Fumatul si sarcina (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Nu-ti face griji ca nu esti singura.
Sper ca iei vitaminca C macar o jumatate de pastila efervescenta de 1000mg/zi!!!In rest, astept si eu fetele sa ne plangem de mila si sa ne sustinem ca sa le mai reducem macar!


Ioana 25 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

INA IOANA nu ,nu iau nici un pic de vitamina C ca nu iau nimic din ce nu mi-o recomandat doctoritza!dar de fum ....nu ma las deloc!mananc niste portocale in schimb si cam atat!denaturata total?????????

raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Dar doctorita stie ca fumezi? Si daca da, ce parere are?
Eu as zice sa iei oricum pentru ca ce e in plus se elimina daca e cazul si fumatorilor li se recomanda oricum vit C pentru ca prin fumat se pierde foarte multa. Iar ea ajuta la vascularizatia placentei.
Apropo, cum stai cu placenta? Are calcificari deja? Ce grad e?


Ioana 25 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

INAIOANA stie da doctoritza ca fumez!la sf lui noiembrie cand am fost la control nu erau probleme cu placenta!acum sa vedem in 14 februarie!ca pana atunci nu pot sa aflu nimic!

raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

tu cum stai cu fumatul si cu placenta??nu de alta darpoate ma inveti si pe mine ce si cum !in afara de faptul ca ar trebui sa iau vitamina C!MULTA SANATATE ITI DORESC DRAGUTZA MEA!

raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Stau foarte prost cu fumatul, la fel ca tine.
Cu placenta stau acceptabil deocamdata, la sfarsit e mai nasol daca e sa fie. Adica am niste mici calcificari dar nu sunt de natura sa deranjeze hranirea bebelusului, el creste normal. Asta e important. Vezi ca a fost discutie despre asta si la noi la "Mamici de mai-iunie". Totusi trebuie supravegheata placenta des catre sfarsitul sarcinii ca sa nu colapseze , doamne fereste, de batrana ce o sa fie. Adica sa nu aiba atatea calcificari incat sa nu mai hraneasca bebelusul si sa nu-i mai dea oxigen. Aia e problema!
Vitamina C ajuta la recuperarea dezavantajelor in urma fumatului si la buna vascularizare a placentei. Evident, nu face minuni dar e mai mult decat nimic daca tot nu te poti lasa de fumat.


Ioana 25 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cypocs spune:

saluti,
io pana la ora 17 fumez 1 , apoi ajung acasa si mai bag vreo 4 pana ma culc.

ralucutza , ia vit C ca oricum ai nevoie



ALIA 25w




http://tickers.TickerFactory.com./ezt/d/1;10042;30/st/20060515/dt/7/k/9ad9/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

mai INAIOANA si ALIA ............eu as lua.....dar ultima data cand am intrebat de vitamina C doctoritza mi-o spus ca e de ajuns ce iau din vitaminelele mele!si atat!si sotul meu care crede ca vreau vit C ca sa pot fuma linistita nu a mai insistat sa ii zica la doc!p.s.ca asa cum probabil v-am mai spus eu nu vb germana!he he he!si de atunci asa a ramas!dar si data asta am sa intreb !poate acum o sa imi recomande chiar ea!doamne fereste sa nu imi trebuiasca!

raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

INAIOANA ma bucur sincer pt placenta ta!:)nu credeam ca am sa ma bucur pt asa ceva vreo data dar imi creste inima de fericire cand aud vesti bune!pupici

raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

am revenit ca sa ma laud ca fumez sub 15 tigari pe zi in ultimul timp!si ca va voi tine la curent!ca pe 14 februarie aflu si in ce stare e placenta mea!am citit ca se poate declansa nasterea la varsta bebelului meu din cauza placentei nehidratate!

RALUCA 25+ http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput