Bebelusi de iulie-august 2005 (46)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

'neata....

Ingrid nu s-a mai trezit azi la 8.30. INca doarme , e 10.30...face exact ac in burtici ,cand era innorat afara doarmeeea....am apucat si eu sa ma m-ai odihnesc un pic.

Monica...unchiul meu e ortoped, are multi copilasi de 1 an si ceva la terapie, pt ca nu merg corect din cauza premergatoarelor.Adica calca pe varfuri ,in loc pe calcai, asta fiindca au fost pusi in premergator cand ei nu mergeau singuri. Eu una nu am sa folosesc...ca sa ma chinuii tot eu.Am sa ii i-au un tarc si sigur o sa se ridice la un moment tat singurica, chiar n-are importanta cand ,ci doar sa o faca singura.
Vezi ca noi am m-ai discutat despre ele si s-a ajuns la concluzia ca nu sunt bune.Cred ca era undeva ptin acpt 43.


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

irina cea de pe piata este toata facuta cu cheag, care iti strica bebe la burta cand este asa de mic. Cea facuta de noi e fiarta. Daca alegi totusi ceva de pe piata, sa nu fie in nici un caz de la tarani indiferent cat de curati sunt sau sursa sigura sau etc... macar cea din comert e din lapte pasteurizat si cu cantitate f bine dozata de cheag.

monica merci de raspuns, o sa ma gandesc daca merita sa luam si noi, probabil ar fi mai usor de manipulat. Insa pe masura ce cresc bebeii crestem msi consistenta mancarii, nu?

Apropos, e vreuna dintre voi care da supa pasata cu biberonul cu tetina???

Cristina bine ai revenit, te asteptam sa ne impartasesti impresii si experienta cu doi copilasi. Eu am cateodata senzatia ca sunt intr-un "malaxor" in care fiecare trage de mine in alta directie...plus cat mai trag si eu singura.

Fetele, este pe piata o carte care se cheama: Poti sa NU fii o mama perfecta . A citit-o careva? Ca pe mine ma tenteaza foarte tare(nu ca as fi). Si ca sa ma mandresc un picut, sa stiti ca Miruna imi spune mai mereu: Mami, esti cea mai buna mama!!!

Pupici,

Bogdana, mama Cristinei (25.07.2005) si a Mirunei (16.01.2001)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/bogdana_mitu/album?.dir=/95e8&.src=ph&.tok=ph43VyDBS5HERIVP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Astept pareri si despre cartoful dulce.

Mitub nu cred ca conteaza ordinea. Mie mi-a zis dr ca la 5 jumate sa ii bag branzica. Asa ca pe la 6 noi am bagat branzica si acum bagam carnita si iaurtul. Outul il lasam dupa 7 jumate.

Eu prefer sa ii fac branza in casa calcica sau cu iaurt ca sincer nu amincredere in cea de la piata(noi am facut cu ceva timp in urma o chestie urata de la branza de la tarani inchegata cu aracet asa ca de atunci ma abtin). Cat despre iaurt sunt contra Danonino care nu este natural ii voi da iaurt simplu natural. Am gasit la Cora dar nu mai stiu firma cand iau din nou iti zic.

Fetelor cica la 7 luni este recomandat sa se dea la bb mamaliga cu branza si smantana voi ce stiti?

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Monica nu eu intrebm de ordine, ci Irina, dar e OK.

Si eu incep de maine cu branzica la masa de fructe. Abia apoi trec la carne. Aici am o intrebare. Trebe intai de vita si apoi de pui sau nu conteaza?

Mamaliga cu branza e indicata intr-adevar. Porumbul este cereala fara gluten, deci merge, iar cu branza e obisnuit deja copilul. Smantana trebuie limitata cantitativ, sa nu iasa gras amestecul ca face kk moale.

