Word-Diacritice

Word-Diacritice | Autor: anelize

Link direct la acest mesaj

Vreau sa sriu un document in Word cu diacritice si nu sriu cum.Am download-at de pe net un program,l-am instalat,dar in scim nu stiu cum sa fac sa scriu cu diacritice.
Ma poate ajuta cineva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

baga pe google dupa rotast, instaleaza-l si foloseste-l...e simplu, si iti da acolo tabelul cu diacritice...
se poate in word si altfel, folosind Insert/Symbol si alegi de acolo ce-ti trebuie, dar e mai greoi asa...
bafta!

...Life's tragedy is that we get old too soon and wise too late...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Iti multumesc mult,dar nu pot sa download-ez deloc rotast de pe net.Mi-l poate trimite cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

dar ti-ai setat din control panel limba romana????
vezi ca in control panel, la languages, details ai l. engleza. mai adouga si RO si da save.
sper ca m-am facut inteleasa.

Sarbatori fericite
pozici www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032&whichpage=1" target="_blank">copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Am setat din Control Panel -Regional and Language options-Romana,dar tot nu am taste rapide de diacritice.Exista in word,dar la Insert si e destul de greu sa scriu asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

i-ati putin timp si intra la Insert/Symbol si alegeti fiecare simbol dorit. Ai optiunea acolo sa le pui Shortcut la fiecare.
De ex.
pentru sh pune alt + s
pentru ã pune alt + a
etc.

Dupa ce le-ai setat o sa-ti vina mai ushor sa tastezi ... fara sa mai trebuiasca sa alegi din Insert de fiecare data.


Miro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by Mirona

i-ati putin timp si intra la Insert/Symbol si alegeti fiecare simbol dorit. Ai optiunea acolo sa le pui Shortcut la fiecare.
De ex.
pentru sh pune alt + s
pentru ã pune alt + a
etc.

Dupa ce le-ai setat o sa-ti vina mai ushor sa tastezi ... fara sa mai trebuiasca sa alegi din Insert de fiecare data.

Asa am scris si eu un document foarte lung (de mai multe sute de pagini) si a iesit perfect, in plus se citeste bine pe orice calculator! Nu te complica cu altceva ca iese aiurea.


"La beauté est une demi-faveur des dieux, l’intelligence en est une entière."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Am reusitttttt.
Multumesc mult.

Mergi la inceput