Diareea / enterocolita

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Enteroviroza - sfaturi
daniella4
Piciul se pare ca s-a procopsit cu o enteroviroza, cnf. diagnosticului medicului de la urgente. Am primit tratament injectbil Fortum, Debridat, Panadol si saruri pt rehidratare Prolyte. Plus regim alimentar strict. Maine mergem si la pediatrul nostru sa vedem ce ne spune.
Ni s-a interzis laptele (am uitat sa intreb pe cat timp), iar bb e disperat din cauza asta (cred eu), oricum nu vrea sa pape nimic din ce avem voie (branza de vaci, supa de morcov, orez fiert, pui).

Intrebarea principala ar fi am voie sa-l scot afara sa ia aer?
Si daca mai aveti sfaturi privitoare la enteroviroza, v-as ramane recunoscatoare.


Diana Mirela

Daniela, noile principii de tratament spun ca regimul sever (doar apa de orez, orez cu roscove, supa de morcov) se tine doar 24 de ore, apoi se trece treptat catre o alimentatie normala.
De baza este o formula de lapte delactozat sau lapte de soia. Poti sa ii dai, mai ales ca baietelul tau vrea. Cel de soia are gust mai bun, cred ca il va accepta mai usor. Se da aprox. o saptamana si apoi faci treptat trecerea la laptele obisnuit.
In rest da-i ce ti s-a recomandat, incet vei introduce tot ce mananca el, cu exceptia alimentelor ce pot cauza diaree.

Si inca ceva. Dat fiind faptul ca are antibiotic, ii poti da ceva pt. refacerea florei intestinale (de ex. Biotics).
Afara il poti scoate, dar nu in colectivitate.
Multa sanatate !

Androix
Si Filip a avut de doua ori vara asta.
E nasol cu regimul si cu suprimarea laptelui, dar si daca ii dai lapte mai rau ii faci. Eu in loc de lapte i-am dat ceai de menta indulcit (1 linugrita la 100 ml de apa) pus direct in biberon. De voie de nevoie, de foame, de sete pana la urma l-a acceptat si l-a baut. In rest i-am dat: banana cu branza de vaci, ciorba de legume cu mult morcov si mult orez si biscuiti sau sticksuri. Am tinut-o asa vreo doua zile, in care mai mult a flamanzit decat a mancat. Ca medicatie am inceput cu amoxicilina (a debutat cu febra foarte mare si doctorita de pe salvare a zis ca e de la un rosu in gat - ulterior am ajuns la pediatra cand a inceput sa faca si scaune apoase si ne-a zis ca infectia a coborat la stomac si ne-a schimbat medicatia) apoi ne-am mutat pe biseptol pastile, jumatate la 12 ore, pisata intre linguri si dizolvata in putin ceai si hidrasec pentru rehidratare pe care nu l-a baut sub nici o forma, nici cu frumosu, nici cu forta nici cu slujbe. Asa ca am renuntat la el, mai ales dupa ce l-am gustat si eu si am vazut cat este de infect. In schimb am avut grija sa bea foarte mult ceai de menta. Oricum dupa prima jumatate de biseptol a inceput sa i se regleze scaunul, iar dupa a doua deja era perfect. Imediat a inceput si sa manance mai bine si am inceput sa-i dau si carnita de pui - supa si la gratar.
Noi nu prea am iesit ca avea si febra si m-am ferit sa-l scot. Dar cand si-a mai revenit ne-am reluat programul normal.

diana21
Noi am avut anul trecut o enteroviroza nasoala, am fost internata cu fetita o saptamana, asa ca pot sa-ti dau niste sfaturi.
Regimul se tine cat mai mult, noi am tinut sase saptamani si sa stii ca in ciuda acestui fapt, mi-a luat bine in greutate. Lapte nu i-am dat toata perioada regimului, in schimb l-am inlocuit cu Nan fara lactoza si cu Mulupa HN, nu e bine sa i-l scoti de tot.
Nu fa greseala sa-l treci pe alimentatie normala cand vezi ca s-au reglat scaunele, o s-o iei de la capat pentru ca in enteroviroze, flora intestinala este practic distrusa, face scaune cu mucus mult (semn ca intestinul este f. irirtat, se desprind fasii de pe el).
In enteroviroze, regimul este medicamentul de baza.

Uite ce ai voie sa-i dai: dovlecel, morcov, albitura, orez, banane, mar copt sau fiert, gutuie, afine, kiwi, branza dulce, piept de pui fiert separat de mancare, ciorbita de legume (doar cele enumerate, fara rosii, gulie, mazare, conopida, etc), ficat de pui la gratar, paste fainoase cu branza, paine prajita, covrigei si stiksuri (nu biscuiti pt. ca au mult zahar). Cand e mai bine, poti sa-i dai si Almette simplu.
Atentie, ca am vazut ca multe mame nu stiu, oul este interzis in afectunile gastrointesinale severe!

De baut, apa de orez cu o lingurita de glucoza (fara zahar), ceai de menta, afine, anason, stevie (f.f.f. bun), saruri de rehidrare, apa plata, Cola (daca e mai mare, contine subt. asemanatoare sarurilor de rehidrare).

Din comert: cereale Nestle, Orez, Orez cu trei fructe, Orez cu roscove, borcanele Hipp (afine cu mere, banana cu orez, etc.)Exista si suc de rehidratare, morcov cu orez si cu saruri, e eficient si are si calorii, tine putin si de foame.

Medicamente: Smecta (dimineata si seara daca e grav), Enterol (un plic pe zi), Biotics (se face o cura cat tine antibioticul, minim cinci zile, un plic pe zi) sau Ecoflorina.

In primele zile, supa crema de morcov si orezul fiert cu morcov si cu pui sunt de baza!

Noi am tras un an de zile sa-i refacem flora intestinala, a fost rau de tot, mereu facea scaune moi cu mucus, de aia zic ca nu-i de glumit cu asta. Am tot scris, de cate ori a fost un subiect asemanator, stiu ce grava poate fi o eneteroviroza tratata aiurea.
Multa sanatate!



daniella4
Multumesc mult pt raspunsuri. Inca nu l-am scos afara, are ceva febra, a baut doar putina supa, saruri de rehidratare (nu-i plac deloc)un biscuit, de pui sa n-auda, de orez la fel.
Am luat un lapte de soia, dar pe cutie scrie ca nu e recomandat copiilor sub 2 ani, cred totusi ca-i dau diseara cu cereale, ca e jale fara.
E o boala contagioasa?


Diana Mirela
Trebuie sa mai fac niste precizari ca sa nu existe confuzii.
Enteroviroza sau boala diareica acuta (BDA) are mai multe nivele de gravitate. Pericolul cel mai mare este deshidratarea, cu atat mai mare cu cat copilul este mai mic.
Formele usoare nu se interneaza, tratamentul se face acasa iar evolutia este autolimitata, adica boala se opreste singura. Tratamentul facut este ajutator, nu curativ. De aceea se si revine la regim normal de alimentatie cu alimente de tranzitie, cele enumerate de diana21, iar treptat se revine la mancarea obisnuita.

Insist pe faptul ca se poate da lapte, dar fara lactoza (formula delactozata sau lapte de soia).

Enteroviroza grava se interneaza, tratamentul este facut in spital, se pun si perfuzii, regimul este f. strict, mai ales in primele zile.
Dieta dupa boala dureaza mai mult, deci are alte principii de tratament decat o enteroviroza usoara.

De asemenea, trebuie luat in calcul si faptul ca repetarea episoadelor poate ascunde altceva, adica vreo alergie sau intoleranta, cel mai frecvent la gluten sau lapte de vaca. Niste investigatii in acest sens sunt necesare, pt. ca bolile se confunda extrem de usor, au cam aceleasi simptome.

Diana Mirela
Daca vinovatul este un virus (rotavirus) da, este contagioasa boala. Diagnosticul pus a fost enteroviroza, dar banuiesc ca nu s-au facut teste din scaun ca sa se vada agentul patogen. Probabil s-a luat numai dupa aspect.
Insa pot fi si enterobacterii vinovate, astea sunt o gramada, caz in care boala poate fi transmisa prin contact direct (mancat cu aceeasi lingurita, maini murdare, etc.).

daniella4
Sunteti niste dulci, m-am mai luminat.

Inca un sfat va rog mult, am primit un antibiotic injectabil si acum am descoperit ca nu stiu unde sa ma duc acum duminica seara sa i-l fac(contam pe vecina de vis a vis care e asistenta, dar banuiesc ca sunt plecati cu totii la tara sau la iarba verde). Sa incerc la camera de garda a unui spital? Ca altceva nu-mi vine in minte. Cat se da pt o injectie ca sa fie multumiti?

diana21
Il poti scoate afara dupa ce ii scade febra, dar ai grija de ceilalti copii, sa nu-i imbolnavesti si pe ei. Am uitat sa-ti spun de cerealele (tot Nestle) Orez, porumb si tapioca, poti sa-i dai, dar nu chiar de la inceputul regimului. Daca papa sandwichuri, e bine, poti sa-i faci cu branzica si piept de pui la gratar, pe noi ne-a salvat asta! Fetita mea a papat toata vara trecuta doar chestii de regim si dupa un timp am ajuns la concluzia ca poti sa-i dai si lucruri gustoase daca ai putina imaginatie si stii sa le combini.

Cu injectiile, incearca cu o cunostinta, altfel te cam usuca de bani. Noua ne lua 100.000 de injectie o asistenta care venea acasa (sta prin zona), iar un tratament de sapte zile m-a costa peste doua milioane (doar injectia). La camera de garda cred ca e ok si daca le dai 50.000. De ex. La Medlife, unde e fetita mea inscrisa, costa tot 100.000, dar trebuie sa mergi acolo.

mariana_1976
Antibiotice la rotavirus???Nu-mi vine sa cred ca doctorii romani prescriu asa ceva.Aici se stie ca nu exista nici un remediu medicamentos decit vaccinarea care e in stadiul de experiment.
Eu nu am avut nevoie sa-i tin regim alimentar ca sarcul copil nu numai ca avea diaree dar si vomita tot indiferent ce-i dadeam.Doar sarurile de deshidratare le-a baut...

daniella4
Multumesc, Diana. Inca mai are un pic de febra, dar azi a fost mai vesel, cred ca i-a placut ca a trebuit sa-l scot afara (din motive de injectii, ca n-am gasit pe cineva care sa vina acasa). Cu laptele de soia (in care am bagat cerealele pe care le papa cu lapte obisnuit) s-a impacat tare bine, ii mai iau, a fost atat de fericit aseara ca si-a vazut biberonul, cred ca-si inchipuia ca nu mai vede lapte pana la majorat!
Sarurile de rehidratare nu i-au placut deloc, dar bea ceai de menta concentrat.
N-a mai vomitat, sa vedem cu diareea, pana cum n-a mai avut.
Acum dimineata in afara de bibe cu soia si cereale a papat o banana cu branza de vaci si mai vedem.

Mariana, nu stiu sigur daca e rotavirus, diagnosticul a fost doar de enteroviroza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Enterocolita virala
emanuele4u
Buna mamici de pitici,

Am citit toate raspunsurile legate de acest subiect, insa nu am gasit o rezolvare pentru fetita mea de un an, deoarece ea nu accepta nimik din ce ar trebui sa manance/bea din alimentele recomandate :(( ( nu tu mucilagiu de orez, nu morcovi, nu lapte fara glucoza, nu ceai de menta sau de musetel....etc. Partea buna e ca nu se deshidrateaza pentru ca bea multa apa ( si ceai de la Hipp - altul il refuza). A mai trecut cineva prin asemenea experienta? Imi poate da un sfat cineva? Sunt disperata, nu stiu ce sa mai incerc si cum sa mai procedez. Mentionez ca niciodata nu am avut probleme cu ea cu mancarea - nu e mofturoasa si nici nu am alergat cu lingurita dupa ea vreodata...pur si simplu cand ii era foame manca. Dar acum...refuza orice. :(

roxanaz

mai ai urmatoarele variante:
pilaf cu pui, carne de pui la gratar, morcovi sote, supa crema de morcovi (mult morcov si ceva telina, ceapa de gust), paine prajita, banane, mere coapte, branza de vaci, biscuiti sarati sau pesmeti, cascaval. nu ceai de musetel, e diuretic. laptele HN ar fi ok daca il accepta...daca nu, mai bine nu ii da deloc lapte. de cat timp e bolnavioara? ca si daca e slabita....nu prea are chef de mancare. asa ca ai grija sa se hidrateze ca va recupera ea dupa ce se face bine.


rapunzel
Si fetita mea a vut o grama de episoade diareice si , la fel ca si a ta, nu a acceptat deloc regimul, cu o singura exceptie: laptele fara lactoza de la Humana HN25 cu cereale de orez Hero; oricum pediatrul ne-a spus ca important este sa se hidrateze bine si ca nu este o problema asa de mare daca sta un picut mai nemincata citeva zile.
Sanatate la bebici!
Rapunzel, mamica de fetita si de baietel!


emanuele4u
Va multumesc pentru raspunsuri...in primul rand vreau sa-i raspund Roxanei...boala a debutat ieri dimineatza cu un acces de voma ( singurul) si apoi a inceput diareea. Ieri nu a mancat decat cateva feliute de portocala - nu era recomandata, dar mi-a cerut si a fost singurul lucru pe care l-a acceptat, apoi o jumatate de lingurita de branza dulce si mai putin de un sfert de banana. In rest...ceai si apa..iar seara, pentru ca ii era foame si nu accepta nimik altceva, i-am dat un biberon de lapte NAN, cel de zi cu zi - Nu dati cu pietre in mine...cum spuneam...ii era foame si altceva nu a vrut. Bineinteles ca am avut probleme de la lapte, a facut kk de 2 ori pana dimineatza, apoi a avut o pauza, timp in care a baut numai ceai ( Hipp + ceai de menta - am reusit sa i-l stecor in biberon si nu a refuzat, fiind cantitate mica). In rest se joaca, e vesela, merge,nu are febra,doar ca nu mananca nimik si e matzaita uneori.


roxanaz

Emanuele nu da nimeni cu pietre, doamne fereste. Patrick a avut acelasi lucru lunea trecuta, voma si atat, aproape deloc febra. asa ca te inteleg. incearca cate putin din ce am zis mai sus. nu o forta. daca nu vrea nu vrea, o lasi in pace. da-i uscaturi daca vrea: sticks-uri, biscuiti, pesmeti, mar copt daca vrea, cu miere si nuci de exemplu. nu-s hrana sanatoasa dar merg si nu ii agraveaza burtica. e normal sa nu manance...o doare burtica saracuta de ea. asa ca....nervi de fier si sa treaca repede!


anaisanais
Si eu am avut probleme de acest tip cu al meu copil, asa ca te intreb: ce tratament a prescris doctorul? noua ne-a dat debridat, smecta si indicatia urmatoare:''daca nu accepta tratamentul, trebuie sa va internam''; ca regim: orez, orez, orez, si iar orez fier in apa, morcov, piept de pui fiert(dar sa nu care cumva sa incerci sa-i faci o supa de legume cu zeama de la pui, ca este de rau!!!!!) sau la gratar, brinza de vaci(dulce) si piine prajita.Supa trebuie sa fie facuta din radacinoase(morcov, pastirnac, patrunjel), la care poti pune si un ardei gras si un fir de sare, dar nici un fel de fainoasa sau grasime(nici macar o picaturica de ulei!).Singurul fruct: banana. In rest, orice altceva - interzis o saptamina. Si, cu toate astea, desi am tinut strict regimul, Vlad a scapat de probleme de-abia dupa ce i s-a prescris antibiotic... Ai mare grija, spitalele sint pline de copii cu o astfel de problema. A, uitasem: de baut numai apa plata sau ceai de menta( musetel= diuretic; consecinta= dezastru).
poate ar fi bine sa consuti din nou medicul, desi.... daca nu vomita si daca are numai 2-3 scaune pe zi, nu prea as crede ca este vorba de enterita virala.... mai consulta inca o data medicul.
Multa rabdare si multa sanatate, emanuele! Avem un mare noroc: copiii recupereaza foarte repede ceea ce pierd in perioadele/ episoadele de boala. Sanatate!

madalinad

si noi m trecut prin asta (rotaviroza). nici serban nu a vrut sa manance nimic in perioada aia... sau, mai precis, bea cam 100 ml lapte si un pic de paine prajita. asta toata ziua. avea atunci 1 an si 8 luni. a, si rareori ceva sticks-uri, si cate o banana in fiecare zi.
a tinut-o asa vreo 10 zile, dupa care diareea a trecut practic de la sine. eram terminata, ca si asa era slabut, a dat jos urgent 1/2 kg... cum il fortam un pic, cum vomita!
dar si cand i-a trecut... mi-a mancat si urechile o perioada!!

lazy
Emanuele, si noi trecem prin asa ceva.Nu te ingrijora inca .In orice afectiune a sistemului digestiv ,apetitul scade in primele zile.Dupa parerea mea,este mai bine sa-i dai cate un pic si des(chiar si o lingurita)papica de regim decat sa-i dai mancare(lapte ,portocala)care-i dauneaza foarte mult.Nu o sa manace in primele zile,dar apoi o sa manance.Incearca sa-i indulcesti ceiutul cu glucoza si pune-i si saruri de rehidratare in el(faci dilutia mai mare decat in prospect ca sa nu-i simta gustul).
Cu fetita am avut si eu aceeasi problema. Nu manca piure de morcovi facut de mine,in schimb manca piure de morcovi la borcanele.II dadeam coca-cola 1 lingurita la 1/2 ore pentru rehidratare.Accepta ,insa ,laptele fara lactoza.

In schimb Vlad ,daca in primele3-4 zile nu a mancat aproape nimic,acum devoreaza orice i-as da.Dar nu-i mai dau decat regim.Am facut prostia sa-i intrerup regimul brusc(cand parea ok),si in 2 zile a recidivat,si a fost mult mai grav.
Mentionez ca i-am indulcit cu glucoza totul:ceaiul,piureul de morcovi,apa de orez,branza de vaci cu orez,si le accepta cu placere.
Am incercat si ceaiul de afin care este foarte bun la gust.Secretul e sa-l fierbi 30 minute,si sa mai lasi cateva ore fructele uscate in ceai la macerat.
I-am mai dat cereale de Orez si roscove,Nestle(special pentru diaree),care se prepara cu apa sau ceai,si nu are lapte inclus.

Daca ea prefera apa ,da-i apa.Important e sa fie cat mai multa cantitativ.

Si asa cum se ureza in bolile diareece :sanatate si rabdare.
Ai grija la fundulet,ca se face"carne vie".

Lauraa
Laptele e total interzis!!! Face foarte mult rau! Mai bine lapte fara lactoza,daca poate sa bea! Serios,n-o sa-i treaca daca ii dai lapte! Noi am stat o saptamana in spital!



emanuele4u

Multumesc inca odata pentru mesajele voastre. Pentru LAZY...suna frumos ce spui tu, insa la ea nu se aplica, adica nu ii pot da nici macar lingurita aia de care vorbesti tu...o refuza categoric si incepe sa planga de parca i-as da otrava. La ea apetitul nu a scazut drastic asa cum poate ca ar fi normal, problema este ca ii e foame..dar nu vrea nimik pe baza de morcovi sau orez. Nici lapte fara lactoza nu accepta, dar in continuare imi arata ca ii e foame.Ah...si am uitat sa mentionez...stiu ca exista pe piatza tot felul de cereale si borcanase cu mancare...niciodata nu i-au placut...am incercat din nou ...bineinteles ca e la fel...le refuza ca de obicei.
Pentru LAURAA - stiu ca nu i-am facut nici un bine dandu-i azi noapte lapte, insa ce altceva as fi putut sa fac daca plangea de foame si nu voia altceva? Astazi nu i-am mai dat nici un strop de lapte, ci a mancat un sfert de grisina si am pacalit-o cu ceai de menta in ceiutzul ei...de asta spuneam ca vreau ceva solutii...am incercat tot ce mi-a trecut prin cap sa o fac sa manance putin din mancarea dietetica recomandata.


Lauraa
Te cred! SI te inteleg! De aia am stat si noi o saptamana in spital,in perfuzii! Nu voia sa manance nimic de regim,nici sa bea! Eram disperati! Cand i-au dat lapte l-a baut rapid dupa care starea i s-a inrautatit fantastic si a inceput din nou cu diaree (tocmai avusese o zi de liniste,crezusem ca e ok..)
Sa-ti spun ce-i aduceau asistentele. Faceau patratele de paine unse cu un stratuletz de margarina vegetala si in fiecare patratel infigeau cate un stiks cu sare, sa o distreze si sa isi uite de incapatzanarea ei. Apoi ce i-am mai dat a fost supa din cub Knorr (stiu ca multe o sa cada intr-un lung lesin,nici eu nu sunt de acord in general dar era situatie de criza) in care au pus paste fainoase (fierte).I-a placut si aia. Apoi au facut piure de cartofi in care nu au pus lapte sau unt ci doar margarina. In rest sticksuri la greu..ce sa-i faci ,in cateva zile o sa-i treaca si gata.Sanatate!


rapunzel
Bineinteles ca nu este bun laptele!! Doar cel fara lactoza. insa pe caldura asta nu poti tine fara sa bea un copil mic sanatos, cu atit mai mult daca are si citeva scaune diareice pe zi!
Parerea mea!
Rapunzel mamica nedormita de fetita si de baietel


cattalina
si dragos a facut enterocolita virala la aproape 2 anisori....dar dupa diaree a inceput si varsatura....si mai facea si febra putin....cand am vazut ca tot varsa am mers la clinica de pediatrie si i-au pus o perfuzie de rehidratare ca se formase deja un lant al slabiciunilor...varsa si din cauza dereglarilor hidroelectrolitice date de diaree ....dupa acel flacon am venit acasa si si-a revenit....am dat numai smecta....
inteleg ingrijorarea ca eu am fost fff stresata...mai ales cand il vedeam cat de molatec si slabit ii ca se deshidratase putin...
dar trece...asa ca mult curaj
sanatate multa


vrabiuta
emanuele - sper ca puiul tau se simte mai bine.
si noi am trecut prin asta, de doua ori. o data cand a luat virusul de la fetita vecinei noastre (medic) si o data cand a luat virusul de pe niste jucarii din parc. prima data a fost simplu, cand s-a trezit dimineata si a vomitat de a umplut tot patul, am stiut ca urmeaza varsaturi si diaree. a acceptat regimul si medicatia, i-am dat frunze de salcam sa ii oprim diareea si totul a fost ok.
a doua oara nu am stiut ce are - a vomat dupa o calatorie de doua ore cu masina si nu ne-am dat seama ca era tot o enterocolita. nu a vrut sa manance regim si s-a simtit din ce in ce mai rau. in 48h deja eram la spital la perfuzii.
ti-am povestist experienta prin care am trecut doar pentru a ajunge la lucrul cel mai important - apa e cea mai importanta. nu e important sa manance ci sa bea lichide. nu este important daca mananca sau nu acum. in cateva zile isi va reveni si va avea voie sa manance orice, va recupera atunci.
poate vrea sa guste putin piept de pui fiert, paine prajita, grisine. daca nu vrea, nu insista. pentru recuperarea sarurilor eliminate prin diaree/voma poti incerca sa ii dai saruri de rehidratare de la farmacie, le dizolvi in apa si ii dai cate o lingurita la 5 min (astfel nu vomita).
multa sanatate!!


emanuele4u
Eh...din pacate nu a acceptat nimik din ce este permis, nici macar laptele fara lactoza...ieri i-am luat Milupa HN 25 ( care pare un fel de cereale..ea niciodata nu a mancat pentru ca nu i-au placut), iar astazi i-am luat NAN , tot fara lactoza, dar dn pacate cand i-a simtit gustul a refuzat biberonul cu o grimasa pe care o cunosc si cre inseamna "nu mai incerca. nu vei reusi sa ma pacalesti/sa ma convingi ca trebuie sa mananc asa ceva". In consecinta am tinut-o iar pe ceai Hipp + ceai de menta si deoarece orice noua incercare de morcovi, orez, banana si orice alta combinatie a esuat, pe la 17 i-am dat putina branzica de vaci cu painica ( nu prajita, ca si pe aia a respins-o). In rest..ceai si apa...insa am avut o supriza placuta sa descopar ca nu a mai avut nici un episod diareic..si asta de ieri de pe la 16-17 cand i-am dat sa pape o maslina...hmmm..se pare ca acum am trecut in cealalta extrema...constipatia ..eh..sper sa fie doar o stare tranzitorie si maine sa nu mai am nici o surpriza..oricum, va multumesc pentru sfaturi..iar cine zicea de maslina...mare dreptate a avut ;-)


emanuele4u
Mda...dupa o zi calma ( ieri), problema a revenit...a existat un singur episod diareic pana acum...insa ne--a apucat si pe mine, si pe sotul meu LOL..dar cu noi e mai simplu...metoda eficienta testata e o lingurita de gris si una de cafea..si trece...dar ce ma fac cu bebeina mea??? A mancat putina banana...in rest nimik..doar ceai :(

pako
Emanuela, cum mai e fetita ta?
Si noi am avut probleme...dupa 8 zile si-a revenit.Dr. ne-a recomandar debridat si hidrasec care dupa 3 zile nu au avut nici un efect(cred ca din prostia mea ca eu ii dadeam ceai de musetel amestecat cu menta) Asa ca la noi a trecut cu furazolidon, jumate de pastiluta la 6 ore dizolvat intr-o lingurita de apa.Si ceai de menta putin si des....si cum au zis si fetele multe stiksuri
Sanatate multa!


emanuele4u

Multumesc pentru intrebare Pako...ce sa iti raspund de 2 zile nu mai are decat unul, maxim 2 episoade diareice /zi, insa tot nu accepta nimik de regim, iar eu, ca o mamica (uneori) denaturata, tinand cont de faptul ca nu face apa, ci doar kk de consistenta mustarului amestecat cu apa (dar nu fff multa) si ca nu se repeta de n ori /zi aceste episoade diareice, i-am dat sa manance doar ce a acceptat ea: banana ( cam un sfert de banana, maxim o jum pe zi - nu a vrut mai mult), niste branzica de vaci, o jum de lingurita de carne de vita fiarta...si cam atat...in rest ceai de menta in combinatie cu ceai de fenicul de la Milupa- este indulcit cu dextroza, nu cu zahar) si cam 150 ml lapte ( nu din cel fara lacotza, pentru ca nu il accepta sub nici o forma)...asa ca in concluzie, nici nu am cum sa ma astept sa treaca problema prea repede. Oricum am observat ca deja scaunul de azi a fost ceva mai tare decat cel de ieri, ceea ce sper eu ca nu poate insemna decat ca suntem pe drumul cel bun. Maine vine pediatra din concediu si cum o sa ne ducem la vaccin, o sa o intreb ce altceva mai pot face ( desi nu cred ca s-a inventat solutia miracol pentru un bb incapatanat precum Amy a mea). Promit ca o sa va tin la curent...si inca odata va multumesc pentru sfaturi si sugestii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Diaree prelungita - va rog ajutor
OlgaTarziu
Buna fetelor.
Tony al meu are 14 luni si de cand am fost in vizita in tara acum 2 luni a intrat in niste episoade de diaree absolut aiuristice. A avut 2 saptamani jumate in tara si de atunci are cate 4-5 zile, apoi 3-4 se linisteste si o luam de la capat.
Am fost la pediatru, s-au facut analize. I-au gasit anemie si o enzima marita la ficat ca urmare posibila a vaccinarii pt hep A si B dar care poate sa arata cica si o alergie sau intoleranta alimentara. Ne-au pus pe dieta cu fara lactoza convinsi fiind ca a dezvoltat o intoleraanta temporara la lapte din cauza diareei initiale. De 4 zile tragem din nou cumplit cu scaune diareice care pur si simplu dau afara din pampers. Deci schimbarea dietei nu a functionat. Am intrerupt si fierul de frica sa nu fie el cel care a declansat de data asta.
Culmea e ca nu au gasit nimic in scaun, nici paraziti, nici bacterii sau alte chestii. dar doctorul zicea ca la 30% din cazuri parazitii nu sunt detectati in scaun decat dupa analize repetate. Sugestie ce sa fac cu puiul meu? Sa-l tin hidratat, sa-i dau mancare fara lactoza, sa-i fac testele alergologice la 18 luni. Dar deja am intrat pur si simplu in panica. II opresc de fiecare data diareea cu ceai de menta, mucilagiu de orez, banana, etc Aici nu se da tratament medicamentos iar atata vreme cat copilul e hidratat(Ca bea in prostie) nu reprezinta in conceptia lor o problema. Ce naiba sa stiu face? Mentionz ca nici nu mananca nici nu doarme corespunzator varstei, face greva foamei zile in sir,, uneori saptamani cand mananca doar 500 ml de lapte pe zi.
Aveti habar ce ar putea fi si ce sa pot face? Ce analize sa mai insist sa facem, ca asta e moda aici ca daca nu te lupti esti pus la coada. S-a intamplat asa ceva copilului vostru si care au fost cauzele plus ce tratament i-ati dat.
Deocamdata voi primi din tara Biotics Baby si acum incerc sa gasesc cu disperare Helmiflores , medicamentul ala homeopat pt paraziti ca nu pot sta pana viermisorii o sa dea pe urechi.


mariussimiuc
Helmifloresul este foarte bun pentru paraziti si sa stii ca da si pofta de mancare.Am citit undeva ca gutuile ar fi foarte bune atunci cand are copilul diaree.Si ceaiul de afine.In plus,cred ca ar trebui sa tineti regimul alimentar mai mult timp,nu numai pana trece "furtuna".Flora fiind distrusa,daca dupa 3-4 zile incepeti cu meniul obisnuit diareea se va intoarce.Poate mai in forta decat data trecuta.

dialnyko
Am aflat de curind o reteta pentru diarie absolut incredibila!Matusa mea, de la care am aflat reteta o stie de la mama ei, care e de mult in lumea celor drepti! Va spun ca e incredibila pentru ca eu am pus-o in practica si a dat rezultate imediate! Se ia o castana, d-aia de pe marginea drumului, se rade pe razatoarea mica, se usuca si se da cit se ia cu virful degetelor cu putin lichid.Sau un virf de cutit, ca sa fiu mai bine inteleasa! V-am spus, eu i-am dat fetei mele si a avut efect.E drep ca eu am gasit"gata preparat" la matusa mea in dulap.
Multa sanatate!


dialnyko
Mariussimiuc a spus:PS: fierul nu este cauza diareei.De obicei,acesta constipa" Da-mi voie sa te contrazic! Citeste bine prospectul si vei afla ca fierul poate produce diarie.Eu sunt mai mult decit patita cu fierul, chiar in spital fiind internata pentru... diarie!
Olga, vezi la sfaturi pentru copii(citeva subiecte mai sus), cineva, nu mai tin minte cine, a dat citeva retete-diete in caz de diarie.
Multa sanatate si pupici lui Tony!


daniella4
Olga incearca si cu Debridat, e un preparat frantuzesc, ar trebui sa-l gasesti si in Canada.

dialnyko, eu stiam ca sunt otravitoare castanele salbatice.


mariussimiuc
Poate produce rareori forme minore de diaree sau constipatie,asta scrie in prospect."De obicei,acesta constipa" este de la pediatru citire.

parpalak
Si eu stiam la fel de castanele salbatice, ca ar fi otravitoare. Acuma nu e mai putin adevarat ca mi-am infipt coltii in copilarie in vreo citeva si n-am patit nimic. O fi vreun principiu homeopat din ala in care otravuri in cantitati foarte mici au efecte curative. Dar n-as incerca pe copilul meu de un an....
Oricum n-am prea vazut castani pe-aici...
Olga, mai bine inlocuiti apa si sucul cu ceai de menta pentru o vreme - indulcit si cu un pic de lamiie e tare bun. Si cred ca-i destul de mare ca sa-i dau orez de-adevaratelea - in pilaf, orez cu lapte si un pic de scortisoara, etc..
Si da-i fierul mai departe, ajuta cu diareea.
Si daca gasesti Helmiflores pe undeva, zi si mie, ca si eu caut!


mariussimiuc

Daniela,castanele nu sunt otravitoare.Uite aici am gasit un articol tare interesant.Dar dupa cum scrie aici castanele comestibile sunt benefice in cazul diareei.



