Cum scapam de suzeta?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Doamne, ce dragalasi mi se par cu suzata in gura. Al meu a fost dezvatat de catre mama si sora mea inainte sa implineasca 2 ani. Urma sa mearga la cresa si au zis ele sa nu-l las cu suzeta ca i-o vor lua ceilalti copii, va capata toate bolile pamantului, etc... I-au pus putina sare de lamaie pe suzeta. Se stramba mititelul si spunea ca nu e buna. Mie mi-era tare mila de el. I-am spalat-o. Ele iar ii puneau sare de lamaie pe ea... Si tot asa pana nu i-am mai spalat-o eu. Si a renuntat! Dar, imi amintesc cu mult drag ce frumusel era cu suzeta in gura...

Laura mama lui Dimitrakis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamimoni spune:

Vlad are un an si zece luni si noi tocmai am scapat de "juji" caci devenisem "dependenti cu totii" de ea; adica o cautam disperati noaptea prin pat; ajunsese sa ma trezeasca sa-i caut suseta. Eu ma gandeam ca am ratat momentul cand trebuia sa i-o scot caci am tot amanat sa mai iasa un dinte, sa mai iasa o maseluta si dupa ce au iesit toate, sa-l mai lasam si week-endul asta ca ramane cu mama si tot asa. Pana cand intr-o dimineata, sotul meu, exasperat ca seara statuse numai cu juji in gura, i-a smuls-o din gura si s-a prefacut ca o arunca. A adaugat si pentru mine o privire care insemna "de data asta facem ca mine" si n-am mai avut de ales; desi nu am fost de acord cu metoda, am inghitit in sec si dupa ce el a plecat bine mersi la serviciu a trebuit sa-i sustin povestea. Surprinzator a fost insa ca m-a intrebat doar putin imediat dupa ce i-a luat (de fapt a si plans putin , dar i-am distras atentia si a uitat). La somnul de pranz a cerut-o si sa- multumit cu explicatia ca tati aruncat-o. Era insa destul de necajit si agitat insa nu mai pronunta cuvantul minune; asa ca am inceput sa fiu ingrijorata caci nu puteam crede ca a uitat-o pur si simplu; asa ca am inceput sa vorbesc eu despre ea (desi nu-mi venea de loc), sa-i spun ca-l inteleg ca e trist ca nu o mai are pe juji, dar tati a dat-o unui bebe care nu are dinti si are nevoie de ea ca sa nu mai planga si ca lui ii strica dintii si nu vor mai fi asa frumosi ca aiu lui mami (si la faza asta ii aratam dintii mei si-l intrebat si de ai lui si iar ne abateam de la subiect). Se mai detensiona un pic dupa ce-i vorbeam de ea si cand il simteam ca tanjeste dupa ea ii repetam povestea. Am incercat sa il obosesc mai tare ca sa adoarma mai repede in perioada respectiva. Am avut insa si vreo doua seri in care am crezut ca o sa cedez; intr-una de ex, a inceput sa planga din senin fara sa o ceara insa pe juji dar jelea de mama focului si nu-i intram in voie cu nimic. Am fost la un pas sa i-o dau dar noroc ca nu am facut-o caci s-a linistit si a adormit si pot spune ca dupa episodul acela s-a mai linistit.
Cred ca am avut si nitel noroc caci eu nu speram sa scapam asa de usor. Oricum eu ma tot gandeam de ceva vrema ce metoda netraumatizanta sa aplic si l-am bombanit pe sotul meu sa a procedat asa dar pana la urma se pare ca a mers. Evident, nici acum nu as recomanda aceasta metoda dar v-am impartasit totusi experienta noastra cu juji.
Succes si inspiratie.
Mamimoni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Suzeta si otitele
spic de grau
UItati ce am descoperit azi, cautand pe net despre otite.

Un scurt rezumat: niste cercetatori finlandezi au observat ca daca nu i se mai da copilului peste varsta de 10 luni, suzeta, o treime din ei nu mai fac otite. (se pare ca in Fr de exemplu, in fiecare an sunt 3 milioane de cazuri de otita la prescolari).

Cititi ca e interesant..



RaluD
Emi a avut suzeta pana la 1 an si 4 luni si nu a facut niciodata otita. Acum are 2 ani jumate. N-a facut nici amicul nostru, Matei, care a avut suzi pana la 3 ani si acum are 3 ani si 7 luni.
Surioara lui are 1 an jumate, n-a facut niciodata otita si are inca suzeta.
Or avea dreptate oamenii, mai stii, dar noi nu ne-am confruntat cu asta.
Normal ca sunt multe cazuri de otita, vestitul "rosu in gat" are drept complicatie frecventa otita.


Gyna
Baietelul meu de 5 ani face destul de des otita si nu a supt niciodata suzeta,medicii la ca l-am dus si pe care i-am intrebat, nu stiu care ar fi cauza. Mi-au spus doar ca la unii copii nu functioneaza cum trebuie trompa lui Eustache, dar se rezolva odata cu trecerea timpului am in jurul varstei de 7 ani.


daniella4

Noi o folosim pe Suzi si, pana acum, n-am avut problema cu otita. Am s-o intreb pe pediatra daca exista vreo legatura si va spun.


sirimie

Noi avem aproape un an si a avut suzeta de la citeva luni si inca nu a avut otita. Eu am citit ca poate face otita daca bea ceva culcat.


mariussimiuc
Dar laptele de la mami sau chiar si cel din bibe nu-l bea culcat?
Otita se datoareaza drenajului insuficient prin trompa lui Eustachio,deci nici lagatura cu suzeta n-o vad.


pisi-si-boscu
Stiti ce cred eu? Suzetica asta, care linisteste atat mamicile cat si bbi ( eu am considerat-o obiectul de lux si de confort ), poate introduce in zona ORL diversi microbi, virusi, microorganisme, numiti-le cum vreti, printre care si cateva care POT induce otita.
Daca se va studia, probabil ca va avea efecte negative si asupra stomacelului, etc. ( pe aceleasi considerente ), depinde unde vor actiona "raii" pe care ii introducem in guritza odata cu suzeta.

