Rezerva cu plata in Buc ?

Rezerva cu plata in Buc ? | Autor: AYSHA 2

Link direct la acest mesaj

De cand am ramas insarcinata am auzit tot felul de povesti despre conditiile de nastere si spitalizare din Bucuresti, unele frumoase, altele terifiante. Eu sunt doar in luna a IV-a, dar ma preocupa si locul si conditiile in care voi naste.
Voi ce stiti, unde sunt conditii mai bune de spitalizare ?
Stiti cumva daca unele spitale (Giulesti, in special)au rezerva cu plata in care sa fie conditii mai bune, de ex. singura in camera, aer conditionat ?
Va pupa pe toate
Aysha 12+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

La Municipal sunt conditii foarte bune, incepand de la personal pana la dotare, curatenie, atmosfera, etc.
Au si rezerve unde poti sta impreuna cu sotul sau o prietena si care se platesc. Saloanele obisnuite sunt cu doua-trei paturi, bebe in patutul lui langa tine, baie in camera...
Da o cautate pe subiect, mai ales la " Nasterea pe glob", vei gasi mai multe informatii, au curs multe pagini pe tema asta.

Sarcina usoara si bebe perfect!


Ioana 21 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Si la Polizu sunt cateva rezerve, costa 60-70E pe noapte, cam asa din care am auzit, eu am de gand sa il intreb pe dl dr, ca as fi interesata, la ce conditii mizere sunt in Polizu...si nu numai...
In plus, poate sa stea cu tine mama, sotul sau cineva, este ca o garsoniera misto aranjata...

Cristina + bb 13 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

Multumesc, fetelor !
Eu sunt la Giulesti si nu stiu exact daca sunt astfel de rezerve.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutarozy spune:

A stat cineva in rezerva de pe A2 din Municipal? De curand am vizitat-o si mi-a placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Buna!
Eu am stat pe A2 intr-o rezerva cu 3 paturi,cu patutul bebitzei langa al meu, televizor, frigider,baie. Conditiile erau foarte bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Buna, eu am nascut la Giulesti in octombrie. Am stat in una dintre cele 2 rezerve cu plata si conditiile chiar au fost bune. 2 paturi in rezerva, aer conditionat, telefon, frigider, dus. Am platit 10euro pe zi pentru rezerva cu pricina si si-a meritat banii din plin.
Sarcina usoara in continuare

Raluca, leoaica cu pui nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikiriki spune:

Ralcat,
si eu nasc prin cezariana la Giulesti la sfarsitul lui februarie !!! Si vreau si eu rezerva !!!
Cum trebuie sa procedez???
Ca sa fac rezervare??
Cu cine sa vorbesc??
Tu cum ai procedat??
Help!!!!!!

Kikiriki 33+ si Luanna


Kikiriki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Buna Kikiriki, scuze de intarziere, dar bebe Mihaita e tare solicitant si nu mai apuc sa intru zilnic pe net.
Eu am nascut de urgenta in saptamana 37 si desi stiam ca va fi cezariana nu am avut nimik programat. In primul rand pentru ca doctorita mea nu este adepta cezarienei programate si in al doi-lea rand pentru ca io inca speram ca voi putea naste natural, dar n-a fost sa fie. Deci, in cazul meu, pe cand eu eram in operatie, sotul meu a "rezolvat" problema cu asistenta sefa (=500rol) si a doua zi dupa operatie, cand m-au scos de la reanimare am ajuns in rezerva 8.
Daca medicul tau e adeptul programarii cezarienei, poti vorbi cu el (colega mea de rezerva de exemplu a venit sa nasca in functie de rezerva libera) si iti opreste loc in rezerva.
Iti recomand cu caldura sa apelezi la infirmiere cat esti acolo, pentru ca tu vei fi cazata la etajul 1 si bebe la 2 si noaptea la 12 te doare tot corpul cand urci etajul ala infernal pe scari. Dar pentru 50 mii vine infirmiera de noapte si te duce cu liftul de marfa. Tot ele iti pot vinde si brau de tinut burtica si vei vedea ca desi se pune destul de greu, te ajuta foarte mult la statul pe scau cat alaptezi si la mers.
Daca mai vrei si alte informatii despre giulesti, intreaba-ma si-ti stau la dispozitie.
Pupici

