Zgomot de fond la inregistrari audio

Zgomot de fond la inregistrari audio | Autor: adi2003

Link direct la acest mesaj

Cu greu am reusit sa-mi inregistrez papagalul vorbind, fiindca se sperie de microfon.
Orice inregistrare are un zgomot de fond suparator. Am inteles ca acest lucru se datoreaza in mare parte placii de sunet. Am mai facut inregistrari prin microfon pe calculatorul vechi, dar nu era atat de tare fasaitul.
Se poate diminua zgomotul de fond dintr-o inregistrare?

P.S. Aici aveti inregistrarea. Ca sa auziti ceva din vorbele papagalului, dati sonorul cat mai tare si ignorati pe cat se poate zgomotul de fond suparator.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

N-am ascultat inregistrarea, insa in principiu ai putea sa diminuezi zgomotul de fond cu www.hitsquad.com/smm/programs/SoundForge_5/" target="_blank">Sound Forge, asta fiind un soft de editare audio destul de bun. Poti regla de-acolo volumul zgomotului de fond, in sensul sa-l diminuezi, si sa-l ridici pentru vocea papagalului....poti si "decupa" portiuni de zgomot nefolositoare.
succes :-))


pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Cu programul asta l-am inregistrat, dar nu ma pricep la setarile inregistrarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Nu stiu de diminuarea sunetului da' am ascultat inregistrarea, e simpatic foc:)))

Oana_B

Sarbatori Fericite !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Trebuie sa ai pe acolo prin meniu niste filtre gen Noise Reduction.
Nu cunosc soft-ul,stiu doar ca si CD-W stationare au functii de optimizare a timbrului si dinamicii.(Normalize, Edit, Gain s.a.m.d)

Eu ti-am vazut papagalul in poze :))

La Multi Ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Autorul e Raducu.

Mergi la inceput