Copilul meu e "expert" in otite. La 5 ani numar cel putin 12. In reprize cu puroi, timpan supurand, etc. Fara polipi, fara complicatii si fara suzeta.

Parerea mea e ca articolul e superficial ca si cercetarea finlandezilor.

Sau poate copii lor isi introduc suzetele in ureche !!!!


sinzi_ana

Si David a supt pana la 1.2 ani suzeta si pana acum nu am avut pb cu otita...
IAr cu bagatul microbilor in gura, nu cred...ca daca nu are suzeta in gura, oricum baga tot felul de microbi!! chiar si de pe degete!!!!

spic de grau
Mie mama imi spunea mereu sa nu ii dau lui Dav biberon cand sta culcat - sa il tin in brate, cu capul mai sus decat restul corpului. Ca cica face otita alimentara.
Iar cnd am citit articolul, ma gandeam ca, probabil, atunci cnd suge din suzeta inghite saliva, si din cauza asta ar face otita (care ar fi de fapt aceasta otita alimentara).


Dav al meu suge din Suzi toata noaptea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cum scapam de suzeta?
Rivarutz
Cum v-ati dezobisnuit puiutzii de suzeta?Puiutza mea are 13 luni,si e nedespartita de suzeta!Noaptea,daca o pierde se trezeste si imi ca ia ceva timp sa adoarma

pisi_ella
Eu zic ca e mititica, mai las-o. De fapt, incearca sa nu i-o dai decat la nani. Mai tarziu...cand va intelege mai bine...i-o vei scoate de tot. Inventezi o pacaleala...le-a furat pisica, le-a papat catelul, le-am dat la gunoi , le ascunzi bine de tot sa nu le mai vada...si sa vezi ce repede se dezvata!!
Fetita mea de 2 ani si 10 luni a supt din biberon (ceai, apa, suc) LA GREU pana acum o saptamana!! MA CRIZASE!! Nu vedea decat bibe!!! NU ADORMEA FARA BIBE SI SE MAI TREZEA SI NOAPTEA DE 2-3 ORI SA SUGA BIBE!!! Turbam!! Dar stii ce repede a uitat de el?? Am pacalit-o ca bunica le-a scapat pe jos si s-au spart! A renuntat fara prea multe ifose. Ma rog...i=a fost cam greu cateva nopti...si acum se vede ca sufera un pic...dar asta e! II trece!
Deci eu zic sa o mai lasi. E prea micuta. S-ar putea sa sufere prea tare! Repet, da-i-o doar la nani...iar in restul timpului...distrage-i atentia!

kim222
Noi am scapat usor...la 1 an..i-am luat-o pur si simplu...si dusa a fost!


Mirela72
Cand a fost racita fetita mea si n-a putut respira pe nas a scuipat-o singura, asa ca am luat frumusel suzeta si i-am ascuns-o. Raceala a trecut, si a inceput sa mi-o ceara iar pe bibi. Sa vezi ce sfasietor striga dupa ea seara, la culcare: bibiiii, bibiiii... eu ma faceam ca n-aud si incercam sa-i distrag atentia cu altceva. Intr-o saptamana s-a obisnuit si a trecut de atunci vreo luna si nu-si mai aminteste de ea. Fetita mea are un an si 7 luni iar suzeta o primea doar seara si la somnul de pranz. Acum ma bucur ca a scapat definitiv de ea, dar sa stii ca adoarme mai greu ca inainte insa nu se mai trezeste noaptea sa o caute. Ai putea sa i-o scoti din gurita dupa ce a adormit, poate asa n-o sa se mai trezeasca noaptea iar in cateva luni s-o dezveti complet de suzeta.


miradi

Acum la 1 an jumate am scapat de ea in sfarsit,intr-o zi a aruncat-o si suparata pe ea ca nu voia sa doarma si am vazut ca tot o arunca ,i-am taiat-o cu foarfeca. I-am dat-o si cand a bagat-o in gurita a scos-o imediat foarte mirata ca nu stia ce s-a intamplat si a incercat sa-mi explice ca are ceva suzeta ei I-am zis ca s-a stricat si trebui sa o aruncam,s-a jucat cu ea toata ziua tragand cu dintii de ea si zicand ca-i blea ,adica-i stricata este de aruncat . Seara a adormit foarte greu fara ea si a plans ,o cerea ii zicea sazzzz ,dimineata a gasit-o la jucarii si iar mi-a zis ca-i bleaaa si atunci i-am zis ,sa o aruncam la gunoi ca s-a stricat,i-am deschis usa unde aveam galeata si ea si-a aruncat singura suzeta la gunoi . In primele zile a suferit putin dar nu a mai plans ,si nu i-am mai dat nici o suzeta ,acum gata a trecut cam 1 saptamana si ceva si nu a mai folosit ,a uitat .


mamagiuliei
Si noi am scapat de suzi, pe care oricum o vedea doar la nani, deci am inceput din timp :-) Si pe la un an + 1 luna am uitat sa i-o dau, pur si simplu am culcat-o fara, ea a fost rupta de oboseala si a adormit, iar seara la fel, am uitat. Asa`s io denaturata si senila
Si cand mi-am dat seama, le-am ascuns si gata. A cautat ea prin casa, dar a renuntat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

la noi s-a intamplat sa mergem la drum lung si chiar am uitat suzeta acasa....a plans in masina ca voia "nani" (avea 1,3 ani cred), am oprit in urmatorul oras la farmacie sa ii cumpar suzeta si cand m-am intors in masina adormise.....apoi cateva zile mi-a cerut-o (o lua numai la culcare), i-am explicat ca suzeta a ramas la pisica vecinei noastre sa se joace cu ea, i-am dat-o pe cea noua, dar a aruncat-o,o voia pe a ei....cand ne-am intors acasa, nu a uitat de suzeta ei, mi-a cerut-o, mi-am luat inima in dinti, am taiat suzeta, i-am adus-o aratandu-i ca pisica a rupt suzeta si ca nu mai e buna de nimic; a fost foarte fericita cand i-am dat-o, a luat-o asa rupta, dar a doua zi nu a mai vrut-o....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cum scapam de suzeta?
Melania 14
Bblasa are 1 an si 2 luni si are nevoie de "mufa" la amiaz' , seara la culcare si noaptea cand se trezeste si e mai agitata.

