Hiperprolactinemie Tratament Bromcriptin

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danita spune:

draga mea ... am facut si eu RMN si tot la fel mi s-a zis ca totul e ok . mie mi-a iesit prolactina 37 cand valoarea maxima este 29. eu nu consider ca e valoare f mare .....dar cu bromcriptin nu a scazut ci din contra a mai crescut 9 unitati. sunt curioasa la dostinex .

keep in touch !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CHOWPERSA spune:

Succes cu dostinex.La mine a mers cu bromcriptin
Sper sa am si ovulatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Chowpersa, povestea ta imi suna atat de cunoscut - si eu am patit la fel cu medicii ginecologi - la fel la sfatul lor am luat 4 ani la rand anticonceptionale. Ca anul trecut cand m-am trezit ca vreau sa fac copii dr. la care am ajuns tot ginecolog de altfel dar mai destept si specializat in probleme de infertilitate sa-mi spuna ca nu a fost bine ci doar am amanat rezolvarea problemei ba mai mult in plus am aflat ca daca iei pe perioada indelungata anticonceptionale nu faci decat sa galopezi catre menopauza -auzi?! Eu care n-am implinit inca 30 de ani. Si eu imi doresc un copil cat mai repede. Am devenit f. f. f. stresata lucru care nu ajuta deloc. Acum incerc sa ma eliberez de stre pe cat putinta si pe mine si pe sotul meu si sa incerc toate variantele posibile, metoda traditionala dar si metode homeopate, bioenergie etc.

Totul e sa nu lefaci in acelasi timp - le voi alterna.

Succes!

Sunt convins ca voi reusi la un moment dat - daca in urmatorul an nu reusesc asa o sa apelez la FIV. Intr-un fel sau altul TREBUIE sa reusesc! Pana una alta sunt fericita ca nu are si sotul meu probleme, am citit pe forum de multe cupluri cu probleme combinate - care pana la urma tot au reusit, daca ei au reusit atunci eu mai abitir voi razbate!

Curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Ce este RMN-ul?? Eu am facut radiografie de sa turceasca. Trebuie sa fac si RMN?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CHOWPERSA spune:

Si eu am facut tomografie de sa turceasca, care a iesit ok. adica nu se vede nimic in neregula, dar dr.endo. imi cere si un RMN (rezonanta magnetica nucleara) spune ca la tomografia de tip RMN exista posibilitatea de a se vizualiza un microandenom hipofizar care la o tomografia de sa nu s-ar fi vazut.Dr.care a facut tomografia spune ca e imposibil sa nu se fi vazut anterior asa ca eu sunt cam confuza nestiind daca e bine sa repet o tomografie sau nu. inclin mai mult sa nu mai ma radiez inutil tinand cont ca tratamentul e acelasi adica bromcriptina.Si in afara de asta chiar vreau sa ma grabesc sa fac un copil iar in cazul unei noi tomografii am de asteptat inca 6 luni din cauza radiiatilor(asa am auzit).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Buna fetelor
Sint tare curioasa si eu de subiectul asta, ca am tot citit si mai rau ma nedumiresc. Eu am doua sarcini pierdute la 7-8 saptamini. Dupa prima sarcina piersuta am ramas cu un san sin care curge lapte. Nu rau, mai mult daca string, f f rar asa singur de la sine. Am intrebat si eu mai multi doctori daca sa imi fac analiza de prolactimie si mi-au zis ca nu e cazul. Altul mi-a spus ca intradevar ar putea fi o prolactime mare si sa iau doxtimex sau bromcriptina (cred ca nu am gresit denumirile, dar intelegeti voi). Dar raspunsul asta dat asa pe un sit nu m-a incurajat intratat de tare incit sa si iau aceste pastile fara o analiza si o recomandare fata in fata cu un medic. Cu toata aceasta problema am ramas si a doua oara insarcinata, cam greu ce e drept. Acum ma intreb eu, urmarind ce ati scris voi, oare eu si din cauza acestei prolactine am pierdut sarcinile? Ca la analize altceva nu mi-a iesit. Am facut analizele infectioase, am facut cardiolipina, lupusul si multe altele, in afara celor hormonale. Nu stiu ce sa mai cred. Parca imi e si frica sa aflu ceva de genul asta. Sper sa nu fie adevarat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrusha spune:

Buna Chowpersa,

La inceputul anului asta am facut un RMN, pentru a vedea daca exista or ba un microadenom hipofizar. Din fericire pentru mine, microadenom nu exista, dar au descoperit ca as avea sinuzita cronica. Am fost la un ORL-ist care pentru a-mi pune diagnosticul corect, vrea sa mai fac o radiografie la sinusuri. Cum intentionez sa fac un bebelus cat mai repede, am ceva reticente sa mai fac si aceasta radiografie... dar uite, ce zici tu, cu trecerea celor 6 luni de la radiografie, ma cam pune pe ganduri. D-asta te rog sa/mi zici, daca se poate cam care e sursa celor zise de tine.

Mulzumesc

A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Tanima nu vad cum ai putea sa pierzi sarcina din cauza unei hiperprolactinemii - analize ca sa depistezi toxoplasma, listeria, CMV, rujeola, rubeola, chlamidia etc ti-ai facut. Toate astea si mai sunt si altele pot determina pierderea unei sarcini.

Iar pt. prolactina - ti-as recomanda sa faci dozari si sa vezi exact daca e marita sau nu si-apoi da trebuie sa faci tratament cu bromocripticna sau dostinex in orice caz trebuie sa te duci la un medic specializat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Miramar, din pacate unul dintre efectele neplacute ale hipeprolactinemiei este scaderea progesteronului din organism. Daca medicul nu recomanda corespunzator administrarea de progesteron sintetic, atunci din pacate, este posibil sa se ajunga la avort.

Speranta moare ultima!

Cununia noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

salut fetelor,
dupa 10 (zece) pastiloaie de Dostinex mi-a scazut prolactine la 1,6 iar limitele sunt 1,3-29 ... e cam mika acuma .....voi ce ziceti ?

Mergi la inceput