fac buget de salarii

fac buget de salarii | Autor: ardit

Link direct la acest mesaj

lucrez la el, l-am facut deja, comparativ cu anii precedenti, detaliat, prime, paste concedii bla bla bla, cu animatie sa fie pe intelesul sefilor si sa nu se plictiseasca.. DAR am o dilema, si nu pot sa-l termin pana nu mi-o lamyuresc

mediul:companie straina, mai corect: companie romaneasca cu patronat strain
dilema personala: cum sunt salariile propuse de mine fata de salariile din alte tari? unii zic ca in romania directorii iau peste 3000euro, altii (straini) imi zic ca in alte tari europene un sef cu responsabilitate nu ia mai mult de 700-1000euro
intrebare: care sunt salariile din tarile europene pentru..? hai sa dau 3 exemple:

  • un muncitor
  • un sef cu 10 oameni si gestiune
  • un director cu.. 50oameni

toti in industrie
multam fain


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Initial creeata de ardit

  • un muncitor
  • un sef cu 10 oameni si gestiune
  • un director cu.. 50oameni

toti in industrie

In Franta:
  • un muncitor : SMIC (salariul minim legal = 8,03€ brut pe ora)
  • un sef cu 10 oameni si gestiune: cam 1800€ brut pe luna la inceput de cariera, ajunge cam la 2000€ brut dupa 5 ani si la 2300€ brut dupa 10 ani
  • un director cu.. 50oameni: salariul brut lunar al unui cadru care are intre 5 si 7 ani de experienta este situat intre 3 700 si 5 800 euros.
Acum depinde foarte mult de experienta, de zona si de marimea/importanta celui care angajeaza. Pentru intreprinderi de nivel international si un post de mare raspundere se ajunge la salarii de peste 100 mii de euros pe an.

PS: durata legala de lucru in Franta este de 39 de ore (si incearca sa o scada la 35 de ore) pe saptamina, dar bineinteles ca se pot face ore suplimentare, la ce depaseste 45 de ore pe saptamina se plateste o majorare (intre 25 si 50%), orele efectuate duminica sau noaptea sunt majorate etc...
Deci pentru un muncitor platit cu minimul legal care lucreaza 39 de ore pe saptamina salariul e de 1356€ brut lunar.





"La beauté est une demi-faveur des dieux, l’intelligence en est une entière."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

multam fain!!

totusi te mai plictisesc cu ceva: cu cat este in medie impozitat brutul?, ca stii ceaa ce este important pt.om este netul, adica ce ii ramane in mana
aici in romania din ce am observat eu intre brut si net exista o diferenta intre 25-30%(!), si in plus, peste brut, firma mai plateste circa 34%(!), deci in total aproape 64%, impozit pe venit dar si tooot felul fe fonduri(sanatate somaj etc), chestia aia cu impozitarea fixa de 16% pentru mine ca si cheltuiala este un basm bun de spus la copii, in fine..

cu speranta ca nu te-am plectisit, iti multumesc inca o data si iti doresc sa ai un an nou bun!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Din salariul brut raminem in mina cam cu 75%, restul sunt taxe salariale. Mai plateste si patronul o gramada de taxe patronale, iar pe netul asta de 75% din brut se mai plateste si impozit anul urmator, nu-ti pot da un procentaj caci depinde de revenitul total anual al unei familii si compozitia acesteia. Celibatarii platesc mai mult impozit (sunt considerati o parte), un cuplu casatorit = doua parti iar fiecare copil suplimentar = jumatate de parte. Reveniturile mici nu sunt impozabile (asta insemnind cam pina pe la 7500€ pe an si pe parte), dar cu cit cistigi mai mult cu atit se plateste mai mult impozit. De exemplu o persoana care cistiga 100 mii de euros pe an, celibatara, plateste cam 25 de mii de euros impozit. Poti face o simulare aici: http://www2.finances.gouv.fr/calcul_impot/2004/simplifie/calc_2003_simplifie.htm
sau aici:
http://dna.calculer.com/cgi/impot2005?action=init&type=dna




"La beauté est une demi-faveur des dieux, l’intelligence en est une entière."

Mergi la inceput