Intrebare e ce sa fac , sa o dezvat de pe acum (pt ca se intampla sa adoarma si fara , rar ce-i drept ) sau o mai las pt ca se linisteste cand o vede , in sensul ca stie ce urmeaza ? (se intampla sa o scoata din gurita semn ca nu are chef sa doarma si nici nu adoarme pt ca nu ii este somn ).


aramona
Si eu sunt curioasa de raspunsuri.
MAsya are 2 ani si 2 luni...insa e cu degetul mereu in gura si din doua rele o prefer pe cea mai putin rea: suzeta! Insa tare as dori sa stiu cum sa scapam de ambele...


pisi-si-boscu
Boscu' meu a fost suzetar ... cosmarul vietii mele, pentru ca incepuse sa mearga, o scapa pe jos si o baga apoi iar in gurita... In plus, noaptea incepea cate un concert de supt suzeta de scula toata casa, scotea niste sunete haioase dar deranjante in linistea dormitorului.
A fost foarte greu sa scapam de ea, era "iubirea" vietii lui si nu putea adormi fara, in plus, incepusera sa i se deformeze danturica ( dintii din fata de sus luasera o forma ciudata, spre interior ) astfel incat am sacrificat 3 nopti si l-am dezvatat.
In prima seara a cautat-o vreo ora, apoi l-am trimis pe barbatul meu la farmacie sa cumpere alta, "nu a gasit", a adormit plangand, pe la 3 noaptea nu am mai rezistat si am scos-o din ascunzatoare.
Dimineata am aruncat-o cu mana mea.
A doua noapte la fel, s-a trezit din jumatate in jumatate de ora...
A treia noapte deja scancea in somn, sugea buzele si suspina, mi-a rupt sufletul, dar surpriza, a doua zi de dimineata UITASE pur si simplu, n-a mai pomenit-o deloc.

La vreo 2 luni a gasit bunica-mea o suzeta cazuta dupa pat, si i-a dat-o, am crezut ca fac infarc cand il vad ca o duce la gura...
A "gustat-o" apoi a pus-o pe mobila si ... gata.


lizi32
mai mai, si eu sant curioasa de raspunsuri!
noi la 1.8 ani nu prea dormim fara decat in cazuri de oboseala majora
ba ne mai sculam si noaptea si o cautam pe d-na suzzi prin tot patul!!!!!
haideti fetelor cu experienta, ajutati-ne!


symaco
sybille avea nevoie de suzeta numai cand era foarte obosita si mergea la nani,in restul zile nu o tinea““aiurea““in guritza.de multe ori seara adormea si fara dar in timpul noptii o mai vroia.
noua nu ne-a fost asa greu,pt ca repet nu o tinea 20 din 24 in guritza!de pe o zi pe alta am zis ca nu mai avem nevoie pt ca ni se strica dintisorii si am aruncat-o...a marait ea putzin seara ca parca ar vrea-o dar io nu am mai dat inapoi!am zis ca e aruncata si asa a ramas,cred ca in prima seara s-a lasat cu un pic smiorcaiala dar de a doua zi a dat-o complet uitarii!
de aruncat nu am aruncat-o,ci am pus-o in cutia cu amintiri si de cate ori deschidem cutiutza syb o degusta...““iam,iam ce buna mai e““įpoi isi aduce aminte ca e fetitza mare si o pune la loc!
in cazul nostru,eu eram mai panicata decat syb cu suzeta....egal unde plecam,ma uitam de 10 ori daca e la mine.seara trebuia pusa langa caputz chiar daca adormea fara,eu am facut mai mare caz decat ea cu suzeta!
va dorim bafta la dezvatz!


strumfi2004
ce mai copii are mama care nu vor suzeta! nu ca eu mi-as dori lucrul asta, Doamne apara! Mariei -are acum 1 an si 9 luni- incercam sa-i iau temperatura cu un termometru-suzeta electronic, dar nu am reusit niciodata, o arunca cat colo! nu a vrut niciodata. iar lui Stefanut - 2 luni- nici nu i-am dat, nici nu avem de fapt. chiar ma intrebam cand si de ce primesc bebeii suzeta. pt ca nu dorm?