Raluca, leoaica cu pui nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikiriki spune:

Draga Ralcat,
eu o sa nasc cu dr Ion Ionut prin cezariana din motive medicale din pacate (am avut hepatita C !!) Motiv pentru care se pare ca nici nu voi alapta...ma doare sufletul pentru asta dar ma gandesc ca e mai in siguranta bebe. Desi eu nu mai am incarcatura virala (adica am ramas doar cu anticorpi, totusi el mi-a recomandat sa nu alaptez si am inteles a si neonatologii din spital sustin acelasi lucru!).Asta este...m-am impacat relativ cu ideea!!Important este sa fie bebelia sanatoasa!!!
Deci, am vorbit cu dr. in principiu de rezerva si mi-a spus ca mai vedem atunci...(era devreme, in noiembrie cand am vorbit), o sa facem tot posibilul mi-a zis, in fine pe 25 ian. merg iar la control si o sa ridic iar problema!
O sa cotizez si la asistente si la infirmiere pentru ca am inteles ca fara ele esti total neajutorata.

La tine a fost anestezie generala sau peridurala?
Eu as vrea peridurala...nacar cu atat sa particip si eu la nasterea bebelinei mele...
Zi-mi cum e dupa operatie?? Te doare de mori sau e suportabil??
Cand te poti ridica?
Cum se prezinta incizia?
Trebuia sa iti faca toaleta asistentele zilnic?
Cum e cu toaleta? Am inteles ca nu trebuie sa te constipi ca e de rau...ca sa nu te fortezi...

Conditiile erau OK la rezerva? (ma refer la igiena: toalta, paturi,etc.) Eu stiu rezerva de la FIV (am facut FIV) si daca e ca acolo mi se pare OK.

Cu ce trebuie sa ma pregatesc pentru cezariana pentru spital? Ce trebuie sa am la mine?
Hai ca te-am bombardat cu intrebari!!!!

