Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (79)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirabilis spune:

Silvia, si mie mi-a aratat pediatra mai multe pozitii de ragait, dar o asta mica o face fff greu. O pozitie care merge bine, dar pe mine deja a inceput sa ma doara mana de la ea, este sa-l tii pe bb pe antebratul tau, barbia sta sprijinita pe degetele intinse, stomacelul e cam la nivelul podului palmei (asa trebuie, usor presat, ca si cum ar sta pe burta) si picioarele de o parte si alta a mainii....O sa pun o poza in contul comun, ca sa vezi cum. Si cu cealalata mana bati bine intre omoplati. Nu f tare dar nici cu mila, ca nu pateste nimic.Si eu ma chinui cu ea, o pun si pe umar, cateodata degeaba....A, si trebuie sa ai rabdare si mai ales sa-l pui la ragait in timpul suptului cat de des poti (3-4 ori).

Acum...nu vreau sa ma bag, dar sfaturile pe care ti le-a dat pediatrul sunt un pic aiurea...Ma rog, poate conteaza mai putin cu ceil stergi pe bb la fund, dar sa nu-i dai vigantol???!!!!Nu exista asa ceva. Sunt picaturi uleioase. Nu am auzit niciodata asa ineptie, 2 pic sa dea colici.Si e f important de dat, mai ales ca acum e iarna, in fine, motivele sunt multe.
Nu fac de obicei lucrul asta, nu ma bag peste sfaturile altor dr. si
mai ales sa dau sfaturi aiurea, dar acum eu te sfatuiesc cu caldura sa-i dai alea 2 pic de vigantol si nu te ingrijora, colicile sunt de la aerul nescos nu de la medicament.

Nu-ti fie mila sa-l ragai chiar dc e adormit, pt ca ii faci un bine.

Sughitul e un reflex, care poate fi combatut prin alt reflex. De supt (eu de ex o pun putin la san) sau de salivatie (de aceea se da lamaie, dar mie mi se pare groznic...fata mea a facut f urat..).

Hai ca ne invatam noi! Eu ma gandesc ca deja la
bb 2 o sa fim tare experimentate..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Simina- daca nu vine prea tarziu raspunsul- se numesc amnis-anason si cumin-chimion si se gasesc la wal mart -mccormik le are la sticlute de sticla-cele de plastic sunt sfaramate si deci nu mai sunt bune, ca pt. ceai ai nevoie de semninte intregi...

anamaria-Alex 24.08.1993 ,Lia 21.10.2004 si Liam-17.11.2005


Anamaria, multzam, si eu sper sa nu fie prea tirziu, ca nu prea am lapte... Dar incerc orice si oricit! Cu pompa nu prea mai iese cine stie ce...
La WalMart unde, la ce raion? Ca eu cam stiu WalMartul de linga noi si chiar nu-mi dau seama acum unde sa fi fost si sa nu le fi vazut eu...



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Fetelor, cred ca intru si eu in clubul celor cu "simptome" , dar care nu nasc ...
Vedem ce-o mai fi la noapte! Poate - poate !

Bafta multa gravidutzelor cu DPN inaintea mea, dar si mamicilor cu bebelacii acasa!


Pupici,
Camelia 38+





Varsta bebelacului:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20723;29/st/20051227/dt/7/k/91de/preg.png

Poz(n)e:

http://photos.yahoo.com/camelia_marica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Buna seara gravidoase si mamicutze .

FELICITARI PROASPETELOR MAMICI, SA VA TRAIASCA BB-II SA FITI FERICITE SI CU LAPTIC MULT SI FARA COLICI DACA SE POATE!!!!!!!!!!

Nu am apucat sa intru, pana astazi la mine fuse tot "familionul", adica dupa socrella a venit mama, apoi soramea si de astazi suntem si noi singurei...adica eu tati si bb-lacul.
Nu am avut o zi prea bune, in sensul ca am plans mai tot timpul, am mancat la 2 ore!!!!! si cum ma punea mami in patut, cum era de rau...

Are colici, am avut sab simplex cu care ma impacasem destul de bine, dar ne-a dat dr bonnisan dar -poate mi se pare mie???- nu prea are efect. Acu' na, unii spun ca-i mai bun ala, altii ca-i mai bun celalalt. O sa iau maine iar sab sa incercam.
Mai avem o problema, cu ragaiala...cam FFFFFFFF GREU scoate aerul dupa ce mananca .
Plus ca - sigur o iau razna- poate nu-l satura sanul meu??? m-am muls acum dupa ce a mancatsi nu am scos decat vreo 10ml, cateodata scot 20ml (dar de muls nu ma mulg de fiecare data...cam o zi da una ba) si pur si simplu nu stiu cam cat ar trebui sa manance.
Dupa ce-l dau de la san deoparte, in brate sta f bine, dar daca ilpun in patut, incepe sa caute cu gurita si sa planga. Si daca m-ati vedea voi pe mine cum dupa 10 minute de plans de-al lui incepe sa ma ia si pe mine bocitul.....ca nu stiu ce are si nu stiu ce sa-i fac . Adica daca-l iau in brate ii cam trece. Exceptie facand colicii si atunci imi dau seama, dar tot in brate sta mai bine.
Voi mai dati si alrceva infara de laptic la bb-i ? Adica ma refer la ceai. Ca mie mi-a s=zis dr sa-i dau ceai intre mese daca se trezeste...si eu parca nu i-as da. Bine, ceai de colici, babycalm, dar nu-i dau cu biberonul, ii dau cu lingurita.
INCERC SA MA DUC LA CULCARE, PANA SE TREZESTE PRINTISORUL MEU

joy + Vladut
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

incerc sa pun si eu pozele si de 10 minute nu a incarcat 3 poze...

joy + Vladut
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Joy, singurul care poate sa-ti spuna daca ai sau nu destul laptic este cantarul: trebuie sa ia minim 150-180g saptamana.

In afara de alaptat des, ca sa ai mult lapte trebuie:
1. Sa dormi suficient - cele 8 ore/zi
2. Sa mananci consistent si sa bei multe lichide (aprox 3l/zi)
3. Sa nu te stresezi! Stiu ca asta e cel mai greu, dar incearca sa fii cat mai linistita, sa nu plangi ... sa te relaxezi psihic. Chiar daca esti cu el in brate, sa nu fii nervoasa si stresata. Pune-ti muzica ce-ti place, da drumul la teleu, gandeste-te la el, cat e de dulce...

In aceste 3 sublime scopuri - cere ajutor: mai pune-l si pe tati sa-l tina in brate, mai faceti cu schimbul noaptea daca se scoala...

Ei mai cauta cu gurita si nu numai daca le e foame - ei stiu ca la san isi gasesc confort si aparare asa ca sanul pt ei e BINELE. Nati, de exemplu, daca trebuie sa faca kk, cauta sanul ceva de groaza, desi poate tocmai a mancat bine. Dupa ce face si o schimb, se linisteste, e alt om(ulet).

Joy, s succes!

Silvia sunt de acord cu mirabilis: In afara de cazul in care fontanela e cam inchisa deja, TREBUIE sa-i dai Vigantol de la 2 saptamani. Asa scrie pe prospectul lui si asa ne-au recomandat la toate toti pediatrii nostri in afara de al tau. Tinand cont si de celelalte recomandari, as zice ca al tau e cel putin excentric, ca sa zic asa.

De ragait o ragaim in general in pozitia vericala, lipita cu burta de pieptul meu (sau al sotului). Nu neaparat o batem pe spate, de obicei doar o mangaiem sau o tinem strans, pt ca a noastra regurgiteaza unu-doi. Capul si-l tine ea intr-o parte, de obicei capul ei ajunge la nivelul gatului nostru sau al umarului. Rar o punem in pozitia cap peste umar. De obicei, dupa supt o pun in pozitia asta, cu burta pe pieptul meu si ma las pe spate in fotoliu, astfel incat ea sta intr-o pozitie intermediara, nici vertical, nici pe burta. Adica pe burta, dar in unghi ascutit fata de orizontala. Daca ragaie, ii dau sa suga in continuare sau o pun in pat. Daca nu ragaie, ma ridic cu ea in picioare si o plimb un pic, ea in pozitia vericala sau respectiv i-o predau sotului daca e disponibil.

Daca nu ragaie intr-o pozitie, de obicei daca schimbam pozitia, ragaie

Asa-i, mirabilis, eu acum, la al doilea, sunt mult mai calma si linistita, nu ma mai sperii imediat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris13 spune:

Salut fetele!
Simina - ai incercat cu bere?
Eu am primit si un ceai de stimulare a lactatiei, de la prietena mea din state - se numeste "Organic Mother's Milk", are chimen, anason si inca ceva - si asta e site-ul: www.traditionalMedicinals.com.
Incearca sa bei o bere fara alcool si sa stai linistita in pat un pic.

Raman la rugamintea mea sa ma treceti si pe mine pe lista:
Pt moderatori- puteti sa ma adaugati pe lista va rog?
Am nascut pe 22 nov(ora 21:09), in Toronto, North York Hospital, bebele se numeste Victor, a avut 55 cm, 3,330 kg si Apgar 9.
Mi s-a indus nasterea si am nascut prin cezariana.

Multumesc!

Mariana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Iuuu-huuuuu!!!! A nascut Tania!!!!!
Stati sa vedeti ce tari sunt SMS-urile:

SMS1 (ora 3:53): Rupta apa de la 2. Sunt la spital cu dilatatie 4. Contractii la 10 min. Astept epidurala.

SMS2 (ora 6:14): Am nascut la 4:45 un Stefan hotarat. Nu stiu amanunte. Am nascut natural. Nu am mai apucat epidurala.

Cred ca Tania are recordul de viteza: in 2h:45 min de la ruperea apei (singura, nu de catre dr) a nascut!!!!

Bravo Tania draga, sa-ti traiasca bb Stefan! Imi inchipui ca e un voinicel neamul de ciobanas. Sa creasca mare si sanatos !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Din pacate (sau din fericire ca dormea Nati) n-am fost pe faza la primul SMS. Asa ca l-am citit intai pe al doilea. M-am bucurat de numa' ca a nascut. Cand mai butonez eu telefonul - l-am vazut si pe primul si am constatat cat de repede!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica noiembrie-decembri spune:

Le-am adaugat de Iris si pe Tania in listuta. Asa ca Tania a castigat premiul de mamica nr 50!!!

Iris - care erau UM-ul si DPN-ul tau?

Mergi la inceput