paulai
salutare
poveste: fac copilul... vine bunica sa ajute.Toate bune pana pleaca bunica pentru cateva zile sa mai vada de casa ei.Irina avea 6 luni si eram pt. prima data singura cu ea. Mai scanceste copilul, mai maraie, mai mofturi..... vine bunica si... SURPRIZA..... copilul are suzeta si mama lui e fericita. Bunica....se crizeaza. Prea tarziu ca eu facusem boacana. La teorie am fost de acord ca suzeta e o porcarie...dar practica m-a omorat.
Pleaca bunica acasa la ea, pe la zece luni,copilul are suzeta in continuare.Vine Mos Craciun... vine si bunica sa vada nepoata si sa puna ceva cadouri sub brad.Toate bune... doar ca numita suzeta devenise "BOBO" si era cel mai bun prieten al fiicei mele.Implinea 1 an si 4 luni si BOBO devenise a patra persoana din casa. Eram convinsa ca e o cauza pierduta sa scapam de BOBO si continuam sa injur farmacia pe care am gasit-o deschisa la 11 noaptea in ziua in care l-am cumparat pe BOBO.
Bunica, care e clar antisuzeta, incepe sa puna tot felul de planuri la cale. Asa ca la 1 an si 4 luni,adica pe 3 ianuarie 2003 BOBO pleaca dintre noi.Cum? Si in buna zi de azi ma intreb cum de s-a intamplat minunea. E clasica poveste cu catelul care a papat suzeta si a facut-o praf. Doar ca cuvantul "praf" a fost spus atat de convingator si cu gesturi atat de hotarate incat fiica-mea s-a indragostit de el. Nu spunea prea multe cuvinte dar dar cum te prindea cum te informa ca BOBO HAM PAAAAF.N-a plans nici o secunda dupa BOBO, a adormit fara probleme si nici n-am avut probleme cu suzetele altor copii.Asa ca traiasca bunicile si povestile lor cu HAM. E clar ca pe fiica-mea a fascinat-o.
Eeee dar acum vine partea mai interesanta..... acum 3 luni vine pe lume fiica nr.2, ANDA. Ghici ce are ANDA mai de pret? BOBO a revenit printre noi si culmea la fel de al naibi ca acum 4 ani.Pica din gura cand ti-e lumea mai draga si... din nou ma face cu nervii.
Culmea e ca acum a revenit cu acordul bunicii de mai sus care, de data asta a fost de acord cu operatiunea cumparat BOBO.
Anda avea doar 40 zile si manca de rupea. A fost ziua in care a mancat cel mai mult.... la 2 ore urla de foame dupa ce mancase 240 ml ( fara exagerare!) de lapte praf(caci ioc san).Ar fi supt orice! Am zis ca mai bine BOBO decat atata lapte sau plans non stop.
Astept cu nerabdare ziua in care bunica va fi dispusa sa inceapa eliminarea lui BOBO definitiva.... ca nu mai fac al treilea copil!!!
Asa ca draga tanti mama lu' Melania..... bafta. Incearca povestea cu HAM care face BOBO PAAAAF. Daca n-ar fi povestea mea as fi zis ca e utopie....


Melania 14
Deci, ce am inteles eu e ca ar cam trebui sa o facem sa dispara pt ca mai tarziu sau ii va deforma dantura sau risc sa nu fiu suficient de convingatoare si va deveni al 4-lea membru al familiei !


neliana
Oana a luat suzeta de cand avea 1 saptamana pana la 1 an.dupa ce a facut un an a papat un catel suzeta, a plans sa negrit de suparare-am luat alta.A mancat la ea pana a gaurit-o mai rau ca o stropitoarea,surpriza tzitzi ciupe a aruncat-o si... adio suzeta.
Acum are 2 ani si 2 luni si ce copil vede cu suzeta ii spune ca nu e buna are aer.
O sa te chinuiasca ceva cum au mai spus si fetele dar uita,vezi sa cauti prin casa sa nu o gasesca altcineva sa io dea cum a facut bunica lui Boscu.


pako
Eu nu-mi fac stres de suzeta.....la noi se numeste "susu"(cu ghilimea sub s).Banuiesc c-o sa renuntze cand o sa rada copii de ea.De modificat dantura nu se pune problema ca ii iau suzeta ortodontica.
Doarme cu 2 neaparat...una tr. sa fie in mana s-o "broboneasca"...hehe...
O sa fie alegerea ei....mai mult de 3 ani nu cred ca o s-o tina...acum are 1 an si 8 luni.

greieras
Paula draga, am ras de m-am spart. Nu stiu daca ti-a mai zis cineva, dar ai talent la povestit.
Si noi avem o fetita de 1 an si 3 luni si dupa zbieretele de rigoare am scapat de ea in timpul noptii, dar ziua tot nu i-am luat-o ca imi era ca nu doarme deloc daca i-o iau. Nu o vrea decat cand doarme ziua, in rest nu o folosim deloc. I-am pus si eu de mult gand rau, dar ma gandeam sa mai astept sa ajunga sa doarma doar o data pe zi (acum doarme de 2 ori). Pana la urma nu ma indur ca stiu ca se lasa cu plans, si mi-e tare greu sa o fac sa planga.
Melania, nu cred ca va fi alta cale cand e asa mica decat cea luuuunga, adica cu plansete. Daca era mai mare pute-ai s-o tai (asa am auzit ca au facut altii) si nu mai era buna.
Oricum succes, cred ca voi urma si eu in curand.



symaco
eu am vazt un reportaj la tv,baiat 2 ani jumate cu suzeta in guritza.astepta in cateva saptamani suriora!parea destul de simpla rezolvarea``pai tu esti baiat mare acum,ia hai sa luam noi forfecutza si sa o taiem``.
baiatul a taiat suzeta si aruncat la gunoi,el cu manutza lui....nu a mai intrebat de ea,la fel intamplare si cu sticla!cumparat o canutza frumoasa foc(aleasa de cupil daca se poate)si sticla aruncata!pare usor..


AllyMcBeal
Fiica-mea cea mare are 2 ani si 3 luni si nu poate adormi usor fara suzica.Asa ca e tare buna si aia gaurita pe care-o are,ca alta nu-i mai cumpar.
Poate aveam sanse sa scapam de ea pana acum,dar cand a venit sora-sa pe lume (in urma cu 7 luni) a inceput s-o ia si ziua vreo doua luni,dupa care si-a revenit:doar la somn.
Acum,exasperata ca vine noaptea la patul meu si intreaba ''unde -i nani-nani mea?'',am hotarat sa incep dezvatatul.Intr-o zi i-am zis la somnul de pranz ca e la tata la servici, in servieta,din greseala.N-a adormit vreo ora jumate,dupa care n-am mai putut de nrvi si i-am dat-o (ea n-o cerea,dar se foia,cobora din pat,isi gasea motive...)
Acuma am inventat alta poveste:ca trebuie s-o dam unui copil sarac,ca mama lui nu are bani sa-i cumpere.A zis ''eu dau'',deci e de acord,dar s-o dea ea.Inca n-am fost la copilul sarac,ca a luat-o mama pe trei zile la ea si...evident ca va zice ca a uitat suzeta acasa.Sunt tare curioasa daca nu va fi nevoita sa i-o dea...
Va mai spun continuarea.

