Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (85)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Buna mamici!
Bravo,CAMELIA,sa-ti traiasca bebitza,sa se faca mare si frumoasa,si sa va bucurati de ea!!!!
Anda,in leg.cu desitinul,da e o confuzie da fept,crema e Desitin,cu un singur s,iar firma e Dessitin,cu 2 s-m-am uitat pe link,si e intr-adevar o crema cu oxid de zinc,cum zicea Simina.
Deci,cam ca toate cremele ptr.iritatii la fundulet,ca si reviken-ul,ca si cutaden-ul,ca si crema sau pasta petrini,etc...
Mai incearca in continuare cu apa calduta dupa fiecare schimbat de pampers,cu uscare la aer,fara carpitza-adica sa nu freci prea tare dupa spalatura,fara prea mult sapunel sau gel de dush la baitza,mai mult ulei.
Pune asha:ulei de masline fiert la BM,apoi o vit.A,fiola in uleiul asta,si mai dai si-asha dupa baitza.
Fetelor dragi,ptr SUGHITZ:GARANTAT,cateva pic.sa Sab sau Bonnisan intr-o lingurita,si-i dati sa molfaie lingirtita in gura,mai mult timp,adica vreo 20 sec,si gata,dispare!

Tania:ptr sani durerosi,la greu garmastan pe sfarc,si bepanthene pe areola,asha mi-a zis Dr.Sbarcea,neonatolog din spital,f.bine a mers;o sa te sperii si-o sa zici:cum o sa mi se vindece mie ranile,daca bebe suge in continuare peste rani??!!
Ei bine, se vor vindeca de minune,ca se mai si "batatoresc"de la supt.Eu am avut sange ca si tine pe mameloane,la un moment dat,in spital,dupa primele supturi,cand lasa sanul,erau ca niste capuse grase pe mamelon-punctele alea dureroase-doamne,ma dureau,vorba ta,ziceai ca ma-nteapa cu mii de ace,cineva!

LA mine bebecu' aseara a tzipat de ne-am speriat cu totii,tzipa de la un moment dat s-a-nnecat cu propriul plans,nu mai lua aer,saracuctzu'-oare astia sa fie colicii??
Fetelor,la voi tabietul de noapte,la alaptat cum e?
Mai il skimbati de scutec,il mai ragaitzi daca doarme la san,etc,cum faceti???

Pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

to eu mi-s, dupa o portie de alaptare...e' trecut de ora doua si eu nu m-am culcat..
Alina, cum mai este Amalia noaptea, doarme? ca de mincat sint convinsa ca maninica
Mirela Anca felicitari ptr. botez, sa-ti traiasca crestinul!

Si-a facut vreuna dintre voi maslul de 40 de zile? ca eu vreau sa-l fac, am sunat la parinte si nu era acasa; nu stiu daca poti sa-l chemi si acasa sau trebuie sa te duci in biserica. Problema mea este ca inca mai am lohii sau ciclu, ca nici nu stiu ce este, si nu ai voie sa intri"pacatoasa" in biserica.

Voi cum reusiti sa adormiti ingerasii seara, ce metode folositi?
la mine mai merge daca o iau in pat si o alaptez, dar vreau sa o dezvat de acest obicei...

sper ca de data asta chiar sa ma duc in pat sa dorm
Ina




Ina si Rachel
23 noiembrie

Virsta puisorului meu:
http://b1.lilypie.com/ZxVcm5/.png[/img][/url]

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.(Donald Trump)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

CAMELIA felicitari sa fii voioasa, sanatoasa sa ai laptic mult si sa-ti traiasca fetitza !!!

of, mai fetele ce sa facem cu cremele astea..???/
Silvia, la ce cantitate de ulei se pune o fiola de vit A? Si se poate si cu ulei normal ca nu am de masline in casa....

Vladut a fost obosit rau de tot aseara, numai intr-un planset a tinut-o. La un moment dat l-am pus in patut si m zis ca nu-l mai iau de acolo ( nu de alta, dar in brate tacea si ma gandeamsa nu-l invat) dar ce am putut? Pai a urlat cu niste lacrimi cat capusorul lui de saracutu' numai avea aer !!! si cum sa-l lasi acolo asa mic si neajutorat??? Si l-am luat in brate, l-am tinut lipit de pieptul meu si in 5 minute a adormit. L-am pus in pat cu mine si am dormit asa 4,5 h si poate el mai dormea dar l-am trezit sa-l schimb si sa-i dau sa pape...dupa care a dormit iar vreo4 h, dar la el in patut.

Ma duc sa-mi fac cva de papa

joy si Vladut 01.12.2005
poze

SARBATORI CU BINE, TOT CE VA DORITI ALATURI DE CEI DRAGI !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Camelia, sa iti traiasca bebele, sa fie sanatos si mancacios! FELICITARI!
Gata, plutonul a fost inchis! Oare ne mutam deja la scutece sau asteptam sa terminam 10 pagini aici?
Si mie imi pare rau ca s-a incheiat un capitol atat de frumos si unic din viata mea! Hai ca imi dau lacrimile, iar eu de fel nu prea sunt plangacioasa

Mirela Anca, chiar ma gandeam ca nu ai mai dat de mult de veste! Felicitari pt botezul lui bebe Cristian Andrei - ce nume frumos!
Chiar, voi toate v-ati botezat deja bebeii? Ca noi ne-am gandit sa o facem doar in iunie, dar nu e sigur, poate mai amanam pana la 1 an.

