Vaccinarea-pro si contra

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Cu partea cu informatul sunt si eu de acord. Intotdeuna am facut ample cercetari in tot ceea ce tine de sanatate. Acum, cu epidemia de rujeola am citit o gramada, practic tot ce am reusit sa gasesc. Am ales sa-mi vaccinez fetita, dar numai cand face 9 luni, pana atunci am protejat-o prin izolare in casa.
Copii care au murit nu aveau altceva decat o afectiune respiratorie prealabila. E chiar asa de mica probabilitatea sa aiba gripa in acelasi timp cu rujeola un copil nevaccinat, avand in vedere ca e iarna?! In cazul copiilor sub 1 an complicatiile pulmonare sunt aproape standard (in urma rujeolei).
Ce se intampla daca un copil nevaccinat ajunge la scoala, unde colegii lui sunt vaccinati? Pai intotdeuna raman cam 10% copii care nu dobandesc imunitate in urma vaccinarii si pe ei ii va imbolnavi. Mai departe vor raspandi boala punandu-i in pericol exact pe cei mai mici, de pana la 1 an neimunizati inca. Si nu va fi niciodata unul singur care va opta pentru nevaccinare, vor fi mai multi.
Si mai sunt multe de zis. Desigur decizia ar trebui sa apartina parintilor, dar cum ii poti obliga pe toti parintii sa se informeze corect ca sa ia o decizie buna? Si cum te poti informa atat de bine incat sa fii sigur ca iei decizia buna?

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze septembrie - octombrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Crisiacob,

Iubita, Vaccinul ROR inca se mai face in California si chiar de curiozitate mi-am sunat medicul si am intrebat daca stie ceva sa se scoata...si mi-a spus ca NU. Si mai stam si in California, unde tu ziceai ca s-a scos. Baietelul meu l-a facut la 1 an si stiu ca aici se face la 12-15 luni.
Eu am optat pt vaccinare si sincera sa fiu nici nu aveam alta optiune pt ca aici nu-ti primeste copilul la gradinita fara toata lista de vaccinuri. Deci daca nu-l facea acum il facea obligatoriu la 3 ani. Consider SUA una din tarile dezvoltate in domeniul medicinei si o tara care protejeaza copii. Si crede-ma ca sunt ABERANTI cand vine vorba de protectia copilului.
Asa ca in California inca se face vaccinul ROR (aici se numeste MMR).


Carmen & Ericutz (15.06.2004)

Ericutzul meu bebelus

Am un anisor deja!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Carmen, cu asta chiar ca m-ai lovit! Eu nu locuiesc in California dar am doi prieteni sot-sotie care au un copil de 2 ani si care mi-au spus ca noul guvernator, la o luna dupa ce a fost pus in functie a dat acest decret cum ca MMS trebuie scos de pe lista vaccinarilor obligatorii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

ce rau imi pare ca n-a fost deschis subiectul asta acum 2 ani...
eu regret enorm ca mi-am vaccinat copilul, daca ar fi s-o iau de la capat nu i-as mai face nici un vaccin. (dar vaccinul de la 18 luni nu i l-am mai facut si nici n-am sa-i mai fac altul vreodata)

"il est plus facile de dissocier un atome, que de se débarrasser d'un préjugé"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Iata alte doua linkuri care pot aduce lumina in aceasta problema (sau o poate adanci)
http://www.thinktwice.com/
http://www.lacarte.org/health/vaccination/

Si va rog nu impuscati mesagerul! Doar informati-va! Concluziile le trage fiecare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

Cris, sunt acum in afara subiectului...Vroiam numa sa-ti spun ca-mi pare rau ca ai avut asa o primire, de obicei fetele sunt mai dragute, dar subiectul ista e fierbinte rau, asa ca...

pe mine una m-ai reconvins, ca sa spun asa, ca eu nu i l-am facut cind trebuia acum un an, nu i-l mai faceam oricum.

Sanatate, gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Patou, dar ce s-a intamplat cu copilul tau? Eu de putin timp am aflat lucruri rele despre vaccinuri si am initiat aceasta discutie. Intre timp copilul meu a crescut si n-am avut curajul sa nu-i fac toate vaccinurile pana la 1 an. Ajunsa insa la MMR sau ROR cum se numeste la noi, am decis sa nu i-l fac.
Cred ca e bine sa stim si cazuri concrete de parinti care au intampinat probleme din cauza vaccinurilor, ca de teorie suntem satuli!
Si poate la urmatorul copil, decizia va fi de la inceput alta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

adik....Arnold?





Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Robert a facut vaccinul MMR la 1 an si o luna, cu rapel cu tot. Prin urmare nu s-a mai imbolnavit de rujeola, rubeola sau oreion, in schimb a facut varicela pentru ca n-a fost vaccinat. Nici eu nu fusesem vaccinata si-am facut boala la aproape 30 de ani (si cand ma gandesc ca ma puteam imbolnAvi cand eram gravida). Rubeola (alta boala periculoasa 8in sarcina) facusem in copilarie.

Eu sunt pro vaccinare si am tinut neaparat sa respect schema de vaccinare de aici in ceea ce-l priveste pe Robert .

N-am facut insa vaccinul BCG despre care am inteles ca in Romania li se face copilasilor inca din maternitate.
Era cat pe ce sa mergem si la vaccinul anti-gripal, dar toti pediatrii cu care am vorbit ne-au zis ca nu-i cazul atata timp cat copilul are o imunitate buna, nu sufera de astm sau de alte boli cronice.
Si nici vaccinul contra hepatitei A (optional aici) nu l-am facut.




Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14 decembrie 2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Sar'mana Gabi! Oricum intentiile mele nu au fost nici pe departe cele intelese de o parte din fete.
Nu vreau raul nimanui, ba din contra! Am considerat ca e bine sa se stie si aceste lucruri.

Mergi la inceput