bebitzu
Si noi am folosit "iuii" pana mai acum cateva zile, cand, intr-o seara, atat a tras cu dintii de ea pana a rupt-o, moment de fericire pentru mine si dezamagire pentru pitic. I-am explicat ca alta nu mai avem, ca el a rupt-o si ca nu mai gasim una de acelasi fel.Surpriza a fost ca nu a plans, a mai intrebat a doua zi de ea si i-am reamintit ca a rupt-o si cu asta gata, am scapat si noi de ea la venerabila varsta de 2 ani si 6 luni (ce-i drept, in ultima perioada o mai folosea decat seara cand adormea si fff putin cand venea de la gradi).


crisia
Mai fetele, cred ca noi suntem campioane: am scapat de suzeta (adica "dida") abia la 3 ani si 1 luna!! I-am dat-o de la o luna si de atunci nu mai dormea fara ea cu nici un chip...Mai mult, ca sa adoarma avea si un scutecel de finet roz, care avea un colt mai tare, si se lua dida in gura, se dadea cu coltul pe la ochi, si doara asa venea somnul. Ei bine, numita dida a fost taiata ('a mancat un soricel din ea') pe la 2 ani jumate, am taiat un pic din ea, in ideea ca poate nu-i mai place. Ti-ai gasit! A plans-o pe dida, salaca de ea, dar tot cu ea in gura. Am incercat si cu alte povesti: vine Mos Craciun, sa-i dam lui dida, ca sa-ti dea cadouri...neah...sa o dam la alt copil...sa o aruncam, ca rad copiii de ea...Intre timp mai taiam un pic din ea, ramasese doar o bucatica mica, nici nu stiu cum o mai tinea in gura! Intr-un final glorios am ascuns-o pur si simplu si am zis ca a papat-o soricelul de tot! A bocit de ziceai ca vine sfarsitul lumii si am cedat, i-am dat-o inapoi. A doua zi am incercat din nou stratagema si spre surprinderea noastra n-a bocit prea tare dupa ea. Doar ca o vreme a zis la toata lumea ca i-a mancat dida un soricel si daca il prinde ea o sa-l taie sa-i scoata dida Si dupa cateva zile a renuntat si la scutecelul ei roz. Si-am incalecat pe-o sa si am spus povestea-asa!


Melania 14
Fetelor sunteti mortale ! !!!

Cred ca o sa mai pastram " bibi" numai ca sa avem si noi ce povesti. Oricum asa incetul cu incetul o mai tai de la ratia zilnica , atunci cand se poate.

vladhana
Noi am scapat sambata trecuta,a luat-o Hugo de pe Prima TV,pe care il iubeste f.mult.Am avut emotii f.mari,nu credeam ca am sa scap fara plansete si urlete,mai ales ca in ultima vreme ori de cate ori era suparat tipa:SUZI!!! Ne te mai puteai intelege cu el pana nu i-o dadeai.Si devenise asa de obsedat de ea dupa ce in vara am incercat sa i-o scot si dupa trei zile am cadat.Daca pana atunci nu o cerea decat la culcare,acum o cerea si ziua.Saptamana trecuta,in timp ce se uita la Hugo,tati a venit cu idea de a i-o da lui.M-am dus la televizor si m-am prefacut ca i-o dau.Tati i-a spus toata seara ca suzi a ramas la Hugo si seara nu s-a plans deloc.Noaptea insa s-a trezit ptr.ca a cautat-o si lipsea.I-am soptit ca e la Hugo si s-a culcat la loc.A doua seara s-a trezit si a spus singur "suzi a Cugo" si s-a culcat.Nici acum nu-mi vine sa cred ca am scapat de ea.Tarziu,la doi ani,dar am scapat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aari_si_sara spune:

Baietelul meu are un an si 10 luni.Folosea suzeta la pranz cand adormea si noaptea...nu putea fara ea..am incercat pe la 1 an si jumatate sa nu i-o mai dau la somnul de dupa amiaza..nu a mers,era foarte agitat si nu mai adormea decat dupa cateva ore fata de ora cu care era obisnuit. Asa ca i-am dat-o inapoi...Pe la 1 an 9 luni si jumatate am incercat iarasi... Pur si simplu nu i-am mai dat-o,si nu i-am spus numic. Dupa vreo 2 zile m-a intrebat de ea in timpul somnului de amiaza,dar i-am spus ca s-a rupt si am aruncat-o...De atunci nu m-a mai intrebat de ea.Si au trecut mai mult de 3 saptamani. Eu consider ca trebuie asteptat momentul cand copilul este pregatit sa renunte la suzeta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cum scap de suzi?
tomasa
Tudor are 1an si 7 luni si inca mai are suzeta. In general o cere doar la nani, dar nu adoarme fara ea, decat ocazional. Nu stiu cum sa fac, fiindca mi se pare ca acum e deja momentul sa renuntam, nu pare sa dea semne ca si-ar scoate-o singur, nu cred ca e genul ala de copil care renunta de bunavoie la asa ceva. Dimpotriva pare mai atasat de ea pe masura ce creste si a inceput sa o ceara explicit atunci cand si-o doreste.
Sincer, ma gandesc sa iau masuri acum, ca sa nu devina mai greu pe masura ce copilul se mareste. Chiar nu as vrea sa ajunga la 3-4 ani cu ea sau sa inceapa sa o vrea si pe la joaca.
Pe de alta parte, l-am lasat pana acum cu ea ca sa nu capete alt obicei mai suparator in loc de suzi, ca nu cumva sa-si faca un alt tabiet. El acum adoarme singur in patul propriu, singur in camera. Merg acolo, il pun in pat, ii dau suzeta si plec, iar el adoarme in liniste. Imi e tare comod. Daca nu i-o dau nu adoarme, plange, se enerveaza, tipa dupa ea. Si nu as vrea nici sa inceapa sa doarma cu mine sau sa trebuiasca sa-l legan ca sa renuntam astfle la suzeta.
Intrebarea mea este cum fac astfel incat sa ne pastram bunul, minunatul obicei de a adormi usor, singuri, renuntand si la suzeta?

