Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (84)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Dordia, esti tare crispata, fata draga! Relaxeaza-te, ca bebe e bine si ishi urmeaza cursul normal. Nu face si el totul ca la carte, ci in ritm propriu. Se descurca, ai incredere in el

Hai ca vb. aiurea...am si eu un motiv de ingrijorare: vaccinurile. Am citit multe chestii nasoale referitoare la efectele adverse pe care le au vaccinurile obligatorii si, mai ca-mi vine sa sar la gatul celor care le impun, indiferent de consecintze. Spre ex. eu refuz sa fac vaccinul gratuit tocmai fiindca are componenta antipolio sub forma orala. Se stie ca acesta foloseste virusul atenuat si ca probabilitatea ca bebe sa faca poliomelita e suficient de mare incat sa devina ingrijoratoare. O da aceasta forma de vaccin imunitate pe viatza, insa mie mi se rupe de ea daca exista riscul sa-mi ramana copilul paralizat din cauza vaccinului.
Si vaccinul pt. tuse convulsiva e foarte controversat. Ce mai, ma ingrijoreaza la max. faptul ca se poate intampla ca Dara-mi sa fie unul dintre tristele cazuri in care efectele vaccinarii apar si lasa urme. Pot oare sa ma sustrag la unele dintre aceste vaccinuri? Sa nu mai zic de cele pt. bolile copilariei...alea chiar mi se par inutile, mai ales ca, sa fim serioase, alea nu-s boli mortale. Toate le-am cam facut si, iata-ne bine mersi.
Voi va duceti cu sufletu-mpacat la vaccinuri? ...ca io am o maaaare strangere de inima...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ina, te referi la smantana dulce. La noi este, UHT. Si este si la pachetele mici, lapte gros pt cafea. O sa vad daca reusesc sa-l trimit pe sot sa cumpere. Daca nu, nu dau vina pe tine . Ii fierbi in prealabil sau nu?

Lordra, da-o incolo, tu deja cobesti! Fata ta e sanatoasa, nu are pb cu sist imunitar, nu are D. F. HIV, asa ca ai incredere.

Posibil sa te poti sustrage, pe proprie raspundere, dar ti se cer vaccinurile peste tot: cresa, gradinita, scoala etc. Plus ca daca ar face una din bolile astea, ca uite si rujeola cica era aproape eradicata si s-a dovedit contrariul - ti-ai ierta-o? Tetanosul e boala mortala si poti s-o iei daca te zgarii cu o sarma sau te julesti in noroi. Noroi in care s-a balegat un cal bolnav de tetanos. Dar totusi!

Si eu sunt impotriva vaccinului de varicela de ex, Silvia a facut-o si a scapat. Pentru cele obligatorii las statul sa decida pt mine.

Noki pt explicatie. Invata-ti si fata limba. Taica-meu e roman din banatul iugoslav. Avem acolo multe neamuri care au ramas. Si ma bucur ca stiu romaneste.

Dordia si eu zic sa-l tii cat mai putin timp ridicat, ai putintica rabdare, sa mai creasca!

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Mara iubita mea, adresa de email este afisata sus de tot, intotdeauna pe prima pagina a subiectului; trimite acolo mesaj si vei afla care este parola pentru contul nostru comun.
Lordra
Lavi nu il fierb in prealabil fiindca fierbe cind il pui peste creveti. La noi crema asta este precum consistenta laptelui batut. Eu prepar sos alb din el cu ceapa calita si cu pui, bagate la cuptor.
Da, da, da vina pe mine si eu uite ce-am sa fac daca vine sa-mi dea bataitza
Fuga la nani de dupa-amaiaza!



Ina si Rachel
23 noiembrie

Virsta puisorului meu:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10722;30/st/20051123/n/Rachel+Georgia+/k/44da/age.png"></a>


Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.(Donald Trump)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Tania, sa stii ca si eu am avut mustrari de constiinta ca renunt prea repede la alaptat, dar acum m-am linistit. De cand e pe formula, fata mea a luat in greutate si e foarte fericita. Am fost alaltaieri la pediatra si d-ra a fost foarte multumita de cum arata Rianna si a spus ca e foarte sanatoasa si totul pare sa fie ok. Eu ma mulg in continuare, o data dimineata si o data seara, si combin lapticul pentru o masa sanatoasa. In rest mergem pe formula si sunt convinsa ca totul o sa fie ok. Mie nu mi-a dormit niciodata asa de mult, cred ca cel mai mult a dormit 4 ore si atunci am trezit-o eu ca sa pape. Ultima data la dr. mi-a spus ca daca dorm prea mult bebeii, le poate scadea nivelul de zahar (aici am tradus din engleza "sugar level", nu stiu cum se zice in rom., scuze...) si in cazuri extreme nu se mai trezesc din somn si nu e bine sa-i lasi sa doarma prea mult. Sotul meu zice ca el nu crede asta, dar eu am preferat s-o trezesc sa manance decat sa am dup-aceea surprize.

