De ce nu imi infloreste Plamanul?

De ce nu imi infloreste Plamanul? | Autor: denizel

Link direct la acest mesaj

salutare florarilor priceputi!:)

Am un Plaman care mi-e foarte drag si nu a inflorit niciodata(are aproape un an)
Ii merge bine, e viguros, are frunze superbe dar nu infloreste.
Il tin la lumina, ajunge si putin soare la el, dupa amiaza, ii mai pun si ingrasamant pentru plante cu flori, dar...

Este ceva special cu ce ar trebui sa-l tratarisesc?:))

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Din cate stiu eu plamanul trebuie udat cate putin in fiecare zi...nu o data si bine, dar nici lasat pana crapa pamantul.
Apoi, ii trebuie lumina si caldura dar sa ai grija sa nu il "incalzeasca", adica sa nu bata direct pe frunze si sa simti ca se inmoaie. Nu stiu daca ma fac inteleasa, dar macar incerc...
Foarte important: la ce punct cardinal il tii?

P.S. In general infloresc cand sunt mai "maturi" , asa ca exista toate sansele din primavara pana-n toamna sa ai ce admira.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

liliac, multumesc!
eu il udam o data si bine. Adica, repetam udarea cand se usca pamantul.
Cat despre pozitie, e la intersectia dintre sud si vest. Adicatelea il am intr-o camera unde sunt ferestre si spre sud si spre vest, iar el e cumva intre astea doua. E de bine sau de rau?
A, si nu bate soarele direct pe el.
Si am uitat sa spun ca ar fi avut aproape 2 metri, numai ca l-am mai taiat putin. N-o fi suficient de matur?

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Este excelent pozitionat, pentru ca are lumina suficienta...dar sa ai grija sa nu-l sufoci, ca pe sud-vest se acumuleaza caldura (asta vara)
Iarna nu prea infloreste, din pacate...
Cel putin la noi n-a inflorit cu toate ca sta in balcon si acolo avem lumina (cele cateva ore cat tine ziua acum) si toate conditiile pentru flori.
Ar fi trebuit sa nu-i tai varful pana nu infloreste.
S-a inaltat atat de mult pentru ca se indrepta spre lumina. In mod normal nu ar trebui sa se lungeasca atat de mult intr-un an. Sau poate o fi alt soi...zic si eu...


Liliana& Andra-Maria
Avem 2 ani

poze Andra Ghiberdica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Liliana, multumesc!
Mai astept, deci!

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Buna,
Eu am 3 plamani acasa si toti mi-au inflorit toata vara. 2 dintre ei chiar nu sunt maturi pentru ca ii plantasem asta toamna. Ai mei stau pe balconul dinspre sud, si vara este super cald, ii udam in fiecare seara cate putin si asta este tot. Mie nu mi s-au parut pretentiosi. Si le-am taiat varfurile pt ca nu vroiam sa creasca foarte inalti. Am avut si eu probleme cu ei in sensul ca li se patasera rau de tot frunzele, parca erau arse, dar asta toamna le-am taiat varfurile, frunzele bolnave si acum deja au frunzulite noi frumoase.
Pupici.

Mergi la inceput