Imunizarea

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Ce stiti de imunizarea cu Lantingen B?
Noua ne-a recomandat o ORL-ista in urma unor otite, dar inca nu i-am facut-o.

Daniella, mama lu' Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

RIBOMUNYL


ad_rianna Trimis la - 04/08/2006 : 13:32:48
--------------------------------------------------------------------------------

Buna

Am 2 gemeni de...1 an si 9 luni de ieri si din octombrie o sa-i duc la cresa. Fiindca e atat de mare riscul de imbolnaviri in comunitate si mai mult decat atat ei sunt doi si deci grijile mele duble , pediatra lor mi-a recomandat sa le administrez incepand cu luna aceasta RIBOMUNYL pentru cresterea imunitatii.

Daca sunt mamici care au folosit asa ceva, si mai ales la copii atat de mici, m-ar ajuta enorm un spfat din partea voastra

Va multumesc


fedo
Trimise - 04/08/2006 : 14:15:27
--------------------------------------------------------------------------------

Eu i-am dat fiicei mele Rybomunil incepand cu varsta de 4 ani pentru ca intrase la gradi si era non-stop racita. Ti-l recomand cu cea mai mare responsabilitate.

I-am dat timp de 3 ani si de la 6 ani fiica mea nu mai stie ce-i aceea raceala mai serioasa (in cel mai rau caz ii curge un pic nasul). De gripa....nici nu poate fi vorbe. In cercul meu de cunostinte, foarte multe mamici au dat copilasilor acest medicament si nu am auzit pe nimeni sa se planga. Singura problema ar fi ca se da timp de 6 luni si trebuie sa fii foarte atenta la schema de administrare. Dar prima luna e mai greu, dupa aceea te obisnuiesti.

Ar fi bine sa te grabesti, sa apuce sa-si faca cat de cat efectul pana vor intra in comunitate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Cum scriam mai de mult tot la acest subiect, i-am dat fetitei mele Ribomunyl anul trecut, la 1 an si 7 luni. N-am avut probleme si nici nu a racit deloc toamna/iarna trecute.

Acum am inceput cura din nou, de la 1 august, pentru ca va merge la gradinita de la 1 septembrie (asa ne-a recomandat pediatra, sa incepem cu o luna inainte).


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

fedo, aurelia va multumesc mult pt. raspunsuri. ma bucur sa vad ca s-a folosit cu succes tratamentul. acum daca tot ne-a mutat aici roxanaz (multumesc ) o sa mai citesc si din alte experiente

Adriana &
Bianca si Tudor
(03.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

Buna
si pe mine m-ar interesa ceva medicamente ptr fetele mele; o prietena a dat baietelului ei Lantigen B si e foarte multumita...baietelul avea vreo 2 anisori si ii dadea 7 picaturi dimineata si 7 seara...
fata mea cea mare alexandra are 5 anisori si sa ii dau tot atitea picaturi?
ce ar merge mai bine pentru ea?
dar pentru cea mica Ana Maria care are 9 luni?
la ea merge vreun imunostimuator?
multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diennutza spune:

buna
A mea a facut laringite peste laringite pana mi_au zis dr-rii sa_i fac examene sanguine. avea o lipsa de fier si predispozitie la alergii. I s_a dat aerius si fier timp de trei luni, nu a racit nici macar o data in perioada asta cu toate ca era iarna iar ea mergea la cresha. In frantza, medicii sunt de acord ca lipsa fierului da sensibilitate la infectiile respiratorii. In romania, pediatrii si orl_istii spun ca nu are nici o legatura si ca este de vina alergia nedepistata pe care o are, asa ca....pentru orice eventualitate daca vedeti ca sunt prea sensibili incercati cu niste analize pentru ca fierul nu se da dupa ureche:p

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmi spune:

Am luat Imuno royal junior sirop pentru copilul meu si as vrea sa incep sa-i dau pana incepe gradinita. Ce ma deruteaza este ca scrie in prospect ca se da o lingurita de 3 ori pe zi, pentru virsta lui. In cutiuta este un dop gradat pana la 15 ml. Lingurita de medicamente este de 5 ml (in general), dar poate fi si de 2,5 ml. Eu cum ii dau?
Va rog, daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc.

Cu drag, Mihaela, mami lu' Mihaita (13.10.2000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Copilul meu va incepe gradinita in toamna si vreau sa ii dau Immuno baby.Cat timp se face cura?

Mmi foloseste o seringa dozatoare.Asa stii exact cat ii dai.





Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Revin si eu cu intrebarea despre Lantingen B..poate primesc vreun sfat. In prospect scrie ca trebuie tinut sublingual. Cum convingi un bb de un an si 10 luni sa tina sub limba acele picaturi? Care banuiesc ca nici nu sunt prea gustoase?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cat timp Ribomunyl?
mamica007
Dupa ce copilulu meu a fost bolnavior(avea atunci 6 luni) a stat prost cu imunitatea. IGA-ul era scazut. Am inceput sa luam ribomunyl. Dupa 2 luni am refacut analizele si IGA-ul era deja intre valorile normale. Am intrebat doctora daca sa mai luam in continuare,(caci se face tratamentul 5 luni) si a zis ca "poti sa-mi mai dai". i-am mai dat si a treia luna. Daca si-a revenit trebuie neaparat sa ii dau 5 luni, sau pot sa ma opresc? De atunci nu s-a mai inbolnavit niciodata. Daca nu are nimic ca intrerup dupa 3 luni nu as vrea sa-i mai dau, sa-l indop cu medicamente.


leeloo2004
Si eu ii fac baietelului meu tratament cu Ribomunyl, luna aprilie fiind ultima luna de tratament (daca nu ma insel am inceput in noiembrie cind i-am dat timp de 3 saptamini, apoi cite 4 zile pe luna pina acum). Banuiesc ca aceasta fiind indicatia dr. are si o motivatie in spate - cred ca poti sa-l intrerupi, dar probabil nu o sa mai aiba efect pe termen lung.

Marcelle
Gabriela, Stefanut s-a mai imbolnavit din noiembrie?
Si eu am vrut sa ii dau Biencutei, dar l-am lasat balta si imi pare rau.


cl
Mamica007, eu cred ca trebuie sa-i dai 5 luni. Este doar un vaccin, nu? Si orice schema de vaccinare trebuie respectata, daca doresti ca respectivul vaccin sa aiba efectul scontat. Si daca te uiti pe prospect o sa vezi schema de administrare, asa ca...eu una nu l-as intrerupe.


mamica007
Mersi fetelor. Asa este, nu am sa-l intrerup. Mai avem 2 luni si gataaaaa!!!!


leeloo2004
Marcela, nu, Stefan nu s-a mai imbolnavit. Mi-a facut o singura raceala usoara (adica doar i-a curs nasul citeva zile, fara febra sau alte complicatii) si asta pentru ca de fapt a luat-o de la mine... Eu zic ca l-a ajutat mult Ribomunylul pentru ca fetita unei prietene (care i-a dat o perioada ImmunoBaby la recomandarea medicului) a racit in intervalul asta de vreo 3 ori, de fiecare data cu rosu in git si mucozitati, iar ultima oara cu febra mare...

Mergi la inceput