Bogdana, mama Cristinei (25.07.2005) si a Mirunei (16.01.2001)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/bogdana_mitu/album?.dir=/95e8&.src=ph&.tok=ph43VyDBS5HERIVP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Nu stiu unde gresesc,nu stiu ce sa mai fac sa stea si bebele meu sa manance calumea...Cred ca eu chiar NU sunt o mama perfecta!!! Mi-am pierdut azi rabdarea rau de tot cand Dani iar a refuzat sa manance dupa doar 3 lingurite.Binenteles,in brate papa piureul de fructe...numai ca nu-i vedeam eu gurita!Dupa ce a mancat(mai mult eu decat el) l-am pus in patut ca simteam ca plesnesc de nervi si s-a pus pe un plans...imi venea sa urlu odata cu el.Dupa o criza zdravana (nu mai tacea nici in brate) a adormit bustean!
Unde gresesc fetelor?Ce sa mai fac?Am zis ca renunt cu sa-i mai dau papa cateva zile.Poate uita neplacerile cu scaunul.Chestia este ca sta in scaunel daca nu-i dau papa.Poate nu-i pregatit de diversificare.Dar cand am inceput era asa de bine bine dispus...si papa 200 g piure de fructe.Unde-i baiatul meu cuminte?cine l-a luat???
Sunt terminata!!!




Giana de Dani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63229" target="_blank">POVESTEA NASTERII
POZELE NOASTRE
VARSTA DANI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

Giana, nu dispera!
poate pur si simplu nu are chef, sau are vreo alta problema. nu il forta, el stie cel mai bine cit si ce trebuie sa manince.lasa-l, da-i altceva sau da-i ce vrea( lapte?) atunci cind ii e foame. o sa depaseasca perioada asta. si eu cred ca esti o mami f buna, tocmai fiindca de obicei esti optimista, deci nu te schimba!o sa fie bine!

Monica, aici se da cartof dulce de la inceput, in combinatie cu alte legume( borcanas)- nu stiu prea mult, fiindca noi nu papam deocamdata decit laptic. premergatoare astia vind f putin, cica nu ar fi bune. nu stiu, pe de alta parte, multi au folosit premergatorul si nu au avut probleme. cred ca tot secretul e sa nu il folosesti prea devreme.

Astazi copilul meu a facut caca normal, pt prima data de o sapt incoace. sunt f multumita. si cred ca si ea, ca e mult mai cuminte decit ieri si alaltaieri. Doamne ajuta!

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

scuze mitub la faza cu branza. eu ii dau si legumele si fructele intai cu bibe ci lingurita si cand se plictiseste ii bag in bibe cu o super gauroaie la tetina.

Cristina eu folosesc cereale de la humana si sunt f mutumita de ele.am mai folosit cereale de orez simple de la nutriben si sunt ok

am inteles cu mergatorul dar cu cartoful dulce mai astept.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema.nu.ela spune:

giana,
poate ai inceput diversificarea prea devreme sau poate nu i-ai dat gradat cate 1-2 lingurite. oricum mie mi se pare ca manca tare bine 200gr...a mea in 10 zile n-am reusit s-o conving sa manance mai mult de 35gr de piure de fructe. asa ca de astazi trec la piure de legume.
a mea plange la masa doar daca e f obosita si vrea sa doarma. altfel daca nu ii e foame sau nu vrea tine buzele stranse si zambeste la mine. da nu cred ca e de la scaun daca e moale si confortabil sa stea pe spate. ca a mea sta in scaun ca si cum ar sta pe perna...insa e mult mai convenabil ca scaunul nu se murdareste.

abia astept sa se faca ora 14 sa-i dau piure de legume sa vad daca-i place. sa stiti ca am intrebat o prietena care ii face mancare copilului dupa cartea Mama si Copilul editia din anii 70, si acolo scrie ca legumele taiate in sferturi (deci nu cubulete) se pun in apa clocotita si se fierb la foc mic 2 ore. deci nu e numai pediatra mea diferita.