OlgaTarziu
Multumesc din suflet de raspunsuri. Adevarul e ca el bea saracul doar ceai de menta, nu-i dau apa sau suc. Cat despre orez... Nu mananca. Iar orez in lapte nu am voie ca suntem pe lactose free diet. Habar nu am ce sa cred despre fier. Adevarul e ca a pornit diareea iarasi imediat dupa a doua doza de fier. Poate ca datorita faptului ca s-a sensibilizat nu-l mai asimileaza si accepta asa usor. Culmea e ca pediatru e in concediu saptamana asta si chiar nu am pe cine sa intreb.
O sa incerc sa caut si debridat sa vad ce este. Deocamdata sunt atat de suparata ca nu mai rezist. Nu vreau sa ramana cu sensibilitati pe viata sau probleme cu diareea din cauza unor incompetenti care nu pot gasi cauza. De fiecare data tratam diareea dar cauza ramane acolo din moment ce apare iar. Ieri am stat doar pe telefoane incercand sa gasesc pe cineva sa-mi aduca din tara medicamente, inclusiv banalul smecta. Aici nu gasesc decat paracetamol si aspirina fara reteta. Si totusi de 2 luni e foarte mult. Sunt super necajita si stresata pentru ca Tony nu a fost bolnav niciodata, nu a avut nici o banala raceala si a fost nascut uun copil mare (4 kg) si super tare. Ma doare sa-l vad suferind atata si sa nu am ce sa-i fac.


mariussimiuc
Olga,poti incerca sa-i dai Furazolidon.Este si varianta pentru copii.Este un antiseptic intestinal si se administreaza si in cazul Giardiei.Si eu i-am dat lui Robert,e adevarat ca la recomandarea pediatrei.

daniella4
Interesant articolul.

Preda
Incearca Hydrasec, asa cum este scris in prospect. Este medicament frantuzesc si se comercializeaza la pliculete. Foarte bun incercat pe propriul copil.

Cred ca trebuie sa insisti cu regimul alimentar. Morcov fiert impreuna cu orez. Orezul poti sa il faci si cu lapte fara lactoza. Branza de vaci si daca se infiripa ceva, continui cu mar copt si banana. Ceai de menta in loc de apa .

Dupa ce trece furtuna, trebuie sa-i dai ceva pentru refacerea florei intestinale. (Enterlol de ex)


Preda
am uitat sa precizez, braza de vaci poti sa o faci din lapte fara lactoza (lapte praf preparat + zeama de lamaie- care ulterior ramane in zer, deci nu risti sa-i faci rau), este ok si mai castigi un aliment in plus in perioada de regim.


coraly
Olga, e foarte important sa-i dai un produs probiotic, pt refacerea florei. Ii opreste si diareea. Si cred ca se vand fara prescriptie. Biotics, Ecoflorina sunt la noi. Dar este si de la firma California Fitness, da un search pe net - Acidophilus. Foarte bun. Ideea e sa contina acidophilus sau combinatii de acidophilus cu bifidus si alti fermenti.


Diana Mirela
Olga, inainte sa te apuci sa tratezi simptomele, trebuie sa gasesti cauza.
Eu presupun ca este vorba de o intoleranta alimentara. Cele mai frecvente sunt la lactoza (exclusa la voi pt. ca diareea a continuat cu regim fara lactoza) si gluten.

Mai are si alte simptome copilul? (cum arata scaunele, sunt grasoase, decolorate, miros f. urat, are anorexie, varsaturi, scadere sau stagnare in greutate, e palid, trist?)
Incearca, macar pt. 1-2 saptamani sa ii dai produse fara gluten. Se va observa o ameliorare rapida daca despre asta este vorba.
Analize nu e cazul sa faci inca, diagnosticul de certitudine se pune pe baza biopsiei intestinale si a dozarii unor anticorpi (in Canada se fac aceste analize). Insa sunt recomandate numai daca va raspunde copilul la dieta fara gluten.

Daca vrei sa incerci, spune-mi si iti scriu ce are voie si ce nu (eventual pe PM, cum vrei).

Si nici nu exista un tratament propriu-zis in afara de cel simptomatic, iar asta numai in cazul unei enterocolite, caz in care ar avea semne de infectie.


alexa si mami
si noi dupa 2 luni de disperare (= diaree), am realizat ca faceam o greseala gigantica. era la regim strict, dar noi ii dadeam cereale milubrei(care's cu lapte). abia dupa o luna de regim f f f strict( lapte fara lactoza, orez, banane, morcovi, piept de pui fiert) alexa si-a revenit. fara medicamente.
acum la episoade scurte de diaree, dam ercefuril si hidrasec, f eficiente.

OlgaTarziu

DianaMirela de faza cu glutenul ma tem si eu. Problema e ca Tony a mancat cu gluten de la 8 luni dar nu a facut diareea asta pana acum 2 luni. Ma gandesc ca daca era trebuia sa fie de la inceput, nu?
E putin palid, dar asta s-a pus pe seama anemiei, are cum ziceam zile intregi de greva foamei cand refuza totul si accepta doar 500ml lapte pe zi. Nu vomita, nu a vomat nici cand era mic, mai regurgita dar de vomat niciodata. Eu de fapt asociez diareea cu nedormitul si refuzul mancarii. Am observat ca e ceva ciudat, ca atunci cand nu mananca se manifesta ca si cum ar avea indigestie, are gaze, e balonat.Scaunele au un miros de acru si arata dezastru, cu mucus si verzui. Dar la proba de cultura bacteriana nu a iesit nimic, si am facut-o de doua ori.



Diana Mirela

Olga, din pacate nu se poate exclude intoleranta la gluten. Da, ca simptom poate aparea si balonarea.
Boala celiaca se poate manifesta la distanta de saptamani-luni bune de la introducerea glutenului in alimentatie.

Poate fi declansata de o gastroenterita oarecare, de scaderea imunitatii sau de o vaccinare, sau incepe de la sine.

Eu ti-as zice sa incerci sa scoti glutenul o saptamana. Nu ai nimic de pierdut, doar inlocuiesti cerealele obisnuite cu porumb, orez sau tapioca (singurele care nu au). De asemenea, ar fi bine, pt. inceput, sa ii dai lapte delactozat sau de soia, ajuta f. mult.

savarina
Nu stiu daca are legatura dar mie dr pediatra mi-a spus sa ii administrez fierul dar la distanta de mesele de lapte. Mi-a spus ca fierul se leaga in stomacel de o bacterie din lapte care provoaca diaree. Eu ii dau fierul la masa de fructe sau la masa de supa de legume si se constipa in acest caz. Daca ii dai ceai indulcit cu zahar , zaharul trebuie sa fie fiert pentru ca altfel fermenteaza. Noi am rezolvat problema cu smecta dizolvata in ceai de menta si cu biotics baby in lapte. La mine nu accepta nimic altceva decat lapte, cereale si ceai. Eu fierbeam morcovi si orez in acelasi recipient , le dadeam la blender si apoi puneam lapte fara lactoza si cereale fara lapte si le papa cu placere crezand ca papa cerealele obisnuite.Si mierea de albine inmoaie scaunul daca cumva ii pui in ceai. Sper sa iti fie de folos ideile expuse. Sanatate multa


savarina
Ai schimbat cumva apa cu care preparai laptele pentru ca si asta poate sa fi declansat o problema , un dezechilibru in flora intestinala care nu s-a mai restabilit dar care se poate rezolva cu biotics baby sau cu probiotice cum spuneau si fetele .


savarina

Trebuie sa ma corectez : fierul nu se leaga in stomacel de o bacterie din lapte ci de o proteina din lapte. Scuze da la ora aia m-a trezit piticu si voia joaca. Pupici


Andries
Draga Olga, la varsta de 13 luni copilul meu a facut o diaree care a durat aproape o luna, o luna in care a mancat exclusiv banana amestecata cu branza de vaci slaba, un soi de biscuiti uscati si orez fiert cu morcov, plus ceai dementa. Dupa o luna prima carne introdusa a fost cea de peste slab. Apoi vitel. Dupa acea luna a refuzat laptele (de orice fel) un an de zile. Pediatra mi-a spus sa ii dau debridat e un sirop (timebutina?? parca asa se numeste substanta activa care are rol sa ii reduca gazele din burtica si sa nu il mai doara burtica), furazolidon 3 zile o pastila pe zi si mancare ce vrea el si ce nu ii face rau. Nici acum nu stiu ce cauza a avut diareea respectiva. La o alimentatie normala am ajuns dupa 2 luni de la terminarea bolii. Iti doresc bafta si insanatosire grabnica.

edit: si la al meu scaunele erau verzi-verzi si puturoase la inceput, apoi albe - galbui pana s-au normalizat, la fel cel mai tare il suparau gazele. pediatra spunea ca e ceva viral, dar aici analize de virusi se fac numai in spital si nu am vrut sa il internez. La alea bacteriologice nu a iesit nimic.


mihaela_e
Olga, iti povestesc ceea ce am patit eu cu puiul meu, acum 2 luni, cand avea 8 luni jumatate. Pur si simplu, din senin a incepun sa faca scaune apoase. De fapt, improriu zis apoase. Scaunele erau asa cum ai descris tu, semi-lichide, culoare verzuie, cu mucus si miros puternic de acru, cred. In perioada aceea si copilul nasilor mei si o alta prietena au avut aceeasi problema cu copii. Precizez ca cei trei copii nu s-au intalnit si nici noi, parintii. Stiind povestea lor, am dus un pampers al copilului la laborator la un spital pentru a-i face coprocultura. Totusi, in aceeasi zi, nasul meu ne-a trimis la spitalul Budimex, la un doctor pediatru foarte bun - dr. Staniu. Alexandru este un copil extrem de energic, iar asta nu s-a modificat cu nimic. Dupa ce a vazut doctorul scaunul l-a trecut pe un antibiotic intravenos - din pacate nu stiu cum se cheama. El ne-a spus ca este sigur un virus, i-a facut exament coproparazitologic si am continuat cu antibioticul timp de 6 zile. Evident regim: supa de legume fara cartof, cu mult morcov, carne - pui, vita - cu morcov, carnea fiarta, sau gratar sau la rotisor, pilaf - orez cu legume si carnita, banane cu cereale de orez de la nestle, mar copt cu branza de vaci - eu i-am luat branza de vaci din comert, piure de cereale si evident, lapte fara lactoza. Ceai de menta cu smecta si Hydrasec numai pentru hidratare. Plkus, biscuiti, grisine...

De precizat ca la examenul de coprocultura - care dureaza minim 5 zile - i-a iesit un stafilococ Proteus. Dupa tratament, analizele i-au iesit normale. La final ii-a facut chiar si hemoglobina care i-a iesit normal, asa ca am mai continuat cu regimul inca o saptamana, apoi am reintrodus alimentele treptat, si ultimul introdus a fost laptele cu lactoza, la inceput combinat.

Acum cateva zile mi-a mai facut un episod de diaree, inca scaunele erau chiar apa fara mucus sau miros. Asa ca i-am dat ercefuril, o capsula la 12 ore (in cazuri severe se administreaza o capsula la 8 ore apoi 1 la 12 ore), mucilagiu de orez in care ii puneam laptele fara lactoza, un regim usor - pilaf - si a doua zi si-a revenit la normal.

Eu totusi, cred ca ar trebui sa ceri un exament de coprocultura - choiar daca dureaza este sigur. Si in functie de asta sa stabiliti tratamentul. Oricum, incearca totusi sa mentii regimul, chiar daca nu prea manaca.


coraly
Si eu zic ca examenul de coprocultura este obligatoriu.


hermelina

Cu Debridat obtii rezultate fff bune. Sanatate multa

OlgaTarziu
Pai i-am facut si copro si cultura si pt determinarea sangelui in scaun. Nu i-a iesit nimic. Tocmai aici e problema ca pediatrul cu gurita lui a spus ca in 30% din cazuri la paraziti nici nu iese. Bacterie sau virus nu a iesit. Deci practic e un cerc vicios ca fara sa determine ce are nu-mi da tratament. Deci i-am facut tot ce se face aici pt analizele de scaun.

Savarina multumesc de trucuri.
Deocamdata am oprit fierul sa incerc sa-i strang burtica si apoi mai fac o tentativa sa-l administrez.

Cand am fost in tara i-am schimbat vrand nevrand apa. Ca aici am folosit pentru formula apa fiarta si in tara a trebuit sa folosesc de la sticla. Nu am avut incredere in apa de la fantana ca am fost la tara si stiam de o mie de cazuri de giardia. Aici apa de la robinet e super curata si mai ales ca o fierb si nu mai e nici cel mai mic risc. Oare asta sa fi fost cauza?

Sunt foarte ingrijorata, abia astept sa treaca saptamana asta sa mergem iar la doctor. Deja am ajuns sa nu pai pot dormi o secunda de ingrijorare. Si azinoapte s-a agitat si plans si gemut si nu mai stiu ce sa-i fac. Am cam aplicat tot ce mi-ati spus, cu dieta, cu ceaiul, cu sarurile de hidratare. Smecta nu am si nici nu-mi da aici fara reteta si reteta nu-mi da medicul pana nu gasim ceva. Puteti crede ce mi se intampla?

coraly
Nu uita de probiotice!


Andries
Pai doctorul ala e nebun daca nu ii da ceva de dureri de burta, el plange si geme pentru ca il doare burtica din cauza gazelor care se creeaza, pentru asta se da in romania debridat. Chiar nu poti sa ii ceri ceva pentru dureri de burta? Nu poti sa duci copilul la un spital sa ii dea o reteta?
Sa stii ca virusii nu ies la analizele obisnuite, trebuie sa le faca pe niste kituri speciale pentru virusi care sunt scumpe si de aia nu se fac in mod uzual nici aici. Nu pot sa cred asa ceva, nu poti sa apelezi la un alt doctor? Sau la asigurari sau la oricine cu autoritate? Eu stiu ca regula este ca daca se suspecteaza ceva viral nu se da nimic pentru ca vezi doamne organismul copilului trebuie sa lupte cu diareile astea virale, dar totusi se dau medicamente care sa ii atenueze durerile, sa poata dormi, etc. Ca si mie mi-a spus pediatra ca cel mai probabil e de natura virala si m-am luptat o luna cu diareea, dar macar nu-l durea!!


OlgaTarziu
Mi-a dat ceva de genul gripe water, care este ceva pt colici,si ovol-tot pt colici. dar nici unul nu-l ajuta. Cat despre schimbat sistemul... Asta e. Iti imaginezi ca o Doamne Canada cat e de super cu sanatatea. Am trait povesti horror de cand am venit. Sa nu va spun cum am asteptat 7 ore cu copilul de o saptamana atarnat de san la urgente ca aveam hemoragie cu cheaguri cat mana. Aveam resturi placentare infectate iar nebunii nu aveau un Eco pe sectia de urgente, a trebuit sa merg la eco a doua zi dimineata. Daca mai pierdeam o zi faceam septicemie si-mi pierdeam uterul. Parca prefer din punctul asta de vedere Romania. Acolo macar aveam varianta privata daca ma enervam sa stau la cozi la stat. Aici nu este. Sa va spun cat de greu am ajuns la pediatru? Ca pe regiunea Peel, deci unde stau eu nu poti lua un pediatru ca medic al copilului. Merge copilul la medicul de familie si doar daca el considera ca e necesar te trimite la pediatru ca la un fel de specialist. Medicul de familie imi tot explica ce bine arata Tony si sigur nu are nimic. A fost intr-un soc total sa vada ca de fapt copilul are anemie. Naiba sa-i ia pe toti.
Burtica s-a mai strans putin, dar cum va spuneam- nu-mi fac iluzii ca diareea se va intoarce sigur in cateva zile. Singura solutie e sa merg saptamana viitoare si sa insist sa ii faca tot ce se poate ca analiza la scaun sa depistam cauza cat mai repede.

lazy
Si noi trecem printr-o situatie asemanatoare.Eu i-am scos laptele din alimentatie ,si se pare ca e bine.O sa-i introduc Humana SL,nu are nici lactoza si nici cazeina sau alte proteine din laptele de vaca .Este un lapte de soia.Sper sa fie bine.

In ceea ce priveste sistemul medical din R.,NU TREBUIE sa ai regrete,in maxim 6 luni,hai un an,ne vom alinia si noi cu tarile dezvoltate.Nu vom mai avea posibilitatea de a mai contacta un medic pediatru pentru ca nu ne vom mai permite,iar trimiteri de la medicul pediatru nu vom vedea decat in cazuri grave.Deja sunt zvonuri ca vor sa desfiinteze 2 spitale de pediatrie foarte mari din Bucuresti,deoarece nu merg pe profit maxim.
Sanatate si kk tare si o data pe zi!


OlgaTarziu
Va multumesc din suflet fetelor pentru idei si pt faptul ca mi-ati spus din experientele voastre. M-ati ajutat enorm...
Deocamdata azi a facut doar o data dar la noi e abia 8 dimineata. Avea in sfarsit o consistenta si culoare normale. Ce mai? Era un kk reusit.
Acum astept cu infrigurare sa vad daca se intoarce iar. Asa ca sa nu va mire daca peste 3-4 zile vin din nou si va stresez. Asa-mi doresc sa se faca bine si sa il vad mancand, dormind ca un copil de varsta lui. Maselele alea nenorocite nu mai ies, il mai chinuie si ele. Azinoapte a fost sus de vreo 8-9 ori cred, din care o data a tipat incat am sarit din pat.

dddd
fetitei mele i-au dat diagnosticul de intoleranta la lactoza pe la 7 luni. avea scaunele nedigerate urat mirositoare. nu manca mai nimic. avea anemie, cearcane la ochi. pana am gasit un medic care sa ii dea un diagnostic si un tratament adecvat eu ii dadeam calciu si fier. doctorul ne-a zis ca trebuie sa oprim fierul pana cand scunele nu se stabilizeaza.(acelasi lucru am patit si cu fetita cea mica cand a avut tot o diaree dar din cauza unei enterocolite, iar in spital i-au interzis fierul).
pentru refacerea florei intestinale i-am dat ecoflorina cate un tub pe zi, dimineata si seara inainte de a manca, timp de o luna.
regimul a durat luni de zile, in prima luna numai lapte fara lactoza preparat cu apa de orez. apoi i-am introdus supa de morcov fara nimic altceva, practic morcov fiert in apa si orezul fiert. dupa 6 saptamani piure de morcov cu putin ulei de masline adaugat si mar copt (singurul fruct). treptat am introdus in piureul de morcov si alte legume dar nu si cartoful pe care a putut sa-l tolereze abia dupa 1 an. dupa 2 luni am introdus carnea de pui. dupa trei luni iaurtul si branza de vaci singurele lactate acceptate. pana cand fetita a implinit 2 ani nu a baut lapte cu lactoza, de cate ori am incercat sa il introduc incepeau scaunele proaste si automat ii dadeam ecoflorina.
pentru paraziti am folosit un produs naturist giardinocid si tinctura de propolis care este bun si pentru imunitate, pe atunci nu exista liv52 care are si un gust palcut. de cand a aparut ii dau liv 52 care creste si apetirul si este indicat poentru paraziti iar pentru imunitate ii dau imunobaby care se gaseste numai la farmaciile help net in romania, este un produs italian care contine echinaceea, mesteacan, laptisor de matca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Diaree cu miros de clor
lazy
Dupa 5 zile la mare, Vlad(1,4 ani),a facut o diaree ca la carte:1-2 varsaturi,scaune moi si puturoase,febra 38-39.Tratamentul consta in ospamox, saruri de rehidratare,smecta,biotics,enterol,milupa hn25,regim strict.Partea buna este ca nu mai face febra ,este vesel ,vioi, mananca si bea bine.Partea proasta e ca are aproape 10 scaune pe zi,verzi,apoase care nu miros deloc.Daca imi apropii nasul de ele simt un iz de clor.
A mai avut cineva experiente asemanatoare?

CRIXIA

Daca nu face febra, tine-l cu regim cateva zile! Este epidemie de entero-viroze!


daniella4
Si eu zic la fel, am patit-o acum cateva zile, inca tinem ceva regim.


akella
Iata cate ceva despre diaree:

In diaree, scaunele sunt numeroase, apoase, amestecate cu fragmente alimentare. Diareea se datoreaza frecvent infectiilor gastrointestinale, dar poate apare si ca reactie la intoleranta la lactoza sau datorita iritatiei puternice a intestinului gros. Indiferent de cauza, rezultatul consta in pierderea mare de apa si saruri minerale (Deshidratare acuta) care la copii, si mai ales la bebelusi, poate fi foarte periculoasa, chiar fatala (uneori dupa o un singur scaun foarte lichid).

Frecventa, gravitatea si tratamentul diareei difera in functie de varsta.
In cazul copilului hranit la san, scaunele moi, uneori apoase, de cateva ori pe zi nu trebuie sa va ingrijoreze. Consistenta acestora depinde de calitatea laptelui matern, iar atata timp cat copilul suge si curba greutatii lui este in crestere, aceste scaune nu prezinta o problema. Daca devin mai "acide", mama trebuie sa evite alimentele care pot povoca diaree si laxativele.
In cazul copilului hranit cu biberonul, diareea aparuta inca din primele zile trebuie luata in serios, aceasta putand duce la deshidratare puternica a micutului.
Daca copilul are mai multe scaune in cateva ore, desi starea generala este buna, trebuie vazut de un medic. Nu trebuie sa va ingrijoreze culoarea scaunelor (care de cele mai multe ori se datoreaza alimentatiei), ci daca sunt lichide, emise in jet.

In cazul diareei acute trebuie consultat medicul si intrerupta alimentatia normala, suprimand complet laptele pentru 1-2 zile (alaptarea la san trebuie rarita, iar mama sa tina si ea un regim contra diareei) si introducand dieta lichida, fara lapte. I se da copilului sa bea lichide cat mai des, cel putin 150 gr/kg greutate, in portii mici de 20-30 gr. Ca lichide sunt recomandate ceaiul de menta neindulcit (in care se poate dizolva un pliculet de Smecta - vezi intructiunile de folosire), supa de morcovi, supa de morcovi si orez. Se pot alterna cu alte preparate recomandate de medic care contin saruri minerale si glucoza (acestea se gasesc in farmacii).
La copilul peste 4-5 luni la dieta se pot adauga mucilagiu de orez, piure de morcovi, mar copt si banana, alternandu-le cu dieta lichida.
Scopul dietei este de a tine in repaos tubul digestiv si pentru a compensa pierderea de lichide si saruri minerale.
Dieta nu se prelungeste peste 2 zile, iar trecerea la alimentatia normala se va face treptat, introducand pe rand fiecare aliment. Laptele se poate reintroduce treptat, prin amestecare cu supa de morcovi sau in mucilagiu de orez.
Daca diareea persista este posibila internarea in spital pentru tratament. Daca revine dupa cateva zile, medicul va lua in considerare probabil intoleranta trecatoare la diferiti componenti ai laptelui.

Diareea apare de cele mai multe ori datorita infectiei virale sau bacteriene, cu focar in intestin, dar si in alta parte precum gat sau urechi (rinofaringita, otita). Aceste focare pot fi depistate prin controlul urechilor si in gat.
Cand diareea persista, medicul poate recomanda coprocultura, examenul de laborator al scaunelor.
Exista insa cateva posibilitati de prevenire sau agravare a diareei:
- alimentare - diluarea corecta a laptelui formula, introducerea treptata a solidelor, conform cu varsta copilului, evitarea fainurilor in exces;
- evitarea, pe cat posibil, a persoanelor purtatoare de microbi (gripa, guturai, furuncul, panaritiu etc.);
- respectarea regulilor stricte de igiena la pregatirea biberoanelor;
- intreruperea alimentatiei lactate in cazul aparitiei diareei.


lazy
Fetelor ,multumesc mult pentru raspunsuri.Nu am fost suficient de clara.Intrebarea mea era : daca copii vostri au avut vreodata scaune diareice cu miros de clor.
In ceea ce priveste informatii despre diaree,cred ca am suficiente,doar am inrosit net-ul zilele astea.Insa nu am intalnit nicaieri aspectul acesta.Toate informatiile privind diareea vorbesc despre un scaun mirositor:acru putred,respingator.
Chiar si medicul a ridicat din umeri,si mi-a spus sa am rabdare.


Off topic:akella ce mai face fetita ta?Imi poti scrie pe PM?

alexmom
In primul rand un bebelus nu moare dintr-un singur scaun diareic, si nici din mai multe, mai ales daca e hidratat corespunzator.
La copiii alaptati exclusiv la san este normal ca scaunele sa fie lichide si pot avea intre 2 pana la 5 sau chiar 10 scaune pe zi (in primele sase saptamani), fara sa fie considerat ca are diaree.
In cazul cand bebelusii au diaree, in cazul celor hraniti la san se recomanda sa fie alaptati cat mai des (si nu rarite mesele), alaptatul este cel mai bun tratament impotriva diareei. Si mama care alapteaza, daca nu sufera de aceleasi simptome ca si bebelusul, de ce trebuie sa tina regim ca n-am inteles? Poate virusul a fost luat de pe un obiect contaminat sau de la o alta persoana din afara casei ( ex.de la un copil din parc, de la gradinita, de la o cunostinta venita in vizita etc.). Cat despre calitate laptelui matern...nu exista lapte mai prost sau mai bun - TOT LAPTELE MATERN ESTE DE CEA MAI BUNA CALITATE SI ESTE ALIMENTUL CEL MAI POTRIVIT SI CEL MAI USOR DIGERABIL PTR. STOMACELUL SENSIBIL AL BEBELUSULUI. Nici un alt aliment, nici macar apa sau cel ceai de menta nu-l poate substitui. In plus laptele matern contine anticorpi care-l ajuta pe bebe sa lupte impotriva infectiilor. Daca copilul refuza sa suga (in cazul cand are greturi-ce pot insoti diareea in cazul infectiilor virale) este necesara administrarea orala a unei solutii electrolitice.
In cazul copiilor hraniti cu formula nu este recomandata suspendarea meselor de lapte pe o durata mai mare de 12 ore. Ptr. hidratare: solutie electrolitica (din farmacie) in ritmul de 5 la 20 ml la un interval de timp de 5 la 10 minute. Daca voma a incetat de 4-6 ore bebe poate reincepe sa bea formula.
In ce priveste alimentele solide (daca e diversificat), chiar daca diareea persista, copilul poate manca mici cantitati de alimente ce fac parte din dieta lui obisnuita. Este esential sa i se dea cantitati foarte mici de hrana in mai multe mici mese (5-6) ptr. a evita revenirea starilor de voma. Dupa 24 ore se poate reintroduce celelalte alimente ce fac parte din dieta obisnuita a copilului.

Ptr. lazy: daca copilul este vioi, mananca si bea bine de ce iti faci griji? Ce a fost mai rau a trecut. Ce importanta mai are cum miroase kk lui acum?
Hai sanatate multe la puiut!


caprioara2
lazy,vreau sa stii ca eu am stat 6 zile la mare cu fetita mea de 4 ani si 2 luni,iar in prima zi cand am ajuns acasa a facut diaree,ca la carte dar fara temperatura.Are 2-3 scaune pe zi aproape numai apa,am stat la regim 2 zile si nici o imbunatatire,in acest timp am luat calciu carbonic,smecta si furazolidon,dar nici o imbunatatire


caprioara2
Ce pot sa fac ca sa ne treaca diareea la amandoua de 4 zile suntem in starea asta ce regim sa tinem sau ce tratament sa luam?
Cine ne poate ajuta?


lazy
Noi,parintii,am rezolvat problema cu Imodium.Rezultatele sunt rapide.Pe prospect scrie ca merge aministrat la copii de la 2 ani.Ia tu,si daca functioneaza,administreaza-i si ei.
Vlad nu este bine nici acum.Nu tolereaza laptele de nici un fel(fara lactoza,lapte de soia).Incerc sa-i scot laptele de tot.
Regimul este cel clasic:morcov,orez,banana,branza vaci,ceai de menta,afin,frunze de salcam.
Pentru refacerea florei incearca:Biotics,Enterol.

Eu am incercat toate acestea,dar succesul a intarziat sa apara.

Succes!


Ralu_A
Draga mamica, Nu vreau sa te sperii dar eu m-am chinuit cu fetita mea 10 luni .In fiecare luna facea diaree. Un an de zile i-am tinut regim ,i.am dat ecoflorina si enterol ceai de menta,lapte milupa HN. Nu te descuraja rabdare multa.SANATATE

ana maria
Lazy, si eu m-am speriat tare de mirosul acela chimic, dar pana la urma chiar cred ca este dat de pampers. si se simte mai tare cand scaunul este lichid, cred ca intra in contact cu substanta chimica din scutec si miroase mai tare. Eu am schimbat marca de pampers din cauza asta, ca ma dispera mirosul si am trecuta la Libero.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Diareea
izabela-maria
Ne confruntam cu o diaree de aproape 2 luni. Scapam de ea si dupa 4zile revine. I-am dat baietelului meu de 1 an si 2 luni Smecta, Phito enterol, Hidrasec , Ecoflorina( pentru ca i-am dat antibiotic), si bineinteles regim alimentar. Am trecut pe Humana pentru diaree. Va rog dati-mi un sfat, ce sa mai fac pentru ca nu imi ia in greutate copilul.


bebe2004
Pai dr ce zice? Ceva analize, zic eu. Super hidratare, regim. Mai mult nu stiu. Eu l-am internat pt enterocolita si s-a rezolvat. Sanatate multa.

daniella4
Pediatrul ce zice?
Ar trebui sa-i faca niste analize, ca dureaza prea de mult timp.

Noi am folosit Debridat dupa o diaree crunta de la un antibiotic, dar asta ne-a recomandat pediatrul.


bubu05
Trebuie facute niste analize la kk, neaparat vorbeste cu medicul!

Ana_Alx
izasbela mai spuen si cate scaune are pe zi.te intreb ca poate o fi difeit fatza de ce am patit noi.Hai sa iti zic: deci de pe la 8 luni pana pe la 1 an si 3 luni tot am dus-o cu cate 2-4 sacune pe zi moi.Am incercat ca si tine tot soiul de remedii ,inclusiv humana fara lactoza,regim non stop,fructe -numai banan si numai mar copt-ce mai! nimic nu parea ca ne trimite pe calea cea buna.Pana cand am dat peste dr munteanu de la budimex,si care ne-a zis asa: in loc de humana fara lactoza mai bine ii dati dimineata si seara iaurt cu banana,sau branza cu banana.E adevarat ca ii dadusem aceasta combinatie,insa dimineata si seara avea lapticul ei ,in biberon,era fericirea ei,nu puteam renunta la biberon.Si nu am renuntat,insa am facut alta smechetrie : un borcanel de iaurt pus f putin pe falacare de la aragaz(sau in baie de abur sa se incalzeasca un pci de tot),si apoi jumate de banana sau mai mult si bagat totul la blender.Iese un amestec delicos pe care taty l-a denumit ambrozie ,si pe care fetita il papa cu maaaaare placere.Dimineata si seara in loc de lapte.Nu vreau sa exagerez cu nimic,insa rezulataele au aparut in 2 zile.In rest am continuat cu regimul care il tineam.S-a reglat definitiv in maxim 2 saptamani,si apoi am inceput timid sa adaugam si fructe in meniul din timpul zilei,insa la "ambrozie",am renuntat abia dupa vreo 2,3 luni,cand treptat am adaugat laptele de vaca Dorna.
Concluzia: nici un praf nici un remediu medicamentos nu a functionat.Totul a fost eliminarea laptelui complet din alimentatie: orice fel de lapte


izabela-maria
Am avut si 8 scaune/zi si i-am facut analizele si toate au iesit bune. Am fost la 3 medici si degeaba.


dienutagraviduta
la ultima diaree eu l-am facut bine cu normix; scrie pe el ca nu se da sub 12 ani, insa mie mi-a recomandat dr un sfert de pastila dimineata si un sfert seara, in conditiile in care la 12 ani si peste se iau 3/zi.

pisicuta si matei

eu cred ca poate fi vorba de vreo intoleranta sau chiar alergie.
copilul meu avea mai multe scaune pe zi uneori moi,nedigerate,nu imi lua in greutate si am descoperit ca are celiachie(cauzata de intoleranta la gluten) si atunci cand am si ajuns la spital a avut un fel de criza,nu mai reuseam sa ii stabilizam kk.poti incerca sa ii faci teste de alergi.
si noi de fiecare data cand are saunul moale(din fericire s-a intamplat numai o data dupa spitalizare) nu merge decat daca ii reduc alimentatia la mucilagiu.si dupa o zi orez cu carne de pui,iar laptele la sfarsit dupa o saptamana si ceva de regim!


hermelina
Izabbela aceeasi problema ama vuto si eu cu maria cand avea 1 an era pe timp de vara si disperasema.A existat un singur remediu Debridat suspensie. Vei obtine rezultate super rapid si de durata. Intreaba pediatrul.


pisicuta si matei
depinde.la noi debridatul nu a avut apsolut nici un efect,de parca nici nu il administram.


hermelina

Pisicuta, tocmai de aceea am zis sa intrebe pediatrul- efectele difera de la copil la copil


asdera

Draga Izabela,

Probabil bb-ul tau are o forma de intoleranta severa la lactoza sau la proteina din lapte de vaca...
Asa incat lactoza trebuie exclusa total din alimentatia lui ca si orice urma de proteina din lapte de vaca.
Humana HN este saracit in lactoza , nu total delactozat...1,1g/100ml..cam mult.
Pentru formele de boala diareica trenanta se recomanda formule extensiv hidrolizate/total hidrolizate pe baza de colagen de porc .
Exista si in Romania la 2NA :Pregomin si Pregomin AS.