bebe2004
Eu i-am scos-o in jurul varstei de 1 an. O folosea doar la somn, dar adormea ca si acum cu mine. Intr-o zi i-am spus ca o dau altui copil si gata. Nu a mai vazut-o prin casa, nu i-am mai pomenit numele, ma faceam ca ploua cand o cerea. In 2-3 sapt a uitat de ea. deci, am scos-o brusc si fara comentarii. Succes.

daniella4
Noi suntem ceva mai mari si tot suzetari. E imposibil sa adoarma daca nu o are, asa ca am chiar una de rezerva...ca se mai ascund prin casa. Sincer prefer sa il las cu suzi decat sa-l vad ca-si baga degetele in gura.
Nu cred ca va ajunge la 4 ani cu suzeta, o sa renunte el cand va fi pregatit, momentan ii da un sentiment de siguranta si control, asa ca n-are sens sa-ti faci griji. In plus inca ii cresc dinti, mai bine sa roada suzeta decat alte trasnai.
Mie mi se pare ca-i foarte bine ca l-ai obisnuit sa doarma singur in patutul lui, chiar si cu suzi.

tomasa

Andreea, dar nu a fost inlocuita de nimic altceva? Adica nu a prins vreo alta apucatura mai rea ca sa adoarma? ex: sa suga un colt de perna, etc. Ca mie de astea mi-e frica. Sau de deget. Ca de fapt de-aia i-am si dat-o la bun inceput.
Merci frumos si tie Daniella de raspuns. Sper sa scapam amandoua de ea cat de curand. Nu pot sa va spun cat de tare m-a deranjat cand o mamica mi-a spus in parc la o discutie pe tema asta ca un copil de care ai grija nu simte nevoia sa suga nici suzeta si nici deget.


aissa

Eu nu reusesc, a avut o perioada cand o vroia doar la somn, dar acum (1 an si 10 luni) ca o si cere nu mai scap de ea decat afara cand...draguta chestie baga degetele in gura. Asa ca e grav dar n-am solutie. I-am explicat ca o dam la bb mic ca e rusine, ca e fetita mare, am "aruncat-o" pe geam, am pus-o pe ea sa o duca la cosul de gunoi...nimic nu merge. Mai mult ca sigur raman cu ea pana o creste suficient cat sa inteleaga rationamentul pana la capat, ca asa ea o arunca si apoi o cere deci mai am de lucrat pe "psihic".
Insa ii tot fac teoria ca e urata cu ea, ca nu i se vad buzele (scoate suzeta, imi arata buzele si apoi o pune iar), ca nu pot sa ma uit la ea....pana la urma om reusi intr-un fel.

hermelina
Incearca cu acadele. nu glumeesc


tomasa
Hermelina, fara gluma acum eu incerc si acadelele, dar de astea cum mai scap pe urma? Ca par si mai daunatoare pt. dinti decat suzeta daca doarme cu ele in gura... sau le scapa pe cearsafuri, vin mustele, se lipeste naibii tot prin patul ala. Sau ai facut misto?

aissa
Acadelele sa presupunem ca ar folosi ziua (desi hmmm mai bine suge la silicon decat porcariile alea). Dar la somn ce faci cu ele? Oricum, orice ar manca, la somn cere "nuna".


Kittycat
Noi am scapat pe la 1 an si 1 luna exact la fel ca si Andreea. I-am dat-o din ce in ce mai rar, in restul timpului ascunzand-o dse ea, nu i-o mai dadeam decat atunci cand chiar nu mai aveam incotro de urlete. A uitat treptat de ea, asa ca in mai putin de 1 luna a devenit amintire, In ceea ce priveste sugestia cu acadeaua, eu n-as folosi-o nici macar pt copilul dusmanului!!! Mai aleas la culcare...


bubu05
La 1 an, 1 an si 1 luna e mai simplu sa i-o iei si sa nu i-o mai dai. Dar la 1 an si 7 luni...deja stie mult mai multe... Vlad face la fel, adoarme singur in camera lui, in patul lui. Daca nu i-as da suzi si ar fi f. obosit ar adormi fara ea, nu stiu daca ar plange dupa ea si inca nu vreau sa stiu . Eu il mai las, Tomasa, e inca mic sa-i iau placerea asta, mai ales ca inca nu i-au iesit caninii, maselutele...se mai alina si alinta putin cu suzi!


aelita
am citit intr-o revista ca daca tai guma suzetei,ei nu mai au ce trage,si o arunca singuri.
acum,nu stiu daca functioneaza la toti copiii,unele mame au reusit.
ce nu am inteles sa o tai cum?
banuiesc ca s-o gauresti cat sa nu mai suga cum trebuie.
sacrifica o suzeta ,taie-i varful de guma ,si vezi ce si cum.


aissa
Nu aelita, sa tai cu totul siliconul/cauciucul, sa ramana numai suportul, deci sa nu mai aiba ce baga in gura.
Asa a facut sora mea (si fi-su isi punea pe buze "capacul", deci desi nu mai avea ce baga in gura tot tinea suzeta pe buze...si in final a renuntat)), dar mie mereu mi-a fost mila sa sacrific o suzeta.....


laura_dimitris
Noi am avut aceasta "problema" pe la 1 an si 10 luni.
Sincera sa fiu, renuntarea la suzeta nu a fost initiativa mea... Mie tare imi placea sa-l vad cu suzeta in guritza... Si, vorba fetelor, ma scutea de multe crize de plans...
Dar, maica-mea a insistat sa-l dezvatam pentru ca urma sa-l dam la cresa si ne era frica sa nu ii ia suzeta alti copilasi, sa o foloseasca "in comun".... cu droaia de boli ce ar fi urmat (si care, oricum, au urmat... )
Tot mama a dat si solutia care la noi a fost eficienta.
I-a pus pe suzeta putina sare de lamaie.
Instantaneu a arucat suzeta baiatul meu....
Au spus ca este kk pe "suzi"
A mai cerut-o cateva zile. De fiecare data avea kk pe ea...
Si, s-a luat, ca la culcare sa bea ceai de la biberon.
Si, uite asa ajunsesem la peste 1 litru de ceai pe zi....

