Batista Bebelusului/aspiratorul nazal

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Doamnele despre care am vorbit au vazut pompa in actiune, la mine acasa.
Fetitei mele i-a facut rau, a fost extrem de traumatizata si plangand isi umplea nasucul de trei ori mai mult(desi se zice ca sunt altfel de mucisori...nu importa, la fel de infundata era), tusea si plangea amarnic.

plus ca presiunea e f f mare...si nu am vazut nici un fel de studii daca e periculos sau nu...nu se stie cine a inventat etc etc.

Am folosit-o si eu....si e o senzatie destul de neplacuta...iar desi pompa era plina, nasul nu era desfundat! Trebuia sa pun picaturi.
Deci
la copilul meu mort de plans si de frica sa aspir nasul si sa mai pun si picaturile....nici un efect....daca alti copii stau mai cuminti bravo lor,la noi pur si simplu nu a mers..

iar despre competenta d-nelor doctori de care am pomenit nu exista indoieli, cel putin d-na Bercovici a salvat sute de copiii condmanati la moarte...





Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

Si eu am cumparat aspiratorul acum o luna si ceva, dar inca nu s-a ivit ocazia sa-l folosim decat o singura data. Sa dea Domnul nici sa nu avem ocazii prea repede, dar ceea ce am vrut sa zic este ca sunt multumita de eficienta "batistutei" si o recomand cu caldura si altor mamici. Ne usureaza eforturile de a desfunda nasucul atunci cand e cazul, iar copilasul poate respira normal si asa se preintampina eventuale complicatii.

Geani si Daria (03.04.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Si eu folosesc o pompita ptr aspirat mucozitatile lui David. Dar nu se bransheaza la nici un aspirator, ii trag eu "cu gura" - nu e nci un pericol sa inghit ce e nasucul lui ptr ca exista un filtru.

Ce vreau eu sa spun e ca - numai gandindu-ma ca pompa se pune la un aspirator..ma ia cu frisoane. POate ptr ca nu am vazut in viata mea aceasta pompa... desi - nu stiu cat de incet poti sa dai aspiratorul ca sa nu ii aspire si amigdalele. Vorbim de un aspirator. Al meu ridica covorul.. parca il vad pe Dav stand in aer, agatat fiind de pompa. Stiu ca inventia asta vine de prin Ungaria, tot pe aici era o discutie la un moment dat, si erau fete care spuneau ca au gasit fenomenala pompa la unguri. Am fst si raman sceptica la ideea utilizarii acestei pompe. Mai buna e gura mea. Clar nu am forta aspiratorului, parol de onor!

Lumy- mamica lui www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">David Andréi (11 Martie 2004)



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David


Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Probabil faza e ca acum nu mai e mascata reclama, se plateste si mi se pare corect asa. Apropo Mirela, se mai face reclama la ceva in forum chiar azi am sesizat iar un subiect pe aceeasi tema.

Acum, asa cum am zis si eu, o am si o tin de zestre. Este imposibil sa o folosesc, asa cum zice si Sabina urla copilul de mai rau se infunda. Este atat de traumatizant, daca nu ai un copil care sa coopereze, incat nu iti mai trebuie. Credeti-ma ca o visam noaptea inainte sa o primesc si chiar speram sa ma ajute. Desi am testat, nu e de la senzatie, cred ca pur si simplu nu suporta, oricum nu ne lasa sa ii umblam aproape deloc la nas. Sper inca sa nu fi dat banii degeaba si cand va fi ea mai maricica, cum e bebe din reclama, sa se "joace" singura cu ea. Pana atunci se depune praful. Si nu e vorba de frica de aspirator ca sta numai calare pe el cand facem curat.
Multa sanatate va doresc si sa apelati la ea cat mai rar.

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalisimona spune:

Ca se incearca a se face reclama mascata sau nu cu acest subiect, imi pasa prea putin, cert este ca daca nu citeam pe internet despre "batista bebelusului" aveam sa ma chinui mult si bine ori de cate ori imi racea copilul.

Sincera sa fiu eu am cumparat batista bebelusului intr-un moment de disperare (desi stiam de mai multa vreme ca exista), ca o ultima solutie de a-i curata nasul fetitei mele care nu ma lasa nici macar sa ma apropii de ea daca vedea ca am vreun servetel in mana. De pompite tip para nici nu se pune problema. Eram convinsa ca voi arunca niste bani pe fereastra, dar vroiam sa ma stiu cu constiinta impacata ca am incercat si asta. Convingerea mea venea din faptul ca Sorina mea nu suporta zgomotul de aspirator si ori de cate ori trebuia sa aspir prin casa, ea se invinetea de plans si tremura toata. Si da, a fost traumatizanta pentru ea prima zi in care am folosit acest aspirator nazal din 3 motive:
1. zgomotul aspiratorului
2. faptul ca nu era obisnuita cu "procedura" si nu stia exact ce i se intampla la nas
3. era tinuta cu forta de tati si ea nu suporta sa fie imobilizata.