Ana_Alx
am uitat sa iti zic ca si la noi toate analizele ieseau f bine.Insa ea nu lua in greutate,si, si mie au fost medici care mi*-au zis chiar ca ce daca are 4 scaune,asa e ea.Insa evindent ca nu m-am impacat cu idee,e vorba ca se deshidrateaza,se devitaminizeaza.
eu zic sa incerci sa ii scoti definitiv laptele din alimentatie.Si mergeti pe iaurt,branzeturi daca vrea...si acum nu stiu ce sa zic? daca un aliment esential cum e laptele,copilului tau nu ii face bine,e clar ca nu il mai dai.Exista si alte surse de calciu.
daca scoti laptele si tot asa o tine,incepi si renunti la alt aliment...cum au zis si fetele..poate fi o intoleranta la un aliment.la noi asa a fost


pisicuta si matei
daca este sa fie alergie la proteina nu merge sa ii dea iaurt si poate nici macar branza.dar ma gandesc ca daca era alergie la proteina ar fi avut si dermatita.probabil este o problema cu glutenul
Semnele sunt clare:nu ia in greutate,diaree prelungita.alte semne la care te poti uita:consistenta fecalelor(in general apar alimente nedigerate),daca ar burtica umflata.daca ii faci analiza pentru celiachie iti recomand un test de sange decat biopsie.


doinabita
Cauta daca se mai gaseste CERATONIA, e un aliment pentru bebici pe care l-am folosit eu cand am avut probleme cu unul din baieti intreaba si pediatrul.


geniest
De trei ani ma chinuiesc pe aceeasi pb. Diagnostic: diaree cronica
Medici peste medici....Am incercat variante de lapte si lactate in toate felurile insa definitiv nu i-am scos niciodata lactatele. Analizele absolut toate f. bune. Inclusiv cele pentru alergii. De vreo sapt. i-am scos de capul meu laptele total sub toate formele lui. Vad ca a inceput sa ceara de mancare ceea ce pana acum nu s-a intamplat.
De cate ori am intrebat pediatrul daca pot sa-i scot definitiv lactatele mi-a zis ca nu. Ca sunt o sursa imp de Ca s.a.m.d.
Eu am incercat sa spun medicului ca ar fi bine sa-mi faca o schema de administrat Ca siropel ca sa suplineasca lipsa lactatelor. N-a vrut nici-unul.

Si eu sunt de aceeasi parere: scoate pentru o perioada lactatele si observa ce se intampla. Daca nu-i bine asa, incearca sa-i scoti glutenul....si tot asa.... Bafta si nervi tari !

vladis
eu m-am confruntat cu problema diareei cronice la ambii copii, asa ca stiu ce chinuitor poate fi sa vezi cum copilul tau are 6-8-10 scaune pe zi si nici un tratament(medicamentos sau alimentar) nu da randament. Chinul mare l-am avut cu fetita, acum 10 ani, cand in urma unui tratament cu antibiotic la 4 luni, au inceput problemele.Habar nu aveam despre ce poate fi vorba, pediatrii mi-o tratau tot cu antibiotic pentru enteroviroza, iar bietul copil se usca pe picioare:au fost 2 luni de disperare, luasem la rand toti pediatrii, pana cand am ajuns la unul care si-a dat seama din prima ce poate fi si m-a trimis sa-i fac COPROCITOGRAMA, in urma careia s-a stabilit diagnosticul de candidoza intestinala.Au urmat inca 2 luni in care am cautat disperata tratamentul prescris, pentru ca in 1996 nu se gasea nimic pentru refacerea florei intestinale la noi si in final am procurat din Franta ULTRALEVURE, din care i-am dat 1/zi pana la 1 an(capsula dizolvata intr-o lingurita de ceai cu 1/2 ora inainte de masa de pranz).In paralel am urmat tot pana la 1 an regimul alimentar cu lapte din soia, legume fierte, ulei porumb,carne pui de 3 ori pe saptamana, in fiecare zi iaurt si banana si afine la greu: ceai, proaspete, de la borcan in sirop(cam asta a mancat puiul 1 an, de habar nu avea ce e aia mancare normala si cum sa o mestece, dar i-as fi dat si pietre sa manance daca ii faceau bine). Treptat, dupa 1 an scaunele au inceput sa se rareasca, pana cand coprocitograma a iesit cu flora normala si abia atunci a inceput si ea sa pape cat de cat normal. Oricum , a ramas cu o sensibilitate, pana pe la 6 ani avea scaun de cate ori manca, dar in rest totul normal.
Acum cu al doilea copil, am avut aceleasi probleme dupa un tratament antibiotic. Nu puteam sa cred ca se intampla din nou, alti copii fac la antibiotice de nu mai stiu de ei si nu patesc nimic... singurul lucru bun a fost ca am stiut ce analize si ce tratament sa fac, nu am mai umblat disperata pe la doctori care isi dau cu parerea in timp ce copilul sufera, se deshidrateaza, se devitaminizeaza, iar ei spun ca nu e o problema grava. Din cauza diareei prelungite fetita mea a pornit oricum cu un handicap fizic in primul an de viata si tot timpul a fost mult mai scunda si mai slaba decat copiii de varsta ei.
Va doresc sanatate la copii si ma bucur ca acum avem sansa de a ne impartasi experientele, tot pentru binele copiilor nostri.


Tonnia
Pisicuta, cum s-a intamplat in cazul tau? La cat timp de la introducerea glutenului a inceput sa faca diaree? Si cate scaune avea?


pisicuta si matei
Tonnia noi i-am dat gluten pe la 6 luni(nu am stiu de restrictia pana la 8luni),evident foarte putin si nu a mai luat in greutate,dar nu am asociat direct glutenul cu asta pentru ca atunci cand am descoperit alergia la proteina -am si cantarit si am vazut ca intr-o luna nu luase nici un gram.Cereale cu gluten insa i-am introdus pe la 10 luni(pana atunci manca numai cate un biscuite din cand in cand) si tot pe la 10 luni i-am dat o data sau de doua ori paste.
Diareea a pornit de la cu totul alta chestie:de la un ou,dar din cauza celiachiei nu se mai oprea si pana la urma a facut scaun cu sange si am ajuns la spital.
In mod normal el facea cel putin 3 scaune pe zi care avea multe resturi de mancare nedigerate.Si plus ca nu lua in greutate,cel putin de la 10 la 11 luni iar nu a luat nici un gram. de la 7 la 10 luni a mai luat in greutate,dar nu suficient,de fapt intr-o luna lua doar vreo 200g,apoi lua 400g,varia.
La spital a avut criza celiacha si a facut si peste 15 scaune apoase,dar asta a fost si din cauza proastei gestiuni a bolii la spitalul Matei Bals.Dupa ce am ajuns la Alexandrescu s-a imbunatatit vizibil numarul si aspectul scaunelor.

De obicei si intolerantele alimentare sau alergiile produc diaree continua.


Tonnia
Pisicuta, merci mult. te-am intrebat si dincolo la alergii, o sa sterg intrebarea de acolo.
Sper sa nu fie nimic, dar mi-a intrat in cap...Astept sa vad daca ii trece total diareea asta, parca e ceva mai bine.

Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Gastro-enterocolita
adinutza78
Dragi mamici, copilul meu de 1 an si 10 luni are de 3 zile o diaree foarte mare - ieri a avut 11 scaune moi,iar astazi ,pana la ora aceasta 7-deci, cu cele de peste noapte va ajunge tot acolo.joi- cand a debutat boala,i-am dat Imuno-baby,dar nu a vut nici un efect.ieri i-am dat Ecoflorina la recomandarea pediatrei .azi l-am dus la urgenta deoarece nu a dat semne spre bine si mi-a dat Smecta pe langa Ecoflorina.doctorita de la urgenta a vrut sa ma interneze cu copilul in spital, a spus ca are gastro-enterocolita.nu am acceptat, asa ca mi-a spus sa-l trec la regim strict ( ceea ce eu facusem inca de ieri) + ceai de menta 1 litru pe zi neaparat ca sa nu se deshidrateze.luni ii voi face si examenul de scaun.dar pana luni ce sfaturi imi dati? saracul copil se chinuie f tare,il doare tare burtica.iar la fundulet s-a iritat asa de tare ca, sunt momente cand se tranteste pe jos de durere si-si trage hainele de pe el.am incercat deja 4 feluri de crema dar nici un rezultat.ce sa fac? ce sa-i mai dau? va rog sfatur urgent !!!!!

miria_cristina
Pe prim plan in tratamentul enterocolitelor este corectarea pierderilor de lichide si electroliti. Aceasta se realizeaza prin consumul de lichide - ceaiuri neindulcite, apa minerala (plata), zeama de orez, supa de morcovi.
De cele mai multe ori, cu un regim alimentar adecvat, enterocolitele se vindeca in cateva zile. Regimul alimentar este bazat pe orez fiert, branza proaspata, mere rase, supa de zarzavat strecurata, carne fiarta. Sunt excluse legumele si fructele crude, lactatele si prajelile. Regimul trebuie mentinut 2 - 3 zile dupa disparitia simptomelor.

Atentie ! Administrarea de antibiotice se face numai la indicatia medicului, la fel ca si celelalte medicamente.

pentru fundulet foloseste: Bepanthen, crema de galbenele sau chiar ulei de corp. De fapt, toate cremutele care se folosesc la bebei cotra iritarilor sunt bune.


adinutza78

Ceaiul nu pot sa i-l dau neindulcit,nu il accepta si inca e prea mic ca sa constientizeze ca ii face bine.i-am dat cu zahar,pe care l-am fiert in apa.doctorita de la urgenta a zis sa nu-i dau apa plata,lapte ,absolut nici un lichid in afara de ceai de musetel.iar mancare banane,mar ras cu br.vaci si cu biscuite,supa de morcovi cu orez ,sarata, fara carne in primele zile,paine prajita cu branza vaci si cam atat.


miria_cristina

Pai, atunci dai cum ti-a zis si ai putintica rabdare cu el. Ii dai si Smecta, nu?


Briantis
Adina ,eu zic sa va duceti la spital ,urgent .
Nu vreau sa te sperii ,dar nu mi se pare ca mai e cazul de tratat acasa.


adinutza78
azi noapte au aparut si varsaturile ( de 3 ori ) si firisoare de sange in scaun. scaune a avut in numar de 4 intr-o ora. ce sa fac???

mara_d05
Cred ca cel mai bine este sa mergi la spital, mai ales ca a si varsat, e pericol de deshidratare.


irina.c.

asa e la entero,varsa.Mare grija la aportul de lichide.Cumpara glucoza de la farmacie,si pune in ceai,in orez si in supa de morcov,fiindca si indulceste,dar si hraneste organismul.Daca a varsat asa des da-i ceai cu lingurita,din 10 in 10 minute.Daca ii pui zahar in ceai,il adaugi la inceput si fierbi 10 minute,ca sa nu produca fermentatie.


Natasa

Si eu am scris zilele trecute cind am avut aceeasi problema. facea caca apos si vomita din orice. Regimul din prima zi a fost extrem de strict: orez (cereale la cutie, ca sa fie mai usor de preparat), morcov fiert (ne-a fost recomandat, dar nu am reusit sa-i dau), hidrasec si lapte fara lactoza, smecta. Ii faceam un biberon in care puneam 3-5 masuri de orez, 2 de lapte, un plic de smecta, unul de hidrasec si 5 picaturi de metoclopramid, ca sa nu mai vomite (asta numai in prima zi). Ca sa accepte tot borhotul asta ii puneam si o lingurita de glucoza. I-a trecut intr-o zi, dar regimul a tinut 4 zile. A, sa nu uit, pentru ca facea si febra i-am dat eferalgan. Intre mese, ceai de menta indulcit cu glucoza.


llizzie
Subscriu la ce au zis fetele, nu e de glumit, mai ales ca si varsa.
Mai poti sa ii dai si stiksuri sau grisine ca nu ii fac rau si ii fac sete asa ca va bea mai mult.
Si ptr fundulet la noi cand nu merge nimic ii face bine cutadenul.
Sanatate multa

nastasika
Daca ai observat firisoare de sange in scaun du-te imediat la spital.URGENT!!!!!! A trecut deja o zi, sper totusi ca ai plecat la spital intre timp...interneaza-te cu el, nu-i de glumit, nu vreau sa te sperii dar poate fi periculos!


ligia13
adinutza, sigur ti-a spus ceai de musetel, nu menta???
ca eu ii dau ceai de musetel lui Radu cand e constipat, pt ca e un laxativ ff usor si usureaza scaunul.
12 scaune pe zi cred ca e prea mult de stata acasa "linistit"
La spital e mai sanatos, desi nimanui nu-i place la spital!



adinutza78

ligia 13, eu am spus ceai de menta,nu musetel.copilul e tot asa cu scaunele,dar nu a mai varsat.am mai vorbit cu un doctor si ne-a dat hidrasec in loc de smecta+ ecoflorina.maine dimineata ii duc proba de scaun la analiza si in functie de rezultat si de ce spune medicul, iau o decizie.eu sper totusi ca va fii bine !!!

andrruzza
adinuta, continua cu smecta si ecoflorina pe langa hidrasec. Nu renunta la smecta si ecoflorina pentru ca ii dai hidrasec. Ecoflorina este pentru refacerea florei, hidrasecul pentru hidratare, smecta este bun ca si dezinfectant! Sanatate!


Natasa
Hidrasecul nu este pentru hidratare, s-a mai scris asta pe forum. SInt si unii medici care-l dau pentru hidratatre, dar este un echivalent al smectei, mai puternic si mai adaptatat pentru copii.


adinutza78

intr-adevar, am intrebat doctorul si Hidrasec-ul este exclusiv pentru oprirea diareii, nu este pentru hidratare

ligeea
Enterocolita poate fi de origine virala -ma mir ca nu ti-au spus si nu terece fara antibiotic sau in caz ca trece poate ramane cu probleme la stomacel -sa sesensibilizeze la anumite mancaruri.daca copilul nuia macar 1 l de lichide pe zi , pierde atat de mult ca ajungi sigurla perfuzii. Nu stiu de ce n-ai sta 2 zile cu el in spital la o rezerva eventual si ti-l puneau pe picioare . Diareile la copiii mici sunt foarte periculoase , din cauza deshidratarii -cand ei pierd 1-2 kg raporteaza la masa lor corporala si ai sa vezi ca corespunde cu 5- 6 la tine in acelasi interval de timp.
Cum sa-i dai zahar , zaharul se introduce abia dupa 2 zile .
Se da eventual o jumatate de zaharina la o sticluta de ceai. Fa-i muculagiu de orez in casa si da-i cu lapte Humana sau Milumil special de diarei, dupa ce nu mai varsa poti sa incepi cu branzica facuta in casa cu painica prajita, copan fara piele la gratar , pilaf cu morcov pasat dar fara ulei. De gust pune-i un pic devegeta . O tii asa 3-4 zile dupa care poti sa-i mai dai o banana , mere la cuptor .
Nu conduce tu regimul alimentar decat daca te pricepi cat de cat , altfel trenezi boala copilului mult si bine .
Eu am patit-o cu cel mic , am facut salmoneloza de la o onchetata , am stat cu el 30 de ore la spital cu perfuzii pt. hidratare si a trecut intr-o saptamana.
Cu funduletul nu-i mai pune pampersi , cumara scutece de patut si lasa-l cat mai mult sa se aeriseasca . Sterge-l cu dervetele umde de bunacalitate care sa hidateze locul.

Aurasa

Adinutza, imi dau si eu cu parerea ca o mamica a caui copil a avut enterocolita la 10 luni. Eu zic sa mergi cu el la spital, mai ales daca varsa. Pericolul mare il reprezinta deshidratarea (bebele meu a avut deshidratare 10% si l-am dus lesinat la spital). L-au perfuzat imediat si l-au pus pe antibiotic (infectie cu rotavirus).
I-au administrat si Smecta si Hidrasec, regim alimentar (pe care l-am respectat cu strictete inca o luna de la externare). Mi s-a spus ca ii pot da apa plata si ceai de menta, ca il hidrateaza. In nici un caz zahar ca indulcitor. In rest, fiind baietel marisor: paste cu branza, orez cu branza, banane, supa de zarzavat, supa de morcovi, carne de pui sau vita fiarta sau la gratar, biscuiti simpli, covrigi, sticksuri, telemea de vaca, branza de vaci. Laptele tb scos. Dr. din spital mi-a recomandat Milupa HN 25 (este special pentru diarei).
Cel mai important este insa sa nu mai verse si asta, parerea mea, doar la spital o poti rezolva. (Scaunele proaste se rezolva prin regim, dar cu varsaturile e mai incurcat. Si inca ceva: daca e de natura virala, mie mi s-a spus ca respectivul virus se elimina numai prin scaun si pana nu se elimina tot, o tinem intr-un schimbat de pampers cu tot regimul. Catalin s-a vindecat in 10 zile).