Ce chestie sa te intalnesti cu o mamica de nov dec ca si noi si sa mai fie si pe listuta deja! Cred ca Cristina sau Lavi sau Alexandrina care se pricep o sa o treaca pe lista de mamici! Dar oare o sa mai intre sa ne dea si noua vesti, chiar daca mai rar?

Ina esti haioasa rau cu suzeta Rachelinei . Amalia este foarte buna prietena cu suzi, nu o prea lasa din gura, zici ca e o ventuza prinsa cu scoci, parca s-a nascut cu ea! De fapt pot sa zic ca s-a nascut cu ea pt ca a adoptat-o din prima zi!
De dormit imi doarme binisor, ba de vreo 2 zile are un somn atat de linistit de nu imi vine sa cred - pt ca AM SCAPAT DE COLICI !! - sa bat in lemn ca sa o tina:). Insa noi cum ziceam nu avem un program de noapte sau de zi cu va aud pe voi fetelor, adica noi mancam ziua cam la 3 ore, mai gangurim un pic, mai ne dam in balansoar, dupa care dormim si tot asa pana seara. Noaptea mancam cam la 4 ore, nu avem o oara de adormit sau de sculat, deci cred ca imi seamana ca si eu sunt tot asa de haotica cu programul! Si pt moment am noroc cu mama care ramane cu ea noaptea pana se scoala si apoi ne schimbam. Asta pt ca inca nu am lasat-o singura in camera ei, ramane cineva tot timpul cu ea, cat e mama, bebelina doarme in patut cat sunt eu, recunosc ca dorm cu ea pe canapea pt ca mi-e prea somn sa o basculez in patut!

Ina intrebai cum adormim bebeii, pai seara Amalia devine maraita si stiu atunci ca vrea sa doarma, deci ii dau suzi - daca nu o are deja- si o tin in brate pana adoarme. Neaparat in brate, altfel nu merge!

Anda se pare ca Nichita al tau are deja mare succes la ...fete! Dar daca e promis, asta e, ma reorientez


Alina si Craciunitza Amalia 17.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Camelia felicitari, sa fiti sanatoase amandoua si muuult laptic sa ai!!!
Silvia la mine nu exista tabiet de noapte pt ca noaptea dormim. Baita o facem pe la 11-11.30 iar de la 12.30-1 dormim pana pe la 5.30-6 cel devreme(azi de exemplu ne-am trezit la 8.45). Imi pare rau dar...eu oricum daca s-ar trezi noaptea cred ca tot l-as schimba. Il schimb inainte de fiecare supt, dupa care ii pun ser fiz.si ii dau picaturile si gata, la supt cu el!! Deci cred ca tot asa as face si noaptea daca s-ar trezi!!!

Sa raportez ca aseara ne-am cantarit si avem 4.900 gr, adica am luat 230 gr de sapt. trecuta si ma bucuuuuur mult!!!L-am nascut cu 3.700, a scazut la 3.500 si acum are 4.900, eu zic ca e bine ca mai avem 2 sapt. pana la 2 luni deci mai avem timp sa luam si sa ne incadram in grafic!!

Lavi, Irinuca, Bic, Negaracristina si T_ioana la multi ani pt pitici, sa va traiasca si sa va bucurati de ei!!!!

Diana mamica de bb Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Lavi, merci pt raspuns la faza cu fluorul! Oare chiar asa sa fie, sa dea "dependenta" la carii? Sincer as face orice ca bebelina mea scumpa sa nu aibe dantura maica-sii sau a lui taca-sau!


Alina si Craciunitza Amalia 17.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Dienuta pe unde umblii? Nu mai intri sa ne mai spui si noua din pataniile tale??? Ne e cam dor de povestirile tale haioase!!!

Fetelor eu propun sa o asteptam si pe Camelia inainte de a ne muta la Mamici sa iasa si ea din spital si sa fie ok. Sau...cum doriti!!!

Diana mamica de bb Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Dordia sa iti traiasca grasunelul!
Am si eu o intrebare: cand zici ca ii pui ser fiziologic, te referi la nasuc? Si daca da, il pui inainte de fiecare supt??
Ca mie mi-au zis sa il pun doar o data pe zi, dupa baie, si nu mai mult de o picatura - ca e foarte stresant pt bebe...


Alina si Craciunitza Amalia 17.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Alina da ii pun in nasuc cate 2 picaturi in fiecare nara inainte de fiecare supt. Dupa baie nu ii mai pun ca trage destula apa de la baita. Mie dr. mi-a spus ca tb sa ii asigur o oarecare umezeala si vreau sa spun ca sti ce bine respira? Mai fornaie dar cand doarme sau cand suge respira f,bine.

Diana mamica de bb Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Salut si eu ultima nastere. Bravo Camelia, nastere foarte rapida ai avut. Sa-ti creasca mare frumusetea si multe bucurii sa-ti aduca.

Am si eu o intrebare de mamica alaptatoare incepatoare, zau ca imi pare rau daca s-a mai discutat si sunteti satule de astfel de intrebari... Bebe al meu se cam trezeste in jurul amiezii cam din ora in ora, cere de papa, suge 10-15 minute si adoarme, si tot asa vreo 3-4-5 ture, stiu ca ceva nu fac bine, dar nu reusesc sa-l tin treaz mai mult. Cum ar trebui sa procedez? La ce intervale minime e in regula sa dau papa? Si ce inseamna interval: distanta dintre inceputurile suptului, sau distanta dintre finalul unui supt si inceputul celulilalt?
Si cineva mai demult zicea ca durerile de sfarcuri trec in timp. In cam cat timp? Am incercat toate metodele de atenuare a durerii si inca n-am obtinut efecte.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput