Bebelusi de iulie-august 2005 (44)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

quote:
Originally posted by anis

'neata


Plus ca de mult vroiam sa va intreb.Si ai vostrii bebelsui tot asa sunt??Adica asa activi?? Ingrid nu sta o clipa locului, doar cand doarme.Toata ziua e cu mainile pe jucarii, daca nu-i acorzi atentie protesteaza,daca o pun in pat,patut leagan,bouncer, face podul se invarte ,se rasuceste..., se intoarce de pe burta pe spate , de pe spate pe burta..chiar si in leagan unde sta mai fix, da din picioruse non stop..Cand mananca nu are rabdare sa suga.Suge un pic ,se uite in stanga in dreapta,lateral...iar mai suge un pic...isi studiaza mana......iar mai suge un pic...dupa aia isi ridica piciorusele ...si tot asa.Faza e ca si atunci cand ii e f foame..papa un pic (cat sa-si potoleasca foamea) si procedeaza la fel..

Am tot zis sa va intreb si pe voi de cat de zbengi sunt bb ...dar mereu am uitat...

Daca e normala starea asta , e ok...se zice ca ..."copii activi" sunt mai inteligenti...




Doar sunt lei, ce vrei mai mult?
Exceptand faza cu suptul, o recunosc pe Victoria intru totul. Ea face asa cu bibe, ca de-asta papa. Il scoate, imi da peste el cu manutele, ehe,etc.....


Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corbioana spune:

Neatza! Azi avem program administrativ, abia m-am catadictist aseara sa scoatem bradul si va incipuiti ca azi tre sa fac smotru nu am nici un chefffffffffff....

[purple]Vreau sa intreb si eu mamele care au inceput lucrul, si care lasa bebe cu o bunica (bona sau mai stiu eu ce ruda) cum faceti cu papica? Am un proiect la care voi lucra pana in feb si Andrei va sta cu soacra dar as vrea sa-i prepar eu papa de dimineata si de pranz: branza cu mar + suc, si respectiv piure de leg + carne/out. Tine prima masa la temp camerei cam o ora pana i se da? Si a doua (piureul) la frigider pana spre ora 1-2?? Va rog astept pareri de maine intru in functiune!! Si sunt cu inima cam indoita...[/purple]

Oana e belea Eva in salopetica de blugi si nu ma pot opri sa ma minunez ce mare creste si ce dolofanica si bine dezvoltata e, zici ca are un an nu jumate Si e o jucausa simpatica foc!
Mona vazut poze cu Sarita e belea la masaaaaa! Si ce scaun super aveti pt masa bebelinei. Tre sa caut si eu ceva dar nu ced ca am vazut asa ceva. Si ea e dolofanica bine si nu cred ca tre sa-ti faci probl ca unoeri nu papa si Andrei e un mofturici. Faza cu masajul e belea, de measeuza mi-ar fi cam frica


Ioana si bebe Andrei 27 iunie 2005

http://pg.photos.yahoo.com/ph/corbioana/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Salutare mamici si bebici!

acusor multumim pentru completari!

Anis de muscat nu stiu ce sa-ti zic ca eu n-o mai alaptez pe Daria de vreo 2 saptamani si oricum caninul nu m-ar fi deranjat. Daria e mereu in miscare ,dar cand i se face somn se mai potoleste....acum a mancat de 10.00 cam 130gr de mar cu cereale si e la ea in patutz cu suzeta si ursul Dodo...cred ca a adormit deja!


Fetele din Bucuresti...ati depus cumva mirifica Cerere si Declaratie la primarie pentru banii de CIC? Eu sunt in sectorul 6 si inca nu m-am dumirit care-i treaba... Am inteles ca trebuie depuse pana pe 10 ale lunii ca sa primim banii in februarie

Scrieti si voi, va rog, unde se depun, de ce acte , concret a fost necesar si ce mai credeti voi ca ne este util tuturor!


Pupici

Irda
si bebe Daria 13 iulie 2005

Poze Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acusor spune:

Irda, pe site-ul Directie Muncii (http://www.ddfssbuc.org/) zice ca angajatorul depune dosarele. In plus, se depun toata luna ianuarie.. Eu i-am stresat p-astia de la munca cu informatii si mi-au spus ca depun ei dosarele si asteapta sa iasa declaratia aia pe care mi-o completeaza ei. Sapt. asta mai dau o fuga sa-i mai intreb inca o data.

Pupici
Andreea si bebe Teo (26.08.2005)
Poze
Cat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Si mie tot cei de la munca imi depun dosarul.

Vroiam sa va intreb.Ati pus bb la ei in camera deja sau mai dorm cu voi???


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia grozav spune:

Fetelor a folosit cineva Lass Baby?
Eu am cumparat si am vazut ca contine extract de propolis.
Dar Medeea e tare constipata de 3 zile iar si trebuie sa ii fac ceva. Ceai nu prea vrea mai mult de 20-30 ml, ieri i-am dat mar cu para si cereale.
Cred ca azi ii dau legume ca parca alea ii faceau mai bine.
Poate ati observat ca eu ii dau cam haotic ba fructe ba legume.
Asta pentru ca vreau sa se obisnuiasca cu ambele gusturi, sa nu refuze legumele dupa aceea.
Dar pe de alta parte nu vreu sa ii dau deja doua mese pe zi de mancarica sa mai pape mult lapte pana la 6 luni.


http://photos.yahoo.com/ph/gdelia1313/my_photos

dede, Adi 4ani si Medeea 27.07.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

buna fetelor

ne-am intors si noi din concediu cu bine....de raceala am scapat....de rujeola iara (sau cel putin pana acum nici un semn)....in schimb am primit niste obiceiuri nu tocmai bune pt. spatele lui mami....adica daca e treaz nu mai vrea in scaunel....ca eu sa pot gati/face curatenie.....si nici in carucior....
asa ca am plecat la plimbare a adormit si dupa ce s-a trezit....a facut un scandal de numa.....si s-a terminat plimbarea la mami in brate in timp ce impingeam caruciorul gol

cu pabipa stam bine la amiaz papam un borcanas de 190 si deci lapte nu mai...odar suc de sete....ii place cel de morcov cel de babane/mere nu are succes....si seara am inceput sa ii dau cateva lingurite de pireu de fructe + biscuiti

cam atat despre noi.....

si vroiam sa va intreb:
care aveti deja cumparat caruciorul sport ce model aveti....cau ceva ce se aduna f. mic.....ca avem probleme cu intratul in portbagaj

si la fel ce parere aveti despre rotobiluri?

cam atat ca suntem treaz si vociferam....ne enervam rau de tot...si asa tot tacamul

ei si sa nu uit: daca il tin de manute imi umbla prin toata casa.....si ce ii place....cu toate ca nu prea vreau sa il las ca mi-e teama ca e prea repede....si inca nici in fund nu sta singur....deci e precis prea repede de plimbarit....dar dupa ce il ridic sus e grav

pa o zi buna voua

peca si niko(23 iulie '05)
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzza spune:

Buna dimineatza mai pe la 12...vad ca e luni si se vede...avetzi spor

Multumim pt aprecieri

Mona, vreau sa o felicit pe micutza Sara, doamne drag imi e de voi

Monica bine ai revenit si sotzului

Mona si Vali, aceea e un tub cu niste bilutze in el, si se poate sui pe el, sau la mare e bun in apa, are si muzica, uite aici o adresa http://www.bebelusul tau.ro/detalii.php?cod=CH509

Anis, si Luca e la fel, exact cum descrii tu. Nu sta o clipa locului, cand ii dau mancarea solida e jale, de-asta si vreau sa cump scaunul cat mai rpd, ca nu mai stiu cum sa-l tin locului.

