Cezariana la cerere in Canada/Ontario

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

quote:
Originally posted by Ira

quote:
Originally posted by Cricor

Ira, tu probabil ai avut motive medicale sa faci cezariana ca altfel nu pot sa-mi imaginez ce-ai sarit asa la fata. Tu ai dreptate in principiu, dar cu toatele am fost gravide si stim cat de speriata esti inainte sa nasti. Eu sa-ti spun drept asa as fi cerut o cezariana daca m-ar fi bagat cineva in seama. Adica in durerile alea constiinta sociala tinde la 0…

Corina

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588&whichpage=1/" target="_blank">Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com


Corina, cred ca ma confunzi, tocmai ce zisei ca eu am facut cezariana de frica si ma felicit in fiecare zi a vietii mele ca am facut aceasta alegere.

Eu daca as fi in locul lui Sori as naste in Ro, exista clinici particulare, cu 1000-2000 de euro ai conditii de lux, poate chiar mai bune decat in Canada.

Pt ca in Canada nu se pot face cezariene pe banii statului, asta e, aici lumea nu e obisnuita sa profite de sistem. Aici ti se ofera tot luxul, dar pentru ceeace ai tu nevoie, nu pentru preferinte pe motive de durere, stress. P-alea le platesti din buzunarul personal.





A, scuze Ira, cred ca am inteles gresit. Am totusi o scuza, tocmai iesim din sedinta si noul sef ne-a comunicat ca nu i se pare iesit din comun sa stam peste program si chiar sa venim in weekend si aveam privirea usor intunecata.

Corina

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588&whichpage=1/" target="_blank">Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sori1980 spune:

[/quote]
Pt ca in Canada nu se pot face cezariene pe banii statului, asta e, aici lumea nu e obisnuita sa profite de sistem. Aici ti se ofera tot luxul, dar pentru ceeace ai tu nevoie, nu pentru preferinte pe motive de durere, stress. P-alea le platesti din buzunarul personal.
[/quote]

Ira, nu sunt de acord cu tine aici. Nu e vorba de a profita de sistemul canadian. In fond, acest sistem este sustinut de o economie puternica, care merge asa bine in mare parte pt. ca noua ni se retine o mare parte din salariu ca income tax. Deci noi platim cu varf si indesat pt. aceste servicii medicale de stat...

Fara a compara cu Romania, aici nu consider ca avem acces la servicii medicale de lux, asta in comparatie cu alte tari civilizate, precum SUA si vestul Europei. In zona Ottawa spre exemplu, e o criza f. mare de medici de familie, si in plus, niste prietene de ale mele au nascut cu moasa acolo, pt ca au fost avertizate de la inceput de criza de medici obstetricieni...Intr-adevar, aici daca doamne fereste, te imbolnavesti de o boala serioasa, ai inzecit mai multe sanse ca in Romania, dar in rest...

In Canada, se pot face cezariene planificate pe banii statului, dar trebuie sa fie medicul de acord.

Sori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_B spune:

Pentru cine nu stie, in Canada nu exista clinici private - au inceput cateva in QC, dar in ON nu exista. Exista in schimb clinici private de chirurgie estetica -asta e altceva oricum.

In al doilea rand se incearca pe cat posibil reducerea costurilor legate de spitalizare - motiv pt care esti tinuta in spital 2 nopti dupa nastere. (Pt cezariana sunt nevoie de 7.) Asta e motiv pentru care nici un obstretician nu te vede inainte de 11 sapt, pt ca in primele luni se produc majoritatea avorturilor spontane si nu vor sa piarda timp si bani cu tine.

Nu doresc nimanui sa ajunga la urgenta, caci acolo veti vedea intr-adevar ce inseamna lipsa de paturi si reducerea costurilor.

Asa cum este sistemul canadian, eu personal sunt oarecum multumita (cu exceptia urgentei). Am intalnit si adevarati profesionisti si profitori de clasa - dar sistemul in general e bun si merge.

Nu e o catastrofa si o degradare sa nasti natural daca nu ai probleme medicale care sa te impiedice sa faci asta, e adevarat poti naste in 3 ore, poti naste in 20 ore. Refacerea dupa nasterea naturala e incomparabil mai rapida decat cea dupa cezariana - lucru benefic nu numai pt mama, dar si pentru copil.

Sanatate la toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Sori1980, am gasit eu un medic care face cezariana. Daca te intereseaza, da-mi un pm.

Corina

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588&whichpage=1/" target="_blank">Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana79 spune:

Susur si eu merg tot la dr. Tunde Byass. De cate ori merg mi se pare ca e asa de repezita mereu pe fuga. Ma rog atata vreme cat bebe e sanatos nimic nu ma intereseaza dar totusi.
Tu ce parere ai despre asta???
Eu sunt insarcinata in 6 luni, urmeaza sa nasc la inc lui iunie, si voi naste natural pt ca ma gandesc ca poate e mai bine. Mi-e f frica dar noi sa fim sanatoase(apropo e fetitza).
Sper ca dupa ce nasti sa postezi pe forum cum a fost nasterea sunt tare curioasa. O sa optezi pt epidural???
Sunt si eu un pic necajita ca aici nu se fac cezariene, nu mi se pare normal atat vreme cat fiecare femeie are dreptul sa aleaga cum naste. Destul s-au chinuit mamicile noastre, ca acum in anul 2006 sa se mearga pe acelasi sistem.
Eu am prietene care au nascut numai cu cezariana, nu aici in Romania. Si sunt f bine, si bucuroase ca nu au trecut prin dureri.
Fata mea sta f jos ceea ce pe mine sper sa ma ajute la nasterea normala. Doamne ajuta si multa sanatate la toata lumea.

Diana 25+

Diana 24+ cu Nicole Evelyn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Fetelor,
S-a votat in Ontario for sure pt cezariana electiva dar nu o fac totzi medicii pe motive bine stiute. Eu am nascut pe 17 Ian, cu cezariana si am discutat cu medicul si pt ca nici eu si nici el nu eram pt inducere, nu e safe pt bebe in primul rand, am hotarat amindoi si pe baza istoricului meu medical si al mamei mele pt cezariana la 40 sapt fara 2 zile, DECI SE POATE!Eu la 6h mergeam singura la baie dupa operatzie si la 1 sapt aspiram in casa si etc iar acuma nici nu se mai cunoaste operatzi, totul e sa gasesti un medic bun si sa ii spui din timp ca vrei c-section pt ca: ai problk cu spatele si mama ta a avut un travaliu lung finalizat cu cezariana.
Exista clinici private pt ecografii 4D , nu stiu dc potzisi naste ca nu am ajuns acolo sa intreb despre asta dar cred ca f. curand se va putea si asta.
Bafta tuturor si nastere usoara si bebei sanatosi!

Denisa
Denisa ');si Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sori1980 spune:

Corina,

Am incercat sa iti trimit mesaj privat dar zice ca tu nu primesti, asa ca ti-am trimis email.

Mersi,
Sori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sori1980 spune:

quote:
Originally posted by Denisam

Fetelor,
S-a votat in Ontario for sure pt cezariana electiva dar nu o fac totzi medicii pe motive bine stiute. Eu am nascut pe 17 Ian, cu cezariana si am discutat cu medicul si pt ca nici eu si nici el nu eram pt inducere, nu e safe pt bebe in primul rand, am hotarat amindoi si pe baza istoricului meu medical si al mamei mele pt cezariana la 40 sapt fara 2 zile, DECI SE POATE!Eu la 6h mergeam singura la baie dupa operatzie si la 1 sapt aspiram in casa si etc iar acuma nici nu se mai cunoaste operatzi, totul e sa gasesti un medic bun si sa ii spui din timp ca vrei c-section pt ca: ai problk cu spatele si mama ta a avut un travaliu lung finalizat cu cezariana.
Exista clinici private pt ecografii 4D , nu stiu dc potzisi naste ca nu am ajuns acolo sa intreb despre asta dar cred ca f. curand se va putea si asta.
Bafta tuturor si nastere usoara si bebei sanatosi!

Denisa
Denisa ');si Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!




Denisa, felicitari pt bebe Emma! Mersi pt informatii!

Sori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sori1980 spune:

Dupa luni de zile, acum ca sunt si eu si am gasit un OB super, vreau numai sa va spun la cele interesate ca dr. meu imi va face cezariana la cerere. Eu am un motiv medical, dar i-am cerut cezariana, si a fost de acord. yey!

Deci se face cezariana la cerere in Ontario.



Sori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Da, vreau sa confirm si eu ca in Ontario se face cezariana la cerere (sa zicem la cerere). Medicul iti cere la inceput un motiv bine intemeiat, unii incearca sa te convinga ca e mai bine sa ai o nastere naturala dar, in final, indiferent daca motivul tau e bine intemeiat sau nu, daca insisti si esti tare pe pozitie, ti se aproba cezariana.
Va spun asta din experienta proprie (eu nu am avut un motiv bine intemeiat) si mi s-a acceptat cezariana fara prea multe explicatii. Mai mult cunosc un caz concret unde o prietena de-a mea a spus doctorei de la inceput ca daca nu ii face cezariana cauta alt medic si dupa o pleduarie de convingere sa nasca natural, doctora a acceptat sa-i faca cezariana. Prietena mea nu a avut nici un motiv doar ca avea 36 de ani si voia cezariana, iar varsta nu se condiera a fi un motiv intemeiat pt cezariana.
Deci vreau sa subliniez ca daca cezariana e ceea ce vrei in final o obtii. Va mai sfatuiesc insa sa dicutati cu medicul vostru inca de la inceputul sarcinii depre modalitatea de nastere, pt ca mai spre sfarsit, mai au si motivul cum ca nu mai gasesc loc de programare pt ceazriana si va pune pe o lista de asteptare, plus ca nu mai ai posibilitatea sa-l schimbi si sa cauti alt medic in cazul in care va refuza cezariana categoric.
Un motiv bun de a cere cezariana spuneti ca sunteti impotriva folosirii forcepsului la nastere deoarece aveti experiente urate in familie. ( O tipa a zis ca ea a fost nascuta folosindu-se forcepsul si un nerv la fata i-a fost atins astfel ca a avut nevoie de tratament intensiv pt ca sa-si revina cand era bebica-intamplare care chiar asa a fost).




Moni30+ cu

Mergi la inceput