Fibrom uterin (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Tot eu...
Tocmai am venit de la controlul medical, bineinteles iar cu bateriile incarcate (datorita optimismului dr. mele). In ciuda fibromului mare si plasat aiurea langa col, ea ramane pt nastere naturala, colul find in continuare super lung si inchis, zice ca e vai de capul fibromului, copilul il va da la o parte, deja l-a inghesuit in ultimul hal. Si chiar mi-a povestit de o mamica ce a nascut natural si fara probleme de o sapt. (cu un fibrom cam ca si al meu de 10 cm si langa col), deci din nou se anunta toate bune. O cezariana nu se intrevede, numai in caz ca bebelina si-ar schimba pozitia. Deocamdata n-am decat sa mai indur cat de multe nopti albe, sa o tin pe printesa la caldurica cat de mult, sa fac miscare si plimbari zilnice, sa o pregatesc pt marea intalnire. De ingrasat, spre uimirea mea, n-am pus decat 1 kg de acum 2 sapt., dar am ajuns la 18 kg in plus!!! nu stiu daca ma mai recunoasteti in ultimele poze...

34 fix

KIM & p’tit bout d’chou
photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

KIM
Arati superb! esti sigura ca ai vrut sa scrii 18 kg in plus si nu doar 1.8? eu nu vad diferenta....chiar daca ultimele foto se opresc la saptamana 34. Ra am vazut o mamica asa frumos proportionata, sarcina nu te incovoaie, nu iti da acel sentiment de "deformare" a intergului corp, e perfecta la locul ei....esti un model in toate sensurile, ce mai...
Ideea ta este super. Reusite sunt, si ceea ce este trist este ca medicii din Romania au o atitudine total alarmista fata de femeile cu fibrom, chiar si cu fibroame de dimensiuni mici. In afara, fibromul NU este considerat o cauza de infertilitate sau imposibilitate de ducere a sarcinii la termen, decat in cazul celor simptomatice sau pozitionate extrem de dezavantajos pt bebe (in interiorul cavitatii uterine, f voluminoase, etc)
La noi simplul diagnostic de fibrom, fie el subseros sau pediculat, fie si cel mai inofensiv plasat, smulge medicilor un pronostic sumbru, un cuvant greu de acceptat- histeroctomie -si lacrimi premature si nejustificate din partea femeilor.
Va citez mai jos un extras dintr-un raport al agentie de sanatate franceza, deci o autoritate medicala guvernamentala in Franta in care se spune clar ca un fibrom de maxim 10 cm, asimptomatic, nu necesita nici tratament si nici o precautie exagerata in timpul derularii unei eventual sarcini.Ati citit bine, este vorba de pana la 10 cm, cu conditia sa fie asimptomatic.Sper ca si medicii care ne urmaresc (am tot aflat ca unii dintre ei au obiceiul sa urmareasca aceste site-uri de discutii, iar forumul DC este in top, orice cautare pe Google te trimite in principal la el) vor citi aceste randuri (ar trebui de fapt sa faca singuri cautari) si vor incerca sa-si tempereze atitudinea alarmista fata de fibroame.

http://agmed.sante.gouv.fr/pdf/5/rbp/fibrorec.pdf

FIBROME ASYMPTOMATIQUE MESURANT MOINS DE 10 CM
Un fibrome asymptomatique (n'entraînant ni saignement, ni douleur, ni compression) et mesurant
moins de 10 cm, situation la plus fréquente, ne justifie aucune prise en charge médicale en dehors du
cas de la femme infertile et ce, quelle que soit sa taille (à condition que celle-ci soit < 10 cm) (Accord
professionnel). Ce type de fibrome ne nécessite pas de surveillance supplémentaire, ni clinique, ni par
imagerie (Accord professionnel).


