Bacilul Doderlein

Bacilul Doderlein | Autor: iepumic

Link direct la acest mesaj


sALUTARE.
Am si eu o intrebare: a avut cineva infectie vaginala cu bacilul Doderlein? Medicul mi-a spus ca m-am ales cu el din apa de la robinet in care fac baie. A mai avut cineva asa ceva?
Ce simptome ati avut?
Cum ati scapat de el?
Uf...nu stiu daca tratamentul pe care il fac este eficient si nici cu ce sa il suplimentez de capul meu. Ma ajuta cineva?
Va multumesc!


Iepumic

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inni spune:

Infectie cu bacilul Doderlein ? Mi-e rau!!!!!!!!!
Nu exista asa ceva. Ce medic a putut sa-ti spuna aberatia asta???????? Nu-mi vine sa cred

Nu exista "infectie" cu bacilul Doderlein.
Bacilul Doderlein face parte din flora normala vaginala.Cu cat cantitatea de bacili Doderlein este mai mare cu atat sansele de a dezvolta infectii vaginale scade.Fiecare persoana de sex feminin are o flora vaginala normala care contine si acest bacil.Deci, daca nu ai bacili Doderlein in secretia vaginala atunci sa te sperii, dar nicidecum sa faci tratament ca sa scapi de ei.Daca vrei iti spun si cum poti scapa de ei (de bacili)...cu ajutorul a multor ovule si a multor spalaturi vaginale.Insa o data ce nu-i mai ai sau cantitatea lor scade...o sa culegi o gramada de microbi, de n-o sa mai stii ce sa inghiti si care tratament sa-l urmezi.

Iepumic, fii deci linistita, acest bacil nu trebuie sub nici o forma anihilat.NU DAUNEAZA.Din contra....cu cat ai mai multi cu atat mai bine.
Du-te si repeta-ti analiza din secretia vaginala (banuiesc ca stii ce conditii tr sa indeplinesti....fara contact sexual neprotejat si fara spalaturi intravaginale cu 2 zile inainte).Daca poti sa o repeti la un alt laborator ar fi bine, daca nu, la acelasi, si...... cred ca ar trebui sa vizitezi alt medic.......Parerea mea....

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


inni,
stiu si eu ca flora vaginala normala exista si ca trebuie mai degraba intretinuta decat "anihilata" dar totusi...am rezultatul analizelor mai vechi si nicaieri nu apare acest bacil, desi analizele au fost aceleasi si facute la acelasi laborator.... Unde mai pui ca eu intr-adevar am niste probleme de flora, daca pot spune asa si alt microb, virus sau orice altceva nu a iesit la analize? Plus ca si medicul de familie a zis ca bacilul asta e cauza problemelor.
Asa ca...te rog sa ma scoti putin din ceata, pentru ca ai fost foarte radicala dar....m-ai cam pus pe ganduri. Eu am mare incredere in medicul meu ginecolog dar nimeni nu e perfect asa ca....prefer sa verific de doua ori inainte de a face vreo boroboata de pe urma careia tot eu sa sufar....Cum naiba sa zica ca am o infectie daca chiar nu ar fi cazul? Si atunci...bacilul asta de unde a aparut si ce vrea? Si daca el e inofensiv si altceva nu e, care e cauza problemelor mele?
Multumesc.


Iepumic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Iepumic, am avut si eu aceasi reactie ca si Inni, asta chiar e o mare aberatie.
Imi pare rau sa iti stric imaginea despre doctorul tau dar...
Uite, si eu sunt doctor, nu sunt ginecolog dar astea sunt chestii care se invata in anii mici in facultate si pot sa-ti asa: nu exista infectie cu acest bacil! El face parte din flora normala vaginala si creaza un mediu usor acid care protejeaza mucoasa vaginala de infectii, cu late cuvinte descurajeaza microbii sa vina sa se mutiplice aici. Exista situatii, si cea mai comuna ar fi dupa trat cu antbiotice, cind acesti bacili se reduc ca numar si atunci nu mai pot proteja mucoasa vaginala de microorganisme patogene si atunci se produc infectiile vaginale, deci repet DOAR CIND NUMARUL BAILILOR DODERLAIN SCADE! Asta e explicatia aparitiei candidozei dupa o cura de antibiotice.

Cel mai bine, ca sa fii diplomata cu doctorul tau, du-te inapoi la el si spune-i ce ti-am spus eu acuma si intreaba-l care e problema, ca poate nu ai inteles tu bine. S-ar putea ca pe rezultatele tale mai vechi sa nu apara acest bacil denumit ca atare ci numai "flora microbiana vaginala normala".

Din apa de la robinet te poti alege cu Giardia, asta da, e foarte comun, dar ca sa fie vaginala...nu am auzit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motzunica spune:

Acelasi lucru il spun si eu dar cu alte cuvinte: flora microbiana vaginala contine acesti bacili in mod fiziologic,...te-ai procopsit cu un dr idiot...SCHIMBA-L!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melutzica spune:

Iepumic,uite,desi sunt medic recuperator,am invatat in anul 2 de facultate despre bacilii Doderlein iar ei fac parte din flora microbiana vaginala!!!!,asa cum au spus si fetele anterior.Cel mai bine insa,ia un dictionar de sanatate citeste tu intai ce scrie acolo despre acesti bacili,apoi ia cartea cu tine si bag-o sub nasul medicului tau ginecolog precum si al medicului de familie!!!!!!!!
Dupa care vezi ce iti spun si tare m-as bucura sa ne pove si noua mai incolo reactiile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Pe foaia de analize de la Medsana, scria in dreptul rubricii flora microbiana vaginala ca am si eu bacil Doderlein. Ancar a vazut foaia de analize dar nu mi-a zis ca sunt bolnava. Inainte de analize chiar luasem niste antibiotice pentru ca imi gasise Gardenella, un microb care intr-adevar se face de la apa de la robinet.
Fara sa fiu medic, sustin parerea fetelor si anume sa stai linistita, esti perfect sanatoasa, dar ar fi bine sa-ti cauti alt medic!

Speranta moare ultima!

Cununia noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inni spune:

Iepumic...am fost putin plecata si nu am mai avut timp sa-ti raspund a 2-a oara, dar vad ca fetele ti-au explicat si ele cum sta treaba cu acest bacil.Eu una sunt revoltata de nu se poate, desi am citit mesajul tau cu o zi inainte, nici acum cand ma gandesc, nu mi-a trecut.
Ce-ai facut ? Te-ai dus inapoi la medic sa-i dai cu cartea-n cap ? .
Scuze pentru acest indemn, dar chiar merita.
Cum a spus si Danutz_a....astea sunt chestii elementare, care se invata la inceputul facultatii, dar poate a lipsit de la ora respectiva, saracul.Sunt sarcastica si rautacioasa, nu pentru ca asa imi e felul ci pentru ca vreau sa te fac sa te duci la alt medic.Pana la urma e alegerea ta, e corpul tau, sunt banii tai.Dar te rog sa te mai gandesti inca o data inainte sa mai calci pragul cabinetului acestui medic.Informatia care ti-a fost data (si ceea ce e si mai rau a fost intarita si de medicul de familie) este o grava eroare medicala.
Ai dat un search pe google ? Intra te rog si tasteaza "Doderlein" si o sa citesti acolo exact aceleasi lucruri pe care ti le-am spus si noi.
Citeste oriunde apuci...net..carti..dictionare,ca sa te convingi singura si sa il poti intreba pe medic, cu calm si diplomatie, exact cum ti-a spus si Danutz_a astfel incat sa-l faci sa-ti explice mai bine.Atunci o sa-ti dai seama singura de pregatirea lui profesionala.

Mult succes iti urez.Chiar sunt curioasa cum vor evolua lucrurile, chiar te rog sa ne spui si noua continuarea.
Pupici si sa ai grija de tine.
Si ia aminte la ce ti-am spus fiecare in parte.
Concluzia ar fi una singura :SCHIMBA MEDICUL.(altfel o sa te gandesti de fiecare data "oare mi-a spus bine? asta am sau iar a gresit?")
Pupici cu lipici

Sanatate multa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Iepu ce-ai mai facut? Nu ne mai spui nimic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


FETELOR,
multumesc de sustinere si de explicatii dar cred ca TRASNAIA am facut-o.
Va spun si de ce: pe rezultatul analizei scria asa: Bacil Doderlein_frecvent
Flora Microbiana Vaginala-bogata ( subliniat cu pixul de medic).
Omul saracul nu a spus ca Doderlein a cauzat infectia, concluzia am tras-o eu....pt. ca se numea bacil...MEA CULPA....si scuze ca v-am scandalizat!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Insa....mie nu mi-e clara legatura intre : flora microbiana vaginala bogata si infectie.....pentru mine infectia trebuie sa fie cauzata de un VIRUS, BACIL, MICROB..sau altceva.
Dar acum...ALTA BELEA MARE.....am aflat in urma uroculturii ca am infectie urinara cu E. COLI...
Asta imi mai lipsea. dupa ce ca fac tratament cu ZANOCIN pentru metroanexita, MACMIROR pentru infectia vaginala...acum tb sa iau si AUGMENTIN pt infectia urinara...intre timp eu am dureri in timpul si incep sa imi pierd optimismul...sotului meu ce sa ii mai explic ca tratamentele dureaza poate si luni de zile? El e intelegator dar...totusi...cat sa-i cer?


Iepumic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


FETELOR,
inca o data SCUZE PENTRU CA V-AM SCANDALIZAT...confuzia am facut-o EU.
SI l-am bagat si pe bietul medic la apa fara nici o vina~!!!!!!!!!
si SCUZE PENTRU RASPUNSUL INTARZIAT...Eu abia seara reusesc sa intru pe site.
VA PUP PE TOATE.


Iepumic

Mergi la inceput