Tratament Endometrioza-Diphereline/Cetrorelix 2

Tratament Endometrioza-Diphereline/Cetrorelix 2 | Autor: Tabitha

Link direct la acest mesaj

Bine ati venit la cap. 2 !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SilvanaPopovici spune:

Ce bine ca s-a mai activat subiectul asta! Ca era o lancezeala...
Bun venit Oana 2000 si CarmenC!

Oana, eu am facut ultima diphereline tot pe 27 decembrie! asa ca putem sa ne "tinem de mana" in continuare! Sunt pacienta dr T.

Carmen, multumesc eu in numele fetelor cu endometrioza ca ne-ai incurajat asa frumos, prin propriul exemplu! Intrebare: dupa ce iti vine CM, dr T te cheama la monitorizare din prima luna? Si iti da si tratament de stimulare Pregnyl cu Puregon? As vrea sa stiu pt ca am acasa tratamentul pt o luna (4 fiole de puregon de 50 ui si 1 pregnyl de 10.000 ui parca, pe care le pastrez de anul trecut dupa ce am renuntzat la o inseminare). Ar fi super sa le fac prin aprilie a.c. cand imi vine mie CM (sper) intrucat nu mai au valabilitate decat pana prin toamna.
Dupa sase ani de tratamente parca nu imi vine sa cred ca se intrezareste o luminitza si pentru mine...de aceea inca de pe acum ma gandesc la un FIV la toamna, la Szeged. Om trai si om vedea, poate intr-adevar, cum ti s-a intamplat si tie, nu o mai fi nevoie.

Pup fetele pe burtica sa aiba noroc!
Silvana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianadi spune:

Dragelor,
am citit prima parte a acestui subiect si mi s-a parut foarte interesant.
Mie mi s-a spus ca am un posibil chist endometriozic, la eco la Centrul de Planificare Giulesti. Prof. Marinescu mi-a spus chist hematic (posibil un folicul a sangerat) si mi-a dat sa iau Diane 35 doua luni. De cand ma duc la eco stiu ca am ovare polichistice (acum e OK spune dr), am si 2 fibroame mici (prof nu mi-a mai pomenit de ele, tot la Centru mi le-a depistat).
Acum ma tot intreb cine are dreptate si tot citesc despre endometrioza. Ma cam framanta acest aspect. Nu am dureri la ciclu (ultimul a fost diferit, adica dureros, cam ciudat), in general 28 de zile, insa am o senzatie de "rece" in partea dreapta.
Am vazut acolo in prima parte recomandata o dieta f. stricta, fara grau, secara, carne, zahar (fara miere) etc.
Cine a suferit de aceasta afectiune poate sa ne impartaseasca din experienta?
Cu adevarat numai laparoscopia poate pune diagnosticul precis de endometrioza? Am citit acolo ca exista si o analiza, ca125 care iti poate spune.
Unde se pot face programari la dr. Tutunaru?


Daiana

"Singurul lucru mai maret decat puterea mintii este curajul inimii."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilvanaPopovici spune:

Bun venit pe la noi, Dianadi!

Cauta pe site-ul infertilitate.ro la rubrica contact si o sa gasesti un numar de telefon unde te poti programa la dr Tutunaru. Are cabinet pe str. Maior Coravu (in apropiere de Vatra Luminoasa).
Cel mai bine intreaba-l pe dumnealui ce si cum.
Poti, deasemenea, sa scrii pe forumul respectiv la rubrica "intrebari" si poti fi sigura ca ti se va raspunde, dar cel mai bine cred ca ar fi sa-i faci o vizita. Pentru infertilitate, din cate stiu eu, prima data e gratuit.
Bafta!

Silvana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alexandra spune:

Salutare!

