Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Nici eu nu ii dau calciu!!! Ii dau doar 2 pic de Vigantol!!1

Diana mamica de bb Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

In legatura cu mixere, blendere, si altele: eu am si folosesc cu succes Magic Bullet, care nu ne-a dezamagit pina acum. Il voi folosi si la diversificare.

www.discountsonshopping.com/Kitchen/magicbullet-foodprocessor.html" target="_blank">http://www.discountsonshopping.com/Kitchen/magicbullet-foodprocessor.html


Legat de citrice si de stomacelul lui bebe, ei au hipoaciditate, nefiind complet maturat tubul digestiv, de aici necesitatea a citeva picaturi de lamiie, dar nu direct, ca-s totusi prea acide, ci in un picut de ceiut.

Masaj noi ii facem Ralucai (de fapt, tati, ca este placerea lui) cu ulei de corp pt. bebei Johnson si este superbine. Probabil ca e diferit de cel din Ro, nu stiu.

Puncticelele albe de grasime de pe fatica trec singurele, nu le stoarceti sau ungeti cu nimic!

In rest, nimic nou, tot aceeasi oboseala extrema a lui mami, care doarme pe ea si acum, cind scrie aceste rinduri (pentru care, btw, mi-a trebuit juma' de ora!).....



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
Noi 3, cu Raluca in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Ca bine zici Simina! Si eu am Magic Bullet si cred ca asa am o ocazie sa il folosesc ca si asa sta nefolosit!
btw, tu ce gatesti in general cu el?



Alina si Amalia 17.11.2005


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Eu am luat cosmetice (gel de dus+sampon si ulei) de la Sanosan si mi se par super. Probat si pe pielea mea (si pe cea intinsa de si pe cea de acum ). Uleiul il folosesc si la curatat pliurile si resturile de crema, merge excelent asa.

Maria & Cristian (22 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Alina, in general facem shake-uri de lapte cu fructe, sucuri naturale de fructe. Dar si ouale pt. omleta se bat mai bine cu asta, ca iese ompleta pufoasa. Si am mai facut citeva retete din carticica lui, de ex. supa de rosii (cu rosioare mici, "Cherry tomatoes", usturoi si zeama de supa, si ceva verdeata). Ies super!

Pofta buna!





Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
Noi 3, cu Raluca in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Rianna mea a facut infectia aia in gura, nu stiu cum ii zice in romaneste, dar are pete albe pe limba. Am fost azi cu ea la spital si mi-au dat niste picaturi sa-i pun in gurita de 4 ori pe zi. In rest ea e ok, are aproape 10 pounds, deci ia in greutate de numa'. Nici nu ma mir, la cat mananca!

Maria Alexia, eu te inteleg perfect prin ce treci cu programul. La fel e si la noi, nopti mai mult albe decat negre si ma simt la capatul puterilor. Mai nou se trezeste sotul si-i da sa manance la ora 1:30-2 si apoi dupa ora 4:30 dimineata o preiau eu, ca si-asa de-atunci incolo nu-mi mai prea doarme pana catre 8. Si eu stau si motai cu ea in brate si ea plange de se rupe mai tot timpul asta. Cand vad ca sunt mame care scriu ca le dorm bebeii toata noaptea, ma tot gandesc oare cum o fi asta?? Ca Rianna are aproape 6 saptamani si se trezeste la fel de des ca si in prima saptamana de viata. Asta e, nu toti bebeii sunt la fel.

Silvia, si eu acolo in top cu tine la gatit. Am oroare de bucatarie! As face orice, ba chiar am o mare placere de a face curatenie, dar sa nu ma pui la aragaz. Pana acum am mai scaldat-o eu cum am putut c-am fost numai cu sotul, dar de-acu'-nainte nu mai am scapare. Ne-om obisnui noi, ce sa facem...

Meems & Rianna (16 dec. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Simina, noi am cumparat aparatul asta pt ca am vazut in reclama la tv ca se pot face atatea lucruri, inclsiv "mousse au chocolat" dar nu mi-a iesit decat o ciorba de ciocolata! Am si eu cartulia cu retete dar inca nu m-am mobilizat sa fac:))



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Mai, fetelor, voi ziceti ca astia mici nu devin inca dependenti de brate? Ca motzata mea cam da semne de asha ceva, nu stiu nici eu ce sa mai cred cand plange de se invineteste...or fi colici, o fi altceva..SI are deja 6 kg, ce ma fac???!!!
De la ulei Johnson cred ca am patit-o eu in timpul sarcinii ca mi-am luat o sticla si m-am dat pe sani si a doua zi dimineata parca eram batuta cu urzici. Eu am zis ca am facut alergie alimentara, dar cred ca era totusi uleiul de vina. Nici nu am indraznit sa-l folosesc pe Maria. Noi ne masam cu Dalin.

Noi am patit-o cu buricul, adica a cazut bontul pe la 15 zile si parca aveam o banuiala ca ne va da de furca. Si intr-adevar a supurat in continuare, adica gaseam in fiecare dimineata o coaja acolo si ne-am dus la pediatra, care ne-a trimis la chirurgie sa vada ce si cum. Am fost de vreo trei ori si ne-a tratat cu nitrat de argint (cica era granulom ombilical = o bucatica nevascularizata care nu vroia sa cada singura). Nu a durut-o deloc si vad ca s-a vindecat. Acu are unde sa-si faca piercing cand o fi mare Era nasol daca nu ar fi trecut, asta ar fi insemnat ca buricul comunica cu abdomenul si era treaba de cutit..brrr, bine ca am scapat.

