, flaconul se tine la frigider (ca si Zinnatul).
Scoti substanta de la frigi cu o ora inainte, sa nu fie prea rece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana0204 spune:

Asaaa..sa revin din urma..
Gabitz, bine ai venit, iti uram sedere placuta si indelungata.
COdruta, super cool fetita ta.. stie de pe acum de vrea de la viata. . Si baietelul este dragut. La multi ani pentru Petra, sa-ti creasca mare, sanatoasa si cuminte.
Marlena, cand citesc ce mananca Alexandru, mi se face rau.. de ar papa si al meu macar pe jumatate
Mary, si Andrew are ghetute si hanute de iesit afara bleu cu ratusca si Soy lafel ca Andrei, ii voi face poza imbracat asa. Cam greu cu pastratul ghetelor in picioare, iar costumasul l-a imbracat o singura data ca este un pic mare. L-a primit Andrew de la nasi cand au venit din tara.
Irina, am incercat si eu sa-l las pe Andrew sa planga.. dupa 5 minute de plans cu sughituri, nu am mai putut rezista si m-am dus la el. L-am luat in brate si foarte greu am reusit sa-l calmez. Plangea si suspina din greu mititelul.. iar ca sa ma faca sa ma dau mai tare cu a mai si vomat. Dar inca imi da tarcoale ideea sa-l invat sa se calmeze sa adoarma si singur pentru ca m-a exasperat. Il culc leganat in brate sau in leagan, dupa care ma asez in brate cu el in pat si stau asa cu gandul sa adoarma mai bine. Timp in care adorm si eu cu el si ma trezesc pe la 12-1-2 noaptea si ma duc si eu la ora aia sa-mi termin ce mai e prin bucatarie, sa ma mulg si sa-mi fac dus Nu se mai poate. Vreau si eu o viata normala, sa-mi pun copilul la culcare la ora 9-10, sa adoarma singur si fara sa protesteze asa de mult (chiar cand il tin in brate si il legan sa adoarma protesteaza, incearca sa se ridice, sa freaca nervos la ureche, da din maini si din picioare, ma trage de par-chiar l-am lovit peste mana sambata seara pentru ca isi infipsese mainile intr-o suvita care atarna de la ceafa-lateral si insista sa se ridice tinandu-se de ea-iar la forta pe care are am vazut stele verzi; a fost un gest involuntar, cauzat de durerea mare pe care mi-a provocat-o cand a tras si pe care il regret si acum).
Tonnia, soon, soon- e o mare usurare ca totusi s-a gasit ca are ceva copilul. Mai rau era daca toti ziceau ca este sanatos si el continua cu nemancatul. Acum daca stii ce are si cu tratamentul de rigoare, poate reusiti sa o scoateti la capat.
Karmenutza, cool faza cu genele si manechiurista.. probabil unde te-ai tot mirat de ele, a luat si bb-lusa ta. Cica asa e...daca te miri de cineva cand esti insarcinata, risti sa fie si copilul tau asa..
Locca..mi se pare cunoscut sindormul asta.. daca mananca, de ce mananca... daca nu mananca, de ce nu mananca; daca doarme de ce nu doarme.. daca nu doarme..de ce nu doarme..
Ioana cuscra, nu stiu ce sfat sa-ti dau cu bona, cred ca instinctul tau de mama iti va spune.. si.. Mai termina odata cu cheltuitul de bani ca nu mai primesti altii pana in martie . Andrew este foarte impresionat de mobilitatea Mirunei, cred ca o sa mearga prima.
Nanadana, sper ca este mai bine mincutul Antoine, pupici de la Andrew sa se faca bine .
Nicole te-ai gandit la noi.
Jadi si eu sunt dovada vie (oare?) ca se poate sa te mulgi si sa dai tzitzi la bebelus si fara sa se duca laptele. Daca o faci cu simt de raspundere, ai o pompa buna si ai grija sa bei multe lichide..iaca sepoate. De 3 luni incoace Andrew mananca tzitzi numai din sticluta.
Catush, Briana este o dulcica si are un nume asa de...nobil.
Anto, daca productia ta era reglata pe 5 mese/zi, o poti mari introducand 1 muls care sa pacaleasca organismul, sa produca lapte pentru 6 mese. Si apoi daca nu se poate si nu se poate, poti introduce 1 masa de lapte praf. Asa a crescut si Andrew mare, 1-2 mese/zi de praf, restul tzitzi si acum are unde cam in jur de 10 kg.. maine imi iau inima in dinti si il cantaresc. Ce-i drept nu s-a facut mare de la formula ci de la tzitzi-laptele meu este foarte gras.
Mifloricico, tare faza cu masina. I-am povestit-o si sotului la plimbarea din seara asta. (Am lasat pe bb cu mama si am plecat la farmacie sa-mi iau anticonceptionalele- ce romantic)
Ina, cand ai povestit prima data despre Ilinica si cresa, m-au trecut lacrimile, mi-o si inchipuiam nefericita si resemnata intr-un colt. Ma bucur ca s-a mai obisnuit, sper ca pana la urma sa-i si placa. SI eu vreau sa vin in tara anul viitor si tot asa trag sperante la o "intalneala" cu fetele, ca tare dragi imi sunt.