Aaa, pt. fundulet: i-am dat la inceput cu Nivea pt. fundulet, apoi mi-a dat din spital Nidoflor (foarte puternic, dar la ce iritatie avea... parca pusese funduletul intr-o oala cu apa clocotita) - administrat 3 zile, apoi i-am dat inca vreo 5 zile cu Neopreol (mai eficient in cazul nostru), apoi am revenit iar la Nivea pentru fundulet. Si spalat mnumai cu apa calda si sapun de bebe. Lasat cat mai mult fara pampers, la aer. Il pui in patut si pui dedesubt ceva absorbant

Am scris o groaza, sper sa iti fie de folos cat de putin. Multa sanatale copilasului tau si tie putere sa treci peste episod(pentru mine a fost piatra de incercare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Diaree si varsaturi dar nu mai vrem spital!!!
Fiquelle
Buna!
Saptamana trecuta, de marti pana duminica am fost in spital cu Sofia(2 ani), care a facut iarasi bronsita, de data asta obstructiva...A fost o experienta absolut ingrozitoare, nu va doresc sa ajungeti vreodata pe acolo... In fine, dupa antibioticul intravenos, Sofi a facut diaree si varsa...de duminica nu reusesc sa o pun pe picioare...ce ar trebui sa manance (mucilagiu de orez, supa de morcov, banana, paine prajita etc)nu vrea, in schimb imi cere paine cu branza topita, spaghete cu branza, carne etc, dar pe care LE VARSA IMEDIAT...manaca foarte putin, si apoi vomita...iar lichidele multe pe care i le dau sa le bea (apa plata, ceai de menta, solutie cu Ecoflorina, Hidrasec) le elimina prin scaun apos. Practic ei nu ii ramane nimic solid in stomac si nu are din ce sa isi formeze un scaun solid. Ori flora ei intestinala si stomacala este atat de afectata de antibiotice incat nu mai proceseaza nimic...Sunt disperata!!! Dati-mi un sfat, orice, ca simt ca o iau razna...de spital nu vrea sa auda nici ea, nici eu, inca nu da semne de deshidratare, dar imi dau seama ca azi se fac 48 de ore si va trebui sa se intample ceva...ori sa o bag pe perfuzii (ceea ce ma ingrozeste , imi dau seama ce ar insemna asta pentru ea din nou, la asa scurt timp, caci este traumatizata de branule si injectii si tot ce inseamna halat alb), ori sa isi revina, dar nu mai pot nici sa sper sa vad in scutecel un scaun solid caci vad ce mananca si ce da afara si realizez ca nu are nimic in stomac...ma gandesc sa merg azi cu ea la un echo abdominal si sa ii fac o coprocultura....fetelor, va rog, daca ati trecut vreodata prin asa ceva, dati-mi un sfat...! Ea este destul de vesela, dupa zilele de mutenie si de apatie din spital, cand prefera sa stea cu ochii inchisi ca sa nu vada ce este in jur...chiar ma mira ca este in stare sa mearga si sa mai vorbeasca dupa atatea zile de nemancat si de varsat si de diaree...
Scuze ca m-am lungit atat, dar abia asteptam sa intru si sa-mi spun durerea, in speranta ca poate ma aude cineva...

Ramona J
Oricum trebuie s-o vada un medic. Nu e de glumit cu deshidratarea la copil asa mic. Am ajuns si noi o data la spital pentru probleme asemanatoare. Fiul meu nu a ramas acolo peste noapte, i-au pus perfuzie si a primit tratament pentru acasa.
Multa sanatate fetitei.


Fiquelle

Multumesc de raspuns, dar eu o hidratez cu Hidrasec, nu cred ca e deshidratata, am vorbit cu pediatrul ei, la telefon si nu mi-a zis nimic de venit la spital. De altfel, abia am iesit si nu vreau sa mai merg acolo vreodata

annablue
Iubito, hai sa te incurajez eu !!!!
Si noi am trecut prin asta, cu voma si diaree foarte severa timp de 2 zile si 2 nopti, apoi alte 2 zile refacerea "de baza" si tot tacamul, asa cum povestesti.
Eu AM REFUZAT INTERNAREA, pt ca stiu ce insemna sa dai de persoane in halat fara suflet care sa nu aiba rabdare cu copilul si mai rau sa-l sperie, plus ca poti primi "cadou" alte boli... Si am refuzat sa-i fac perfuzii, desi medicul m-a asigurat ca ma voi intoarce cu el si mai si... Ei bine, n-a fost asa, l-am pus pe picioare cu multa dragote, atentie si incurajare.

Ce am facut eu ?
1. M-am tinut" tare" si mi-am impus sa ii transmit o stare de calm si siguranta (gen, "mami stie ce face, o sa vezi ca o sa fie bine puiule!")
2. Am fost la consult de urgenta si am cerut o injectie cu nu mai stiu ce, ca sa ii opreasca partial senzatia de greata si de voma permanenta (noi vomitam non stop, desi nu mai avea decat bila saracul).
3. I-am dat sticksuri simple (din alea subtiri) cate o bucatica la 5 minute canici el nu vroia sa auda de mucilagiu si restul recomandatelor.
4. Ii dadeam cu seringa apa cu solutie de rehidratare HUMANA la 5 minute distanta, cate UN MILILITRU ! Si de multe ori a varsat, dar au fost destule dati in care a retinut-o.
5. Am invatat sa "ne uitam la lampa" cand simtea ca vomita, i-am distras atentia cu orice am gasit, inclusiv cu "uiteee !!! pe geam e nu stiu ce" cand ii venea sa vomite.
6. Ne-am uitat mult la desene, am povestit cate in luna (nu putea dormi de rau ce ii era, daca statea culcat ii venea s imai rau sa vomite) si la-m tot asigurat ca va trece...
7. Am luat si noi filoa din aia anti-voma (intreaba la farmacie, parca era metoclopramid) si luam cate un pic la 4 ore plus solutia aia 2% pt diaree Loperamid, la fiecare scaun cate 5 ml (numai de 3 ori am luat, ca dupa n-a mai fost nevoie) si Panadol pt febra (chiar daca il vomita, ii dadeam la 4 ore).

Cam asta ar fi, si eu sunt sigura ca si voi puteti sa treceti peste !
Va doresc suces si va tin pumnii sa fie bine.
Cel mai important este s-o calmezi, pt ca Adi ajunsese sa vomite din reflex, nu se putea opri. Daca are cine sa-i faca injectie cu metoclopramid, e ideal, ii opreste senzatia foarte bine.


vladis
singurul sfat pe care ti-l pot da este despre refacerea florei intestinale dupa antibiotice cu ENTEROL (prospectul aici); am avut probleme de genul acesta cu ambii copii dupa tratamente cu antibiotice, stiu prin ce treci si de aceea iti recomand acest produs pt o cura de cel putin 10 zile. noi am folosit ecoflorina, biotics etc. , dar numai cu enterol am reusit sa ii restabilesc, cred ca merita sa incerci.
sanatate puiului.

Nicoleta
Atentie, Hidrasecul nu este pentru hidratare, este un fel de Smecta!!!
Da-i ceva pentru flora intestinala (Enterol, Ecoflorina ceva...Baby Biotics, desi asta este mai slab). Dar te rog intreaba si un medic.
Normal ca de la antibiotic s-a dereglat flora si nu mai face fata organismul... Stefan a luat Metoclopramid cand voma, numai 6 picaturi intr-o lingurita, la 4-5 ore. Fara apa, fara suc sau alte lichide, doar picaturile.
Trebuie avuta multa rabdare, lichidele se dau in cantitate foarte mica. Si numai uscaturi de mancare, la ceva distanta de apa sau ceai.
Uf, sa aveti sanatate.
Nicoleta


Fiquelle
Multumesc mult de raspunsuri, am retinut de la fiecare cate ceva...voi incerca ce mi-ati spus si va anunt de modificari...Ana blue, multumesc din suflet, esti pe sufletul meu!


anamaria
eu nu ii duc la spital pt asa ceva, never! in fine, sper ca in afara de cazul ca ar trebui operati, Doamne-fereste, sa nu mai ajungem la spital!

am un dr foarte bun la buc, si de-acum cu experientza de 6 ani cam stiu ce sa fac. daca are si diaree si varsa este foarte important :

1_ sa ai grija la hidratarea copilului. poate sa bea apa plata, fiarta si racita, ceai neindulcit - daca nu vrea si nu vrea pui un pic de zahar, dar il fierbi. nu o lasi sa bea cat vrea ea, ii dai cu linguritza- cateva linguritze din 10 in 10 min. trebuie sa o convingi cumva sa bea, altfel sigur ajungeti la spital, la perfuzii!

2_ sa tii strict regimul! in fiecare zi adaugi cate ceva la ce a papat ziua anterioara; o sa scriu doar ce adaugi, sper ca intelegi!

ziua 1: are voie doar lichide. daca moare de foame, seara poti sa-i dai bicuiti sarati, sticksuri, paine prajita cu branzica de vaci.
ziua 2: branza de vaci, supa pasata de legume fara grasime - trebuie sa predomine morcovii, poti sa pui si un cartof mic si foarte putina sare. (n-o sa-i placa dar macar cateva inghitituri...)
ziua 3: supa de pui, putina carne slaba de pui fiarta sau la gratar.
ziua 4: piure de cartofi - fara sa pui unt sau lapte foarte gras, carnitza, mere coapte, banana, lapte degresat.
din ziua 5 inainte incepi sa adaugi treptat cate ceva, pana ajungi in cca 1 saptamana la meniul obisnuit!

ce e foarte important, sa nu cedezi la rugaminti si sa uiti de regim! eu am gresit asa, si apoi a trebuit s-o luam de la inceput...

cam asta ar fi, nenea zice ca daca dupa saptamana asta nu isi revine, sau daca face febra mare, se poate ca au aparut complicatii si mergem la control pt analize...

la noi insa s-a rezolvat de fiecare data cu regimul de mai sus!

nu te speria, o sa slabeasca 2-3 kg dar isi revine repede dupa aceea!

diana21
Si noi am trecut prin asta si stiu cum e, te inteleg. Eu aveam momente cand efectiv imi era frica sa-i mai schimb pampersul...Ceea ce pot sa-ti spun cu siguranta est ca pentru a/i regla tranzitul intestinal este obligatoriu ca in primele doua zile de regim sa nu pape nimic altceva (nici stiksuri, nimic, nimic) in afara de supa crema de morcovi si mucilagiu de orez cu glucoza. Scoate-i zaharul, laptele, iaurtul, fa-i branzica din lapte slab ( e singurul lactat permis), dar repet, in primele doua zile, pentru formarea scaunului, obligatoriu crema de morcovi. De-abia din a treia zi incepi cu regimul antidiareic pe care trebuie sa-l tina minim o saptamana. In fine, daca vrei retete si alimente permise, spune-mi si iti scriu. Am vrut sa te intreb ceva important. Esti sigura ca e de la antibiotic? pentru ca poate fi un virus luat din spital, eu stiu ca daca antibioticul e intravenos, nu afecteaza flora intestinala a copilului. Fetita mea a a vut doua episoade din astea, unul la un an si celalalt acum o luna. Primul a fost atat de nasol, incat am stat cu perfuzii cu glocoza trei zile si am tinut regim sase saptamani! Iar flora intestinala i-am refacut-o foarte greu, mereu avea caderi.
Ai mare grija ce papa si cum le combini, e foaret important regimul. Marul se da numai copt sau fiert, de exemplu. Iar sucul de morcov e interzis pentru ca doar prin fierbere prelungita se formeaza pectinele, care actioneaza ca un tampon si ca un pansament gastric. este imposibil ca dupa doua, trei mese de morcov fiert (se fierbe doua ore si se mixeaza) sa nu se formeze un scaun legat. Sper sa aud vesti bune de la voi. Mult pupici

geniest
La mine nici macar Loperamidul n-a mai avut efect. Si noi am iesit dintr-un episod de enterocolita urata saptamana trecuta. N-am vrut sa aud de antibiotic, asa ca am luat timp de 7 zile 1 pastila de furazolidona pentru copii la 6 ore. Dupa trei zile de furazolidon nu era nicio schimbare. Eram terminata ca noi suntem destabilizati la burtica inca din maternitate de la antibiotic oral si lapte praf dat ca sa nu mai planga de asistente. In fine.....
De-abia dupa a 4 zi a inceput sa faca cat de cat legat. Nu mai vrea sa auda de orez si morcovi...asa ca a trebuit sa "inventez" metode.....

Dimineata: ceai de menta (cu biberonul, paharelul mic-mic sau paiul) indulcit cu glucoza pulbere si paine prajita un pic mai tare ca sa aiba gust de alune (asa il pacaleam). Nu-l fortam absolut deloc....daca lua 3 guri cu atat ma multumesm si reveneam peste jumatate de ora.

Fiindca nu vroia supa ii dadeam mucilagiu de orez in biberon indulcit cu glucoza multa in care puneam si putin morcov pasat ca sa treaca prin biberon. Ii dadeam cate biberoane din astea vroia. Adica daca imi refuza mancarea il intrebam daca vrea biberon.....


annablue
Toate bune si frumoase Diana, dar ce te faci cand copilul NU VREA nici mucilagiu si ni orice altceva recomandat ?...
Eu am una bucata copil care nu a vrut nici bb fiind mucilagiu...
Si Dr. Culcer al carui pacinet este mi-a spus sa-i dau LOPERAMID pt formare de scaun si multe uscaturi FARA GRASIME si apa, ceai, etc.
Deci, NU LAPTE si alte chestii lactate !!!
Si noi ne-am refacut mult mai repde (am luat dupa aceea ecoflorina, pt flora, ca ne-a dat peste cap enterocolita aia), asa ca...
Ce rost are sa te stresezi cu fiert 2 ore morcov si chinuit copilul, cand el varsa si are diaree (ca daca nu ii place ce papa, mai rau varsa) chit ca sunt alimente recomandate ?
si de ce sa te chinui cu altele pt refacerea scaunului cand Loperamidul il rezolva in max. 24h si dupa aceea ai grija cum ii reintroduci mancarea ca sa nu mai aiba problmee ?...
OK, in carte scrie foasrte frumos, dar daca ai un copil incapatanat, e tareee greu...
si acum nu vorbeam de un bb sub un an (unde e clar ca asa faci, cum ai zis tu) ci de o fetita de 2 ani.
Parerea mea... Nu dati cu rosii...

Soleil
Si noi am trecut prin asta cand avea Tiana 9 luni si cam tot asa a fost regimul. In plus, laptele nu i-l scosesem chiar de tot, ii dadeam lapte fara lactoza.
Un sfat care pe mine m-a ajutat enorm atunci pentru ca varsa instant absolut tot: mancare + apa, ceai, etc. Ii dadeam toate lichidele in cantitati mici o data (cate o lingurita la 5-10 minute) si toate reci. Adica la 20-21 grade, temp. camerei. Absolut nimic cald, nici macar caldut.
Cum era ceva cat de cat cald, cum varsa. Si mancarea la fel.
Am aflat si eu dupa vreo 2 zile de la cineva de chestia asta si am vazut ca a functionat.
Multa sanatate!!

Cristina_C
Da, nu toti vor mucilagiu. Cand am fost la spital in Iasi cu Robert, doctorul s-a mirat ca nu l-am invatat pana la 2 ani si jumatate sa manance mucilagiu. Pai, daca n-am mai avut probleme, de ce sa-i fi dat mucilagiu? Asa ca nu a putut tine regim decat cu uscaturi: sticksuri si paine prajita si cu orez fiert cu putina sare (dar nu vestitul mucilagiu)

filofteia
Si eu spun totusi sa o vada un medic.
Avand in vedere ca ati fost internate s-ar putea sa fi luat un rotavirus din spital. Noi am patit-o. Este adevarat ca eram fosrte mici (6 saptamani) dar a fost virus care se ia numai din spital, foarte virulent si eu veneam dupa spitalizare si am stat acasa 3 zile in speranta ca va fi bine, nu a fost. Ne-am internat si am primit perfuzii, deja copilul ajunsese foarte deshidratat, starea i s-a deteriorat brusc cam intr-o ora. Dupa perfuzii, fiind virus copilul si-a revenit foarte repede. Noua ni s-a spus fara lapte...
Acum este adevarat ca depinde si cat de virulenta este boala, daca poate manca ceva, daca bea, etc...


kristinutza
eu am mai citit pe-aici pe forum despre cola... acum chiar nu stiu amanunte, nu am aprofundat problema, ca n-am avut nevoie din fericire. insa stiu ca erau cateva mamici care spuneau ca le-a ajutat mult sa dea cola la copilasii cu diaree si cu pericol de deshidratare.
multa sanatate!


