Ajutor - Remedii pt metastaze

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ceraseluta spune:

Din nefericire nu este de la nicolit,bilirubina,bat-o vina.Si tata are o paloare cadaverica,cateodata e galbena,cateodata este brun inchis si nu este de la medicatie cu singuranta(de orice natura ar fi ea).Cancerul tatalui a degenerat intr-o ciroza decompensata cu lichid ascitic si tensiune portala mare(sau ciroza o fi degenerat in cancer,ca nici nu mai inteleg nimic).Cert este ca functiile hepatice sunt intr-un regres continuu,cancerul(marimea carcinomului) este stationar.Continuam cu nicolit(mai mult asa,din obisnuinta,din speranta).E perfuzat continuu.M-AR INTERESA DACA STIE CINEVA CEVA DESPRE O DIMINUARE A TENSIUNII PORTALE.(sufera ingrozitor ca nu poate manca,ascita il baloneaza dupa prima inghititura,al si deranjeaza la respirat,paracenteza nici macar nu pot sa i-o faca ca are doar putin lichid ascitic).Am auzit de curand despre o manopera chirurgicala de implantare a unui tubusor pentru diminuarea tensiunii portale.Exista cineva care a beneficiat de aceasta manopera????.Am inteles ca se practica la Fundeni.Cine are acces acolo???? Chiar si un muritor de rand ca noi???

cela(31)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Buna!

Am fost si eu cu mama acum s ii fac analizele, in special bilirubina aia nesuferita. Transaminazele i-au iesit bine acum vreo sapt cand le-a facut dar...pe mine ma ingrijoreaza ca nu e galbena doar pielea ci si albul ochilor, este fff galben, ca o mazga. Ce se poate face ca aceasta bilirubina sa scada? Miercuri ii facem si o ecografie hepatica dar mi-e teama ca nu s-a schimbat nimik sau e si mai rau. Mi-e tare mila de ea ca spera intr-o minune si tare mi-e ca nu se va intampla.

Sa stii Cerasela ca nici mama nu poate manca mai nimik, cum mananca cum incep durerile, ba colo, ba colo...Eu nu stiu ce sa mai fac. Este o dna doctor acolo de unde luam nicolitul (nu stiu daca ai vazut-o sau daca ai vb cu ea) care a zis ca e posibil sa se fi infundat nu stiu ce canal si ar trebui vb cu un chirurg sa vada ce poate face. Insa eu nu prea vreau sa treaca printr-o operatie ca nu stiu daca rezista.

Doamne, mi-e asa de frica sa nu faca si ea ascita sau mai stiu eu ce, ca asta ii mai lipseste. Referitor la interventia pe care vrei sa i-o faci tatalui tau eu zic sa te duci peste ei acolo si sa vezi ce se poate face. e imposibil sa nu te ajute cineva, chiar daca asta inseamna sa "dai" ceva consistent cuiva. daca aud ceva despre asta iti spun.

De ce e tatal tau pe perfuzii??? Face cito din nou?

sa auzim doar de bine! Sanatate tuturor!


"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabm79 spune:

buna fetelor,
imi pare f rau pt probl voastre si va inteleg perfect, Crinutz culoarea galbui a pielii si a ochilor poate sa fie ori de la un icter mecanic sau sunt infundate caile biliare. Aceeasi probl o am cu tatal meu, care are culoarea galbui, si ochii de asemenea, doctorul ne-a prescris perfuzii de glucoza cu Aspatofort, Aspatofortul e f bun pt ficat, o perioada da rezultate bune, noi i facem tatalui meu si parca a mai disparut galbuiul din jurul ochilor.
Tot ce imi doresc acum si ma rog este sa nu sufere si sa nu aiba dureri, restu numai conteaza.
Crinutz intereseaza-te de Aspatofort, Cerasela curaj, va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabm79 spune:

fetelor ce calmante folositi voi? si care sunt efectele secundare?raspundeti rpd va rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Buna Oana! Acuma am vazut mesajul tau. te referi la calmantele pt durerile specifice cancerului, nu? Mama ia mai multe:
- tramadol de 50 mg. Luat in cantitate mare da ameteli, voma, stare de lesin; ea a avut astfel de manifestari de la o pastila de 100 mg; deci atentie la dozaj. De 100mg i-a fost data de medic insa a scazut singura doza ca nu il suporta.

