Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (36)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicole74 spune:

Codruta, farfuria este de la Disney, cu ventuza, dar nu tine mancarea calda. Am vazut si eu la Metro, dar era cam mare pentru acum. In schimb am luat o gentuta super de la Metro ieri, pana in 500 k, roz pentru transport lucruri bebe. Mai aveam 2, dar asta mi-a placut mult si cum am fost fara sot, am achizitionat-o. La Chicco au un bberon cu lingurita, f.practic. De abia astept sa imi fac drum sa-l iau, dar sa se mai incalzeasca un pic.

Pupici

Nicole&Ioana Alexandra

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Nicole si mie imi plak gentutzele pt bb, noi avem una de la Klorane, am cumparat de la sensiblu produse Klorane pt bb (care sunt foarte foarte bune) si am primit gentuta cadou :) e de departe preferata mea pt deplasari la bunici si alte vizite :).
In legatura cu biberoanele cu lingurita am vazut si eu la sensiblu, marca avent parca, nu am cumparat inca, abia astept sa mai fak o tura de cumparaturi pt bb da astept sa se mai dezghete galatiul :)

Alina si bb Vlad (25.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Ioana, daca se mai intampla accidente cu kk si body, eu nu le spal imediat. Cu Persil praf si daca e mare problema, murdare tare, pun ACE GENTIL. Este de o mie de ori mai bun decat vanish si nu scoate culorile. E foarte bun si muuuult mai ieftin. Mai merge foarte bine la sintetice, perdele. Dar spal pentru ea cam la 2 zile, nu-mi place sa se stranga. Dupa Craciun si Anul Nou erau la rufe...am bagat 2 masini.
Ruxandra, eu am pompa electruca de scos muci. Este foarte buna, eu am fost multumita cand am avut nevoie. Nu traumatizezi copilu' nasucul e curat. Noi faceam operatiunea asta cam de 3-4 ori pe zi la inceput, apoi de 3 ori, de 2 ori si dupa aceea nu a mai fost nevoie. In cateva zile i-a trecut doar cu picaturi, aspirata si din cand in cand supozitoare (cand mi-aduceam aminte, ca nu facea febra).
Asta apreciez foarte mult la medicul de familie al ei, ca nu imi da antibiotic pentru orice fleac. Acum vreo 3 zile, tusea. L-am sunat seara si mi-a zis ca e cam tarziu sa mai vina atunci sa o vada. Mi-a dat consultatie prin telefon si mi-a recomandat Ambroxol picaturi, supozitoare si doar daca face febra peste 38 sa-i dau antibiotic. L-am ascultat si acum nu mai tuseste fata. Dar diseara tot ii mai dau picaturi, ca sa terminam ziua frumos. Hai ca m-am intins...


http://pg.photos.yahoo.com/ph/karmenutza2004/album?.dir=/6b3f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Eu cu gentile pentru bebe am ghinion. Am vrut sa cumpar saculetul nivea, cu toate in el. N-am mai gasit. Am vrut o geanta de la Avent, era prea scumpa. Acuma ma bate gandul sa comand la Graco, gentuta pt bebe cu masa de infasat, in culoarea caruciorului. Este 888.000 lei. O sa o comand eu......dar, vorba lui Nicole, sa se mai incalzeasca.
In Metro eu nu am gasit aproape nimik de copii. Nu prea sunt aprovizionati.

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)
Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">Scoala de Ski

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

Codruta am incercat de 3 ori cu cerealele milubrei al interval de cateva zile si acelasi rezultat...se culca tarziu adica dupa 1 2noaptea si dupa ce urla frecandu-si picioarele.

Marlena & mysweetest Alexandru *3 septembrie 2005*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Eu am o geanta frumoasa, roz, ca sa stie lumea ca am fetitza in caruciorul bleomarin.

Multumesc tuturor pentru sfaturile anti-pata. Nu stiu de ce mi-e greu sa pun in mashina teancul cu haine. Cam la 3 saptamini am spalat hainele fetii. Dar in schimb am facut un efort deosebit sa le calc, ca arata mai bine calcate.

Codruta, multumesc ca mi-ai adus aminte, am pozat acum fata, downloadez poza si o pun in album alaturi de cea a Petrei.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

de la humana foloseste cineva cereale pentru 4 luni? de care sunt mai bune? ca eu nu stiu ce sa aleg.....

Mary si bebe Andrei(29.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaN spune:

Vai Marlena, m-am emotionat! Alex este primul nostru petitor. Am intrebat-o pe Cata si a intors capul. Se pare ca am fata rusinoasa, asa ca e de facut curte, nu gluma......


Raluca si Ioana Catalina (3.10.2005)
bursicutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Locca, mersi frumos, .


Eu spal hainele lui bebe o data pe sapt, la 40 de grade cu detergent LE CHAT, hipoalergenic. Pana acum au iesit toate petele de KK, chiar daca am uitat sa dau cu vanish pe ele inainte de spalare. Inca nu stiu cum e cu mancarea ca nu am inceput diversificarea.

Iar cu orele de masa si la noi depinde la ce ora se trezeste si o mananca pe prima, intre 6 si 8 dimineata, apoi mananca aprox la 4 ore. Dar in ultima vreme nu mai plange de foame decat dimineata. In timpul zilei nici dupa cinci ore nu se manifesta in vreun fel, asa ca-i dau eu cand vad ca au trecut mai mult de 4 ore de la ultima masa.
Nu stiu cat mananca pt ca-i dau numai san si daca a luat bine in greutate nu am facut niciodata proba suptului.

va las ca a venit sotzul acasa.
pupici

Anto si bebe Victor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Eu m-am uitat mult in Gima la cerealele pentru 4 luni, pina a venit sotul si l-am intrebat daca vrea sa-i dam cereale fetii, daca i se pare slaba; a zis ca nu i se pare slaba, asa ca am eliminat dilema.

Am pus o poza cu fata mea la aproape 5 luni, vedeti aici. Nu i-am mai actualizat albumul ei de mai bine de o luna. Se vede ca la botosani aveam ajutoare ...

Sa vedeti ce-am patit: vine prietena lu' frate-miu la mine sa caute job-uri pe net, si ma intreaba daca am vorbit de bona cu vecina cu multi copii. Eu imi amintesc ca vecina respectiva e "pocaita" (nu stiu ce religie, dar asa am auzit de la administator) si-mi dau seama ca sursa mai buna de bone nici ca se putea (eu stiu ca oamenii astia sint cuminti, nu fura, nu fumeaza, etc). Imi trimit sotul imediat la ea, si culmea, vecina chiar se ocupa de chestii de-astea, curatenie si "bona" partiala; sa-mi dau pumni, nu alta, ca n-am vorbit cu ea de anul trecut, poate aveam timp sa o pisez la cap sa renunte la ceilalti si sa stea doar cu fata mea. Oricum nu ma las, peste citeva zile imi trimit sotul din nou la ea sa o pistoneze. Sper ca nu e "tante" la niciuna dintre voi, sa nu ma bodoganiti ca vreau sa va fur ajutorul.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput