Din Republica Moldova cine mai e? (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gazea spune:

Karina eu daca iti spun cum am facut poate stau si ale tale pina la pasti la frigider
am luat-o tot de pe aici de pe sit,nu e greu de facut,eu stiu unde am gresit am pus lapte praf care era dulce si zahar si au iesit f. dulci,daca pina maine nimeni nu-ti da reteta eu o scriu,maine.


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazea spune:

Probabil voi dormiti cumintele,dar eu bantui pe aici uitandu-ma la bunatati... astea sant facute de mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Buna
o sa pun pozele la tort indata ce le transfer pe calculator .Eu l-am facut cu smantina si a fost un pic acrisor ,dar cine vrea un gust mai dulce si mai fin sa puna frisca .Si inca ceva ,daca vreti sa-l serviti pentru oaspeti mai bine puneti cacaoa inainte de servire nu cind il da-ti la frigider.
Nati eu nu am avut rabdare si l-am taiat dupa 3 ore .A doua zi era mai bun ...s-a mancat in 24 de ore si Deanna s-a lins pe degete .Lasa ca-si revine Vladut si o sa se joace mai mult singurel .
Lucia foarte frumoasa printesa cu ochi albastri si prajiturile .Cu ce le-ai dat forma ? sunt moi ,crocante la gust ca ma intereseaza si pe mine receta.
Aliona foarte apetisante si frumos decorate salatele si dulciurile tale .Mi-ai facut pofta cu maslinele alea ,aici sunt altfel la gust .
Crinia ai gasit piscoturi ca in Ro,ca cele din poza de la Aliona ?sau subtiri si uscate ?
Alina de la ce virsta a inceput Alex sa manince cu lingura singur ?
Rodica ce mai face Paula ?
Lilia cind dai examenul ca sa-ti tinem pumnii stransi ?
scuze daca am uitat sa mentionez pe cineva...fug sa acot tava de la cuptor cu o prajitura cu brinza ,care a devenit una din preferatele mele .
pupici




Alina si bebe Deanna 09.09.2004
poze
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Natalia vezi ca cineva iti multumeste pentru tortul Lady's fingers pe culinar .

Alina si bebe Deanna 09.09.2004
poze
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Neata fetelor!

Ne-am trezit devreme azi, si cum pe messenger nu e nimeni, toata lumea doarme, iata-ma aici, scriind cate ceva!
Alina, Alex a inceput sa manance singur cu lingura(acum si cu furculita), cam la 1 an si 7-8 luni, desigur la inceput mai nimerea, mai nu, dar de 2-3 luni mananca foarte bine singur, nu da pe el, nu se murdareste. De altfel nu l-am mai hranit de muuuult timp, la cresa asistentele mi-au spus ca jumatate mananca(gen felul 2) singur, dar ciorbe/supe il ajuta ele. La noi cuvantul decesiv a avut cresa, acolo a invatat de toate, bineinteles facand acelas lucru si acasa. Asistentele de la cresa mi-au si spus, ca datorita ca il stimulam de acasa si invatand de la cresa a reusit mult mai repede sa faca ba una ba alta. Ca degeaba poti sa crezi ca va invata la cresa sa faca la oala/sa manance singur/ sa se imbrace, daca nu-l inveti si acasa.Cam asta e.

Mai tarziu iesim la plimbare, mi s-a facut chiar dor de o plimbare cu Alex prin parc.

Va doresc we placut in continuare!!!!!!Si sa mai treceti si pe aici!

Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazea spune:

Neata basarabencelor!!!

Am venit sa-mi beau cafeluta aici alaturi de voi,vad ca Santeti foarte matinale...Alina ce repede te-ai trezit.
La noisi o sa mergem afara cu Amedeo,sper sa se aseze un pic de zapada.
Davinacopii invata sa manince singuri,dar asta depinde de parinti cat de repede ii lasa sa se descurce singuri Alina are dreptate,eu de exemplu il las pe Amedeo sa pape singur,dar buni ii da ea si asa mi-l face puturos o cert,dar ea zice ca singur papa greu,si binenteles nu papa asa mult.A stat 2 luni la ea(eu am fost plecata din tara si cand am venit Amedeo era gras)acum cu mine a slabit ca eu nu am rabdare sa-i bag asa cum o face ea.Dar trebue sa-i lasam sa pape si singuri numai asa invata.
Va pupacesc trec pe aici dupa masa,acum mergem afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Salut mumoaselor

Mey-mey cum nu obositi sa-mi faceti atitea complimente, merci din tot sufletul, da sa stiti ca nici eu nu ma obosesc sa le primesc .