V-am vorbit in urma cu cateva luni despre cazul unei cunostinte care a nascut la 40 ani un baitel perfect sanatos, grasutz, iar mama avea 4 fibroame.
Sarcina a decurs perfect, numai ca de la aflarea vestii ca e insarcinata si pana la nastere a schimbat 3-4 medici si va asigur ca din acele "nume" ale ginecologiei de top a Bucurestiului pe care le cunoastem cu toate...De ce i-a tot schimbat? pt ca nici unul nu ii dadea sanse sa duca sarcina la capat cu 4 fibroame (si la 40 ani!) ...si ii propuneau fara loc de intors sa renunte la sarcina. Imi pare rau ca nu reusesc sa o fac pe respectiva persoana ca vina pe acest forum, dar nu toate mamele au descoperit site-ul aceste, dependenta de el si beneficiile Internetului.
Tot ce va pot spune e ca a nascut la Municipal cu dr Badea si Dumitrascu, care i-au supraveghat sarcina in ultima perioada.Copilul are cam 3-4 luni acum.
In plus, sunt sute de femei care afla sau nu afla deloc de existenta unor fibroame decat dupa ce nasc, sau daca sunt din medii la care nu au acces la ecograf, monitorizare medicala a sarcinii, niciodata.
KIM< fac apel si la tine, incearca sa o contactezi si pe Florinni (ea nu a mai trecut deloc pe topicul acesta dupa ce a ramas insarcinata) si pe Monica Elena (eu stiu de ea ca a ramas cu FIV, mai insel,dar nu stiam ca a avut si fibroame) pt a le smulge si lor marturii valoroase in ridicarea moralulul fetelor care asculta orbeste sfaturile anicarde ale medicilor romani.
Cu Rici sunt eu il legatura, dar amintirile ei sunt active la arhiva fibrom, capitolele de inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Kimutza

...felicitari pentru modul in care a decurs sarcina, numai bine in continuare si nastere usoara !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Unii medici sunr sceptici in privinta rezultatelor embolizarii, altii sunt optimsti dar Dr Tutunaru considera ca nu e deloc indicata femeilor care spera sa aibe un copil dupa aceea...
Eu am facut embolizarea si ma intereseza ce argumente are aceasta "teorie" ... cred ca toate fetele care au facut sau intententioneaza sa recurga la aceasta metoda doresc sa afle amanunte....

Ni le poate oferi cineva ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Mersi, Madas, Arinna, sunteti dragute ca intotdeauna.

Madas, ai perfecta dreptate, ai explicat mai bine decat orice studiu stiintific perceptia vis-a-vis de fibroame in tara si peste hotare. Am trait-o si eu pe piela mea, pe scurt, in Ro au vrut sa ma taie, aici m-au incurajat sa fac bb. Mentionez ca am fost printre norocoasele care corespundeau conditiilor (asimptomatic, < 10 cm la vremea respectiva).
Cu Florinini am tinut legatura, ea a nascut un baietel (David) super santos si dragut. O sa o rog sa treaca pe aici cand are timp.

34+

KIM & p’tit bout d’chou
photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Fetelor, le-am scris la cateva dintre fetele veterane de pe Fibrom: Rici, Florinini, Loma, Gabela, carmenus, Monica-Elena... Asteptam sa treaca pe aici sa ne povesteasca despre ele.

Arinna, carmenus parca facuse si ea embolizare, sa vedem ce zice si ea...

34+

KIM & p’tit bout d’chou
photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenus spune:

Dragele mele,
Desi nu am mai scris pe forum, in general sunt la curent cu ce se mai intampla pe aici pentru ca va citesc cu regularitate. Si ma bucur foarte mult pentru fetele care, in ciuda parerilor "avizate" ale medicilor, au reusit sa ramana insarcinate cu fibrom si unele sa nasca bebelusi superbi.
Eu nu am mai scris pentru ca nu am cine stie ce vesti...Daca va mai amintiti, aveam un fibrom intramural destul de mare (cca 9/6 cmm) care imi provoca menstruatii abundente si la intervale de timp scurte. In noiembrie 2004, la recomandarea dr.T, am facut embolizare. La o luna dupa embolizare scazuse cu o treime. Simptomele s-au atenuat, hemoragiile nu mai erau asa abundente in schimb...dupa vreo 3 luni nu mi-a mai venit ciclul. Am asteptat vreo 50 zile si am mers la dr.T. Nu a parut alarmat, mi-a prescris 3 zile utrogestan si, dupa 4 zile, mi-a venit. Totul a decurs normal cca 6 luni, apoi iar nu mi-a mai venit vreo 50 zile. Iar utrogestan (din capul meu de data asta) iar ok o luna, apoi iar pauza. In ianuarie am mers la o alta dr. (era mai aproape de casa si m-am hotarat brusc sa fac o vizita la medic). Mi-a prescris Duphaston 10 zile, eu am luat tot utrogestan (cica ar fi natural, nu de sinteza). Asta era la incepututl lui ianuarie, mi-a venit ciclul, urmatorul a venit la vreo 33 zile, deci aproximativ normal. Ce vreau sa spun, de fapt: dincolo de aceste dereglari - pe care pot sa le pun pe seama embolizarii dar si pe seama varstei -in cazul meu, embolizarea a fost, cred, metoda potrivita. Desi nu mi-am mai facut nici o ecografie, STIU ca fibromul s-a redus considerabil. Il vedeam pur si simplu pe abdomen. Slava Domnului, nu mai e acolo, menstruatiile sunt normale, fara cheaguri, fara hemoragii; dureri nu aveam nici inainte, nici acum. Ma rog la Dumnezeu sa fie asa si de acum incolo.
Din pacate, nu a aparut nici o sarcina dar nu sunt foarte sigura ca fibromul este singurul motiv. Sotul meu nu si-a facut niciodata vreo analiza, iar eu nu mai sunt asa de tanara. Dr. T propusese sa incepem niste monitorizari si, in functie de rezultate, sa fi facut o laparascopie. Numai ca in viata apar tot felul de probleme care ne fac sa schimbam ordinea prioritatilor...Asa se face ca aceasta problema a noastra a trecut pe un alt loc...Poate va reveni in top, pana nu e prea tarziu. Eu, in ciuda varstei, inca nu mi-am pierdut speranta.
Va doresc tuturor sanatate si sa vi se implineasca dorintele.
Carmenus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Kim, multumesc de mesaj, ma uitam la pozele tale si va admir pe amandoua , ce ziceai tu ca te-ai ingrasat, nu se vede nimic, totul e proportionat frumos....vreau si eu.... negociez cu barzoiul...tot ma visez si vai atata imi mai mangai burtica si traiesc niste stari magice prin somn si cand ma trezesc... astept luna de luna...

ei sa revin,

in sept. 2004 mi s-a descoperit un fibrom micut, nu stiu cum este pozitionat si de care fel, doctorul meu e f. zgarcit in detalii, insa cica era mic, adica ~ 1cm, marturisesc ca nu ma supara cu nimic, in afara de niste dureri in burtica mai mult spre partea stanga care nu mi-am dat eu seama ce ar fi cu ele, anul acesta la control doctorul mi-a zis ca fibromul e tot acolo si nu mai crescut fata de anul trecut, dar eu cred ca a mai crescut un picut insa nu a vrut sa-mi spuna ca pe urma il tot bombardam cu intrebari si tratamente, singura lui aparare e ca multe femei au aceasta problema...

Insa am urmat tot felul de tratamente naturistice, ceaiuri, mastodynon, vitex, vit. E si alte vitamine, acid folic, evening prim rose oil...pentru ca la mine asta nu e singura problema hormonala am probleme si cu sanii, toate cele enuntate mai sus le iau din proprie initiativa dupa ce am citit diverse carti, articole, din auzite si chiar de pe DC.


sanatate la toate fetele
Loma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Carmenus, ma bucur mult sa aud de tine, si inca vesti buuuune! Ca tot aduci vorba de varsta, spune-ne si noua daca nu e top secret. Si asa se poarta acum bebeii la varste inaintate (vezi Nadia si altele).

Loma, stiam eu ca nu te lasi batuta si ca mergi hotarata pe tratamente naturiste, macar asa tii problema sub control. Iti tin pumnii sa nu se lase bebeul prea mult asteptat, oricum te asigur ca atunci cand va veni va fi super dorit!

34+

KIM & p’tit bout d’chou
photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Fetelor, la propunerea lui Kim am initiat un fel de sondaj in randul celor care au rezolvat problema fibromului uterin.

Intrebarile le gasiti pe prima pagina a topicului. Va rog sa raspundeti pe puncte, astfel vom putea urmari mai usor rezultatele

Mergi la inceput