Oricum, cred ca a fost mai putin traumatizata atunci decat in noaptea dinainte, in care s-a trezit de n-spe mii de ori urland ca nu putea respira bine. Vreau sa va spun ca dupa fiecare repriza de "aspirat" fortat ii dadeam ei sa tina in manuta dispozitivul respectiv si asa s-a imprietenit cu el, de incerca sa si-l puna singurica la nas (avea 1 an si 2 luni la vremea respectiva ), ba chiar ni-l mai punea si noua si se distra copios. Cred ca nu are rost sa va mai spun ca dupa doua zile de folosire nici nu mai era nevoie sa fie tinuta de cineva, iar cu zgomotul de la aspirator nu mai avea nici o problema.

Pentru noi a fost o adevarata binefacere acest dispozitiv, pentru ca am scapat fara medicamente de o raceala care se anunta a fi periculoasa si de lunga durata. Nu fac reclama, nu ma plateste nimeni pentru asta, am vrut doar sa va impartasesc experienta noastra cu happyend: in cazul nostru, pe langa faptul ca ne-a scapat de niste mucozitati enervante, dispozitivul a ajutat si la vindecarea de "aspiro-fobie" . Deci se poate si asa.....

Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Si eu am cumparat-o aprox.acum o luna, dar pana acum nu am fost nevoita sa o folosesc.Din cate am citit pe forum, aproape toata lumea este multumita de ea.
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana47 spune:

Si noi folosim aceasta pompita cu vacuum chiar daca nu avem decit cinci saptamani si ne simtim foarte bine cu ea.Dar nu am folosit-o niciodata la aspirator!Ori eu ori sotul tragem cu gura in locul aspiratorului si totul este ok.Nasul se desfunda imediat(umectat cu ser in prealabil bineinteles).Nu-i place foarte tare dar nici nu face face foarte mult scandal.Ideea e ca apoi se simte bine si asta e tot ce conteaza.La aspirator nu am avut tupeul sa o montez pina acum caci mi se pare prea puternica aspiratia dar cu gura merge super si bb doarme si maninca linistit.Sa aveti numai zile fara muci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Am folosit pompita pt baiat, a fost bine. A trebuit sa-i dau insa antibiotice pt ca facuse o sinuzita si fara a trata cauza...degeaba tratam efectul. De altfel ne-a ajutat f mult pt ca nu exagerez am scos pompite intregi de muci pe care daca ii inghitea mai mult ca sigur se transforma intr-o bronsita.
Vreau sa fac niste precizari: pompita nu se introduce defel in nas, ci doar la baza narilor, deci nu vad ce ar putea traumatiza.
Pompitele au niste supape care diminueaza forta creata de vid. Plus ca eu la aspirator am o clapita cu care pot regla puterea de aspirare (de ex cand vreau sa aspir perdele clar ca incerc o putere mica, care nu "trage" tot ce misca).Deci pot sa reglez eu daca mi se pare puterea prea mare (desi sincer mie nu mi s-a parut, ca normal, am incercat initial pe mine si sot).
Am avut noroc ca baiatul meu este obisnuit cu aspiratorul, face parte aproape zilnic din viata noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

E atestat de Ministerul Sanatatii si mi se pare mai mult decit sigur. L-am incercat pe obrazul meu, am vorbit cu oameni priceputi in ale fizicii sa inteleg cum funtioneaza si m-am convins ca nu e nici un pericol. Ca pe unii copii ii traumatizeaza aspiratorul, asta e alta treaba. Al meu e invatat cu zgomotul, chiar se plimba cu el :), asa ca nu au fost probleme. Iar traume fizice, oricit s-ar zbate, nu pot sa-i cauzez.
Iar eu am aflat de el de pe forum, medicul meu nu stia, dar nu am considerat ca am nevoie de mari aprobari sa nu-l mai traumatizez cu pompita aia clasica, mult mai ineficienta si chinuitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

O Doamne! Se "conecteaza" la aspirator??? Eu una m-am cam speriat,as vrea sa cumpar dar va intreb pe voi care deja aveti acasa si o folositi : nu trage cu putere? Adica nu raneste copilasul? Ca ma gandesc ca aspiratorul are putere de trage.

Catutza si Bianca-Maria

Mergi la inceput