AllyMcBeal

Noi am scapat de ea pe la 2 ani si 5 luni,dupa incercari repetate si...esuate de a o da la ''copilul sarac'',la cos,la pisica,ascunsa,plecat la bunica pe doua zile fara suzi...
Am inceput sa o bat la cap de cate ori imi aminteam ca suzi ii strica dintii,face gaura acolo,apoi o doare,ca dintii ii ies in fata ca la iepure (si ma tot maimutaream cu dintii de sus afara),am pus-o sa-si pipaie dintii de sus,spunandu-i ''vai,deja sunt urati,vezi?'' si tot asa.Mussai sa spun si ca suzi era veche,antica si de demult,adica nu i-am mai luat alta,ca sa devina lipicioasa si rea (ei ii placea si asa) si avea o ruptura pe lateral (cauze naturale),pe care eu o ''ajutam'' din cand in cand sa creasca.
Toate astea au facut-o sa o abandoneze singura intr-o buna zi si sa nici n-o mai pomeneasca.

kores
O metoda pe care am citit-o intr-o carte veche de prin 1957 a unui pediatru cu experienta, era sa taiem putin cate putin din virful suzetei si dupa citeva zile de supt din ea, copilul o lasa nemultumit de asprimea marginilor.Se poate merge pina la taierea definitiva daca copilul nu renunta.
La mine a dat roade, si la inca o prietena, asa ca...succes


dania.nicol

Va pot spune cum am scapat de suzeta la baiatul cel mare in jurul varstei de 1 an. suzeta veche s-a uzat(gaurit), nu i-am cumparat alta si a supt la cea stricata pana cand nu i-a mai placut si a renuntat singur in scurt timp. Cu cel mic am de gand sa stric eu suzeta in asa fel incat sa nu-i mai placa.


tomasa

Va multumesc frumos pt. toate sugestiile. Va tin la curent cu operatiunea pe care de ieri am demarat-o. Am ales calea grea, aseara pur si simplu nu i-am dat-o la culcare. Nu a fost chiar asa de groaznic cum ma asteptam, in sensul ca neasteptat, a adormit si fara ea. Mai greu, mai cu maraieli, dar intr-un final a adormit. S-a trezit peste noapte de cateva ori, el care nu se mai trezea dar nu a cerut-o explicit pe suzi. A baut doar apa si s-a culcat la loc. Azi insa, ziua, a fost infernala. Pe caldurile astea nu a putut dormi nicicum fara ea. L-am pus de vreo 10 ori in patutz dar a trebuit sa-l iau. Umbla chiaun prin casa, plangaretz si certaretz nevoie mare.
Era sa cedez de cateva ori si sa renunt de mila lui, sa i-o dau. Nu stiu daca fac bine, acum sunt cam amarata si indoita in decizia asta. Poate renunta el singurel, dar, repet, nu pare genul.
Asa ca ma gandesc ca la un mom dat tot va trebui sa trecem prin asta si poate imi va fi mai mila si mai greu atunci cand va fi mai mare. Deocamdata vad ca am supravietzuit pana la aceasta ora. Sa vedem ce va mai fi pana maine...


aissa
Esti de admirat. Eu am incercat varianta asta de cateva ori si am cedat rapid la smiorcaieli.
Cred ca o sa incerc cu taiatul.


Gina M
Pe cand Rebecca (fetita noastra cea mare) era micuta, o prietena m-a invatat sa-i tai varful suzetei putin cate putin.
Am facut asa si am scapat din ziua in care am inceput operatiunea.
A molfait-o putin,a vazut ca o deranjeaza, a scos-o, s-a uitat urat la ea,i-am explicat ca s-a stricat si a aruncat-o.


vero_vero

he he he...grea problema cu suzi!!!
Noi am renuntat la ea la 2 ani si 8 luni. Da, da...chiar asa...si a renuntat din proprie initiativa.

Uite ce am facut noi: nu i-am mai schimbi suzeta...chiar daca au trecut si 6 luni...usor usor a inceput sa se uzeze iar el a inceput sa o doada cu dintisorii. Pe langa ce rodea el, mai taiam si noi un pic cu foarfeca . Usor, usor a ramas un ciotulet cu care statea in gurita pana adormea, dupa care ii cadea. Iar intr-o buna zi i-am spus ca am uitat-o la Maie, dar ca o sa o cautam negresit, ne prefaceam si noi suparati alturi de ei, chiar o certam pe maie ca auitat sa ne-o dea...a doua zi la fel...iar a treia zi nici nu a mai intrebat de ea.


bebe2004

buna. Ti-am mai spus ca la fel am renuntat si noi. Adica brusc si fara sa o mai vada vreodata. Nici nu-i pomeneam numele. Problema e ca va plange dupa ea un timp, poate nici n-o sa doarma la pranz. Rezista. Si eu ii dadeam apa noaptea in loc de suzi, dar a aparut dependenta de apa din biberon in timpul somnului. Ajunsese la 2 ani sa ma trezeasca de 3-4-5-7 ori pe noapte pt apa. uitase de mult de suzi, dar a aparut bibe de apa. Acum a uitat si de ala fara sa fac nimic special. Poate acum e prea obosit seara sa se mai trezeasca nopatea sa ceara apa. E obosit dupa atatea iesiri in aer liber, plaja si alergat mult. Nu te da batuta. succes.