Nici noi nu luam calciu, cu toate ca ma gandesc eu...vigantolul pe care il luam, ar trebui sa fixeze niste calciu, nu? Oi fi avand eu indeajuns in lapte? Am sa intreb pediatra cand mergem saptamana viitoare.

Ioana si Maria (29.11.2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/tunsulica/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

mandy nici eu nu-i dau Ca Ilincai. Am intrebat pediatra daca nu e nevoie si a zis ca nu, ca deja verificase

Eu o dau cu ulei de baie Nivea pe fata dupa baie si tare ii place. Nu se mai chiraiem ca acum am aflat si eu de ce plangea. Ii era frig, saracutza!
Dar cel mai mult imi plac cele de la Sanosan - imi plac mirosul lor!
Meems petele acelea sunt afte. Trec repede, la noi au trecut intr-o zi.
silvia tare m-a amuzat mesajul tau!!

Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

m-am laudat ca fac transa de astrograme, dar n-am facut decat una din programari.

ce dispar punctele alea dom'le, nu ma mai amagiti atat, ca la nichita apar incontinuu puncte de grasime pe frunte, cosuri, da cosuri de adulti pe obraji si pe nas, iar in pliul dintre buza inferioara si barbie, tineti-va bine: 3 puncte negre!!! Io ce fac: programare la tratament cosmetic?! L-am sunat pe pediatru si l-am intrebat cu ce dau si dupa ce am inchis telefonul mi-am dat seama ca n-am retinut!!!! imi venea sa ma dau cu capul de pereti si nu l-am mai sunat inca o data, de jena. Nici nu-l mai intreb ca imi e jena ca sunt tampita, asa ca spuneti-mi voi! Sigur incepea cu litera B, dar poate sa fie baneocin, bepanthen sau altceva cu B...

ete astro de mare doctor. profi!:

Krisztian al lui mandy, 23.10.2005, ora 19:50, cluj, rom

Scorpion cu ascendent in gemeni

gust spre studiu, o imaginatie vie si fertila, o înclinatie spre ocupatii intelectuale, mai ales daca acestea nu cer continuitate, de exemplu reportajul si redactarea în ziare.
predispus la boli, dar rapid în recuperare.
nu va avea nici o dificultate sa obtina munci bine retribuite, dar va fi foarte susceptibil fata de patronii sai si îi va schimba adesea, sub pretext ca meritele sale nu sunt suficient apreciate. Daca nativul este el însusi un patron, va avea succes în afaceri
o mare abilitate în chimie, în dietetica si face din subiect un vindecator, un infirmier sau un doctor capabil.
dezordine a functiilor digestive. ultrasensibil la conditia fizica si mentala a celor care îl înconjoara si multe neplaceri deriva din relatiile sale cu servitorii sai sau subordonatii sai, ceea ce îi afecteaza sanatatea.
respectul si stima persoanelor care vor fi în contact cu subiectul în cursul ocupatiilor sale. Insist pe abilitatile medicale, sunt de mare, mare exceptie, poate il indruma parintii (daca pastreaza astrograma si nu uita.
fericire conjugala. nevasta frumoasa. mariaj precoce si o prosperitate crescânda dupa acest eveniment. Daca vrea sa intre ca asociat într-o afacere, asociatia o sa fie armonioasa si productiva. daca ar surveni vreun litigiu, ar gasi mijlocul de a regla afacerea la întelegere. aspecte favorabile actorilor, cântaretilor sau altor persoane a caror profesie ii obliga sa-si foloseasca vocea în public deoarece este asigurata o ascultare binevoitoare si plina de simpatie din partea auditoriului.
administrarea înteleapta si prudenta de case, pamanturi, proprietati agricole.
singuratic, mai ales in ultimii ani ai vietii.
prietenii stranii si excentrice cu persoane inventive si originale care vor fi de ajutor . cu ajutorul acestor prieteni, dorintele si aspiratiile vor fi urmate de succes.
Posibil accident pe apa al unuia dintre parinti.
Va parasi locul natal. Ingaduitor cu dusmanii.Bun organizator. Mare trecere la femei. Va calatori in strainatate din obligatie.
Din ce ma uit in astrograma din ce vad mai clar ca va deveni medic. Nu are alta sansa! E prea pregnant in horoscop! Nu are nici o legatura cu nici un alt domeniu. Oricum, va fi un medic f.f. bun si cu renume. Nu sunt astrolog profesionist, asa ca nu vad profesia decat daca este “strigator la cer”, de pilda cristinamh ca profesoara, iar asta e al doilea caz clar pentru mine (de pe dc). Unul din copii lui monet mai avea niste semne, dar nu erau nici pe de parte asa clare.
pe unde ma uit in tratatul asta de astrologie, la pozitiile planetare ale copilului gasesc indicatii de "medic" o data, "medic" a 2-a oara, "medic" de n ori am gasit din astrograma asta...mai mult, m-am afundat in lectura astrologica pe net sa vad ce specialitate ar putea avea, asta ca divertisment: psihiatru sau neurolog (legat de cap) sau legat de stomac: dietetician sau gastroenteriolog.
mandy, multumita? cred ca da...e o astrograma buna, in orice caz.



puiutul meu, Nichita

Mergi la inceput