Bebelusi de iulie-august 2005 (36)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MONAI spune:

Salutare, gagici!

AC, sarbatori fericite va dorim si noi. Ai dreptate cu sacrificiile. Ori mergem la servici, ori stam acasa pe bani mai putini, de-acum ne gandim in primul rand la binele copiilor, indiferent daca e unul material sau sufletesc. Fiecare trebuie sa ia hotararea in functie de problemele personale si putini sunt cei care nu au astfel de probleme. Din fericire acolo se gasesc job-uri part-time si asta ar rezolva multe si la noi.

Giana, noi dadeam sucul doar cu lingurita, ca bibe nu primeste. Am incercat si combinat, se pot amesteca din cate stiu eu.

Am avut iar o noapte tare buna, ma bucur acum ca atunci am fost tare pe pozitii si nu am renuntat, in ciuda tanguielilor pe care n-as mai vrea sa le aud de la copilul meu.
Va pupam, zi buna sa aveti.

Sa auzim numai de bine.
Mona si Sara (16/07/2005)

Scumpii de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzza spune:

quote:
Originally posted by Giana

Fetele care ati inceput cu sucul de fructe.Voi um le dati bebeilor?Cu lingurita?Ca noi am ajuns deja la vre-o 30 ml.Si cand ma gandesc ca mai am de dat si suc de mar tot 30 si de portocala 30...cum o sa-i dau atat cu lingurita?Sau i l-ati bagat in biberon cand a crescut cantitatea?
Amestecati sucurile intre ele?




Giana, noi cand dadeam mai multe sucuri le amestecam si le puneam in , vezi ca exista tetine pt lichide mai groase. Ca de la portocala mai cad firicele si se poate infunda

Albinutzza & Luca bondarelu' 07 Iulie 2005
Bondariciu' mic

Parintzi de bondarici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzza spune:

Buna de dineazta feteleeee

Ce faceti? Cum ati dormit? Mona, vad ca ai reusit sa dai de cap la problema cu somnul, noi inca mia lucram

AC, si voua un [geam] fericit cu multe bucurii si impliniri si sanatate multaaa

Da, eu stiu ca aveti mare dreptate, dar nu ne mai descurcam cu banii, vrem masina, sotzul meu la anul se va reprofila, vrea sa faca altceva, si pt asta trebe sa invete, fff mult, si asta daca reuseste ne va aduce mari avantaje. Din pacate la noi nu exista job part-time, cum sunt dezv in alte parti. Am cautat dar nu gasesc toti vor permanent. Oricum va fi o chestie provizorie cu serv, pt ca am deschis si o firma, care eu zic ca va merge. Asa ca merg in paralel, si cand va misca ma retrag de la serv, ca sa devin patroana ...

Albinutzza & Luca bondarelu' 07 Iulie 2005
Bondariciu' mic

Parintzi de bondarici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

quote:
Originally posted by Simonaci79

Boga- frumusica tare si grasuta Cristinica ta! Sa-ti traiasca!

Kulta nu mai fi suparata ca Sebi nu e asa de mic. Si de la o varsta nu mai tb sa ia asa mult in greutate! Tu ce preferi? De pilda mie mi-a zis dr azi ca nu are voie sa mai ia de acum mai mult de 500g pe luna si mi se rupe sufletul sa-l infometez! Lasa ca va trece voua! Iar cu legumele nu e asa rau, eu i-am dat suc de morcov si mar de la 3 luni si de la 4 am inceput cu legume fierte si pasate si mar si para rase. Va faceti voi mari repede de tot! Pupici!

Simona si Mario 22.07.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/simonaci79/my_photos


Ma gindesc mult ca l-am infometat insa daca el nu minca decit titici, nu-mi dadeam seama ca nu apa bine. Oricum, altceva nu voia sa pape cind incercam sa ii dau.Este mik pentru greutatea pe care a avut-o la nastere si de aia mi se rupe inima.
Nu inteleg de ce ti-a pus restrictie? Danuta mea lua si cite 1-1,5kg pe luna si acum la un an si 9 luni, e bine merci, are peste 80cm si vreo 11kg.
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

quote:
Originally posted by Lia2000

Irina, arata super mandra ta cu cercei, Eu inca ma mai gandesc ce sa fac? Ma bate gandul sa o las pana va dori ea sa-si puna singura....ca si Mamini...
Albinuto, nu stii vorba aia: te intinzi cat ti-e cearceauful? Cu cat ai mai mult, cu atat cheltui mai mult. Merita, oare, sa-ti sacrifici pl;acerea de a-ti vedea puiul cum creste sub ochii tai?

