Fumatul si sarcina (3)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RalucasS spune:

MIKYCRIS - cele mai importante sunt primele 3 luni in care i se formeaza toate organele lui bb, sistemul nervos si tot tacamul, asa ca i-ai face un mare bine si o mare bucurie daca te-ai lasa de pe acum, nu de cand misca el....imagineaza-ti atunci cand fumezi cum sta bebe trist si plange si cand nu fumezi este vesel si zambitor, poate o sa te ajute imaginile astea si reusesti de dragful lui sa lasi tigara. Dupa cum ti-am zis eu m-am lasat de fumat pt el, comoara vietii mele, si o sa ma reapuc de fumat dupa ce termin inclusiv alaptatul.... si sper sa reusesti

22+ Lucas


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

NAISHA,ce faci,cum te mai simti?sper ca esti o.k.!
RALUCASS,cum reusesti sa ma pui pe ganduri!bravo fato!.tin sa va anunt ca azi nu am fumat decat 2 tigari-1 la cafea dimineata si 1 cand am avut pe cineva in vizita la mine!
cred ca este un pas innainte nu? ce ziceti?
chiar nici nu am mai simtit nevoia de.
aveti grija de voi!
5s+

MIKYCRIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucasS spune:

MIKYCRIS - Bravo, ma bucur mult de tot sa aud asta, si sunt sigura ca ai sa le lasi de tot de dragul bb-lui tau pe parcursul sarcinii, pt ca burtica noastra este casa lui provizorie, si nici noua nu ne-ar place, oricat de fumatoare am fi sa fim cazate intr-o casa plina de fum , inca odata bravo, , si o mica galerie ca sa te incurajeze...


22+ Lucas


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

RALUCA S-multumesc mult pt. incurajari!chiar au efect!sper ca nu temporar!
voi ce mai faceti fetelor?cum merge cu sarcina? eu as dormi mai tot timpul!
sa nu ma lasati balta cu incurajarile!
5s+
MIKYCRIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maia37 spune:

Buna fetelor fumatoare si nefumatoare!Multa vointa spun eu ca trebuie sa ai ca sa te lasi de fumat si daca licarul de viata din tine nu-i cel mai bun motiv atunci cine?Daca incerci sa te lasi trebuie de tot nu sa -ti spui ca doar 1...2 tigari.Stiu ca suna absurd pentru unele fete dar Raluca a pus punctul pe i...de ce sa ai mustrari de constiinta mai tarziu iar copilul tau sa sufere pt. ca tu ca mama nu poti renunta la un viciu?Si daca bb-ul este cel mai important lucru din viata ta de ce sa ichizi ochii si sa-ti aprinzi tigara cu nonsalanta spunand simplu..mi-e pofta.Da,e adevarat sunt copii nascuti sanatosi din mame fumatoare dar merita riscul?Daca al tau va avea probleme si atunci nu te mai poti lauda cu faptul ca:"am fumat si uite ce copil sanatos am"nu-i o regula sa fie la toata lumea la fel.Cineva spunea de cobit dar nici pe departe...intentia este cea mai buna dragi mamici fumatoare.Eu o fosta fumatoare si la prima sarcina si acum la a doua m-am lasat de fumat de dragul copilului si din motivul constiintei.De ce sa am mustrari mai tarziu in loc sa fiu linistita ca am facut ce-i omeneste posibil sa fie bine.Dupa prima nastere am asteptat sa termin cu alaptatul si apoi cand copilul avea 6 luni am revenit la tabietul de a sta cu sotul dimineata la o cafea si tigara.Imi fusese tare dor de acel moment.Dupa 13 ani am ramas insarcinata din nou si am renuntat iar la tigari,cafea dar de data aceasta nu le-am mai putut suporta nici macar adierea.Ce credeti ca-mi spune fiica mea?Acum ma credeti cand va ziceam ca miroase urat tigarea?Si hainele si parul si respiratia toate va miroseau a tigari,un miros urat.Acum imi dau seama cat a terebuit copilul sa suporte acest obicei al nostru si sunt hotarata sa nu mai fumez niciodata.Cam atat am avut de zis si eu si daca v-am deranjat sa ma scuzati dar nu asta am vrut.Va doresc copii frumosi si sanatosi si nastere usoara viitoarelor mamici.

Mihaela, mamica Andreei 13+ si 23+ cu Vlad Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naisha spune:

sunt bine acum ....doar ca se accentueaza greturile ...si pana acum nu am avut :(
ieri dimineata nu am putut sa mananc nici portocala

azi am fumat doar 2 tigari ...una dimineata si una acum la ora 5 ...sper sa reusesc :)

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

NAISHA,te astept la subiectul"mamici de iulie-august"!
pana atunci aveti grija de voi!
astazi nu am fumat decat 1 tigare la cafea cu mama.
5s+

MIKYCRIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Fetelor,va scriu in speranta ca va pot ajuta intr-un fel..pe cele care ar dori sa se poata lasa de pipat
Eu am fost o fumatoare inraita,de mai bine de 10 ani,insa la un moment dat,cand am fost racita,am profitat de ocazie si m-am lasat,pt ca aveam in plan un bebelus!Fetita mea s-a instalat in burtica cam la jumatate de an de la aceasta decizie..
Nu va mai spun ca nu e sanatos,ca cel mic ar putea avea probleme (ca fetita unei prietene care a ajuns sa faca pneumonie la cateva luni din cauza unei sensibilitati f mari a plamanilor...boala care s-a repetat de 2 ori..si nici acum,dupa aproape 6 ani de la nastere nu e prea viguroasa)

Raluca

in asteptarea micutei Anais

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

NAISHA,ce faci?,esti bine?nu mai stiu numic de tine!
am vazut ca nu ai mai postat nimic la subiectul "mamici de iulie-august"!
mai da si tu un semn de viata!
6+

MIKYCRIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca_81 spune:

Buna,

si eu sunt o mamica de iulie - august 2008 care se chinuie din rasputeri sa se lase de fumat. Inainte de a afla ca sunt insarcinata fumam mai bine de un pachet de tigari pe zi si acum am ajuns la 4-5/zi. Stiu ca nu e bine si imi fac procese de constiinta in fiecare zi...sper din tot sufletul sa ma pot lasa si sa ma ajute si greturile care vad ca la mine se cam lasa asteptate. Sunt in cinci saptamani si inca nu am avut nici o greata :) La voi cand au inceput?

Mergi la inceput