Coarda

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

quote:
Originally posted by Allure

Saritul corzii este un foarte bun exercitiu cardio asa cum spunea Daniela. Te ajuta sa slabesti dar nu cred ca da rezultatele specifice dorite de tine. In plus, nu este recomandat persoanelor cu probleme de coloana vertebrala => saritul favorizeaza tasarea vertebrelor, in timp... (toate cele cu dureri de spate ar trebui sa fie atente la ex. aerobice cu prea multa tzopaiala...)

Cam orice fel de gimnastica, daca e practicata cu ambitie de minim 3 ori pe saptamina cite o ora, conjugata ca un regim alimentar fara excese, conduce la rezultatele dorite de tine.



Eu nu stiam ca nu e recomandata celor cu dureri de spate. Pai si noi ce facem atunci?

Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Initial creeata de iren



Io vreau sa-mi imbunatatzesc, ca sa zic asha , starea abdomenului, sa-mi fac gambele rotunde shi frumoase shi sa am kuru bombat ,


mai iren, io nu stiu daca sariturile cu coarda ti-ar aduce toate transformarile de mai sus, dar stiu sigur ceva ce ar face-o: dvd-ul Workout cu Cindy Crawford. Este super, super eficient - probat de mine:).
Nici eu nu prea mai aveam timp de mers la sala si am cumparat fel de fel de dvd-uri cu 'jde mii de exercitii. Nici unul nu este atat de complet si eficient ca cel al lui Cindy.
eu am unul mai nou: A new chalenge, care e tot sub indrumarea celebrului Radu Teodorescu.
In zilele in care nu fac exercitiile astea, fac Pilates cu Ana Caban. Astea mi-au rezolvat problemele pe care le aveam cu spatele si mi-au fortificat in plus abdomenul. Ti le recomnad si pe astea cu caldura:)

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Va multzumesc frumos pentru sfaturi Deci, am tras urmatoarele concluzii: coarda nu e buna pentru mine
-din cauza unei hiper lombarde care-mi omoara spatele, mai precis mijlocul, traiasca painkillerele
- n-am nevoie sa slabesc, ca n-am shunci, ar fi shi culmea sa am la 45 de kile ale mele
- deci, daca nu modeleaza mushkii, o dau in ma'sa de coarda shi ashtept jumatea de ora de aerobic de la sfirshitu lu februarie, ca atunci se deskide sala de linga mine, pina atunci, prestez acasa nejte kestii simple shi n-ar fi rau sa-mi iau shi nejte dvd-uri din cele de mai sus
-daaaar, pastrez ideea pen cin o sa fiu grasa shi frumoasa

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystina spune:

Iren, uite-www.cwtkd.com/cardio/jumpingrope.html" target="_blank">aici un articol despre saritul corzii. Pai spun astia ca ar modela un muschiulet pe ici pe colo,plus ca mai scapi si de celulita. Io n-am celulita, dar am sarit pana mi-a iesit limba de-un cot. M-am lasat pagubasa: 1)pentru ca fiica-mea se uita tare ciudat la mine 2)am inceput sa merg la sala.

Bafta la topaire daca decizi sa incepi!

Cristina si Lilly Elisa (27.10.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Iata o idee buna.

Eu am avut in tinerete ceva rezultate bunicele cu coarda..da una e la 20 de ani, alta la 35, 36 etc.

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelp spune:

cateodata imi vine sa fac si eu cateva coarde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yank spune:

Da,e buna asta cu coarda.Da cel mai bine e sa nu le sari,cel mai bine e sa nu ratezi niciuna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

quote:
Originally posted by kateryna

quote:
Originally posted by Allure

Saritul corzii este un foarte bun exercitiu cardio asa cum spunea Daniela. Te ajuta sa slabesti dar nu cred ca da rezultatele specifice dorite de tine. In plus, nu este recomandat persoanelor cu probleme de coloana vertebrala => saritul favorizeaza tasarea vertebrelor, in timp... (toate cele cu dureri de spate ar trebui sa fie atente la ex. aerobice cu prea multa tzopaiala...)

Cam orice fel de gimnastica, daca e practicata cu ambitie de minim 3 ori pe saptamina cite o ora, conjugata ca un regim alimentar fara excese, conduce la rezultatele dorite de tine.



Eu nu stiam ca nu e recomandata celor cu dureri de spate. Pai si noi ce facem atunci?

Nunta noastra



Kateryna, sint multe optiuni pentru cele cu dureri de spate (si eu ma numar printe ele) daca chiar vrei sa exersezi. Cel mai indicat este "resistance exercise" sau, pe romaneste, exercitiile cu greutati(ori aparate) care prelucreaza grupele de muschi specifice. Intarindu-se musculatura, ea ofera suport vertebrelor noastre "obosite"...
Tzopaitul nu face altceva decit preseaza si mai tare discurile intervertebrale care, in cazul nostru, sint deja precare.
Pilates e iarasi foarte bun (vezi threadul "Putin sport"). Orice exercitiu care are ca tinta abdominalii si spatele.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Pin la urma nu m-apuc io de sarit coarda, ci consortu, care are maaare nevoie de slabit
Crystina, merci mult pentru articol, l-am expediat sotzului
Yanku, pai nu le rata, da incap toate in avionu spre Israel, ca parca numa acolo atigeai Nirvana?

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

Eu as incerca chestia asta cu saritul corzi , dar in apartament de bloc e cam greu . Am mai auzit despre datul suncilor jos cu saritul corzii.
Mult succes tuturor la slabit !!!

albumele noastre

Mergi la inceput