eu ii fac piureul asa:
- curat 2 morcovi din aia dulci de import, 1 patrunjel mai mare (sau 2 mai mici) si un dovlecel mic (fara samburi).
- le tai in sferturi
- le pun intr-un litru apa clocotita
- le fierb la foc mic 2 ore
- le pasez cu un fel de tel pe care-l folosesc eu si la piureul de cartofi (acolo in toata apa care a mai ramas)
- adaug un praf (!!) de sare si 1/2 lingurita ulei de masline
- mai dau in 2-3 clocote
- le mixez la blender de 2 ori (odata pe viteza 1 - 1 min, apoi pe viteza 2 - 1 min).
- in final iese 600 gr piure de consistenta celui din borcanasele hipp
- 150 gr pun intr-un borcanas de sticla la frigider (imediat)
- restul portionez cate 150gr in caserole de plastic si le bag la congelator cu data pe ele (imediat, nu astept sa se raceasca)

cand o sa fac si cu carne (piept de pui) mi-a zis pediatra sa o fierb separat 45 min la foc mediu, iar apoi o faramitez un pic si o pun in blender cu legumele.
a si sa nu uit: pediatra mi-a zis ca pana la 6 luni sa nu-i pun cartof sau telina in piure de legume. acum cred ca depinde de gustul copilului...

azi am facut prima data si mi s-a parut tare simplu. acum sa vad si ce succes o sa am la masa :D

apropo de premergator, din cate am inteles daca il pui pe copil doar 30 min si il supraveghezi nu cred ca e vreo problema. eu oricum nu-i iau dar asa am citit. vreau sa-i iau cenru d-ala de activitate in care sta bebe in fund si se roteste la 360 de grade. prietena mea si-a luat un scaun de masa din panza si nu sta copilul in el si acum la 1 an jumate ii da de mancare in premergator :)

fetelor care ati dat mar copt la bebe, cat timp l-ati copt si la ce temperatura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns truli-luli spune:

quote:
Originally posted by Giana

Nu stiu unde gresesc,nu stiu ce sa mai fac sa stea si bebele meu sa manance calumea...Cred ca eu chiar NU sunt o mama perfecta!!! Mi-am pierdut azi rabdarea rau de tot cand Dani iar a refuzat sa manance dupa doar 3 lingurite.Binenteles,in brate papa piureul de fructe...numai ca nu-i vedeam eu gurita!Dupa ce a mancat(mai mult eu decat el) l-am pus in patut ca simteam ca plesnesc de nervi si s-a pus pe un plans...imi venea sa urlu odata cu el.Dupa o criza zdravana (nu mai tacea nici in brate) a adormit bustean!
Unde gresesc fetelor?Ce sa mai fac?Am zis ca renunt cu sa-i mai dau papa cateva zile.Poate uita neplacerile cu scaunul.Chestia este ca sta in scaunel daca nu-i dau papa.Poate nu-i pregatit de diversificare.Dar cand am inceput era asa de bine bine dispus...si papa 200 g piure de fructe.Unde-i baiatul meu cuminte?cine l-a luat???
Sunt terminata!!!




Giana de Dani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63229" target="_blank">POVESTEA NASTERII
POZELE NOASTRE
VARSTA DANI







Giana te inteleg perfect. La fel am patit si eu. La inceputul diversificarii a mers foarte bine dupa care foarte prost. Nu stiu ce s-a intamplat. La inceput a fost f incantata de suc de mar , morcov, mar copt.... acum dupa cateva ligurite scuipa tot afara si nu mai vrea. Cand manaca 70-80 g sunt bucuroasa. Dar sunt rare zilele astea, in rest e ca azi, m-am chinuit sa ii fac si suc si piure de mar, ma chinui sa mai schimb combinatiile si incepe sa urle numai cand ile vede Nu stiu nici eu ce sa mai fac, ca dupa o zi ca asta imi vine sa renunt la diversificaRE

pOATE FETELE CARE AU REUSIT NE POT DA SI NOUA NISTE SFATURI, PLEAAAAAAAAAAAASE

Cami si ANA (17.08.2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gcamelia2002/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema.nu.ela spune:

apropo de cartoful dulce: o prietena de-a mea din america mi-a zis ca i-a dat de la 6 luni lui bebe (in conditiile in care lunile 4 si 5 i-a dat doar cereale de orez). dar i-a dat doar din borcanase pana la 1 an pt ca acolo mi-a zis ca i-au recomandat borcanasele pt ca sunt legume proaspete din culturi biologice, iar piureurile sunt facute cu simtul raspunderii.
dar banuiesc ca se prepara la fel ca si cartoful normal. o sa-i pun si eu cand ajung la cartof. o sa intreb si pediatra ce zice de el.

Mergi la inceput