Aliona - da esti o minciunoasa, auzi, esti lenoasa si mai nustiu cum ... Chiar ai crezut ca o sa te credem ? Ia te uita ce bunataturi faci si tu da te plingi ca nu ajungi in bucatarie.
Mi-ai facut pofta cu salatele tale, le-ai ornat asa frumos, eu nu prea ma pricep. Si tortul e foarte apetisant. Asteptam receta "Rafaelo".
Plimbare lacuta.

Corina - felicitari pentru calatoria facuta dintr-un colt in altul, e un succes foarte mare pentru inceput, imi pare foarte rau ca nu va vede si tati. Voi nu aveti webcam, poate macar asa recuperati.
Gogosii nu sunt cu nimic umpluti, nu e o receta araba, am gasit-o pe site, se fac destul de repede si usor. Receta o poti lua de www.good-cook.ru/forum/index.php?showtopic=931&st=540#entry92631" target="_blank">aici.

Alina - si eu am degind sa o pun pe Laura sa manince singura cit de repede posibil. Insa cred ca am sa o fac in cada cea mare de la baie, stiu cam ce ma asteapta .

Davinia - biscuitii se fac extrem de usor, gustul nu pot sa-ti redau in cuvinte, denumirea lor cred ca spune totul "Melting Moments". Incearca, nu o sa regreti, iata www.good-cook.ru/forum/index.php?showtopic=1771&st=60#entry152838" target="_blank">aici vezi receta.
In receta scrie ca aluatul e destul de moale ca sa-l torni cu saculetul, eu sac nu am asa ca am incercat cu seringa. Esec total, se vede ca seringa nu are destula putere (ma temeam sa nu o rup) asa ca am dat forma biscuitilor apasind aluatul cu degetul prin virful de la seringa .

Un we placut si ne mai scriem .

-------------------------------
ce mari suntem
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Aliona, foarte frumoase ornamentele tale culinare! Iar de tort ce sa zic, nici n-ai spune ca e primul facut de tine, bravo!

Alina, merci de informatie, m-am uitat, am ramas placut suprinsa .
Am facut si eu azi fingers, mergem miine la cineva in vizita si ne-am gindit sa luam cu noi un desert.

Lucia, si eu am pus ochii pe reteta asta, toti care au facut acesti biscuiti au ramas foarte placut impresionati. Trebuie sa-i fac si eu intr-o zi.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazea spune:

Daca ar auzi sotul ce ma laudati cred ar rade
Luciaeu la ornat am spor,dar de ar fi sa am si la pregatit,ceea ce vedeti e numai la sarbatori,si placinte fac numai cand am invitati,Doamne de ce nu am spor asa ca voi macar saptaminal sa fac cate ceva dulce si nu va zic ce pofta am ,dar...LENEA.
Acum ca ai zis de Raffaelo uite reteta:
1 pachet unt-200gr
nuca cocos-200gr
lapte praf-200gr
zahar-200 gr
alune(sa nu fie sarate)
si zeama de la 1/2 lamie
Untul+zaharul topesti la bain marin(pe aburi)adaugi 150gr nuca cocos+lapte praf+sucul de lamie=> un aluat faramicios faci bilute in interiorul la care plasezi aluna si le tavalesti prin restul de nuca de cocos ramasa.(ATENTIE! daca laptele praf este dulce nu puneti asa mult zahar ale mele au iesit f. dulci mai am 4 la frigiderMa duc si eu sa vad nu-mi vine a face ceva dulce???
Balbina nici sa nu te gandesti ca al meu tort a fost asa bun ca ale tale(am pus piscoturi cu frisca si jeleuri mie nu mi-a placut am tot servit oaspetii.Spune-mi e adevarat ca daca faci tu ceva tie nu ti se pare asa bun ca celor pe care-i servesti? Eu am aceasta impresie si de accea poate nu fac dulciuri??? Poate e o imaginatie gresita ce stiu eu.. Cam atat mai trec pe aici.Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Buna

Alina/Davina da, am gasit piscoturi la fel ca la Aliona. Uita-te la produsele din Italia, sau la magazinele Italiene si la sigur le vei gasi.
Aliona receta asta am vazut-o aici pe forum dar mi s-a parut ca Rafaello iesa tare grasa la gust (ca are mult unt).
Frumos tort ai facut, de care?
Lucia azi tata ne-a vazut cum mergem prin web camera, si sa vezi ce dor i s-a facut. Multumesc de receta. La prima ocazie o voi incerca. Par a fi foarte gustosi biscuitii.



Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)


Oare cit avem?

Mergi la inceput