Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monet spune:

lavi02, oare ce faci tu la ora asta matinala, duminica?? hai, ca la tine nu conteaza zilele:), da' totusi, 6:30am. oare maninca natalia mica?
da, asa m-am gindit si io, c-or fi gaze. altceva nu-mi da prin cap. oricum, prea grav nu poate fi daca pina la urma adoarme ca un inger, zic io.

hai, ca la mine-i aproape de ora 1 noaptea. ma duc la nanic. noapte buna si buna dimineata!

mona, lia (24.04.2004) si maya (28.10.2005)



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60893" target="_blank">ASA S-A NASCUT MAYA site-ul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">ASA S-A NASCUT LIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

quote:
Originally posted by lavi02

Cum pisici mamaliga la punga?! Gata fiarta si o bagi la microunde? D.F.!



Da,Lavi, gata fiarta, trebuia doar taiata rondele si bagata la mircro cu unt si brinza...ce inseamna DF, draqi fierti?


Ina si Rachel
23 noiembrie

Virsta puisorului meu:
http://b1.lilypie.com/ZxVcm5/.png[/img][/url]

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.(Donald Trump)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinucaR spune:

Iata si datele noastre:
lungime la nastere 49 cm
1 luna: 3.420 g (+520) , lungime nu stim
2 luna: 4.370 g (+950) , 59 cm

3 luni implinim saptamana viitoare

Acum ca este extrem de actual subiectul diversificarii, ce parere aveti sa facem lista si cu ce mananca fiecare puiut in stadiul de acum?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Buna dimineata mamici!!!!

Ioana_77 sa-ti traiasca printesa!!!

Fetelor e super ideea tabelasului!!! Nu cred ca e un motiv de stres ca doar suntem femei in toata firea si avem suficienti neuroni ca sa nu comparam bb-ii intre ei. Fiecare are ritmul lui de crestere!!! Noi intentionam sa iesim si azi afara si abia astept!!!

Cat despre robot...m-am hotarat. Nu imi iau robot ci imi iau chestia aia de la Braun care toaca, paseaza si face creme,frisca,maioneza etc. Storcator de fructe peste o luna-doua nu mai am ce face cu el ca va manca fructul cu pulpa cu tot,iar de framantat aluaturi...eu nu prestez din astea!!! Probabil ca o sa-mi mai iau si o razatoare din aia minune dar...ma mai gandesc.

Va doresc o zi minunata!!!!



Diana mamica de bb Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Ilinca Teodora
Prima luna: 55 de cm si 3,650 kg
a doua luna: 61 cm si 4,660 kg

Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

neata!

dar scrieti fetelor nu gluma!abia pot tine pasul cu voi!

nu stiu despre ce tabel e vb dar dau datele:

1 luna: 56 cm si 4300 g

la nastere: 55 cm(?) si 3500 g

tre' sa ne laudam: cand am venit acasaaveam 3250 si am luat un kg in prima luna cu o alaptare de mama 99%

va pup, ma duc sa citesc scutecul 10

ilenutza si bb victor(22.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Lavi02, sa stii ca m-am gandit si eu ca s-ar putea sa nu-i placa tetina. Gurita o are destul de mare (mama, mama, sa o vezi cand plange...) iar despre sucul de fructe... Mie pediatrul mi-a recomandat ca de la o luna jumate sa-i dau suc de portocale (o hranesc aproape exclusiv cu lapte praf; eu mai am foarte putin lapte, ceva de genul 10 ml din ambii sani pe care i-l dau sa-l suga). Am postat un mesaj pe forum si majoritatea mamicilor nu au fost de acord cu introducerea sucului spunand ca stomacelul nu e suficient de dezvoltat. Mai astept o saptamana. Daca tot nu creste cum trebuie poate ii schimb laptele praf, bineinteles dupa ce intreb pediatrul!
Totusi, cum ramane cu lungimea? 55.5 cm la 8 sapt, in conditiile in care ea la nastere a avut 50?

Cristina Negara cu BB Elise-Stefania, 3400 g
3 Decembrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

In legatura cu plansul copiilor seara. O prietena de-a mea (mama de gemeni de 8 luni) m-a "avertizat" ca seara o sa planga (si asa si este) din cauza stresului cumulat in cursul zilei, mai ales daca a sta treaza mult timp.

Cristina Negara cu BB Elise-Stefania, 3400 g
3 Decembrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

negaracrsina am scris gurita? ca gandeam la gaurica de la tetina, poate o fi prea mica.
Cu sucul e discutabil. Concluzia mea e ca in general e bine sa nu-l incepi prea devreme dar daca ai motive serioase sa-l incepi, dupa 2 luni poti. Eu nu-l incep, dar tie ma gandesc ca ti-ar folosi la pofta de mancare. Dar spune-i te rog pediatrului daca mananca CHIAR asa putin, sub 100 ml pe masa! Sa nu fie, Doamne fereste, bolnavioara!!!

Dordia si eu ma mai gandesc cu razatoarea, ma tenteaza dar nu prea e de acord sotul va trebui sa-l conving ca o sa o folosesc intr-adevar. meems cum se scrie intr-adevar, asa sau cumva impreuna? Aici am un dubiu.. lipseste de acolo vocala u de asta zic ca ar trebui liniuta.

Ina eu mai scriu D F ! Cand vreau sa zic Doamne fereste!

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Lavi02 ,si eu zic ca e pacat sa o tin cu manusi,dar cand o vad zgariata pe fata e si mai pacat!!!
Cristina , am scris gresit,scuze. Mi-am luat cutiutele muzicale,toate 5 si cd-ul cu cantece de leagan cantat de Corina Danila (uitasem de el cand am scris de cutiute). Da ,cutiuta 5,e aia cantata de tatici,dar dupa mine cea mai reusita de nr4.
Noi vrem sa iesim azi afara ca e frumos,poate mergem la tati la munca sa ne vada colegii ce dragute suntem .

Catutza si Bianca-Maria (2.11.2005)

Mergi la inceput