Ramona J
Mamicilor, voi sinteti mai curajoase. Eu daca dupa doua zile (max!) nu vad o imbunatatire - sigur dau fuga la medic.
Asta pentru ca in facultate am vazut copil de doi ani decedat de soc hipovolemic. Mi-a ramas chestia asta in minte. Acum si cind sint bine copiii le ofer mereu sticluta cu apa, ca ei mai uita...

anamaria
io personal cred ca e o tampenie asta! daca consideram ca cola e interzisa in general, o dam tocmai la enterocolita, cand copilul are probleme, adica???

dr nostru le-a dat voie sa bea dor sprite/ 7up daca tot vor musai suc dulce si nu beau altceva. in nici un caz cola...

Ramona J
Ce bine! Acum sa nu cedezi prea repede si sa-i dai chestii interzise.
Ca tratament noua de obicei ni s-a recomandat Smecta, Enterol, Metoclopramid si Calciu Lactic de obicei.
Dar a fost situatia aia cind a fost atit de rau ca am dus copilul la spital. E vorba de fiul meu. El in general are probleme respiratorii, foarte rar cu stomacul. Dar cind le face le face "bine".
Digestia e "specialitatea" fiicei mele.
Insanatosire grabnica.


kristinutza
mdap. am recunoscut, nu stiu amanunte, dar chiar tin minte ca unei mamici ii recomandase treaba asta un medic de la urgente. poate intra ea si va povesteste, ca eu nu stiu ce sa spun.
ca e bine, ca nu-i bine...


Fiquelle
Ramona, nu a vomat chiar constant, asa ca nu mi-a fost chiar asa teama...azi nu a mai varsat chiar deloc...Doamne-ajuta! iar scaun a avut de dimineata pe la 11 si era deja semiconsistent, ca un mustar moale...a inceput si sa manance cate putin, 1-2 biscuiti, peste o ora-doua putina paine cu branza, si vad ca e bine, e vioaie, nu varsa...nu a mai avut nuciun scaun...

gabrielle74
cred ca este ceav in aer,pt ca toate bunes i frumoase,pana la 2 noaptea cand mi-a vomitat, dupa 0 ora iar ,m-am speriat rau si abia asteptam sa se faca ziua sa o sun pe dr .

am obs ,cand vomita temperatuta corpului ii scade iar cand isi mai revine temperatura este normala .oare dc? vi s-a intamplat si voua?

am fost cu el astazi la dr si mi-a zis ca are ,,viroza gastro-enterocolita''.mi-a dat sumetrolim,debridat.si nurofen in caz de febra.

ce rau e cand ai copilul bolnav! eu una ma pierd ff repede.


irina.c.
si eu cred ca iar ,,umbla,, un virus,ca si Ilinca mi-a luat-o de duminica cu diaree-scaunele erau apa si un pic de febra.N-a varsat,din fericire.Am bagat-o pe regim,acum si-a revenit un pic cu scaunul.


claujro
Da, clar e ceva. Matei e de vineri cu scaune moi care s-au trensformat in diaree in toata regula si varsaturi. De abia azi a inceput sa se remedieze.

gabrielle74
dc cand vomita ii scade temperatura? asta pt cateva minute dupa aceea e normal.
este o intrebare care ma framanta de aznoapte ,uf am uitat sa -i spun doctoritei.


Ontica Camelia
Buna! imi pare rau ca a trebuit sa ajungi in spital. multa sanatate. mi s-a recomandat ca in locul ceaiului de menta sa-i dau copilului ceai de sunatoare si decoct de coaja de stejar - la o cana de 200 ml pui o lingurita de ceai si fierbi la foc mic 15 min, scade cam la 1/2.i-l dai neindulcit. pt d-rele noastre nu este nevoie sa-l bea pe tot ca nu mai "iese" cateva zile dupa aceea. pt alex mi-a spus ca cateva guri sunt suficiente. noi nu am avut nevoie dar o prietena era disperata din acelasi motiv, a dat copilului si a rezolvat problema. eu ceaiul de stejar l-am luat de la farmacie homeopata.


Roxali
Mare atentie fetelor cu varsaturile, e normal sa va fie frica de spital(cele din Ro ), dar un personal calificat oricum exista.
Nici eu nu mai vroiam sa-l duc la spital, dar la cat ii dadeam sa bea el varsa de 10 ori mai mult si binenteles ca aici sant si supozitoare , siropuri etc, cand nu se poate cu doftoriceala de-a casa parca tot mai bune sant perfuziile.Sa nu mai puem la socoteala cand se imbolnaveste d-lui, hop si eu.Se vede treaba ca-i sange din sangele meu


Danelutza
Si eu m-am intors din tzara acum doua saptamini. Am stat la Iasi, doua saptamini, dar la sfirsitul saptaminii, fetitza mea cu care n-am avut nici o secunda probleme de sanatate, s-a trezit dimineatza cu voma , a vomat aproape toate ziua, iar dupa amiaza a dat in diaree culoarea mushtarului si urit mirositoare. Diareea a tinut aproape o saptamina, a vomat doar prima zi, dar a inceput sa pape cite ceva abia a treia zi spre seara. Nu vroia sa pape, nici sa bea lichide, norocul meu ca inca alaptez, asha ca a supt mititica si zi si noapte. La spital nu m-am dus pentru ca mi-am dat seama ca era un fel de epidemie in jur, totzi copilasii sufereau de aceleashi simptome, care s-au transferat si la persoanele adulte. La mine in familie totzi au avut stari de voma si diaree. Deci e un virus care bintuie rau de tot. Cind m-am intors acasa si aici se plingea lumea de aceleashi simptome, iar pe sotz l-am procopsit cu virusul de a vomat si a stat la baie o zi intreaga.
Sanatate multa.

Cit despre febra, Isabellei nu-i scadea temperatura corpului, doar in prima noapte a facut 37,8, dupa aia nu am mai avut probleme.


gabrielle74
la cati microbi sunt in aer nici nu ma mir de ce atatea boli ies ca ciupercile duap ploaie .

sunt sigura ca daca s-ar respecta ,,zis amenzile '' care le vedem nu ar mai fi atatea boli .

noaptea ar trebuii spalate strazile cu detergenti sa mai distruga din microbi .sunt convinsa ca in alte tari ,unde este civilizatie ,nu vezi gunoaie ,tigani etc iar copilul poate sa manance inghetata si sa bea rece de la frigider si nu pateste nimic si la noi every day.


daca io as fi la conducere ,pt pers de culoare le as face un oras special pt ei sau le as pune conditi,sa fie curati ,sa munceasca iar pt a munci le as oferi loc de munca ca pt ,,studiile'' lor.

pt ce, din cauza unor oameni care nu vor sa se spele sa sufere atata populatie.
spunea cineva mai sus ca a fost internata cu copilul si a facut diaree .oare dc \? va spun eu sunt microbi inspital.am patit-o si eu acum cativa ani ,ma internez pt otita si cand sa ne dea drumul acasa ,face diaree si varsaturi si medicul cica de la banana ,dar pana atunci copilul nu a mai mancat banana?
ehe este mult de lucrat in tara asta.


RaluD

Fiquelle, ii poti da lapte fara lactoza, nu-i face rau.
Incearca sa-i faci orez cu lapte fara lactoza, indulcit cu glucoza. Eu asa am dres Inutza la burtica.
I-am dat si banana, direct din mana mea, nu i-am pasat-o. Si sticksuri si covrigei sarati.
Lichide - ceai de menta indulcit cu glucoza si lapte fara lactoza in biberon.
Trebuie sa fie gustoasa papa, altfel normal ca nu mananca.

Medicamente - Loperamid, Enterol, Panadol pediatric daca a facut febra.

diana21
Annablue, si fetita mea are doi ani si este foarte mofturoasa, crede-ma. Si noi am facut cure cu Ecoflorina, Biotcs, Enterol, etc...Ianca este pacienta dr. Marcu de la Medlife si tot ce stiu si fac, de la ea stiu. Ce am scris eu este valabil pentru enterocolitele grave, cu scaune apoase, explozive, cu inceput de deshidratare, ca noi asa am patit. In fine, iti spun sigur ca dupa o zi, doua de apa, ceai, solutii de rehidratare (pe care i le dai chiar si cu seringa, pacaleli, oricum, dar trebuie date), copilul va papa de foame chiar si morcov sau orez. Mucilagiul de orez este, intr-adevar refuzat de multi copii, dar asta nu inseamna ca incepi din prima zi cu covrigei, sa fim seriosi! Eu nu am scris din carti ce am scris, am scris din experienta mea. Si nu cred ca am sugerat macar ca un copil trebuie fortat sa bea mucilagiu de orez. Mi se pare ca te-ai atacat putin gratuit. Repet, primele doua zile de regim ar trebui sa se bazeze pe lichide, iar daca copilu refuza mucilagiul, asta este. Iti garntez insa ca dupa aceste doua zile de foame, va papa cu pofta piureul de morcov. Si, inca ceva! Se poate face mancarica de regim foarte gustoasa.

gabrielle74
ceaiul de afine este ff bun iar pt varsaturi este ff bun pelinul,pui un varf de cutit de praf de pelin si restul ce vrei tu ,menta afine ,sunatoare .etc pui zahar la fiert ,daca vrea fara zahar e mai bine.in nici un caz bauturi carbogazoase .
copilul meu mia vomitat de 10 ori intr-o ora de la un banal suc cumparat din billa,nu mai stiam ce sa i dau,si mi-am adus aminte de pelin si nu a mai vomat.
sanatate!

geniest
Diana are dreptate. Si la copii e la fel ca la animalute. Cand vrei sa le dresezi infometeaza-le si o sa faca tot ce vrei......Nici al meu nu vroia in ruptul capului mucilagiu. Cand imi zicea dr. de mucilagiu imi venea sa i-l arunc ei in fata...A facut greva foamei, doar apa fiarta si racita, ceai.....si a doua seara de kkceala a mancat tot biberonul spunandu-mi ca i-am dat un laptic foarte bun. Il indulcesc cu glucoza suficienta si ii mai pun si ceai de scoarta de stejar.

annablue
Mamico, nu ma indoiesc ca ai spus ceea ce ai testat...
Ziceai ca orice copil dupa doua zile mananca si morcov si alta mancare de regim... Pai sa-ti fac cunostinta cu al meu... Ca te convingi singura de contrariu. Si ca el mai sunt altii.
Eu nu am zis ca tu fortezi copilul, am zis ca daca ii dai ceva ce nu ii place (chiar daca accepta sa manance) sunt sanse mai mari sa vomite...
Ma rog, fiecare cu parerea proprie. Eu i-am dat lui Adi si la enterocolita din aia grava covrigei si grisine din prima zi (a mancat putini dar a facut-o) si a fost ok, atata timp cat nu sunt cu grasime sau altceva.
Si despre mancarea de regim, si eu sunt de acord ca poate fi gustoasa, problema e ca multi copii nu o accepta.


Fiquelle
Fetelor, hai ca s-a dres domnisoara la burtica, am iesit din regim si papa acum de rupe!!! Doamne-ajuta, sa o tina tot asa!


diana21
Annablue, ai dreptate cu covrigeii, sunt ok i regim, dar...zilele de mucilagiu sau piure de morcovi sunt necesare pentru formarea scaunului. Piureule de morcov actioneaza si ca un tampon pentru bietul stomac, dar curata si toate toxinele din drumul lui. Sunt mai importante decat medicamentele. Poate copilului ii place sa rontaie un morcov intreg, fiert? Sunt solutii...Cand doctorul e ferm si-ti spune NU categoric, iti da o lista stricta, in care scrie si ca in a nu stiu cata zi ii dai o singura masura de lapte fara lactoza, si ca nu ai voie mar crud, etc...nu cred ca ii mai dai covrigei din prima zi. Mie mi-a spus clar: "Nu te juca cu asta, copilul poate sa ajunga sa faca intoleranta la o gramada de alimente daca nu respecti cum trebuie regimul!" Asa ca iti spun ca, desi copilul meu e foarte mofturos, n-a mancat nimic doua zile, dar nici nu i-am dat altceva. Cand a vazut ca i se ofera constant aceeasi zeama de orez si acelasi castron cu piure portocaliu, a acceptat pana la urma. Nu zic ca e sfarsitul lumii daca ii dai covrigei in prima zi de regim, dara problema aici era ca biata mamica de la inceput nu stia ce sa mai faca sa ii lege scaunul copilului. Nu-i asa? Despre asta era vorba. cred ca problema mare e la noi, ca suntem disperate ca slabeste copilul in perioda asta. Ase e, Ianca slabea cam 100, 150 de grame de la o zi la alta, ajunsese de la 11.200 la 10.700 in doar o saptamana, iar acum, la o luna de cand am terminat regimul, are 12. Ei recupereza foarte repede dupa boala. Multa sanatate va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada2021 spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri.Azi este mai bine.S-a ridicat din pat,a inceput sa manance si sa se joace.Cu diareea nu am terminat,a mai facut un pic de febra dar sper sa fim bine.Azi noapte i-am tot dat sa bea saruri de rehidratare .Sanatate multa!

laura si ariana(20-o2-2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Vomita, ajutor !!!

Autor: herra

Nu stiu ce sa-i dau ca sa se linisteasca.

azi mi s-a parut ca a avut scaun moale; asa ca i-am inlocuit masa de seara obisnuita cu lapte de orez + banana + mucilagiu de orez;
laptele de orez expira pe 20 august, dar cred ca i-a cazut greu tare, ca la mai putin de o ora a vomitat, mult si in jet.

de atunci (pe la 22,30) a mai vomitat de 2 ori, mai putin, dar cum se misca cum iar il apuca.
acum doarme rezemat de unul din noi, deci in pozitie oblica.

nu stiu ce sa-i dau - ceai? de care?
i-am dat 1/4 debridat, dar cred ca l-a vomitat...

si pentru maine i-am pregatit mancare de regim - morcov fiert, orez, va primi paine prajita si humana electrolit.

altceva ce mai pot sa-i dau?

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Laura25
Raspuns la: 14/08/2007 23:46:21
Mesaj:

Cand a facut Rares o enterocolita uratzica vara trecuta, i s-a oprit voma dupa ce am inceput sa-i dau picaturi de metaclopramid, la indicatia medicului. Ceaiul ajuta sa nu se dezhidrateze, dar nu stiu sa fie ceai anti-vomitiv. Sanatate multa!

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Darria
Raspuns la: 15/08/2007 00:08:05
Mesaj:

Cristina: refacere rapida strumfului. Poate ca maine nu o sa-i mai fie rau.
Nu am experienta asa ca nu pot recomanda nimic.
Pot sa spun doar ca de metaclopramid(precizat de Laura) au auzit la pediatra. Recomada telefonic unei mamici. Oricum mai bine suna dimineata un medic.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: mina
Raspuns la: 15/08/2007 01:31:41
Mesaj:

Cristina,

din cate stiu problemele lui Vlad dateaza mai demult. Poate ar fi bine sa gasesti un medic homeopat care sa ti le remedieze a la long si sa iti dea si indicatii privind interventia de urgenta.

Pentru situatii de vomitat agresiv eu aplic regula repausului digestiv: o lingurita (inghititura) de apa plata la 4-5 minute pana cand constat ca s-a potolit voma. Aceasta metoda este utila pt ca spala stomacul si (in cel mai rau caz) daca va continua sa aiba icniturile de voma, macar va avea ce sa vomite si nu se va mai forta atat de tare. Dupa 2-3 ore se trece la hrana solida, ceva uscaturi sau biscuiti sarati. F important dupa un asemenea episod mi se pare sa nu fie obligat sa pape ci sa fie lasat in ritmul lui.

Intrebare: aceste episoade de varsaturi au legatura cu mersul cu masina? Eu am tras vreo 2 luni cu vizigotu pana sa ma prind ca are rau de masina si de aia vomita bietul.....