Adriana, din ce descrii tu, eu cred ca e de la dintzi,. Nu cred ca e infectie, asa rpd

Oana, v-am vazut si pe voi, tare frumusele suntetzi, vb lui Ioana parca are 1 an, nu juma

Ioana, eu ii fac supa, pt 2 zile. Si in gen dimineazta le pasez pe toate, mai putin banana (ca aia oxideaza) si le bag la frigider. Cu vreo juma de ora inainte de masa le scot, si le pun ori la bain-marie ori pe calorifer. Deci eu zic ca e ok, ce vrei tu sa faci

Albinutzza & Luca bondarelu' 07 Iulie 2005
Bondariciu' mic

Parintzi de bondarici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

Corbioanaeu am inceput serviciul de cand avea Ana 4 luni. Cu mancarica fac in felul urmator: supica si piureul le fac eu dimineata (la 6.00)inainte sa plec la serviciu iar sucul de fructe si piureul de fructe il fac doamnele cu care stau fetele (am 2 doamne, una de la 7.00 la 14.00 si cealalta de la 14.00 la 21.00 pentru ca eu incep serviciul la 9.00 si termin la 20.00 iar la 7.30 iesim din casa sa mergem si la scoala cu cea mare).


Anis eu tin puiul cu mine in camera. Pe cea mare am tinut-o pana la 1 an si jumatate. Acum, nu stiu sa iti spun daca e cea mai buna varianta, dar eu am fost mai nelinistita si am vrut sa le am langa mine pe timpul noptii.

Va pup si sa aveti o saptamana usoara.

Brianamica mamica de 2 fete cucuiete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia grozav spune:

Anisimi pare rau ca te musca fata. Eu cred ca ar fi bine sa o lasi la titi doar cat manaca si cand incepe sa se joace sa o indepartezi. Daca adoarme la san e mai greu, si cred ca asta e problema ta, trebuie facut cumva sa se dezobisnuiasca pentru ca pe la 8-9 luni nu o sa mai vrea sigur sa renunte. In afara de articolele postate de Emaimee nu prea am idei cum sa o faci sa adoarma singura. Monai e experta.
Noi de azi am inceput armata. Am trezit-o la 8.30. A papat pe la 9.30 si acuma doarme de la 11.30 (eu vroiam de la 11 dar asa a iesit). Cum a adormit? A venit mama, eu am iesit la cumparaturi si mama a povestit cuea pana aproape adormise si a pus-o in patut si a adormit pe loc. Bine da mama nu are miros de lapte.
De dormit eu dorm cu ea in camera dar daca as avea unde sa dorm nu as mai sta cu ea in camera. Eu cred ca am terminat cu trezitul noaptea. mai repede de ora 5 nu s-a mai trezit de 4 zile.
Corbioananu tine nimic la temperatura camerei mai mult de o ora. Piureul de fructe eu zic sa il pui in frigider si soacra sa il incalzeasca cand il da in putina apa calda sua in cuptorul cu microunde vreo 5-10 secunde. Legumele cu carne stau bine mersi in frigider pana la pranz.
Se mai pot face portii de mancare gata gatita si maruntita legume, carnita si sa le pui in congelator. Eu le puneam in cutiute de iaurt si le acopeream cu folie.
Pentru preparare scoteam cate o portie de legume, o portie de carnita si faceam un sos dietetic foarte simplu:
50 ml lapte, 5g unt, 5 g faina.
Se pune laptele la fert. Faina se amesteca cu o lingura de lapte rece, si se toarna peste laptele care fierbe, se fierbe cateva minute pana se ingroasa putin si se adauga la sfarsit untul. Se poate prepara si cu zeama de la supa in loc de lapte.


http://photos.yahoo.com/ph/gdelia1313/my_photos

dede, Adi 4ani si Medeea 27.07.2005

Mergi la inceput