- fortral. Si asta da somnolenta si ameteala si cred ca si constipatie.

- ar mai fi un calmat de care mi-a zis oncologul insa nu mai stiu cum se cheama. e puternic insa da constipatie severa.

- noua ne-a propus morfina orala care nu stiu ce efecte sec are. Dar pt asta trebuie sa fi inclus intr-un program special.

s-a intamplat ceva? Are dureri tatal tau?

La mama e destul de nasol. A facut din nou cateva analize si au iesit f prost desi cu vreo 2-3 apt in urma erau bune. bilirubina e "explodata" rau. Si transaminazele si colesterolul. Miercuri mergem la o eco si mi-e frica de mor ce ne mai spune si acolo. sper sa pot vb cu dr sa nu zica ceva de fata cu ea ca asta ii mai trebuie. si asa saraca plange mereu ca nu mai suporta sa o doara in fiecare zi ceva.

revin maine cu vesti!

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Aaa, am uitat de Ceea ce mi-a zis oana mai sus: Aspatofort. am cautat pe net si am gasit ceva si zice ca ar contine vit B si asta nu se face in timp ce se ia nicolit. Doctorita i-a zis ca o sa ii faca niste B-uri insa noi nu vrem sa ii zicem de nicolit. Asa ca nu stim cum sa o refuzam.
Voi ce stiti de B-urile astea si de nicolit? Se pot face impreuna?

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabm79 spune:

buna crinutz
tata are dureri:((, a luat tramadol , dar deja am ajuns la 4 tablete de 50mg pe zi....nu stiu ce sa mai fac:((
multa bafta la eco

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceraseluta spune:

Crina,B-urile in general ca vitamine nu sunt de recomandat.Nici eu nu i-am zis medicului ca ia nicolit insa am refuzat sa i se faca vre-un B...fact cu care medicul a fost de acord.Sunt persoane care chiar nu tolereaza vitamina asta.In general medicii sunt pusi pe vitamine ca si asa altceva nu mai au ce sa le faca,pentru ei este tot una daca fac A,B,C,etc...Tata a iesit din spital unde a fost perfuzat non stop cu arginina si glucoza,pe biletul de iesire din spital scrie clar:METASTAZE GENERALIZATE,FAZA TERMINALA.Al intreb si eu ca orice neavenit in ale medicinei cat dureaza starea asta si ridica din umeri.Nici nu stiu ce sa fac.Sa ma pregatesc de pe acum?Nici loc de veci nu avem.Tata mananca,dar foarte putin si cu eforturi mari imediat se baloneaza dupa cateva inghitituri,este ametit,abia merge pe strada.Am fost ieri la o scurta plimbare,de la Armeneasca pana la universitate si inapoi si abia am ajuns acasa.
Sper ca voi,celelalte sa aveti vesti mai bune...sanatate si imbratisari.

cela(31)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusa spune:

Buna,

Desi nu am mai scris demult, am citit aproape tot ce s-a scris la acest subiect. Tatal meu are metastaze osoase in urma unui cancer de prostata. Tratamentul lui de cateva luni incoace (dat de medicii oncologi) se rezuma la calmante, dar care au efect din ce in ce mai putine ore. Ma doare sufletul...
Am citit despre un tratament in formula As cu marul lupului, l-a incercat cineva?

www.formula-as.ro/reviste_54066-noiconfirmari-in-terapia----cu-marul-lupuluinicolae-pop...-.html - 26k

Multumiri,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceraseluta spune:

Crina,de ce nu incerci tu sa clachezi(daca de asta crezi ca esti tu in stare) DUPA???De ce vrei tu sa o privezi de niste momente inedite???Nu avem timp acum de plasete si intrebari retorice,va fi timp DUPA...Am Facut tot ce a fost omeneste posibil,oameni suntem ,nu zei.Si eu cu greu imi gasesc linsitea sa pot sa ma trezesc a doua zi cu noi forte.La mine e si mai complicat.Trebuie sa si muncesc,nu am program de serviciu(birou) insa proiectele mele o data inceputa nu tin cont de absolut nimic,(sunt oameni si bani implicati)plus ca mama a facut o super depresie,e internata la psihiatrie...eu sunt singura impotriva tuturor acestor nenorociri...daca pic eu...vor pica TOTI.Deci curaj,se poate si mai rau

cela(31)

Mergi la inceput