cum il conving ca il vreau pe bb 2?

cum il conving ca il vreau pe bb 2? | Autor: mess4u2000

Link direct la acest mesaj

Desi ne-a ajutat mult soacra mea - si la inceputuri si acum in continuare, sotul meu zice ca el in acest moment nu mai face fata. Nu pt. ca e implicat prea mult in cresterea copilului(1 an si 10 luni), ci pt. ca isi pierde rabdarea repede si are nevoie de liniste. Noi nu mai suntem tineri (37 de ani anul asta), dar cu toate astea am un feeling ca ne vom descurca, desi uneori mi se face frica. Numai ca eu nu mi-am imaginat viata doar cu un copil si doresc sa simta si baietelul meu fericirea de a avea un fratior/surioara. Aseara, intr-un moment propice i-am spus sotului ca nu mi-am dorit niciodata ceva atat de mult ca acum, un al doilea bebita, si ca as fi cea mai fericita mama si el cel mai fericit tatic din lume. Este oare prea indraznet visul meu tinand cont de varsta? Ce sa-i mai spun ca sa-l determin sa se hotarasca?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Noi suntem undeva in aceiasi situatie!
La voi, varsta nu este deloc o problema! Si sotul meu spune ca nu are rabdare si are doar 30 de ani, ideea este ca la primul bb nu a fost conform asteptarilor lor si parca i-a speriat, de se pronunta astfel!
Aceiasi intrebare mi-o pun si eu, ca si tine, cum sa-l conving? Cred ca surpriza ramane solutia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

e greu de convins un barbat sa faca constient un copil. E si mai greu de convins sa mai faca inca unul. N-a mers nici la noi, nici la primul, nici la al doilea. Insa cand i-am spus ca bb e pe drum deja, a iesit un pic cu scantei, dar asta e. De fapt nu a regretat nici el, doar inceputul a fost mai greu

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze iarna 2005/2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Buna!
Uite ca si eu sunt in aceeasi situatie...imi doresc un al doilea bebelus, si il vreau acum pentru ca mi-ar place sa creasca impreuna, ma gandesc ca daca las timpul sa treaca voi uita si perioada colicilor, a scutecelor si poate nici eu nu voi mai dori un al doilea...inca nu am o cariera si ma gandesc sa-l fac acum pana nu ma apuc serios de ceva si nu voi mai avea timp...dar uite ca tati al nostru se tot fofileaza, imi zice ca nu avem destui bani, ca nu ne permitem, asta este motivul lui desi eu sunt convinsa ca no sa murim de foame si mai ales ca niciodata poate nu vom avea destui bani...
Nu stiu cum sa-l conving, poate nu am fost suficient de convingatoare, imi este oarecum frica daca dupa ce il avem si ne va fi greu sa nu-mi reproseze ca a fost ideea mea si doar a mea...
Sotul meu...foarte interesant...si-a dorit un al doilea bebe foarte mult, ba mai mult decat atat era hotarat si incerca sa ma convinga si pe mine sa mai infiem un al 3-lea daca situatia materiala ne va permite...acum sa schimbat atat de brusc...doar pentru ca am inceput anul destul de greu, cu bani putini...
Vreau si eu...solutia de convingere!!!

Ana, mamica lui Stefan, pui mic si frumos
poze
Haideti sa-l ajutam pe Alex, haideti la bazar!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Buna fetelor!
Cred ca in primul rand ar trebui sa discutati cu sotii vostri, sa le explicati de ce mai vreti un copil si sa va explice de ce ei nu mai vor. Daca intr-adevar nu mai vor pentru ca nu isi doresc decat un copil atunci sunt cam greu de convins, dar daca nu isi doresc din cauza comoditatii, inseamna ca sunt egoisti si atunci cred ca se mai poate insista.
Noi avem doi copii, iar acum sunt insarcinata cu al treilea, primul nu a fost un copil programat, dar al doilea copil si a trei-a sarcina au fost doriti de amandoi, chiar f. mult. Noi ne-am dorit tare mult trei copii, sotul meu a fost acela care m-a incurajat tot timpul ca va fi bine, ca ne vom descurca cu trei, acum avem doi baieti si speram sa facem o fetita.
Oricum parerea mea este ca un copil trebuie dorit de ambii parinti.
Va doresc sa aveti multa putere de convingere si sa mai faceti un bb.

