Tatici la nastere

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

La nasterea lui Alexandra, sotul meu a stat langa mine pana am nascut. Travaliul si dilatarea au durat mult , iar dupa ce au vazut ca nu merge pe cale naturala, s-au decis la cezariana. El a ramas in sala de operatie langa mine si a fost primul care a tinut-o in brate pe Alexandra.
A contat foarte mult pentru mine spiijinul lui ( moral si nu numai)

Claudia si Alexandra ( 8 iunie 2004)
--------------------------------------------
Poate ca, pentru lume, tu esti o persoana
Dar pentru anumite persoane tu esti toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

JULY, cu anestezia e in felul urmator: cateterul ala iti ramane in coloana, e o chestie pe care nici nu o simti, serios, eu aproape uitasem de el, noroc ca mi-am amintit sa ii zic a doua zi dupa operatie anestezistei sa mi-l scoata, ca mi-era ca plec cu el acasa.
Poti sa stai foarte bine cu el in pat, nu te deranjeaza, e plasat in coloana dar e aproape plat asa ca nu doare nimic si nici nu te incurca. Oricum nu prea poti sa te misti dupa operatie, asa ca nici nu iti dai seama ca e acolo. Din pacate, in timpul operatiei eu am avut reactie adversa la epidurala, mi-a scazut naspa tensiunea si am crezut ca acolo mor, asa ca mie nu mi-au bagat anestezic pe cateter dupa operatie, mi-au zis ca mai bine nu imi baga, data fiind reactia pe care am avut-o, ar fi existat riscul sa se repete. Mi-au facut calmante prin perfuzie, Ketonal.
Cateterul ala sa fie ultima ta grija, nu e nici o problema cu el. Oricum, eu nici nu l-am folosit, asa ca nu stiu cat timp se lasa in mod normal in coloana, cred ca pana te duc in salon, adica ti-l lasa pe timpul cat stai la terapie intensiva. Banuiesc ca dupa ce iti baga anestezic ramane in coloana, ca sa iti poata baga alta doza daca este cazul.
Poate gasesti vreo fata care chiar a primit anestezic prin cateter sa iti povesteasca ea ce si cum. Eu l-am avut degeaba in coloana, macar de il foloseam, poate aveam dureri mai putin intense.
Te pupic si daca mai ai intrebari, nu ezita sa imi spui. Stiu cum e sa fii framantata de intrebari, am trecut si eu prin asta.

Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;52;46/st/20060116/n/Mark+-+Victor/dt/8/k/44f2/age.png
Pozici:
http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/gatita_pequena2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July25 spune:



Anda, multumesc inca o data pt.raspunsul tau prompt.
Iti doresc sa ai parte de un Paste luminat, linistit si petrecut cu bucurie alaturi de cei dragi. Sa il saruti pe Mark din partea mea. Este un scump.

Urez tuturor de pe DC sarbatori fericite, multa sanatate si

July25,cu Maria in burtica si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July25 spune:

quote:
Originally posted by miltisus

Pe de o parte e bine sa-l ai langa tine ca sa vada si el ca nu e usor sa fii femeie !
Dar altii nu suporta atata suferinta si li se face rau cu toate ca el spune ca va fi tare,starea de rau il ia dintr-o data.
Altii ingreuneaza situatia,fac scandal cu sau fara dreptate fata de modul in care esti tratata. De obicei cadrelor medicale nu le prea surade ideea si de cele mai multe ori au dreptate,acum depinde si de spital si de personal.
Dar tu faci cum simti !!!
Multa bafta !!!



Miltisus cu ocazia Pastelui hai sa ingropam securea !
Amandoua trebuie sa fim constiente ca sunt oameni intre oameni asa cum sunt si cadre medicale intre cadre medicale. Nici una dintre noi nu ar trebui sa generalizeze si ar fi bine sa judecam fiecare caz in particularitatea lui.
Iti doresc

July25,cu Maria in burtica si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

July, cu placere. Daca te mai pot ajuta cu ceva, sa imi spui.
Multumesc frumos pentru urari, si eu iti urez numai bine, sa iti dea Dumnezeu fericire, sanatate si sa te bucuri din plin de familia ta! Sa nasti un bebe sanatos si sa ai o nastere usoara! Sa creasca cei doi copilasi ai tai sanatosi, sa aiba noroc si sa le dea viata ce e mai bun!

Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;52;46/st/20060116/n/Mark+-+Victor/dt/8/k/44f2/age.png
Pozici:
http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/gatita_pequena2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Am nascut parca acum o suta de ani(3 adica) si chiar nu concep cum ar fi fost fara sotz. Ad-hoc s-a hotarat sa vina sa asiste si a rezistat cu stoicism pana am nascut. M-a incurajat f mult si prezenta lui a contat f mult atunci. Lucrul pe care il vad eu cel mai benefic in toata situatia asta e ca sotzul meu are o relatie speciala cu fetita si s-a implicat f mult in cresterea ei. Poate sa ma inlocuiasca bine-mersi. Cred ca a contat f mult ca a fost prezent la nastere..intr-un fel, am "nascut" impreuna. Eu am devenit mamica, el tatic.
Dar n uas sfatui orice cupplu, in orice conditii, sa faca asta. Depinde f mult ce fel de relatie exista intre cei doi parinti, cum ar privi sotzul o astfel de experienta...

...I want a permanent vacation...

Mergi la inceput