Cafeaua in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Pe desprecopii scrie asa: "Institutul national pentru sanatatea copilului din Bethesda, Maryland (SUA), a ajuns la concluzia ca una sau doua cesti de cafea pe zi nu dauneaza fatului. Alte studii gasesc cafeina, continuta īn cafea, ciocolata, sucuri racoritoare si īn unele medicamente de calmare a durerii, un factor important in cresterea riscului de pierdere a sarcinii. Pīna cīnd expertii vor cadea de acord privind rolul cafeinei este bine sa evitam bauturile care o contin."

Orice doctor bun recomanda intreruperea consumului de bauturi care contin excitante, cafea, cola, daca ai vostri copii sunt sanatosi si linistiti e foarte bine, dar nu inseamna ca e perfect ok sa bei cafea in timpul sarcinii.
Si eu am tensiunea mica dar doctorul nu mi-a recomandat cafea, ci dimpotriva, cafeaua are efect pozitiv imediat dar efect negativ mai tarziu- dupa ce te mai "ridica" cand te coboara poate fi brusc sau iti poate scadea tensiunea mai rau si eventual sa simti nevoia de alta. Pana la urma e tot dependenta daca nu poti renunta la ea. Mie imi place la nebunie mirosul dar nu cred ca imi face vreun bine.

It is not enough to be good. You must be good for something. You must contribute good to the world. The world must be a better place for your presence. And the good that is in you must be spread to others. In this world so filled with problems, so constantly threatened by dark and evil challenges, you can and must rise above mediocrity, above indifference. You can become involved and speak with a strong voice for that which is right.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emiliapop spune:


Si eu beau o cafea micuta asa spre pranz ca ajuta si la tensiunea mica 9/6 ce imi da dureri de cap si la care ma chinuie mai nou.
Mai beau si cate o sticla de 1/2 l de cola, da o data la 2-3 zile.
Sper sa fie OK!

Emilia si

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;0;28/st/20060804/dt/7/k/90af/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Eu beau in fiecare dimineata o cafea in care pun ceva mai mult lapte. Altfel ma simt ca o "leguma" plus ca ma doare capul. Asa am procedat si la prima sarcina si nu am un copil nervos. Atat timp cat e consumata intr-o cantitate rezonabila nu cred ca il afecteaza pe bebe. Chiar doctorul mi-a zis ca avand tensiunea cam mica, o cescuta de cafea e binevenita.

Cornelia, de Eduard(1 an si 9 luni) si 24+
POZE NOI EDUARD & MAMI & TATI & ECOGRAFII BB2 & INTALNIRE MAMICI MARTIE 2006
www.babiesonline.com/babies/e/eduard" target="_blank">Pagina de web a lui Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Am baut cafea in fiecare zi a sarcinii (ma rog, cand puteam pune ceva in gura) si pentru ca aveam caderi de tensiune, dar si pentru ca picam de oboseala. Si medicul mi-a zis ca mai bine beau o cana de cafea decat sa pic pe jos si sa pierd sarcina. Asa ca am ascultat sfatul medicului.
Aku cand alaptez nazdravanul, evident ca beau o canitza de cafea, ca tot e invatat cu gustul si ma gandesc sa nu-i lipseasca puiului.


Raluca, leoaica cu pui nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_P spune:

Eu beau o ceasca de cafea in fiecare dimineata. Medicul mi-a zis sa beau acea cafea obligatoriu, dar in afara de cafeaua de dimineta, sa nu mai beau alta cafea. Oricum nu simt nevoia decat dimineata.

Sunt de parere ca o femeie in sarcina trebuie sa asculte in primul rand de corpul ei. Daca simt nevoia sa beau o cafea dimineata, inseamna ca trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Eu am baut cafea cu Codrin si Pepsi...ca nu puteam fara (vrajeala)...si a fost totul ok...si acum e bine...
Si acum beau cafea...una dimineatza..asa am baut intotdeauna...


Lorellay 12+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!
http://community.webshots.com/user/lorellay15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Ma inscriu si eu in clubul bautoarelor de cafea! Am intrebat si medicul si mi-a zis ca o cafeluta pe zi eventual cu mult lapte e ok si nu afecteaza cu nimic. Totul e sa nu exageram!

Speranta moare intotdeauna ultima!

cea mai fericita25+ cu Alexandra Valentina
www.flickr.com/photos/26288269@N04/" target="_blank">in asteptarea unei minuni

Mergi la inceput