Eczema, ciuperca sau ce o fi pe manutza

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

ana3

Acum vreo 3-4 luni fiicei mele(acum in varsta de 1 an si 6 luni) i-a aparut o ciupercutza intre degetzelele de la piciorushe.E rosie si pare ca o arsura.I-am dat atunci vreo 5 zile cu Nidoflor(desi eu nu sunt adepta cortizonului)cum mi-a zis medicul de familie.(mi-a zis ca este din cauza shosetelor care nu sunt din bumbac 100%)Sa-i mai dau cu Nidoflor?Mi s-ar parea normal medicul sa-i fi dat ceva pe cale bucala care sa inlature cauza, nu efectul, pentru ca acum
i-a reaparut.
Nu-mi vine sa merg la medic pentru ca fiica mea are oroare de asta-vara cand i s-a recoltat sange.
Voi ati avut asa ceva?

Copiii arunca in joaca cu pietre in broaste, dar broastele mor cu adevarat.


anacami

Ana,baietelul vecinei mele a facut o ciupercuta de la pantofiori- care nu erau din piele,ci din inlocuitori.Trebuie sa eviti orice este sintetic,mai ales daca este sensibila!Vecina spunea ca nu se merita sa-i cumpere incaltaminte scumpa doar pt. scurt timp (ca ii creste repede picorusul); acum s-a convins cat de importanta este calitatea...
Daca vrei, o s-o intreb ce i-a dat doctorul ca medicamente. Incearca sa o lasi si cu piciorusele goale, sa se "aeriseasca"; piciorusele ei trebuie sa "respire", sinteticele favorizeaza transpiratia-ce creeaza un mediu prielnic cipercilor. Daca sosetelele sunt cauza, un bun inceput de tratare a problemei ar fi inlocuirea lor cu unele de bumbac 100% (altfel degeaba ii dai medicamente).Cum sta, in general, cu imunitatea?
Vindecare grabnica!


ana3

Cami, daca poti sa o intrebi...iti multumesc de pe acum.
Problema e ca i-am schimbat sosetele cu unele pe care scrie 100% bumbac, dar tot a facut(fie ca nu sunt din bumbac, fie ca acea ciuperca nu s-a vindecat complet)


anacami

Ana,
a spus ca i-a dat cu Betadine- o solutie care usuca ciuperca si dezinfecteaza.Dupa cum ti-am spus si eu, se recomanda sa lasi piciorul cat mai liber, sa nu transpire-transpiratia favorizeaza dezvoltarea ciupercii


anacami

uite prospectul...

atentie la indicatii si contraindicatii...vad ca nu se recomanda,printre altele, la nou-nascuti si prematuri; nu este cazul fetitei tale, dar citeste si eventual intraba doctorul.
Prietenei mele i-a fost recomandat de doctora, copilul avea pe atunci in jur de 1 an.


anemona

S-ar putea sa fie Tinea Pedis (o micoza care apare intre degetele de la picioare si care este foarte rezistenta din pacate). Cel mai bine ar fi sa mergi la dermatologie si sa-i faci o cultura din zona cu pricina, ca sa stii exact agentul paptogen si o antibiograma sa stii la ce e sensibil. Altfel risti sa ii faci multe tratamente si sa recidiveze.
Dermatologul este cel mai indicat, nu pediatrul.


Ramba

Inainte de a o da cu crema, trebuie sa ii dezinfectezi locul cu iod.
Sosetele, in afara faptului ca trebuie sa fie din bumbac, vor fi calcate dupa ce se spala. In papucei e bine sa dai cu un dezinfectant, de fapt un spray antimicotic, inainte de fiecare folosire.
Si asta pentru o perioada lunga de timp.
Multa bafta.



corinadana

Incearca si fierbe ciorapeii inainte de fiecare purtare! O intrebare: are vreunul din voi asa ceva? Unde i faci baita?
Ai mare grija sa i stergi f bine intre degete dupa baita si nu i da tot felul de porcarii de incaltari in picioruse!


corinadana

Am uitat! Si prosoapele tr fierte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

pete albe pe maini

monalac

baietelului meu,care are 1an si 5 luni,i au aparut niste pete pe antebrate,.sunt mici ca dimensiune,nu l deranjeaza,pare ca si cum pielea s ar fi depigmentat in unele locuri...se cunoaste doar daca te uiti atent...mi s a parut mie acum vreo 6 luni ca are ceva,atunci parca erau f mici,am intrebat med de familie,care mi a zis ca nu e nimic...e cazul sa mi fac griji,poate fi un pitiriazis sau un vitiligo?


ligia13

popate fi un vitiligo, dar la fel de bine poa sa fie numai o "ciuperca de apa" (habar nu am denumirea medicala) am luat si eu o data de la spital .
Dar un medic dermatolog poa sa te lamureasca mai bine.

Eu si Raducu (22.04.2005)


RaluD

Pitiriazis, dupa parerea mea.


numeioana

mergeti la dermatolog. Daca sunt albe albe si au forma nedefinita poate fi vorba de vitiligo. Eu am si stiu cum e. Daca e pitiriazis e simplu, ca se rezolva.


goodmomy24

si fetitei mele i-a aparut pe antebrat la 8 luni si nimieni n-a stiut sa-mi spuna ce e desi tratament am primit.azi are 16 ani petele sunt tot acolo la fel cum le avea la 8 luni.se pare ca la ea a fost o depigmentare a pielii.
dar oricum consulta un dermatolog.


monalac
Romania

am fost azi la dermatologie si dr mi a spus ca nu are nici vitiligo,nici pitiriazis,e vorba doar de o proasta vascularizare a pielii in zona aceea...am uitat sa mentionez prima data ca petele sunt f mici,abia se vad cu ochiul liber,sunt de marimea unui varf de ac si sunt cam 4/5 pe fiecare antebrat.rasuflu usurata...


numeioana

Ma bucur din suflet ca nu trebuie sa-ti faci griji pentru pete. Eu am vitiligo, am cunoascut persoane cu aceasta depigmentare si crede-ma ca e o mare problema mai ales pentru psihic. Nu ma refer la mine, pentru ca pe mine nu ma deranjeaza prea tare, nu am multe pete.
Sanatate copilasului tau! Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Sinzi, voi ati facut IgE-ul cand ati fost la Cernatescu? Cat i-a iesit?
Nicoleta

Mergi la inceput