Alaptatul dupa cezariana sau nastere normala

Alaptatul dupa cezariana sau nastere normala | Autor: amiss_zip

Link direct la acest mesaj

Salutari fetelor!!
Dupa ce am citit foarte multe articole legate de nasterea naturala si nasterea prin cezariana, totusi un lucru nu imi este foarte clar. .

Voi naste si eu acusi, cam in acteva luni, iar alaptatul pentru mine este foarte important! Imi doresc foarte mult sa imi alaptez bb-ul cat mai mult posibil Dar se pare ca pana acum sora mea a alaptat doar 2 saptamani ... nu a mai avut lapte dupa, mami a alapatat si ea destul de putin ...iar o matusica din familia noastra spunea ca noi fetele din aceasta familie nu prea am avut lapte pentru BB .

Acum intrebarea mea este: Influeanteaza modul cum nasti (cezariana/natural) cantitatea de lapte pe care o vei oferi viitorului BB? Acum va intreb pe voi care deja ati nascut. Sora mea a nascut o fetita prin cezariana si a putut sa ii dea laptic abia 3-4 saptamani.

Cat a alaptat fiecare dupa nastere? (Cumn ai nascut si cate saptamani? sau luni?ai alaptat)

Va multumesc ! si astept raspunsurile voastre

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

amiss_zip, sarcina usoara in continuare! Eu am nascut in 2004 prin cezariana, la 42 de saptamani si am reusit sa alaptez doar 2 luni si alea vai de capul lor. Si laptele a venit cam dupa o saptamana de la operatie. Mama mea nu a avut lapte nici 2 luni pentru mine si ea a nascut tot cu cezariana. Intradevar exista teoria conform careia dupa cezariana e mai greu cu alaptatul dar nu se aplica in toate cazurile. O prietena a nascut in aprilie 2005, natural fara anestezie si nu a alaptat decat 3 saptamani.
Iti doresc sa ai o nastere rapida si fara probleme si un bebe sanatos si mancacios!

Cornelia, de Eduard(21 06 2004) si 12+
POZE EDUARD & MAMI & TATI
www.babiesonline.com/babies/e/eduard" target="_blank">Pagina de web a lui Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clio spune:

Natural cu epidurala, alaptez inca(bb are 9 luni)...
Eu cred ca sunt foarte importante: echilibrul psihic, papa buna(nu prostii, nu in exces), min.2 l lichide pe zi, odihna.

Nicoleta si Alexia (dn 21 aprilie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Eu am nascut prin cezariana si in prima saptamana nu am avut lapte deloc. Totusi am alaptat apoi 18 luni si am intarcat-o pe fiica-mea foarte greu.
Cel mai important este sa faci lapte. Si asta se face daca exista cerere. Asa ca eu m-am muls vreo 4 luni intre supturi ca sa maresc productia, i-am dat in primele luni si completare cand era cazul cu formula ( asta dupa ce epuiza sanii mei plus ce mai mulsesem intre timp) iar dupa 4 luni nu a mai fost cazul, Katja a refuzat categoric biberonul si lapte era deja destul.
In fine, nu ma mai lungesc pentru ca nu e subiectul aici, vreau doar sa-ti spun ca nu are importanta cum nasti, este important sa stii cum sa alaptezi si cum sa faci ca sa ai lapte!

Sarcina usoara si bebe perfect!


Ioana 23 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Am nascut in 2004 cu cezariana (de urgenta)la 33 de sapt cu anestezie locala(in coloana vertebrala). Lapticul a venit in cateva zile si am alaptat exclusiv pana la 5 luni. In primavara/vara (am dpn 4 iunie ceea ce nu cred sa prind) la bebe doi sper sa alaptez mult mai mult! Secretul cel putin 2 litri de lichid (preferabil apa!) si papa bun si NO STRESS!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110" target="_blank"> ALINA-LUMINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

amiss, dupa cum au mai zis si celelalte fete, depinde foarte mult de starea ta psihica si de ceea ce faci dupa ce nasti..uite, eu m-am nascut cu cezariana si maica-mea a avut lapte mai mult decat suficient pana am ajuns la un an si ceva insa in cazul surorii mele mai mici, tot prin cezariana, nu prea a fost productie de laptic...insa tin minte ca maica-mea era f obosita, si cu mine, si cu sora-mea, adica psihic era mult mai putin ok decat prima data

oricum eu iti urez succes si laptic cat iti doresti


Noe31+

Poze cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

august 2005, cezariana cu anestezie generala pe stil vechi...si alaptez si acum cu mare usurinta.cred ca ma va mai tine foarte mult.la mine tine chestia cu lichidele.incearca ceai de anason...pentru mine a fost si este felul de baza la fiecare masa.regimul de alimentatie nu mi l-am schimbat foarte mult.stiam ca lactatia e influentata de marimea glandei mamare si de utilizarea ei cat mai frecventa.incearca sa ii dai mancare de cate ori vrea si mai foloseste si o pompa.Si bea foarte multe lichide.eu am avut lapte imediat dupa nastere dar nu a prea avut el de ce sa traga...situatia a remediat-o singur cam intr-o luna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=94

Ioana 23 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Cezariana a fost la mine, drept ca dupa mai bine de 12 ore de travaliu, m-am muls chiar de a doua zi iar bebe mi-a fost adus regulat inca din prima zi si deja a treia zi aveam lapte sa mai dau la trei prunci. M-am mai muls intre supturi inca o luna, bebe era destul de lenes dar oricum nu accepta biberonul sau nici un fel de alaptare asa ca i-am dat doar san pana pe la un an si 7 luni, chiar si acum mai tocaie un pic din tzatza, dar nu-l prea mai las ca deja ma deranjeaza cand suge (sunt gravida in 5 luni ). Deci stai linistita ca lapte va fii. Bebe cat mai des la san si muls dupa ce suge si laptele vine garla!

Diana , Vladut (16.05.2004) & samburelul (22+)
pozulici Vladut: bebelus si copilas

Decembrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mygirl spune:

Am nacut prin cezariana, dupa aproape 24 ore de travaliu. Lapte am avut de a doua zi...nu sa-mi dea pe dinafara, putin da bun. Am tinut-o mult la san - cu toate ca am facut niste rani pana la sange, ma urcam pe pereti cand sugea-, m-am mai muls si am baut multe lichide, in special ceaiuri de chimen, chimion, anason. Acum fetita mea are 8 luni, inca o alaptez, pana la 5 luni jumate a fost exclusiv san. Precizez ca mama mea m-a alaptat doar o luna, ca nu a mai avut. Dupa cum au spus si fetele, tine de psihic, trebuie sa faci fata durerilor si oboselii, cam o luna. daca in perioada asta mi-ar fi spus cineva ca alaptatul e o placere, ii dadeam cu ceva in cap. dar acum intr-adevar, abia astept sa-mi pun puiul la san, sa ii vad fericirea iin ochi, sa ma mangaie cu manutzele...
Sarcina usoara si bb sanatos!! si...succes la alaptat!

Oana,de Alexandra-Elena (18 mai 2005)
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

salut fetelor !

Sunt sigura ca depinde foarte mult alaptatul si de starea psihica a mamei dar si de alimentatie. Am tot studiat breastfeeding.com si acolo am gasit ceva lucruri interesante.

Voiam sa stiu daca modul in care nasti influenteaza durata alaptarii si in ce procent. Se pare ca lucrurile sunt foarte complexe si variate de la mamica la mamica


Multumesc si astept in continuare parerile voastre

Mergi la inceput