Cuptor electric

Cuptor electric | Autor: ponicid

Link direct la acest mesaj

Trebuie sa-mi cumpar cuptor si nu stiu de care: pe gaz sau electric?
Cine a folosit ambele tipuri de cuptoare poate sa faca o comparatie intre ele? Cam care ar fi avantajele si dezavantajele fiecaruia dintre ele?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bruxinha spune:

Daniela draga, io-s una care le-a folosit pe amandoua, si optez forever & ever pentru cel electric. Cateva argumente: la cel clasic pe gaz n-aveam optiuni de reglare temperatura, timp de coacere, da' poate nu le aveam din cauza ca eram (ne)fericita posesoare a unui aragaz leat cu virginitatea maica-mi.
Mai nou avem aragaz nou, cu arzatoare pe gaz si cuptorul electric, care are o functie supermisteaux, aceea de "turbo" - un ventilator care distribuie uniform temperatura in tot cuptorul.
Dupa ce am copt cozonacii de Pasti in cuptorul electric am devenit a' mai mare fana a lui.
Dezavantaje: e nasol daca e pana de curent

Sa-ti reuseasca cozonacii, prajiturile si fripturile! (indiferent de cuptorul folosit)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

hm, eu am cuptor electric, dar a durat muuult pana mi-am dat seama cam la cate grade sa pun o prajitura... adica nici intr-un caz la 180 cum scrie in manual, ci 140 sau 160, daca vreau sa se coaca si in interior... si cu ventilatorul, eu am observat ca e folosit pentru mancaruri care se coc mai usor, si care vrei sa se "uste" in interior, sau sa faca crusta (pulpe de pui de ex). daca vrei ca mancarea saramana mai suculenta, pui fara ventilator...
noi am optat pt electric pt ca ne-am gandit ca la cel pe gaz raman ceva byproducts de la ardere care poate sunt toxice, si se impregneaza in mancare (chestie care poate nu e adevarara)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

si noi avem electric, e bine ca are ventilator, pot pune deodata 2 tavi de praji...

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze noi Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ponicid spune:

Multumesc pentru raspunsuri!
La cel cu gaz timpul de coacere si temperatura s-ar putea sa le stabilesti degeaba pentru ca daca variaza presiunea la gaze e posibil sa ai surprize.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elly1977 spune:

Acum 6 ani cand mi-am luat aragazul sotul meu a facut crize ca l-am ales pe cel mai scump din magazin doar pt ca avea cuptor electric. Astazi majoritatea prietenilor au acelasi model la recomandarea lui.
E super, pentru ca poti fixa temperatura si stii exact cand e prajitura gata. Ca sa nu mai zic cum sunt puii la rotisor!
Eu zic ca e cel mai bun si mai sanatos.
Elly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

si eu votez pt electric..

------------------------
Louisea si Bandit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaM spune:

Si eu trebuie sa iau un cuptor incorporabil, ma gandesc la unul electric, dar sincer, nu stiu cam care ar fi cele mai bune...
Inca nu am studiat concret fiecare model ce face si ce stie...
La ce trebuie sa fiu atenta? Care sunt functiile importante?
Bine, o sa imi spuneti sa imi iau unul care stie cat mai multe. Problema e ca nu am foarte multi bani.
Spre exemplu, functia de autocuratire exista doar la modelele Bosch mai scumpe, de peste 16 milioane lei. Sincer mi se pare un pic scump...
Voi ce fel de cuptoare electrice aveti? Ce functii au?
Multumesc din suflet pentru sfaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu am un cuptor electric whirlpool (scriu si modelul....ma uit pe net...e ceva de genul AKm...nu stiu cat). are vreo 5 functii prestabilite de coacere: cuptor static, ventilat, dublu ventilat, grill simplu, grill dublu, grill ventilat. nu am laut rotisor ca nu il folosesc. grill-ul este ff bun, face fripturi extra. cuptorul ventilat il folosesc pentru toate prajiturile cu aluat moale, tip chec. cresc foarte bine si nu se lasa dupa coacere.cozonacii in schimb ii pun la cuptor clasic, neventilat.
e adevarat ca temperatura trebuie pusa la 20 de grade mai putin decat cea scrisa in reteta pentru cuptoare clasice. sunt bune retetele englezesti care iti dau temperaturi separate pentru tipuri de cuptor, acolo se vede bine diferenta.
fripturile le fac la cuptor clasic (static zic ei), iar foetajele la maxim ventilat, se fac in 7 minute.
eu il recomand cu caldura, sunt foarte multumita de el!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia popescu spune:

Dar consumul de curent electric cum este? Se simte tare la buzunar? Si chiar...ce te faci daca se opreste curentul?
Si pe mine ma bate gandul sa iau cuptor electric dar sotul meu e impotriva "noutatilor" asa ca mi-e teama ca daca are o hiba, eu voi trage ponoasele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaM spune:

Am o intrebare, legata de acest subiect:
Are cineva cuptor Bosch cu autocuratare? (Zic de cuptoarele Bosch ca numai la ei am vazut aceasta optiune). Sunteti multumit(a) de aceasta functie? Chiar functioneaza? Pretul cuptoarelor de acest gen este ca 16 milioane, in schimb unul comparabil, dar fara poate fi in jur de 10. Merita diferenta de pret?

Mergi la inceput