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.webshots.com/user/mcrmiki
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

si eu sunt in aceeasi situatie.cu mentiunea ca sunt eu nesigura pe ce vreau.adica stiu ca imi doresc inca un opil, poate chiar doi, ca ador copiii.
dar nici eu, ca si ana_a, nu am inca o cariera, acum in martie fac 24 ani si nu am lucrat deloc, de-abia imi dau licenta in vara...
daca mai fac un bebe acum, stau cu el acasa pana la 26 ani ai mei?sau o sa ma lase sufletul sa il las acasa cu o bona(chestie pe care nu am putut sa o fac cu alexandra, fetita mea)?
desi sotul meu spune ca si-ar mai dori un copil, tot amana momentul, spune ca are multe pe cap si vrea sa puna bine de tot firma pe picioare.eu, in adancul meu, stiu ca problemele nu se sfarsesc niciodata.si noi nici macar nu avem probleme financiare.e stresul de vina!dar stres e oricunde si orice ai face!

ufff, e mai complicat la al doilea decat la primul!!!





Alexandra mare si Alexandra mica(10 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

buna mess4u2000!Parerea mea este ca un venirea unui copil pe lume este o decizie care trebuie luata in doi altfel mai tarziu s-ar putea sa apara probleme. Tu scriai 'sotul meu zice ca el in acest moment nu mai face fata' si ca uneori ti se face si tie frica. Varsta nu cred ca este un atat de amre impediment cat este faptul ca sotul tau in acest moment nu apre pregatit psihologic pentru aparitia unui nou copilas. Lucrurile se pot schimba nu iti pierde speranta!Nu vrea acum dar poate peste cateva luni isi schimba parerea.O intrebare :scriai ca sotul tau in acest moment zice ca nu mai face fata - nu mai face fata dpdv psihologic sau sunt si alte motive(financiar de exemplu)?Afla care este motivul de fapt, de ce ii este frica vorbeste mai mult cu el. sper ca totul se va rezolva tine-ne la curent
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

Problema e pusa prost din titlu. Daca te duci si spui sotului "eu mai vreau un copil" e ca si cum ai spune " dragul meu am nevoie de sperma ta, ca sa-mi mai fac un copil".
Ideea e nu sa vrei un al doilea copil ci sa "vreti" un al doilea copil. In plus in familiile unde taticul e singurul care aduce bani in casa, e de inteles ca sotii au dreptate cand refuza un al doilea copil.
Pentru fetele care nu lucreaza dar vor un al doilea bebe, as zice sa isi motiveze sotii , luandu-si un serviciu si contribuind la viitorul familiei , cat de putin posibil. Un copil e o responsabilitate mare pentru viitor, doi copii inseamna o responsabilitate uriasa.
Eu n-as face "surpriza" anuntandu-l ca o sa fie tata. Cred totusi ca este o decizie care se ia in doi, altfel nu ma mira de ce unii sotzi isi iau lumea in cap dupa ce se trezesc ca nu mai fac fatza unor copii pe care nu i-au respins dar nici nu i-au dorit din tot sufletul.
Eu zic ca e mai bine sa se discute chiar inaintea casatoriei, cati copii isi doreste fiecare si ce responsabilitati isi asuma fiecare, pentru a nu ne trezi mai tarziu in situatii fara iesire.
mess.. poate sotul tau are dreptate, incearca sa-l intelegi si pe el. Discutati, intreaba-l ce-si doreste si ce i-ar aduce linistea. Trebuie sa te gandesti si ce e bine pentru sotz, pentru tine si nu numai ce-ti doresti pentru copil. Mai bine sa fiti niste parinti buni pentru copilul pe care il aveti.



cami




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess4u2000 spune:

cami30, nu latura financiara este problema noastra. Cel putin nu in acest moment cand eu sunt cea care aduce mai multi bani in casa. Barbatii tin la confortul lor si, de ce sa nu recunostem, multi dintre ei sunt egoisti. Asa cum am spus, sotul meu nu e foarte implicat in cresterea copilului (a nu se intelege ca el nu face nimic in casa, sau pentru copil, nici vorba). Problema este ca da, psihologic nu mai face fata. Asa zice el.Eu sunt convinsa ca ar fi la fel de fericit ca si mine sa mai aiba inca o mogaldeata. Doar ca ii lipseste curajul, cred ca asta e. Eu sunt totusi optimista si sper ca in curand sa va anunt, daca va interesa pe cineva, ca voi fi din nou mamica. Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Camelia

Mergi la inceput