Montignac: ce am mancat azi? (68)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Irina, faina integrala se gaseste la magazinele naturiste, iar fructoza (nu lactoza ) cred ca tot acolo, dar eu am luat-o din supermarket (nemteasca sau frantuzeasca, costa cam 150.000-200.000/500g).
Din cate stiu eu, Monty recomanda painea integrala doar dimineata, nu si seara!

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 9 luni) si Ramona (3 ani si 8 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

crinuta, piinea e ok daca e insotita insotita de brinza 0% iar "crema de brinza" nu "suna" a aveam 0%.
myhaella, mersic de raspuns. aici o sfeclesti daca vrei sa slabesti, pentru ca tot are zahar. nu vrei sa stii citi sint supraponderali aici. am un sentiment de mila pentru ei, desi majoritatea sint asa din cauza ca maninca mult si prost, nu din cauza vreunei boli.

si eu stiam la fel despre piine, consumata doar dimi.

nu mai stiu cine intreba in pagina precedenta daca e ok ca maninca cite o lingurita din chestii care nu ar fi permise. parerea mea e ca da, e o problema - cel putin in faza I. acu'... daca nu te poti abtine...asta e. probabil ca o sa scapi de kilogramele dorite, dar mai greu.

spor la toate si cit mai putine abateri sau chiar delooooc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Am venit si eu aici, la voi, ma chinui de marti cu Monti, luni seara m-am documentat, am citit cartea asa pe fuga, dar am o problema: nu stiu prea sigur ce alimente contine lipide si care glucide si mai ales care sunt cele care au din ambele. Asa, in mare, am priceput eu, dar totusi gasesc pe undeva o lista cu fiecare aliment in parte?
Si Laura T, spune-mi si mie, te rog, de unde ai luat fructoza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Si am uitat inca ceva: am inceput sa beau ceai verde, e ok sau nu?
Va suparati daca mai revin cu intrebari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

roxana, ai voie orice fel de ceai atita timp cit este decofeinizat. daca te-ai incurcat prea mult in "termeni" vezi ca la inceputul subiectului este "montignac pe scurt". asta ar trebui sa te ajute mai mult decit cartea.
lipide:
– lipidele de origine animală sunt lipidele pe care le conțin carnea, peștele, untul, brânza, smântâna proaspătă etc.;
– lipidele de origine vegetală sunt lipidele din uleiul de arahide, margarina etc.
Se pot clasifica lipidele și în două categorii de acizi grași:
– acizii grași saturați, care se găsesc în carne, mezeluri, ouă și lactate (lapte, unt, smântână, brânză);
– acizii grași mono-nesaturați sau poli-nesaturați; acestea sunt grăsimile care rămân lichide la temperatura ambientală (uleiul de floarea-soarelui, de rapiță și măsline), deși unele pot fi solidificate prin hidrogenare (fabricarea margarinei). Totodată, în această categorie trebuie incluse toate grăsimile de pește.

glucide
indice glicemic ridicat:
Maltoză 110
Glucoză 100
Pâine foarte albă 95
Fulgi de cartofi instant 95
Miere, dulceață 90
Corn flakes 85
Morcov 85
Zaharoză (zahăr alb) 75
Pâine albă 70
Orez alb 70
Cartofi 70
Porumb 70
Sfeclă 70
Biscuiți 70
Paste (făină albă) 65
Banane 60
Stafide 60
indice glicemic scazut
Fulgi de ovăz 50
Cereale cu tărâțe 50
Orez complet 50
Pâine de grâu integrală 50
Paste din făin㠖 cernută 45
Pâine de secară completă 40
Mazăre verde 40
Fasole albă 40
Pâine integrală 35
Lactate 35
Fructe proaspete 35
Linte 30
Năut 30
Fasole uscată 25
Ciocolată amăruie 22
Fructoză 20
Arahide 15
Legume verzi < 15
ALIMENTE GLUCIDO-LIPIDICE
LAPTE
NUCI
ALUNE
ARAHIDE
MIGDALE
CREIER
FICAT
SOIA (făină)
GERMENI DE GRÂU
PASTE CU OU
NUCĂ DE CAJOU
NUCĂ DE COCOS
CIOCOLATĂ
ZAHĂR
MĂSLINE
CASTANE
CASTANE DULCI
SCOICI
ST. JAQUES
STRIDII
AVOCADO

toate astea le-am luat din cartea veche. daca nu o ai, trimite-mi PM cu adresa ta de email si ti-o trimit eu.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MONAI spune:

Salutare, fetele!
Vreau sa ma inscriu si eu in clubul vostru, eu inca alptez, dar voi incerca sa mananc doar combinatiile permise ca nu se mai poate.
Am 1.64 m si ma cantaresc dimineata sa va spun cu exactitate. Am si eu o intrebare. De unde cumparati dulceata fara zahar si branza degresata? Eu nu am vazut produsele respective, poate imi dati vreun nume, ceva. Va multumesc anticipat.

Scriu si meniul de maine, daca gresesc ceva sa am timp sa ma corectez:
-MD: cafea neagra, 2 oua, cascaval, rosie
-gustare: ciocolata neagra
-P: piept pui friptura sau la gratar cu pireu de telina(ca am inceput diversificarea cu cea mica si sigur imi ramane de la ea) si gogosari murati
-C: conserva ton cu salata verde si cascaval ras


Sa auzim numai de bine.
Mona si Sara (16/07/2005)

Scumpii de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MONAI spune:

Am uitat sa va intreb de painea integrala. Eu nu sunt convinsa ca ceea ce zic ei ca-i integrala chiar o fi, pot sa o inlocuiesc cu graham? Daca imi fac micul dejun cu iaurt degresat si paine graham pot manca nelimitat sau ma rezum la 2 felii de paine?

Sunt sigura ca intrebarile acestea s-au mai pus, imi cer scuze, dar nu am apucat sa studiez arhiva si nici cartea nu e prea clara uneori.


Sa auzim numai de bine.
Mona si Sara (16/07/2005)

Scumpii de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

neata fetelor ,
ma primiti si pe mine...m-am apucat de luni de monti si pana acum am rezistat eroic tentatiilor...

sa va spun si meniul meu de azi..
MD: cereale integrale cu lapte degresat 0,1%
P: friptura de vitel la gratar cu salata vered si rosii
C: fructe: mar , portocala

sa va spun si greutatea...acum am 65kg - 1,65 m si vreau sa ajung la 52-53 kg offff...sper sa reusesc alaturi de voi



Adriana si bb Cezarica


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110&whichpage=1 br / " target="_blank">Ajutati-o pe Alinutza sa vada



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu spune:

Adriana- te primim cu drag!

Fetelor am deschis un nou capitol aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66377

Multa sanatate!

Mergi la inceput