Autism?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lazy spune:

La IOMC,LaculTei,nu este decat un singur neuro-psihiatru,si nu foarte bun,un psiholog bunicel,si un kinetoterapeut foarte bun.Poate te referi la centru de recuperare din Grivitei ,care apartine tot de IOMC.
Parerea mea este ca tot la Obregia trebuie cautat neuro-psihiatrul,care sa enunte ipoteza(daca prezinta tulburari neurologice si de comportament) si sa-l trimita la un psiholog fff bun,eventual si logoped.
Mi se pare esentiala parerea comuna a psihiatrului si a psihologului pentru un astfel de diagnostic.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50843" target="_blank">Speranta sau vointa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Draga Doina,

Indreapta-l pe prietenul tau spre forumul de pe www.autism.ro Acolo sunt multe informatii despre semiotica autismului si chiar un test (se cheama PORTAGE daca imi amintesc bine aminte) care ii poate ajuta pe parinti sa isi dea seama daca intr-adevar e cazul sa se ingrijoreze ca au un bebe autist. In orice caz, cu cat mai repede primesc un diagnostic corect, cu atat mai multe sanse de recuperare va avea copilul. In cel mai rau caz poate e bine sa faca un drum la Bucuresti, la dna dr Dobrescu.
Sa-si faca un cont de utilizator pe autism.ro , sunt mamici din craiova cu copii autisti care in mod cert ii vor ajuta.

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
In love with...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doralina spune:

Draga Doina,
Sa te ajute Dumnezeu,daca poti sa te implici si mai mult
In craiova e o mamica care are doua fetite gemene, stai de vorba cu ea,vezi ce face,adu-i si pe parinti


Sunt Alina,mama a 2 fetite gemene autiste din Craiova in varsta de 2ani si 10 luni cu care am inceput ABA de o saptamana.Nu am găsit in Craiova tutori Aba și am angajat 4 fete impreuna cu care am invatat primele programe din manualul Aba pe care il am (dar nu este complet-cam jumatate, cu capitole sarite).Alina
e-mail alina.modan@k.ro
0745883137

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Eu va dau un sfat, doar un neuropsihiatru, neurolog...poate sa spuna ce are copilul. Poate va garbiti sau v-au speriat unii altii. Eu am 2 nepoate care au vorbit dupa 3 ani ambele si nu imi amintesc sa le fi dus pe la dr. pt. ca nu vorbesc.
Daca vreti va dau eu o adresa dar din Buc.


Paula cu Paul & Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Policlinica "Victor Babes" in curtea spitalului, acolo e cabinetul dnei dr. Cred ca se poate suna pt programare dar alte detalii nu stiu. Si stiu ca e destul de mult consultatie , dar dna dr lucreaza si la Obreja (spitalul 9). Si e neuropsihiatru.



..my shoes are gone my life spent..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Sarut mana la toata lumea...Taticul respectiv tocmai a fost pe la noi, sotul meu l-a invitat sa citeasca ce ni s-a raspuns, (problema era ca ei nu au acces la internet, acasa), si din cate am inteles eu de la el copilul nu este tot timpul absent tot timpul, il intereseaza televizorul, face Pa-pa cu manuta, deci nu cred ca e vorba de autism...Cred ca va merge cu copilul in Bucuresti la dna dr Dobrescu. Le multumim tuturor celor care ne-au raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doralina spune:

Doina, uite o poveste impresionanta aici
Daca se va confirma diagnosticul de autism, da-le parintilor sa citeasca
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63173&whichpage=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Autismul denota o afectiune a creierului, strans legata de schizofrenie. S-a demonstrat o legatura intre autism si vorbire. Este foarte important ca autismul sa fie diagnosticat devreme, si este recuperatoriu in functie de faza depistata. De curand, am vazut o caseta despre schizofrenie si autism. O canadianca, care era diagnosticata cu autism a reusit sa-si depasasca propriile bariere si devenise profesor universitar. Spunea ca a avut sansa sa fie diagnosticata foarte devreme deoarce nu comunica, iar mama sa a avut grija sa fie mereu in comunitate, sa interactioneze in permanenta cu lumea exterioara prin jocuri motivante. De mentionat ca autismul se manifesta cu preponderenta la baietei decat la fetite.

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput