Regurgiteaza prea mult

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Mi se parea si mie ca Matei regurgiteaza prea mult la un moment dat, asa ca am facut urmatorul test simplu: Am umplut o seringa de 5 ml cu apa, si am golit-o jos (si pare o cantitate mare, incearca si tu). Cantitatea de apa era cam dubla decat ce regurgita Matei cel mai mult, asa ca m-am linistit. Ideea e ca desi pot sa fie si probleme care trebuie discutate cu medicul, daca regurgiteaza cativa ml din cei 100 sau mai mult pe care ii bea nu e o problema.
Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana80art spune:

Eu zic sa nu-ti faci nici o problema atata timp cat nu regurciteaza in jet abundent si des.Asa fac ei pt.ca in timp ce mananca inghit si aer,iar acel aer cand iese antreneaza si un pic de laptic branzit.
Asa a facut si fetita mea pana pe la 8 luni apoi s-a linistit singura iar de atunci nu am mai avut nici o astfel de problema.
Va dorim multa sanatate si sa cresteti mari si frumosi



Roxana mami de fetita frumoasa si cuminte FLAVIANA(31.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinquleasa spune:

alexandra(13 luni) a regurgitat abundet pana la 4 luni ...eram toata si eu si ea numai o voma...de aceea a si dormit pe burtica foarte mult i-mi era si frica sa o pun pe spate ca si in somn mai voma.Am fost cu ea la medic si i-am povestit doctoritei....mi-a spus ca pana nu o trec la papita normala asa va face ptr ca muschii stomacului nu se inchid prea bine....si cum ei papa numai laptic(lichid)si foarte lacom ,de aici si voma . .Cum am trecut-o pe papita normala ..(un terci de morcov sau legume pasate ) nu am mai avut nici cea mai mica problema cu ea.Doctorita mi-a spus sa vin la ea in cazul in care papa papita normala si vomita in contiunuare....insa nu a mai fost nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

Va multumesc tuturor mi-ati fost de mare ajutor.
Scuze pentru intarziere dar au fost ceva probleme cu internetul la mine.

Roxana mama de bb Alexia...21 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kate spune:

baiatul meu a regurgitat pina pe la 5 luni ( acum are 9 jumatate ). chiar nu mai stiam ce sa ma facem, basca sperieturile de rigoare...
la 5 luni i-am cumparat biberoane BFREE ( costa in jur de 350.000 lei / bucata ) si nu am mai avut probleme. e drept, am schimbat si laptele ( l-am trecut pe Humana, pina atunci am incercat cu Nan ).
ideea este sa scoata aerul cit mai bine din burtica. eu il tin pe umar ( adica minutele lui sint pe spatele meu ! stiu, suna aiurea, dar il tin ca pe sac ! ) si imediat scoate tot aerul !
daca totusi continua sa verse ( sa nu confunzi varsaturile cu regurgitarile !! ), mergi la medic, s-ar putea sa fie si probleme de natura gastrica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana-alexia spune:

Alexia a inceput sa regurgiteze abundentla 1luna si o saptamana,am sunat medicul si am primit acelasi raspuns ca si tine,ca este lacoma la mancare si ca nu este nici o problema atata timp cat ia in greutate.Apoi am fost si la alt medic sa cerem si o alta parere(Dr. Stanciu-Budimex)si ne-a recomandat Novalac AR1,este un lapte pentru copii cu asemenea probleme.Pe la 4luni i-am schimbat lapticul cu Humana HA1 si de la acesta incepuse sa regurgiteze din nou si facea si kk verde si am renuntat la el revenind tot la Novalac.Eu iti recomand acest laptic pentru aceasta problema,dar prima data poti cere sfatul unui dr cu privire la acest laptic.
Sa fiti sanatosi si frumosi.

DANA & ALEXIA (12.06.2005)

Mergi la inceput