Kikiriki 33+ si Luanna

Kikiriki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Hai, sa-ti raspund si la intrebari si cu ce mi s-a mai parut mie de notat. Si sa incep cu inceputul: in Giulesti eu am avut o experienta neplacuta aku 3 ani, cand am avut o extrauterina. Deci, operatie cat o cezariana, trompa scoasa, nasol. Dar cel mai rau a fost pentru mine sa imi revin dupa anestezie. De ce zic asta? Cand m-am operat aveam pneumonie si nu mi-au putut face decat anestezie rahia si doctorita anestezista a facut asa o anestezie buna . . . ca am simtit o buna bucata de operatie, am lesinat, am vomat pe masa, si bonus am avut coloana intepenita cam 2 luni dupa operatie. Deci, iti recomand cu caldura ca atunci cand vorbesti cu doctorul tau sa-l intrebi de anestezista. Cea care m-a chinuit pe mine e blonda, micuta de statura. Deci, de data asta cand am stiut ca va fi operatie, am cerut doctoritei mele alt anestezist si am avut noroc ca m-a inteles, asa ca mi-a chemat-o de acasa pe cealalta doctorita, roscata tunsa scurt, cred ca Rosu o cheama si a fost super ok. Si pentru ca anestezia in coloana m-a stresat teribil (peridurala sau rahie) am optat pentru totala. Nu ca mi-era de durere, dar mi-era teribil de teama ca iar imi va intepeni colonana si nu voi putea avea grija de bebe. cat despre primul tipat al lui bebe, lasa ca aud aku la raknete ca nu am timp sa-mi para rau ca pe primul l-am ratat :)
Operatia are cam 20 cm maxim si incizia e ok.
Dupa operatie te duc la reanimare unde cand iti revi iti aduc bebelusul sa-l vezi si desi esti ametita si zapacita e cel mai minunat moment. Obiceiul e sa te lase la reanimare in ziua in care nasti si noaptea urmatoare iar a doua zi dimineata te pun sa te ridici din pat si sa faci cativa pasi. Daca reusesti, vine o infirmiera cu scaunul cu rotile si te duce la rezerva. Ea e cea care se ocupa de tine in ziua respectiva, deci cu 50mii ai asigurate bunavointa si serviciile ei pe ziua respectiva. Eu cu atat cotizam la infirmiere si ma ajutau si cu liftul, veneau si igienizau toaleta si cabina dusului, si orice mai aveam nevoie.
La asistente nu am prea cotizat ca le vedeam o singura data pe zi la toaleta si atat, am cotizat la asistenta sefa care vine personal in prima zi de rezerva si-ti face toaleta in pat si la cele de la reanimare ca sa nu-mi sparga venele cand baga antibioticul in branula (si tot au facut-o). Am mai cotizat la asistentele de la bebel si am gasit una mai draguta, blonda cu parul lung, Dana, care m-a invatat sa-l spal la chiuveta, sa-i schimb pampersul ca altfel, nici macar nu ti-l arata dezbracat sa-i vezi degetele puiului.
Toaleta ti se face zilnic, dimineata, la asistente in cabinet. Eu ma duceam fie prima fie nu ma duceam de ma chemau ele, ca daca e sa stai la coada, astepti pe hol cam o ora sa termine cu cele din fata ta.
De durut, doare operatia destul de rau, nu poti tusi, nu poti stranuta nu poti urca treptele. Dar faptul ca mergi la bebe te motiveaza, iar centura de care iti spuneam e de mare ajutor la statul pe scaun si la mers. Eu sunt mica de statura si la 1,60 cat am cel mai greu mi-a fost sa ma ridic si sa ma asez in pat care e foarte inalt. Oricum, cu cat te misti mai repede si mai mult cu atat iti revii mai repede.
Din ziua in care m-am ridicat m-am dus la bebel la alaptat, cu un etaj mai sus. Programul de alaptat e din 3 in 3 ore, incepand cu 6 dimineata pana la 12 noaptea (liftul de persoana merge doar intre 9am-9pm si iti dai seama ce importanta e asistenta de noapte). Si desi ti se pare criminal ca program sfatul meu e sa te odihnesti cat poti intre alaptari, ca akas' va fi cu mult mult mai greu si vei realiza ca la spital de fapt era chiar usoara viata.
Asistentele de la bebei sunt destul de grabite si de tracasate dar daca le iei cu binisorul te ajuta si te invata. Eu am avut noroc de doctorita neonatolog Constantinescu si ma bucur. S-a ocupat tare bine de bebelu meu grabit (iesit la 37 saptamani avea doar 2,5 kg dar fuse super bine, de vreme ce i-au dat apgar 10) si m-a invatat o tona de chestii de la ce sa mananc pana la temperatura camerei in care sta bebe. Si pentru ca fuse draguta, i-am luat telefonul si cand am nevoie fie o sun fie vine la noi (dusa si adusa de sotul meu). Si recunosc ca in prima saptamana am chemat-o pentru tot felul de intrebari si m-am simtit tare bine ca m-a invatat tot ce nu stiam.
Cat despre constipatie, fiind dupa operatie vei avea regim de mancare de operatie: prima zi ceai si supa calda cu legume pasate. A doua zi branzica de vaci si ou fiert. A treia zi, carne de vita fiarta. De a doua zi iti dau pilule de scos gaze si pilule de iesit afara. De cand ai combatut constipatia treci pe regim alimentar normal. Eu am mancat in primele 2 zile mancarea din spital si a fost cea mai buna supa din lume, aia de cazan. Eu nu am luat medicamentele lor, am avut la mine ce aveam nevoie, pentru ca eu folosesc medicamente homeopate, dar am vazut pe colegele mele de rezerva ca ce au primit si-a facut efectul.
A, inca ceva: te obliga sa porti camasile lor de noapte la inceput, dar de a doua zi poti folosi camasile tale, iar halatul e bine sa ti-l aduci tu. Sa nu-ti uiti tacamuri, cana, castronel, vata (am fost cateva care am facut alergie de la vata lor sterilizata, deci nu ne-au mai dat), tampoane, multa hartie igienica, crema de vergeturi cu care te dadeai inainte de nastere, chestii de citit.
Hai ca am scris de te-am zapacit, daca mai ai nevoie, mai intreaba-ma.
Pupici

Raluca, leoaica cu pui nazdravan

Mergi la inceput