Muziceni DC ! (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

quote:
Originally posted by bagoiu

Buna, fetele

Desi nu-s nici pe departe muzici...ana, ma bag si eu un pic pe subiectul vostru sa va intreb ceva. Baietelul meu a inceput sa ia la gradinita lectii de pian. In mare (la necunostintele mele) sunt multumita de ce ii invata. Dar mi se pare curios faptul ca - intrucat in gradinita nu exista decat un singur pian - copiii exerseaza mai mult la orga. E normal? Nu isi strica urecehea?
Ce sfaturi imi dati?
multumesc


Irina & trupa

Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.


Nu Sunt de specialitate(pian),dar fiul meu a studiat pe orga pana acum,deci vreo 4 luni,era cat pe ce sa isi stice pozitia mainii,la orga musculatura ne se dezvolta,pt. ca nu necesita oarece efort in apasarea clapelor.
Cu urechea nu are legatura,deoarece orgile in general au "efectul" sonor de pian,iar acordajul e acelasi.
Ma rog,mai bine sa raspunda Monica sa Sabina,ca ele stiu mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Ira,revin deseara cu toate raspunsurile,ma grabesc acum.
Te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by bagoiu

Buna, fetele

Dar mi se pare curios faptul ca - intrucat in gradinita nu exista decat un singur pian - copiii exerseaza mai mult la orga. E normal? Nu isi strica urecehea?
Ce sfaturi imi dati?
multumesc


Depinde. Daca te referi la orga = pian electric care are touché ca la un pian normal, e ok.

Urechea nu si-o strica oricum. Mai bine asta decat nimic. Muzica e f importanta pentru copii, dezvolta enorm limbajul si inteligenta.

Felicitari ca ai ales o gradinita cu muzica ! O sa vezi rezultatele un pic mai tarziu ! Memorie buna, echilibru, dexteritate, atentie distributiva, etc.

Sofie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Ira,aseara cand sa-ti raspund,n-a mai mers forumul.
Am cumparat un pian electric,din Germania,Clasic Cantabile,e firma,gurile pianiste de aici,spun ca ar fi totusi Ymaha,sub alt nume,am inteles ca se practica.E ok,a fost ieftin,aproape 700E.E nou si are garantie.

Eu am terminat la Timisoara,unde si predau percutia,vezi in partea I,pagina de start a topicului prezentarea mea.Ca sa nu le mai plictisesc pe fete.
dintre colegii pe care poate i-ati vazut,ar fi:
Dan Cinca(cornist,filarmonica Enescu)
Diana Parvu,Cons. Bucuresti
Gabriel Pozdarescu,trompetist Fila. Cluj,asistent,Cons. Cluj.
Aida Marc,asist. Cons.Timisoara
Schummer Uwe,(a terminat cons. Bucuresti)trombonist Munchen
Gabriela Mayer,pianista,preda in Irlanda
Alexandru Gagiu pianist in USA
Adela Vanyek,violonista,preda undeva in Germania
Cornelia Petrila,pianista,la fel in Germania.
Ciprian Para,prof. de dirijat Cons Cluj.
Filip Papa,violoncelist Iasi.

Cam astia ar fi cei care in vremurile de trista amintire,au reusit sa se ocupe de muzica,dintr-o clasa de 22 de elevi.In rest s-au reprofilat.
Ce facultate faci?
Sa ne scri cum se preda acolo,ce se face,ce se cere....tot.
Te pup!

Monica,ai disparut?






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna feteloooorrr,
scuze ca am disparut dar ama vut si probleme cu pc-ul si cu alex...a avut din nou otita....de data asta a fos6t grav...credeam ca ajungem la punctiedar am scapat...
ira, pe cristi lolea, adi buciu si sabina ii stiu(bine) din liceu, pe horatiu(bine) din facultate am fost cu el in an...pe restul din auzite, vedere
sabinutzo, tu ce mai zici? tot la busteni?
angy, cum ii merge lui dany la noul pian? acum o sa studieze mai mult...de placere
va pup pe toate

monica
http://community.webshots.com/album/526201867odZHaD
http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Monica,acum incerc sa-i organizez studiul,cu incalzire...chestii care si daca le facea pe orga erau deageaba.oricum se simte ca e altceva.
Speram sa-l tina.Azi i-am uitat acasa caietul de pian si Czerny,cred ca m-a injurat profesoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

sipentru 1 martie

monica
http://community.webshots.com/album/526201867odZHaD
http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Va pup de 1 martie ! Primavara fericita si cat mai plina de muzica !

Sofie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Buna seara!
Mey fetelor,am fost eu ocupata,recunosc n-am scris,dar am facut sapaturi sa gasesc topicul:)))
Ira,Monica,multumim de martisoare.
Eu am fost asa de ocupata cu martisoarele care trebuiau sa le dea copiii mei,incat am uitat sa impart si pe forum.
Daniel a fost extrem de emotionat ca trebuia sa ofere martisoare colegelor,incat a trebuit sa-l dirijez,Angy jinduia dupa teancul de plicuri care trebuia sa le imparta Dany,ce va mai spun circ,in final s-a terminat cu bine,ca primise si ea de la baietii de la gradi si a fost ok.
Eu am primit anul asta si de la elevii de la ritmica,de la seful de catedra,de la corepetitor,toate in premiere,am fost buimacita,ca eram obisnuita sa primesc in mdei 5-6,de la cativa din elevii mei si atat.
Apoi a aparut sotul acasa cu 2 parfumuri,unul de I martie si unul de 8 martie,ca tot e plecat la un curs,asa ca oeri a fost ziua surprizelor.
Voi cum a-ti petrecut 1 martie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
de 1 martie si eu l-am luat pe alex si l-am dus la gradi(doar pentru 10 min) sa dam martisoare la fetite si d-nei educatoare si s-a bucurat fff mult...lui ii place mult sa daruiasca. pe cele pentru mama si ruxi le-a dat pe 28 ca nu a mai avut rabdaremie mi-a facut un tablou f frumos din hartie glasata(cred ca asa ii spunee lucioasa si colorata) a decupat floricele si le-a lipit pe o foaie alba A4 si apoi din alta hartie colorata i-a facut rama....am ramas masca...mi-a placut tare mult, a facut de 100 de ori mai mult decat orice martisor.
am fixat din nou o data pentru auditie pe 18 martie, pser sa le iasa bine programul copilashilor si sa-si incante parintii....dar pana atunci mai avem de lucru la pragram.
va pup pe toate si va doresc o zi buna

monica
http://community.webshots.com/album/526201867odZHaD
http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos

Mergi la inceput