Azi i-am schimbat sticlutele ca inainte foloseam Avent si mi se parea ca trage prea mult aer odata cu lapte. Acum ii dau sa suga din Playtex AirVent si se pare ca sunt mai bune pentru ca nu-i mai vine aer si nu-i mai raman gaze in burtica. Sper sa doarma mai bine si noaptea ca in ultimul timp se tot trezeste in urlete si dureri de burtica. Anamari, poate ai dreptate, unii bebei dorm mai bine ziua decat noaptea, cel putin Rianna mea pana acum asa pare. Poate ca daca i se linistesc colicile va dormi mai bine noaptea. Noroc ca e maica-mea inca la mine si se mai trezeste ea noaptea sa-i dea laptic si asa mai sar eu cate o masa si mai dorm. Ca altfel as fi beata de cap... Dar mama pleaca intr-o saptamana, sa vedem dup-aceea ce ne facem.

Meems & Rianna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Feteleee, acum mi-am aruncat si eu un ochi pe magazinul buburza si am vazut ce patuturi usperbe din lemn se pot lua acolo. Mama, mama.

Ina, am uitat sa-ti raspund data trecuta: patratele din poza fac impreuna o lampa care se agata de tavan. E de la Ikea dar e de foarte mare efect, mai ales in sugraferia noastra care are, in partea respectiva, vreo 4-5 metri, cred.


Smaranda, 03.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Am intrat sa vad cate nasc in 2006 din cele din 2005. Felicitari sa va traiasca si sa va bucurati de bb vostri. Eu nasc in ianuarie.

La multi ani!




Sarbatori fericite si indestulate.







Paulacu Paul 39+ siAlexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapacila spune:

quote:
Originally posted by dordia2000

Chiar nu poate sa-mi spuna nimeni daca e bine sa-l tin pe plan inclinat? adica cu spatarul ridicat la prima treapta la carut????
Si mai am o intrebare: cat trebuie sa doarma un copil de 6-7 saptamani??? Intreb ca de 3-4 zile Stefan nu doarme ziua aproape deloc. Adica de la 10 dim pana la 1 noaptea doarme cam 2-3 ore adunate in rest sta si se uita in jur si plange ca s-a invatat sa stea cineva cu el. Acum l-am lasat sa planga si la un moment dat s-a potolit dar tot nu doarme. Sta pur si simplu si se uita in jur.Mancat e, schimbat e deci...ar trebui sa doarma dar...el nu.Oare sa ma ingrijorez??/



Diana mamica de bb Stefan-Cristian (14.11.2005)
http://community.webshots.com/user/dordia2000





Al meu nu doarme de cand s-a nascut, imi faceam probleme la inceput dar acum am renuntat. Nici cand era in burtica nu prea dormea, asa ca m-am obisnuit si am acceptat ca trebuie sa raman treaza si CALMA.

Pentru pozitia inclinat, al meu bebe nu prea ragaie, ii e lene cred. Dr mi-a recomandat ca dupa fiecare masa sa il tin inclinat la 45 grade cam 30 minute, mai adoarme asa sa vezi ce somn trage, cand il intind zici ca sunt ace in pat asa sare si urla.

http://img.photobucket.com/albums/v301/angela_272003/keagan/S4020117.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

BUNA DIMINEATA FETELOR....

Ina, cred ca vrei sa zici de Madalina Manole..nu am aoucat sa vad despre ce-i vorba ca nu am citit sub vechi...ieri nu merse netu decat spre supa amiaza si nu am mai putut intra atunci.

Asa ca daca nu voi mai putea intra nici azi, va spun
[red]LA MULTI ANI, SA FITI FERICITE, SA AVETI COPII SANATOSI, FRUMOSI SI CUMINTI (CAMELIA VINE ACUM SAU IN 2006?) SOTI SARITORI SI TOT CE VA DORITI. PETRECERE FRUMOASA SA NE AUZIM CU BINE LA ANU'

LA MULTI ANI[/red]

joy si Vladut 01.12.2005
poze

SARBATORI CU BINE, TOT CE VA DORITI ALATURI DE CEI DRAGI !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Va multumesc mult fetelor pentru raspunsuri, deci sa ma linistesc ca ...sunt stresata rau.

Profit si eu sa va urez toate cele bune in Noul An, Sa va bucurati de pruncii vostrii si multa, multa sanatate ca-i mai buna decat toate!!!!



Diana mamica de bb Stefan-Cristian (14.11.2005)
http://community.webshots.com/user/dordia2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Mneata fetelor!

Am intrat repejor-repejor, intre o supa de carnita, o salata de boeuf si niste cirnati pusi la fiert! Dupa cum vedeti, sunt taaare harnicuta astazi, mai ales datorita micutei care ma lasa sa-mi vad de treaba linistita!

Lordra - nici pe mine nu ma pasioneaza vaccinurile. Dar trebuie facue, Io, de exemplu, pentru mine, nu mi-am facut niciodata vaccinul antigripal, da doar eraoptional si nu l-am vrut . dar cu astea e alta poveste. Cam trebuie facute, ca vorba lui lavi, ti se cer peste tot. Noi il facem saptamina viitoare, am emotii pentru reactia micutei, dar gindesc pozitiv! Ca la nastere, s uite ce bine a mers treaba!

Meems- ce ma bucur ca Rianna ia bine in greutate si ca e ok. Asta e important. iar daca poti totusi sa-i dai si niste laptic muls, e de-a dreptul pe roate treaba! Am uitat sa-ti zic - tare mult imi place numele! Si micuta, evident! E o frumoasa!

Zapacila- cum adica nu doarme de la nastere? Adica doarme putin ziua, sau cum? ca doar nu se poate sa nu doarma deloc!



Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

UN AN NOU FERICIT SI PLIN DE REALIZARI SI BUCURII

Mergi la inceput