Am fost si eu la dr.T. si mi-a prescris Dipherelin, dar am inteles ca exista doua concentratii si nu mi-a spus din care sa iau. Stiti cumva daca d-na recomandata de dl dr., de la care urmeaza sa cumpar fiolele, va sti sa imi prescrie concentratia potrivita pt mine? Voi de unde ati cumparat fiolele si in ce concetratie?
Si va rog mult sa imi mai spuneti daca injectia e dureroasa si cum se calculeaza cele 28 de zile pana la urmatoarea injectie (respectiv daca se ia in calcul prima zi si se impineste termenul in ziua 28 sau ziua 29).
Multumesc mult de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilvanaPopovici spune:

Buna Alina,
De la aceeasi dr am luat si eu diphereline. Dumneaei stie concentratia si iti va explica exact cand anume trebuie sa faci injectiile. Este exact procedura de la AC (de exemplu: marti faci prima injectie, atunci martea peste 4 saptamani o faci pe a doua si martea peste 2 luni pe ultima).
Nu sunt deloc dureroase, dar sa ai grija ca asistenta sa traga in ac absolut toata substanta (sunt 2 flacoane mici care se amesteca bine si rezulta un lichid albicios).
Succes!

Silvana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motzunica spune:

Este cineva pe aici care a facut tratamentul lui T cu Cetrorelix?
In a cata zi a CM se incepe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianadi spune:

Fetelor, raspunde cineva pentru motzunica?

Daiana

"Singurul lucru mai maret decat puterea mintii este curajul inimii."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilvanaPopovici spune:

Pai nu cred ca este nimeni care sa fi facut tratamentul cu cetrorelix pentru endometrioza, intrucat Motzunica se afla in primul lot de paciente care il testeaza (de aceea este si gratuit).
Cetrorelix s-ar putea sa fi facut insa fete de la subiectul "fibrom".

Motzule, nu se poate ca dr T sa nu iti spuna cand anume sa incepi tratamentul. Ti l-a dat deja? Te afli in posesia medicamentelor?
Eu am facut diphereline, nu vreau sa ma hazardez sa iti spun ceva de care nu sunt sigura.
Suna-l pe dumnealui sau pe dr Bogdan. Este extrem de important sa iei tratamentul exact in zilele si la orele indicate (pt ca e vorba de hormoni).

Bafta multa! Si mai vorbeste si cu noi din cand in cand...

Silvana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Silvana

Cetrorelix nu a facut nici una din fetele prezente de obicei la fibrom. Si oricum, cel putin din cate stiu eu, Cetrorelix-ul nu se da gratuit decat in caz de endometrioza dovedita laparoscopic.

Monutzica, tu ai facut laparo deja pt diagnosticarea endometriozei?

Pe mine in schimb m-ar interesa Cetrorelix-ul, fie si contra cost pt fibrom, astept sa vad cum spun ca l-au suportat fetele din primul lot si ce rezultate. Eu am citit mult studii facute afara si sincer pare usor de suportat ca reactii adverse, mult mai usor decat Diphereline.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilvanaPopovici spune:

Buna MadaS!
Bine faci ca astepti sa faci cetrorelix!
Eu am avut efecte secundare nashpa de la diphereline: in afara de dureri de cap si bufeuri, mi s-a uscat pielea rau si am probleme si cu circulatia periferica (mi s-au spart capilarele si ma dureau picioarele cumplit, noroc ca am descoperit un remediu)si pe de-alta parte, acum vreo sapt., a fost prima data in viata mea cand ma intzepa ficatul.
Am inceput tratamentul pe 1 noiembrie, am terminat de facut injectiile si astept cu mare-mare nerabdare sa imi revin. A, si uitasem sa spun: de 3 luni partea asta a vietii e nashpa (lipsa hormonilor=lipsa dorintzei iar vaginul uscat nu e chiar ok nici pr sotul meu care saracu' a renuntzat si decat ma tzine in bratze). Sa nu mai zic ca fiind uscat doare la contact.

Gata, m-am vaitat suficient! Doar toate astea au un scop, si stim noi care este acela:

Silvana

Mergi la inceput