Kulta, nu te ingrijora, veti recupera cand treceti la papa solida

Lia & Gia

http://pg.photos.yahoo.com/ph/lianaarsene/my_photos


De ieri am inceput papa solida asa ca...asteptam sa vedem cum ne facem dupa o luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

multumesc mult pentru raspunsuri!Cand incep cu mar copt,ras,si alte solide,tot asa cu cate o lingurita se incepe?

Multumesc




Giana de Dani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63229" target="_blank">POVESTEA NASTERII
POZELE NOASTRE
VARSTA DANI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Giana, se spune ca preferabil este lingurita pt. ca toata diversificarea ar trebui facuta asa. dar, din motive de refuz al linguritei, eu am fost nevoita sa-i dau suculetul cu bibe.
Il bea de mama focului asa. Asteapta sa vezi ce mai zic si fetele, dar e greu totusi sa dai atatea lingurite. In plus, o sa faci o adevarata serenada de picaturi daca nu vrea sa bea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Incepi tot asa si cresti progresiv. Ajutati-ma si pe mine ca sunt disperata. A invatat sa manance la lingurita dar, surpriza.... REFUZA categoric supa, fie de legume sau cu pui, si chiar si merisorul cu sau fara biscuite!
Sucul il bea doar mar cu morcov pt. ca asa i-a placut iar dr. nu m-a lasat sa-i dau si porto. BB vostri papa supica? Dar piureut? Ea nu vrea nici pasatul din legume...
VOI CUM ATI PROCEDAT? DATI-MI SI MIE NISTE RETETE MINUNE!
si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabungau spune:

Hristina, eu i-am facut in prima zi morcov cu cartof , le-am fiert bine in apa - FARA SARE - dupa care le-am bagat in blender si am facut o crema in care am adaugat doua masuri de lapte praf. daca inca alaptezi mulge-te si pne putin laptic de-al tau. Dupa 3 zile am adaugat si putina telina la crema minune de mai sus, si tot asa la fiecare 3 zile mai adag cate o leguma noua. Urmeaza dovlecelul peste 2 zile, sunt curioasa ce figura va face... De fiecare data cand simte un gust nou se stramba dar nu il refuza. Azi a papat o farfurie intreaga de crema cu linguritza de silicon... Este o mare mancacioasa Ioana a mea... Cum vede linguritza ca se apropie, deschide pliscul...

Giana, eu am inceput cu ceva mai mult, o linguritza nu i-ar fi ajuns nici pe un varf de dinte... Am inceput cu un sfert de mar mic pe care l-am ras pe razatoarea de sticla. In continuare ca fructe mananca numai mar. Dar vad ca nu-l digera bine, asa ca azi voi incerca mar copt. Dupa aceea bag banana. Ca suc ii dau mar cu morcov in biberon. Am inceput cu 30 ml. Nu stiu daca este corect, dar vad ca Ioana l-a acceptat bine. Pupam Dany



Irina si Ioana Alexandra (13 aug 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andatudor spune:

Irina-mumosi cercelusi si la fel si mamica cu codite!!Sa-i stapaneasca sanatoasa!!

Andreea(AC)-Sarbatori fericite si tie si sa-ti aduca musul tot ce-ti doresti!!

Giana-eu cu lingurita ii dau sucul,ca nu vrea sa ia biberonul.Si de 2 zile nu am am probl. papa tot(30ml mar)deschide sigur gurita la lingurita!! Si da de luni incep sa-i amestec marul cu morcovul!

Kulta-nu mai fii suparata,acum ca ai descoperit o sa-i dai papica si va fie bine,important e sa fie sanatos si voios

Vorbeati de somnul de peste zi.Andrei nu are un program uneori doarme 3/4 ore alteori,de ex ieri 1 ora in doua reprize de jum. de ora!!
Am facut si noi bradul luni sera(o sa pun poze diseara) si-i place tare mult,se uita fff mirat la beculetele care licaresc.

pupici

Anda si Andrei Mario 15 august 2005

poze

Mergi la inceput