Pe de alta parte, tu spui ca ti s-a parut ca a avut scaun moale...poate nu e chiar asa o problema ca are uneori scaunul mai moale...se mai intampla, e vara, papa multe fructe....organismul se mai regleaza si singur.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu
http://community.webshots.com/user/vizigotubaiatmare

cronicile vizigotului


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Ramona J
Raspuns la: 15/08/2007 05:41:56
Mesaj:

Si fetita mea mai are sensibilitati din astea. In afara de ce au spus fetele, eu mai folosesc Smecta sau Enterol - in functie de situatie.

The best thing you can do for your children is to love your wife.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: herra
Raspuns la: 15/08/2007 08:50:49
Mesaj:

multumesc mult pentru sfaturi; nu am dormit toata noaptea.
pe la 5 dimineata avea si 38,5 cred ca de la deshidratare.

acum a baut toata sticla cu apa+humana o data, si a vomato, bine-nteles.

stiu ca trebuie sa-i dau inghitituri mici, dar el vrea multa - multa apa!

iar in masina nu a vomat niciodata, si nici nu a mers ieri...nu cred ca e asta.




--------------------------------------------------------------------------------


Autor: roxanaz
Raspuns la: 15/08/2007 09:06:44
Mesaj:

herra, este foarte important ca dupa ce vomita sa ii dai apa cate putina si foarte rece. apa cu lingurita. cata vrea el dar sa nu bea din sticla pentru ca asta nu face decat sa ii supere stomacul...si iar o da afara. ia-i niste sprite si daca nu sufera acidul scoate-l - este extrem de bun in rehidratare. saruri de rehidratare tot asa...cu lingurita. incet, si sa fie cat mai rece, nu cald.
in rest nu il forta sa manance nimic, ca nu are nevoie. lichide lichide lichide. succes mult (febra precis este doar de la deshidratare). incearca si hidrasec.
refacere rapida!!!

Roxana


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: herra
Raspuns la: 15/08/2007 09:27:55
Mesaj:

multumesc, Roxana.

sprite nu am incercat, mi-e frica pt ca e alergic, nici nu stiu la ce...


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: roxanaz
Raspuns la: 15/08/2007 09:53:20
Mesaj:

atunci macar saruri de rehidratare. regula de aur: sa fie reci si sa fie date cu lingurita. sanatate multa!


Roxana


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Maadi
Raspuns la: 15/08/2007 10:54:33
Mesaj:

Noi cand am avut enteroviroza, la sfatul medicului, am procedat asa:
1. metroclopramid pentru voma - 5 picaturi inainte de masa cu 1/2 ora
2. enterol - 1 pliculet/zi
3. hydrasec si biotics - cate 3 pliculete/zi
4. saruri de hidratare Prolyte (1 plic dizolvat in 250 ml apa) si cate 1 lingurita din 5 in 5 minute
5. ceiut de menta
6. regim - mucilagiu orez, supa zarzavat, carne fiarta, banane, branza vaci, mere coapte.
Multa, multa sanatate.
Pupici,
Maadi si Calin (19.07.2003)


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: herra
Raspuns la: 15/08/2007 11:00:05
Mesaj:

i-am dat 3 picaturi de metroclopramid; si de la 10 ii dau apa cu saruri cate o ling la 5 minute.

nu a mai vomat, sa continui asa pana dupa-amiaza?


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: acina
Raspuns la: 15/08/2007 11:02:15
Mesaj:

herra scuze ca ma bag peste subiectul tau.
Andrei (1an si 6 luni)s-a trezit dimineata la 5 plangand si la 6 i-am facut un bibe de lapte( de obicei ii dau pe la 7 ).A baut cam 60 ml de lapte pe care l-a vomitat .Pana la 7 jumatate a mai vomitat de 4 ori .A plans in continuu , l-am adormit in final printre suspine.
Nu are diaree si nici febra.
Un sfat va rog , sunt disperata , pediatra mea e in concediu.
Am sunat-o acum pe mama si imi zice ca s-a trezit , dar nu vrea sa bea sau sa manance nimic.I-a facut un suculet de lamaie si miere si a baut putin.


Anca mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Buburuzul Mic
Povestea Nasterii
http://www.copaculdehartie.ro/


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Soleil
Raspuns la: 15/08/2007 12:34:24
Mesaj:

Herra, da, continua pana spre seara, nu are nimic daca nu mananca.
In apa (rece sau maxim la temperatura camerei (20C)) pe care i-o vei da sa o bea - dar tot asa, cate putin, nu mult deodata - pune un pic de sare (sare normala, de bucatarie).
Mancare, mai spre seara si usor - orez fiert, eventual un pic de paine prajita goala sau cativa covrigei sau sticksuri. Si putina mancare, mai bine sa manance din ora in ora decat mult odata si sa vomite iar.

Acina - nu vrea sa manance, lasa-l. O sa manance cand o sa se simta mai bine. Daca vrea lichide, sa bea lichide, dar usurel. Poate reusiti sa ii dati un pliculet de Baby Biotics (cate unul - dimineata, la pranz si seara). Important este sa se hidrateze. Eu personal, as renunta la sucul de lamaie si la miere pentru ca e clar ca stomacelul lui are ceva acum. Apa simpla, eventual cu saruri (sau chiar cu putina sare obisnuita) sau ceai de menta, neindulcit daca face diaree.
Si mancare - putina, usoara, de regim si numai cand o accepta el.

Multa sanatate!!



Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

--------------------------------------------------------------------------------

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Maadi
Raspuns la: 15/08/2007 12:48:43
Mesaj:

Herra - da, eu zic sa o continui asa. Metroclopramid dai doar de 3 ori/zi. Eu zic sa-i dai si Hydrasec si biotics pentru flora intestinala. Si nu-l forta cu mancarea, importanta este hidratarea.

Acina - nu cred ca lamaia (care este acida) si mierea sunt bune daca are probleme cu burtica. Mie mi-a interzis mierea cand avea Calin enteroviroza.

Sanatate multa micutilor.
Maadi si Calin (19.07.2003)


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: herra
Raspuns la: 15/08/2007 13:03:07
Mesaj:

intre timp al meu a adormit; a facut un kk pe la 11, nu apa, dar cu mucus.
l-am dus la analize - coprocultura si coproparazitologic.

Anca - si ai mei pediatri tot in concediu.
daca face kk poti si tu sa-i faci analize...nu stiu daca e rosu in gat cum s-ar manifesta...


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: acina
Raspuns la: 15/08/2007 13:30:13
Mesaj:

Merci fetele.
A vorbit o prietena cu pediatrul ei si mi-a zis tot asa .Daca nu mananca nu-i nimic, sa-i dau ceai de menta si sunatoare cate o lingurita la 5 min.saruri de rehidratare .Stiksuri, grisine, paine prajita.FAra fructe, carne fiarta sau zeama de carne...
Of acum a adormit.
Eu sunt la serviciu ca numai ce am venit din concediu, o stresez pe mama cu telefoanele.

Anca mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Buburuzul Mic
Povestea Nasterii
http://www.copaculdehartie.ro/


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: aime
Raspuns la: 15/08/2007 15:25:30
Mesaj:

Ce face Vlad? Sper ca deja e mai bine. Dr e in concediu,offf. Cred ca e o enterocolita, asa am primit si noi dela dr. S, ce au spus fetele si regim. Isi va reveni. Si da, sarurile de rehidratare baute lacom l-au facut si pe Vlad al meu sa vomite in jet.I le dadeam la 10 min cateva lingurite (el era mic si inca docil atunci).
Sanatate multa si spune-ne noutati, bune neaparat.

aime


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: herra
Raspuns la: 15/08/2007 16:23:25
Mesaj:

pana la ora asta nu a mancat nimic.
are temp cam 38,3...
daca-i dau nurofen se inmoaie si mai tare kk...


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Soleil
Raspuns la: 15/08/2007 16:32:12
Mesaj:

herra, parerea mea este ca la febra de 38.3 nu trebuie sa te stresezi foarte mult cu Nurofen, Paracetamol, etc. Dar, ma rog, stiu mamici care mi-au spus ca nu-s normala sa las copilul fara medicamente la temperatura 38. Asa ca tu faci cum crezi ca e mai bine.
Pentru kk moale, la fetita mea merge foarte bine o lingurita de praf calciu carbonic. Ii dadeam fie praful ca atare si apoi un pic de apa sa bea sau dizolvat in 2-3 lingurite de apa.




Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

--------------------------------------------------------------------------------

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: aidaciolac
Raspuns la: 15/08/2007 19:57:49
Mesaj:

herra , 38 este febra. Daca face febra si nu a baut suficienta apa si a mai facut si scaun mai moale , ai grija ca se poate sa fie deja deshidratat si este foarte periculos.
Te rog controleaza-l sa vezi daca este deshidratat. Daca DA , fugi cu el in urgenta ca nu este de gluma .
Unde stai?

Aida - mama de pisica mica.



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: herra
Raspuns la: 15/08/2007 21:32:25
Mesaj:

cum sa-l controlez?? te referi la buze uscate, etc?


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: herra
Raspuns la: 15/08/2007 21:34:31
Mesaj:

si azi a mancat 1 covrigel, 3 lingurite de orez cu morcov, si tot 3 de Milupa HN25, piure.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: mamica dulce
Raspuns la: 15/08/2007 22:08:51
Mesaj:

si noi am trecut prin asta azi.
L-am pus aseara in pat sanatos tun si vesel si dimineata la 5 a inceput sa vomite,noroc ca dorm cu el,dar tot m-am speriat,ca n-a mai avut nici macar muci de nu mai tin minte cand.
Pana pe la 8 dimineata a tinut-o asa,si voma greu,nu era in jet sau apos,ci uscat,mancare mestecata parca nedigerata.
Dimineata era palid rau,ii era rau si am vrut sa-l duc urgent la doctor,dar pana am dat telefon la medic a adormit pe canapea. De la 9 la 1 !!S-a trezit cu usoara febra(38) ,i-am dat un nurofen si n-a mai avut nimic.Nici diaree,nici varsaturi,nici febra. Doar ca e cam miorlait si nu are pofta de mancare. Sa vedem cum e la noapte.
Am sunat la gradi si e epidemie de enterocoloita..poate totusi n-a fost nimic,aseara a mancat porumb fiert prima data si poate nu i-o fi picat bine.
Nu stiu ce sa zic nici eu.

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Anca
carnaval
Marc



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: herra
Raspuns la: 15/08/2007 22:09:13
Mesaj:

uf, nu a mai vomitat de pe la 10 dimineata...

maine pot sa-i dau mai multe lichide o data? sau tot asa, portionat?


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: aidaciolac
Raspuns la: 15/08/2007 22:40:28
Mesaj:

E super ca nu a mai vomitat si mai ales ca a mancat.
Cum il controlezi :apuci cu 2 degete pielea de pe burtica si cand ii dai drumul daca pielea nu revine in pozitia initiala si ramane cuta , inseamna ca este deshidratat, in pozitia culcat pe spate.
Da , maine poti sa dai mai multe lichide dar nu sa exagerezi. Regimul trebuie tinut cel putin 3 zile.

O noapte linistita!

Aida - mama de pisica mica.



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: aidaciolac
Raspuns la: 15/08/2007 22:43:32
Mesaj:

... Si sigur ca sunt miorlaiti!
Noi sa fim in locul lor ... nu ne-ar prii nimic.



Aida - mama de pisica mica.



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: herra
Raspuns la: 16/08/2007 07:59:28
Mesaj:

multumesc, Aida.

din pacate am exagerat pe la 5 dimineata, i-am dat sticla lui si a baut muuult, si iar a vomat.
i-am dat 3 picaturi de metroclopramid.
pe la 6 a mancat niste zeama de la orez, plangandu-se ca-l doare burta...

ca si tratament ii dau biotics, 1 plic pe zi; hidrasec 3 pe zi; smecta 2 pe zi; debridat - 3 sferturi de pastila pe zi...si calciu carbonic.

si paracetamol - supozitor, i-am pus azi noapte pe la 4, ca mi s-a parut cald; dar si dimineata la 6 parea tot cald, dar intrarectal nu avea decat 37,6...


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Maadi
Raspuns la: 16/08/2007 10:48:39
Mesaj:

Ce mai fac micutii bolnaviori?
Herra - Imi pare rau ca dimineata, fomila mic a varsat. Continua neaparat cu hidratarea, dar tot cate putin (noi am stat 3 zile cu cate 1 lingurita la 5 minute) si cu regimul. Daca nu vrea sa pape, nu-l forta. Important este sa fie hidratat si sa-i tii febra sub 38.
Sanatate multa si asteptam vesti bune.
Pupici,
Maadi si Calin (19.07.2003)



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: aime
Raspuns la: 16/08/2007 10:52:27
Mesaj:

Cristina,sigur e deshidratat si de aceea are usoara febra. Mai stii cand m-am speriat si eu si-am plecat cu el la urgente, stiu ca nu-ti place deloc acolo (cui ii place) dar o perfuzie (glucoza, saruri si sodiu) l-ar pune imediat pe picioare.Al meu dupa a doua perfuzie cerea de mancare si nu mancase de 5 zile.Lichidele se dau portionat, inca, dar pana ajung sahidrateze...prin circuitul sangvin ajung mai repede.
Sanatate multa la pui si nu-l forta cu mancarica.
(stiu ca ati fost la mare, n-o fi luat ceva de acolo?)


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: aidaciolac
Raspuns la: 16/08/2007 11:31:08
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by aime

Cristina,sigur e deshidratat si de aceea are usoara febra. Mai stii cand m-am speriat si eu si-am plecat cu el la urgente, stiu ca nu-ti place deloc acolo (cui ii place) dar o perfuzie (glucoza, saruri si sodiu) l-ar pune imediat pe picioare.Al meu dupa a doua perfuzie cerea de mancare si nu mancase de 5 zile.Lichidele se dau portionat, inca, dar pana ajung sahidrateze...prin circuitul sangvin ajung mai repede.
Sanatate multa la pui si nu-l forta cu mancarica.
(stiu ca ati fost la mare, n-o fi luat ceva de acolo?)

--------------------------------------------------------------------------------



Corect.
Dar eu dupa 4 ore de dat apa cu lingurita la 5 minute , cresteam doza de apa (ex:2 lingurite). Daca vezi ca nu se simte bine si ii vine inapoi , treci iar la 1 lingurita. Daca se simte bine cu doza crescuta , dupa 2 ore cresti iar la 1 lingura.

Treaba este ca la urgenta (daca este salon de urgenta) ii pune perfuziile si in 4 ore plecati acasa ,daca ce mananca nu da afara.
Daca esti din Timisoara , mergi la L.Turcanu , la UPU , ii cunosc pe toti de acolo si sunt super de treaba. Au un salon de prim ajutor , elegant , copilul nu se plictiseste , iar doctorii ... sunt sa ii pui pe paine.

Sanatate si sa auzim vesti bune!

Aida - mama de pisica mica.



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: herra
Raspuns la: 16/08/2007 14:37:51
Mesaj:

hei,
tot noi suntem.

am ajuns la 2 linguri mari date la 10 minute.

mancare - cere doar zeama de la orez, fara boabe...

am luat rez la coproparazitologic, si e negativ, nu are viermi sau ceva; maine iese si rez la coprocultura.

am fost la pediatrul unei prietene, s-a uitat si in gat, nu e rosu.
l-a controlat si la burta, de deshidratare, si e ok.

multumesc pentru tot si sper sa mearga bine.




--------------------------------------------------------------------------------
Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)

--------------------------------------------------------------------------------



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: aidaciolac
Raspuns la: 16/08/2007 16:47:31
Mesaj:

Super!
Intai lasa sa se linisteasca cu burtica si pe urma o sa inceapa sa manance. Regimul mai dureaza , dar nu te stresa , va fi bine.



Aida - mama de pisica mica.



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Maadi
Raspuns la: 17/08/2007 09:47:48
Mesaj:

Herra - Ma bucur ca sunteti pe drumul cel bun, si mai ales ca nu a iesit nimic la ex. coproparazitologic.
Va doresc o zi buna, cu cateva boabe de orez in plus.
Multa sanatate tuturor micutilor bolnaviori.
Maadi si Calin (19.07.2003)


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: herra
Raspuns la: 17/08/2007 11:20:37
Mesaj:

de dimineata cere mancare si apa ca turbatu'...

a vomitat o data.

ieri nu a facut kk deloc (nici nu avea ce, dar el s-a scremut o data, cineva care nu stia ar fi zis ca-si rupe fundu').

azi iau si rez la coprocultura.

of-of...



--------------------------------------------------------------------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

CE face Vlad? cum sunteti?

Mergi la inceput