cattalina
sa rezisti pe pozitie ca in 3-4 zile uita de ea...stiu ca ii greu..poate mai greu ne este noua parintilor decat lor...
si noi am aruncat-o intr-o buna zi si era cat pe ce sa cedez eu ca dragos era suparat dar nici el nu mai stia de ce...nu a dormit vreo 2 zile la amiaza ca nu avea suzi...dar s-a remediat situatia...
acum ii super bine...nu doarme cu suzeta nici deget in gura....
daca cedezi acum o sa fie iar greu, poate mai greu data viitoare...asa ca inarmeaza-te cu rabdare multa multa si rezista inca cateva zile
bafta


tomasa
Multumesc. Deocamdata rezist, teama mare nu mi-e ca nu voi rezista, ci ca se va alege cu alt tabiet mai daunator, dar m-am mai linistit fiindca vad ca nu are tendinta si mi-ati spus si voi ca ati scapat fara asa ceva. E doar marait si ciufut, nu poate dormi.
Intr-adevar, cel mai greu e cu somnul de la amiaza, nu ma asteptam sa fie asa, culmea. Credeam ca mai mult ii va lipsi suzeta seara. Nu a fost insa asa, ziua e problema cea mare.
Va pup, merci de incurajari.


gabid
Noi pe la 3 ani!
Am mers la gradi cu suzi!Acolo la gradi nu o folosea deloc pt ca "era rusine"dar acasa mai ales seara si-o lua!
Ea a renuntat singura pana la urma ca era fata mare si fetele mari nu au suzi!
Are dinti perfecti pt ca foloseam doar suzi ortodontice!

Rozi
La noi nu a mers cu nici o metoda de aruncat/dat sau cu taiatul treptat al varfului suzetei. O scotea, mi-o arata ca e stricata si zicea: "alta!". Gasea baiatul solutii, nu?!
A mers cand i-am ascuns-o si i-am servit o poveste (in care suzeta nu disparea de tot, ca sa ceara "alta", ci se intorcea ): suzi a plecat la serviciu, asa ca tati, la niste copii mai mici care au nevoie de ea; ma duc acum sa-i dau telefon sa vina repede, o astept la usa si imediat ce ajunge ti-o aduc! Inchideam usa la dormitor si asteptam sa inceapa sa planga si sa ma cheme. Intram din nou, nu-l luam din patut dar ii spuneam din nou povestea si fugeam la usa sa o astept pe suzi. Am facut-o de cateva ori pe seara sau pe zi, dar nu am cedat si nici nu l-am lasat sa planga fara sa-i raspund. Intr-o vreme, incepuse sa-mi spuna el: "suzi, pecat, sivici"
Dar eu raman la parerea mea ca, pt a reusi, trebuie sa fie si copilul pregatit (nu stiu cand si cum se intampla asta), degeaba vrei tu daca el nu vrea .
Va doresc succes si in aceasta incercare!


Gabbriela
eu efectiv am luat suzi si am pus-o in dulap (avea 2 ani si 1 saptamana - o folosea numai la somn)... cand o cerea ziceam ca nu mai este, s-a terminat, a marait in prima seara, a doua a intrebat iara am zis la fel a mai scancit, a 3 deja nu a mai pomenit de ea....
eram pe faza sa nu isi pun adegetul in gura, nu imi place acel obicei, si am reusit sa il educ fara deget si sa scap si de suzi... in timp relativ scurt.


doinabita
incearca sa-i dai o suzi mai uzata,sau sa-i tai putin varful la cea pe care o are,eu cand erau copii mici asa i-am dezvatat de suzi.bafta!


diennutza
buna
a mea are aproape trei ani si nu vrea s_o lase pe "titi". nu am dat prea mare importantza la asta cu toate bataile la cap pe care ni le aplica stomatoloaga. Este indeajuns de mare sa stie ca daca o pierdem mergem si cumparam alta. O iubeste cu toate ca o foloseste doar la nani si dupa ce adoarme i_o scot din gura. Dar eu vroiam sa scriu altceva: nu le taiatzi varfurile la suzete pentru ca ele sunt etansh si daca le gaurim sau alte minuni vor inghitzi prea mult aer si asta este mult mai grav decat faptul ca au suzeta, plus ca uriashii cu dintzi o sa inceapa sa traga de suzete si daca se rup bucatele din ele pe care "danshii" le inghit, iar nu este indicat.
Pitica mea nu a suportat titi pana la un an dar de atunci...s_au schimbat multe. Eu nu prea sunt de acord nici cu mintzitul copilului. Am evitat pe cat posibil tactica asta. Prefer sa zic nu se mai poate pentru ca ..... si sa accept urletele. Ideea e ca daca o data zicem GATA apoi sa fie Gata ca altfel nu ne mai cred copiii, cu timpul o sa se obisnuiasca (sper ca inainte de 18 ani) ca "gata" si "nu" sunt cuvinte care nu se negociaza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns C.Clau spune:

Andrei avea 2 ani si jum cand in sf am reusit sa scapam de suzeta(bubu-cum ii spunea el).Numai cand era vb de somn o cerea.Era ca un fel de somnifer.O lua in gurita si gata adormea.Intr-o zi a pierdut-o prin pat.Am gasit-o amandoi, dar i-am spus cum ca ,din greseala tati a scapat un partz pe ea si acum miroase foarte urat.Bubu a stat zile intregi la fereastra fara sa o atinga pt ca mirosea urat si trebuia aerisita.Nu a scos nici o lacrima si nici nu a mai pus-o in gura vreodata.Sincer nu mi-as fi imaginat ca vom scapa asa de usor,mai ales ca tot incercam sa o defnintam si fara ea somnicul nu venea deloc.Bafta multa in lupta cu suzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Mihnea are 1 an si 7 luni si nu pot spune ca a fost un fan suzeta. Acum 2 saptamani si-a spart fff rau buza si din cauza ranii nu mai putea sa suga suzeta si uite asa am scapat de ea. De atunci nici nu i-am mai dato si nici el nu o cere.

Mergi la inceput