Aaaa.. si sa va spun. Mi-am comandat super-pompa minune, cea care se leaga la aspirator. Am cautat mult si bine pana sa gasesc pe aici-am gasit-o in Canada. Din pacate a ajuns prea tarziu, cand ii trecusera mucisorii lui Andrew, asa ca de data asta nu pot sa va spun daca merge. In schimb a folosit-o sotul si cica e
Am mai invatat ceva de la voi pentru care vreau sa va multumesc. De multe ori cand vin cu Andrew de la plimbare, ma duc cu caruciorul direct in camera lui in care deschid geamul inainte de a pleca. Mi-a dormit acolo dupa plimbare si 2 ore. Era si pacat-trezeam copilul cand ajungeam in casa, nu puteam sa-l las asa infofolit, in casa este f cald.

Va , ma voi mulge si eu eu (noroc cu mulsul ca asa apuc sa va mai citesc, dar mai greu cu tastatul ca pompa mea electrica este dubla, deci ma mulg simultan la ambii sani- Marlena-uite ca io ma tot tin de simultane )


Oana D & Andrew- 1 sept 2005Foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole74 spune:

Anya multumim frumos. Si Anya e f. dulcica si grasunica.
Oana ma bucur ca sunteti bine si te asteptam sa scrii mai des.
Eu in supa pun si praz, iar in piureul de legume si morcov si patrunjel radacina.
Vera la analiza se pune kk in recipient steril.



Nicole&Ioana Alexandra


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tangerine spune:

anto si godzilla multumim de urari ; la multi ani sarbatoriltilor de azi in marea lor majoritate Marii

ina, ma bucur c-ai gasit alifia in cele din urma; daca la voi e asa cine stie cum o fi la noi; oricum mai am cateva pliculete de rezerva-da sper sa nu mai fie cazul

cristina cge am Admirat albumele Ancutei si pe langa faptul ca ai 2 copii superbi la botezul Ancutei arati ca o bombonica; imi venea sa te mananc :)bafta lui Victor la stomatolog; si sotul meu a avut 2 randuri de dinti in copilarie si au descoperit tarziu; rezultatul e un V f sexi la dintii din fata

jadi hai ca invingi tu infectia asta nenorocita; se pare ca maternitatile romanesti sunt pline de microbi; si am inteles ca infectiile urinare au tendinta de a reveni si trec dupa prize repetate de antibiotic; iar copilul a crescut iar daca infectia e rezistenta at e normal sa ti se mareasca doza de antibiotic

oana, ma bucur ca ai revenit-constiincioasa ca intotdeauna; si oau sunt impresionata de cele 10 kg ale lui Andrew

si noutati pe frontul de TEi: maria manaca supa de 3 zile si deja a ajuns la 230 g; e in topul preferintelor alaturi de cereale din care baloteaza seara la ultima masa vreo 230 g -si de 2 nopti a reluat bunul obicei de a nu mai manca nimic pana dimineata; sucul de portocale este iarasi delicios; inca nu mancam nimic cu lingurinta din lipsa de babetici minune-da avem tot timpul pana la 18 ani; in ritmul asta va ajungem din urma la kg asa ca pazea

Ramona si bebelina Maria (10.09.05)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

neata!
la multi ani sarbatoritilor zilei!!!

Marlena eu bibe cu lingurita am luat de la farmacia de vis a vis de spitalul judetean, farmacia cea veche cu program non stop dar cred ca era singurul, cazusem la un mom dat la sensibluul din tiglina 1.

Frumushel tare andrew.

Alina si bb Vlad (25.09.2005)
poze

Mergi la inceput